Filament extruder, výroba, recyklace PETlahví?

http://www.reprap.org/wiki/Main_Page" onclick="window.open(this.href);return false;
t256
Příspěvky: 2820
Registrován: 19. 1. 2012, 4:49

15. 7. 2019, 10:26

Kolik vlastne stoji kilo PET granulatu?
lubbez
Příspěvky: 3148
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

15. 7. 2019, 10:29

Někdy je asi samotná cesta tím cílem. Spousta , zde prezentovaných projektů, mi přijde podobných jako výtvory pana manžela tety Kateřiny ze Saturnina.
Docela by mě zajímalo, jak lze dodržet průměr podomácku vyráběné struny. Nebudeme rozebírat otázku rentability. Filament je tím nejlevnějším prvkem v celém tisku.
boboaug
Příspěvky: 131
Registrován: 16. 3. 2015, 8:01
Bydliště: Lanškroun

15. 7. 2019, 11:13

Samej rozumbrada... snad měsíc mě tu ležel inzerát že sháním pytel PET granulátu. Obvolal jsem několik firem co se s jeho prodejem a nebo zpracováním zabejvaj... A výsledek? Pro firmy jsem nezajimavy, zajímá je pouze IČO a kolik koupím vagónů a nikomu z amatérské veřejnosti se doma pytel nepovaloval. Tak a teď mudrujte co dál...
oscar
Příspěvky: 1190
Registrován: 2. 5. 2010, 8:50
Bydliště: Perníkovice

15. 7. 2019, 11:36

Mladec jsi zkousel? IMHO Ti par kilo urcite prodaji...
Pan Přindiš by mohl mit pro nejake experimenty urcite pochopeni :)

https://www.filament-pm.cz/stranka/kontakty-6
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

15. 7. 2019, 11:37

t256 píše: 15. 7. 2019, 10:26 Kolik vlastne stoji kilo PET granulatu?
natural, neplněný, někde cca mezi 25 - 50kč/kg - podle typu.
Samozřejmě v smysluplném množství - pytel je v poloze vzorek - to s s tebou nikdo fakt bavit nebude.
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3291
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

15. 7. 2019, 11:41

kdyby jsme zpracovávali PET, tak ti pár kg pošlu.
Bohužel je to tak jak píšeš s nákupem jednotlivce. jako firma když potřebujeme menší množství třeba metrák dva, tak musíme přes jinou firmu, nebo mezisklad obchodníka s granuláty.
Výrobce granulátu klidně pošle vzorek to není problém.
Edit: jo je to tak vzorek = pytel 25kg
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

15. 7. 2019, 5:25

milan584 píše: 15. 7. 2019, 4:35 Zkus sníst knedlo vepřo zelo a ten "recyklát" po průchodu tělem opět si dát na talíř a dát další cyklus :mrgreen: .
Podle mě zjistiš, jestli to vypadá, chutná a i je :mrgreen: pořád stejný.
V klasické plastikařině se u dílců kde o něco skutečně jde, zásadně vtoky (recyklát) nevrací, protože se velmi dobře ví, co to pak za fatální problémy způsobuje. Pokud jde o nenáročné věci, tak se dá jít až tak nějak na nějakých 30% - ovšem, za cenu, že klesne kvalita dílů.
100% ano, třeba na travní dlaždice :mrgreen:
Hlava mi nebere, PROČ když většina lidí má vůbec problém něco pořádně vytisknout, tak si ještě totálně roxxxxat parametry tisku tím, že do toho bude vracet naprosto nedefinovatelný recyklát.
Ale že pro většinu lidí tady, cesta je cíl, na to jsem si už zvyknul.
Aha, takže Ty ty PETky jíš. Tak pak by to samozřejmě nemělo smysl.
My když doma z toho obsah vylejeme, tak pak už je vyhazujem, nejíme je.

Z PET recyklátu se dělají například vázací pásky. Jeden takový provoz jsem docela podrobně prolezl (myšleno prošel fyzicky, nikoli na papíře nebo webu).
Z recyklátu se dělají i nové PETky, ale zatím se v praxi myslím používá jen 50% recyklátu a 50% panenského PETu.

Každý plast má nějakou dobu, po kterou může být v tekutém stavu a ještě znatelně nedegraduje. Po delší době na takové nebo vyšší teplotě se pak začínají zkracovat polymerační řetězce. U PETu to nevychází zas tak špatně, takže docela věřím, že by se to mohlo někomu povést vyladit tak, že to bude fungovat slušně.

Kenybz kousek dál pak psal, že jim recyklát dělal bordel (prach, různá vlhkost atd.).
U technologie, která je primárně dělaná na kvalitní vstupní surovinu to je i docela pravděpodobné. Ale když stavíš stroj přímo na recyklát, tak bych řekl, že zrovna tohle asi předem zohledníš. Minimálně ten prach, nežádoucí příměsi a různou vlhkost.

