Filament extruder, výroba, recyklace PETlahví?

http://www.reprap.org/wiki/Main_Page" onclick="window.open(this.href);return false;
boboaug
Příspěvky: 131
Registrován: 16. 3. 2015, 8:01
Bydliště: Lanškroun

11. 5. 2019, 11:12

Dobrý den, ahoj.

Poslední dobou trávím volný čas stavbou filament extruderu. Přístroje který převede plastový granulát na tiskovou strunu.

Přístroj je poměrně malý, jedná se spíš o pokus, ať už se stavbou samotného stroje, tak s myšlenkou použít jako zdroj plastu právě drcené pet lahve.

Tak teď něco k samotné konstrukci.

Jádrem extruderu je šnek, v průmyslu se používají různé speciální šneky. Pro běžného hobby kutila nedostupné. Jako snadná náhrada je použitelný hadovitý vrták do dřeva.
Má však drobné nedostatky, Průměr nepodléhá žádné toleranci a samotný vrták je hodně prohnutý. Je tedy nutné vrták srovnat případně přebrousit.
Já použil vrták průměru 18mm.

Tělo extruderu mám rozdělené na dve hlavní části, první studená část je opatřená žebrováním.
Zde bude plast přivedený ze zásobníku stále v podobě granulí. Druhá horká část, zde dochází k samotnému tavení a vytlačování tryskou. K ohřevu poslouží 1,5kw topné těleso z dospělého extruderu. Bylo doma .. takho škoda nepoužít. Regulace teploty včetně čidla z ebay.
Horká a studená část je oddělena 10mm ptfe deskou.
Materiál obyčejné železo co se válelo v šupleti. Původně mělo být vše kalené a broušené, ale po zhlednutí lidí co to vyrábí z běžné trubky jsem to zavrhnul.

O pohon šněku se stará klasický motorek ze steračů, jen jsem rozebral převodovku a rýhovanou hřídel nahradil delší rovnou s ploškou.
Motorek bude regulován klasickou PWM regulací

Zásobník plastu, držák motoru, spojka a v budoucnu ještě další kupa součástek je tistěná na 3d tiskárně. Jak jsem psal, jde o pokus, v případě že se ukáže funkčnost sestavy, udělají se díly nové a odpovídající materiálem.

Zatím jsem tedy se stavbou v této fázi, času málo a práce moc. V příštím týdnu májí dorazit výpalky drtiče na PET lahve. Tak je o práci postaráno.
Přílohy
extruder.jpg
prcek
Příspěvky: 692
Registrován: 31. 10. 2016, 2:26

12. 5. 2019, 7:17

No, to jsi mnohem dal, nez ja. Mam otazky (naprosto lamerske, vubec tomu nerozumim)
1) Proc je ta prvni cast zebrovana?
2) Prohnuty vrtak - jak moc prohnuty a jak moc to vadi (ja jen, ze kdyz se podivam na tolerance mlynku na maso, tak mi prijde, ze na nejake desetine nesejde).
--
Všechno je snadné, než to zkusíš sám.
boboaug
Příspěvky: 131
Registrován: 16. 3. 2015, 8:01
Bydliště: Lanškroun

12. 5. 2019, 7:55

Ahoj

Žebrování slouží k ochlazení dílu kde je přidělaný zásobník granulátu.
Dospělé extrudery mají vodní chlazení, já se vodě chtěl vyhnout a tak jsem zkusil toto řešení. Možná je to zbytečné, možná bude potřeba přidat ventilátor... Uvidí se po prvním spuštění.

Vrták je ohnutý poměrně dost, odhadem tak 0,5mm, je potřeba ho přerovnat. Můj měl průměr 17,8 o otvor v těle mám v rozměru 18+0,02

Další problém je ve skladbě extruderu že dvou dílů. Je nutné aby otvor byl obrobený na jedno upnutí s čelem kde se díly dotýkají, ptfe vložka pak musí být zhotovena taky na jedno upnutí, čela musí běžet. Ke všemu je potřeba šrouby dotáhnout rovnoměrně, jinak se to celé prohne.

