anycubic linear plus vs ender 3

http://www.reprap.org/wiki/Main_Page" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
CZ_Pascal
Příspěvky: 870
Registrován: 14. 1. 2008, 8:24
Bydliště: Brno

4. 9. 2019, 4:19

Ahoj.

Tento koncept tiskárny se mi tak nějako zalíbil a chtěl bych si ji taky pořídit.
Jaké jsou zkušenosti s provozem ?
Má nějaké nevýhody oproti "klasické" konstrukci (typu Prúša, Ender atd) ?

Dík moc za info.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22385
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

4. 9. 2019, 4:52

Mala tuhost protoze musi kvuli tem raminkum byt dvakratvvyssi. Mam to otestovane, kamarad ji chtel tak jsem mu ji ozivoval.
Tenhle koncept tiskarny ma zasadni vyhodu v tom ze se dokaze zalibit. Co se tyce skutecnych vyhod tak nejak zadne nevidim.
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
0xDECAFF
Příspěvky: 176
Registrován: 19. 1. 2016, 11:42

4. 9. 2019, 5:14

S adekvátně udělaným rámem nejlíp vycházející geoemtrie os pro rychlý 3D tisk.
Nicméně anemické hliníkové extruze ještě kevšemu pospojované plastem v místech největšího působení sil jsou všechno jen né to. Koupit jako stavebnici nedoporučuju, karteziánský Ender pro udělá lepší (a rychlejší) službu než tahle delta, byť nechodí na lineárech.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22385
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

4. 9. 2019, 6:01

no tak nejak ale nemam ten pocit ze by klasicka kartezska 3d tiskarna byla limitovana rychlosti pohonu a prevodu reminky tak, ze by bylo treba vyrabet takovehle opicarny
zpravidla je limitnim faktorem schopnost extruderu zkapalnit filament jinak neni prob dosahnout na klasice 200mm/s takze nejak tu vyhodu proste stale nevnimam krom toho ze se na tu deltu pekne kouka
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
t256
Příspěvky: 2831
Registrován: 19. 1. 2012, 4:49

4. 9. 2019, 6:30

200mm/s normalne bez problemu tisknu na tiskarne typu XY. Zkousel jsem prejezdy sem a tam maximalni rychlosti co mi da deska (100kHz) coz je pri krokovani 1/32 neco pres 600mm/s a ani tehdy tiskarna kroky neztracela. Takze vyssi rychlost urcite nebude duvod proc si nekdo uvadenou konstrukci stavi.
Uživatelský avatar
CZ_Pascal
Příspěvky: 870
Registrován: 14. 1. 2008, 8:24
Bydliště: Brno

4. 9. 2019, 6:47

No mě se na tom docela líbí to, že se nijak nehýbe tištěný objekt. A že "vozím" pouze tiskovou hlavu. Při dodatečném zpevnění rámu, který klidně mohu brutálně předimenzovat aniž bych přidal jediný gram tiskové hlavě by tento koncept měl být minimálně srovnatelný. Jedinou jeho nevýhodu bych viděl v mírně složitejším výpočtu kinematiky (přepočet z karteziánských souřadnic) ale když to deska zvládne, tak se to snad ani jako nevýhoda nedá počítat.
To že jsou tam lineáry (netuším jaké kvality) by mělo odstranit jakékoliv vůle. Při použití uhlíkových "tyčí/prutů" (pokud tam již nejsou) by ani "kmitání" těchto 6-ti ramen nemělo být problém. Síla (tedy alespoň většina) působi na vzpěr/tah a nikoliv na ohyb.

Stavebnici beru jako vstupní model pro začátek a na hraní s děckama (výrobu blbostí pro děcka). Neberu to jako nástroj schopný výroby něčeho přesného/pevného. Stejně tak zástavbová plocha spíše na výšku se mi v paneláku hodí. Cena je podezřele levná tak se ptám jaké jsou zkušenosti.