Já to stavět nebudu, nejsem tiskař. Ale tomu zdejšímu staviteli rozhodně držím palce.
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3291
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

16. 7. 2019, 5:50

nejde o to jakou technologií se daný polymer zpracovává máš hygroskopické materiály které do sebe váží vodu zkrátka molekula vody se vejde do jeho struktury
co udělá voda po zahřátí si asi dovedete představit že..začne vznikat pára a ta v komoře lisu nebo extruderu nemá kde uniknout Mám pokračovat?
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

16. 7. 2019, 6:28

kenybz píše: 16. 7. 2019, 5:50 nejde o to jakou technologií se daný polymer zpracovává máš hygroskopické materiály které do sebe váží vodu zkrátka molekula vody se vejde do jeho struktury
co udělá voda po zahřátí si asi dovedete představit že..začne vznikat pára a ta v komoře lisu nebo extruderu nemá kde uniknout Mám pokračovat?
To je zbytečný, stejně to bude mít nulový efekt.
Výhodou je i to, že transport a sušení (obecně celý proces) PETu je oproti jiným materiálům zcela triviální :mrgreen:
http://www.shiniczech.com/media/cmgkata ... 1enpdf.pdf
Btw, doporučuji si všimnout, jak mají udělanou násypku a co (a proč) v ní mají.
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

16. 7. 2019, 6:30

kenybz píše: 16. 7. 2019, 5:50 nejde o to jakou technologií se daný polymer zpracovává máš hygroskopické materiály které do sebe váží vodu zkrátka molekula vody se vejde do jeho struktury
co udělá voda po zahřátí si asi dovedete představit že..začne vznikat pára a ta v komoře lisu nebo extruderu nemá kde uniknout Mám pokračovat?
PET myslím moc nasákavý nebude.
Ale i kdyby byl, tak to zřejmě opět nebude problém řešit.
Třeba v elektronice se běžně používá "baking", tedy "pečení", kdy se obvody vystaví na 12 hodin teplotě 125C. Nebyl by problém něco podobného realizovat tady.
Každopádně při produkci těch pásek z PETu tam žádné extra dosoušení nebylo (snad si to pamatuju správně, už je to nějaká doba co jsem tam byl).
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3291
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

16. 7. 2019, 7:43

to řešení je v odkazu co dal milan
je to samozřejmě pro zdánlivě "obyčejnou" výrobu petek
kdyby to bylo tak jednoduché tak by se petky neujaly a s bublinkovou vodou a nebo ještě hůř cocaclou by explodovaly už při plnění ...
Je to jen pro představu jak je proces náročný..v domácím extruderu si klidně můžeš vytlačit jakýsi filament sice bude jeho přesnost připomínat střeva z králíka než kruhový nekonečný profil ale na 3 d se bude dát vytisknout pěkné hovno :mrgreen:
V prvním případě je to precizní nekompromisní příprava granulátu před zpracováním a v druhém případě neuspokojivá kvalita filamentu co se rozměrů týká a následný nekvalitní či znemožněný tisk
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3291
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

16. 7. 2019, 7:48

nechci tím nikoho odrazovat jen naznačit možné problémy.
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

16. 7. 2019, 7:52

Mex píše: 16. 7. 2019, 6:30 PET myslím moc nasákavý nebude.
Ale i kdyby byl, tak to zřejmě opět nebude problém řešit.
Třeba v elektronice se běžně používá "baking", tedy "pečení", kdy se obvody vystaví na 12 hodin teplotě 125C. Nebyl by problém něco podobného realizovat tady
Kolega říkával: myslet obvykle znamená xxxxx vědět. Platí vždy a všude.
Samozřejmě sušení recyklátu PETU problém není - jak to udělat se velmi dobře ví. Problém akorát bývá, když to někdo (to co se musí dodržet aby to pak nějak jakž takž fungovalo - celou tu technologií) pak musí zaplatit.
A s tím pečením :mrgreen: na 125° - no, pro obveselení :shock: - dobrý.
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10104
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

16. 7. 2019, 2:56

Tak jsem si za flašku dneska přívez ,,kanon z hvězdných válek " šnek průměr 25 a modernizovaná regulace teploty :D
Přílohy
1.jpg
2.jpg
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
boboaug
Příspěvky: 131
Registrován: 16. 3. 2015, 8:01
Bydliště: Lanškroun

16. 7. 2019, 5:48

Tak to je trochu jinej kalibr ;-) gratuluju k úlovku.
Odpovědět

Zpět na „Rapid prototyping - stereolitografie - 3D tisk - 3D skenery - RepRap a související projekty“