Vůle mezi šroubem a tělem extruderu nevadí, dokonce jsem četl že je žádoucí. Šnek není v těle nijak uložen a plast tekoucí kolem šneku pak slouží jako kluzně ložisko.
Grad
Příspěvky: 2073
Registrován: 13. 7. 2014, 9:32

12. 5. 2019, 1:15

Děkuji za ochotu podělit se o info i zkušenosti.
Povedlo se mne dohledat tu diskusi o výrobě extruderu i s tím videjkem na kterem je strojek na výrobu šneků pomoci rozbrušky :)
Odkaz jsem vložil viz. vlákno výroba šneku
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

12. 5. 2019, 6:36

Taky je videjko jak to dělají velcí kluci.
https://www.youtube.com/watch?v=OEkksADFjP8
V čase 2:10 tam povídá, že průměr struny mění jen rychlostí odtahu. O pár sekund později tam je vidět laserový měřák, kterým měří průměr.
Ten extruder mají v několika sekcích vyhřívaný na různé teploty, takže tu teplotu nedělají jenom tlakem plastu.
kiko01
Příspěvky: 1572
Registrován: 27. 10. 2008, 9:06
Bydliště: Martin,Slovakia
Kontaktovat uživatele:

13. 7. 2019, 5:32

Ako mas vymyslene chladenie vystupneho filamentu, kalibraciu priemeru a navijanie na cievku? A mas odskusane ze ked pomelies v schreder-ovi pet flasky a spravis filament, ze sa stym bude dat aj tlacit?
HonzaHorka
Příspěvky: 1012
Registrován: 15. 11. 2009, 2:17

14. 7. 2019, 5:06

Podle mě PET nepůjde tak snadno znovu použít. Myslím si že pouze rozemletí a následná extruze sice půjde ale material nebude mít své puvodni vlastnosti. Jak již bylo napsáno výše hlavní je měření výstupního filamentu a regulace návinu společně s dobrým chlazením
boboaug
Příspěvky: 131
Registrován: 16. 3. 2015, 8:01
Bydliště: Lanškroun

14. 7. 2019, 8:45

Ahoj

Teď projekt trochu stojí, svépomocí předěláváme v bytě jádro.. tak nezbývá volný čas.

Na posunování filamentu už jsou částečně udělané takové kladky co budou za strunu tahat, kalibrace struny pak bude právě rychlosti vytahování filamentu z trysky.

Čím rychleji budu tahat, tím se bude průměr zmenšovat.. nebo taková je alespoň moje představa.

Návin na cívku ještě úplně vyřešeny nemám. V hlavě se něco buduje, ale potřebuji nějak vyřešit rovnoměrné navíjení.
Elektrický se obávám že to úplně nezvládnu, takže asi budu strunu posouvat nějakou kulisou.

No a k poslední otázce, nevím :-D na YouTube jsem narazil na pár lidí kterým to funguje, dokonce nějaká česká firma už recykluje PET na filament. Mají tam i fotky výtisků.

Pokud to nepojede na pet lahve, nechám si nerez drtič na jablka a extruder budu krmit třeba PLA granulatem.


Jak se uvolní čas, určitě budu o postupu informovat.
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

14. 7. 2019, 9:17

HonzaHorka píše: 14. 7. 2019, 5:06 Podle mě PET nepůjde tak snadno znovu použít. Myslím si že pouze rozemletí a následná extruze sice půjde ale material nebude mít své puvodni vlastnosti.
...
Z čeho prosím plyne tenhle Tvůj názor?
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

15. 7. 2019, 4:35

Mex píše: 14. 7. 2019, 9:17
HonzaHorka píše: 14. 7. 2019, 5:06 Podle mě PET nepůjde tak snadno znovu použít. Myslím si že pouze rozemletí a následná extruze sice půjde ale material nebude mít své puvodni vlastnosti.
...
Z čeho prosím plyne tenhle Tvůj názor?
Zkus sníst knedlo vepřo zelo a ten "recyklát" po průchodu tělem opět si dát na talíř a dát další cyklus :mrgreen: .
Podle mě zjistiš, jestli to vypadá, chutná a i je :mrgreen: pořád stejný.
V klasické plastikařině se u dílců kde o něco skutečně jde, zásadně vtoky (recyklát) nevrací, protože se velmi dobře ví, co to pak za fatální problémy způsobuje. Pokud jde o nenáročné věci, tak se dá jít až tak nějak na nějakých 30% - ovšem, za cenu, že klesne kvalita dílů.
100% ano, třeba na travní dlaždice :mrgreen:
Hlava mi nebere, PROČ když většina lidí má vůbec problém něco pořádně vytisknout, tak si ještě totálně roxxxxat parametry tisku tím, že do toho bude vracet naprosto nedefinovatelný recyklát.
Ale že pro většinu lidí tady, cesta je cíl, na to jsem si už zvyknul.
t256
Příspěvky: 2820
Registrován: 19. 1. 2012, 4:49

15. 7. 2019, 5:37

Protoze je to "zadarmo" :-)
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

15. 7. 2019, 5:43

t256 píše: 15. 7. 2019, 5:37 Protoze je to "zadarmo" :-)
A to se fakt vyplatí :mrgreen:
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3291
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

15. 7. 2019, 5:55

pravdu díš milane
ty čísla souhlasí a udivuje mne, že tito nadšenci věnují tolik úsilí do stavby extruderu bez toho že by si nastudovali teorii a nebo navštívili firmu kde se plasty zpracovávají.
dělali jsme jeden díl ze 100% recyklátu byl to PA 6 GF 30 pokaždé neznámá drť a jejich směsi a katastrofa nebylo možné to vysušit na požadovaný minimální obsah vlhkosti a z toho plynuly skoro neřešitelné zpracovatelské problémy
forma levná bez horkých vtoků nutný odjezd trysky ... i přez brutální nastavení dekomprese /bežně 100cm3/ to chcalo z trysky...zatečené topné tělesa a po každých dvou hodinách přerušení výroby z důvodu nedostatečného vysušení.
Drť jako taková navíc z vysokým obsahem prachu je téměř pro sušící vzduch nepropustná tím pádem účinnost sušení byla minimální.
Další problém u drtí a hygroskopických materiálů je vysoký doslova maximální obsah vlhkosti.
Sušící výkon je udávaný při dané vstupní vlhkosti origo materiálu vakuově baleném v neporušeném a pro vzduch nepropustném obalu...takže než začala výroba tato drť /recyklát/ se sušila 16-24 hod a po najetí výroby to jakš takš jelo až do zpracování obsahu sušárny pak nastal problém s nedostatečným vysušením. Plynování trysky, vytékání materiálu z ní nedostříklé kusy atd...
Ano existují odplyňovací komory, které vznikajíci zplodiny mají odpouštět a ĺe moc dobře to nefunguje.
I kdyby se tato komora používala polymer bude zdegradovaný minimálně částečně a vhodný akorát tak na travní dlaždice a podobné hrůzy..
Zpracování odpadu z výroby je nejlepší pokud je cyklus uzavřený, kdy obsluha a nebo manipulátor ihned vhodí vtok či zmetek do drtiče a sací jednotka nasaje nastavené % drti do sušičky a smíchá ho s novým granulátem.
Jeden výrobek tak jede bez jakých koliv pohledových vad. Nicméně například u komory chladiče intercoleru a podobných extrémně namáhaných dílů je recyklát zakázaný.
Tak si přestavte, že budete nůžtičkama stříhat petku se zbytky cukrů lepidla, části etikety z jiného polymeru či papírua co vám z toho vyleze prostě taková tlačenka která se na rozdíl od dobře udělané tlačenky nedá ani jíst ani zpracovat v 3d tiskárně.
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7174
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

15. 7. 2019, 9:25

z PET recyklátu se dělají takové ty sokly pod přenosné dopravní značky, měl jsem v ruce i "prkno" z recyklátu ze kterých se dělaly protihlukové stěny
na cokoli jiného náročnějšího je to podle mě nepoužitelné
ale nejsem plastikář
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3291
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

15. 7. 2019, 9:59

při vývoji vlastního extruderu bych to nezkoušel prostě sežene si kvalitní granulát a bude ladit je blbost si přidávat problémy nevhodným recyklátem
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
Odpovědět

Zpět na „Rapid prototyping - stereolitografie - 3D tisk - 3D skenery - RepRap a související projekty“