Samozřejmě děkuji za předchozí reakce (házím je na váhy pro/proti) a těším se, že se ještě někdo podělí se svým názorem na věc nebo přímými zkušenostmi.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

4. 9. 2019, 7:06

Nepohyblivý obrobek a lehká pohyblivá hlava jsou podle mě hodně velký výhody.
Ale nevýhoda možná bude nelinearita takového systému polohování a tedy vliv na přesnost a předvídatelnost.

U klasického karteziánského uspořádání je vše lineární. Když pohnu řemenem o 1mm, tak se pohne hlava taky o 1mm. A pokud bude něco nepřesné, tak to bude stále stejně nepřesné.
Ale u té delty převod délky pohybu pohonu na posun nástroje je v různých místech stolu různý, takže případné nepřesnosti se budou projevovat v různých místech taky různě.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22385
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

4. 9. 2019, 7:08

zkusenosti jsou takoveto
i pri znacnem vyztuzeni ramu stroje je malo tuhy ten pavouk
netiskne ani vzdalene pekne jako treba obycejny ender 3
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
CZ_Pascal
Příspěvky: 870
Registrován: 14. 1. 2008, 8:24
Bydliště: Brno

4. 9. 2019, 7:49

Mex píše: 4. 9. 2019, 7:06 Nepohyblivý obrobek a lehká pohyblivá hlava jsou podle mě hodně velký výhody.
... No to se mi na tom právě tak moc líbí. :oops:
Mex píše: 4. 9. 2019, 7:06 Ale nevýhoda možná bude nelinearita takového systému polohování a tedy vliv na přesnost a předvídatelnost.
Tohle mě naopak vzhledem k očekávané přesnosti výrobků vůbec netrápí. Chyba téměř určitě nebude skoková a tím pádem na výrobku by neměla způsobovat žádné "schody" a pod.
robokop píše: 4. 9. 2019, 7:08 zkusenosti jsou takoveto
i pri znacnem vyztuzeni ramu stroje je malo tuhy ten pavouk
netiskne ani vzdalene pekne jako treba obycejny ender 3
No a to je právě velice překvapivé :shock: , protože ten "placatý 2d" rám a rozježděná základna uložená na rolnách a jediné kolejnici která se musí už jen váhou výtisku vychílit působí přesně opačným dojmem. Nicméně recenze na Endera jsou víceméně pozitivní a tady na tu Delta-Srandu jsem jich moc nenašel.
..... tak zjišťuji tady, kde se dá komunitě (vzhledem ke strojnímu zaměření) daleko více věřit než pár nadšencům kteří jsou odvařeni už jen z toho že "..se to hýbe samo" :lol: .
robokop píše: 4. 9. 2019, 7:08 je malo tuhy ten pavouk
z čeho (jakého matroše) jsou ty pruty ? Nejsou vůle v těch kulových kloubech ? Tam přece není z principu žádná možnost kam uhnout pokud nepruží těch 6 tyčí. Držák HotEndu se dá udělat z hliníku a není boha aby tam něco někam uhnulo s uvážením váhy kterou to vozá a "řezných silách" které tam jsou (nebo spíše nejsou)
0xDECAFF
Příspěvky: 176
Registrován: 19. 1. 2016, 11:42

4. 9. 2019, 8:11

Ta vepsaná základna na Ender3 Pro mezi rolnama pod Z platformou je asi 60x150mm, což není až tak málo v porovnání s tím, kolik váží samotný hotbed a případný výtisk - dynamika tisku taky není nic moc, ten občasný rapid při přejezdu na novou vrstvu je pořád relativně pomalý. Materiál rolen nic moc (od pohledu POM, PA by vydržel víc), po 100 provozních hodinách znatelné opotřebení, ale bez podstatného zhoršení kvality tisku. Jsou od číňana už nainstalované a při nasazování na profil je cítit, že jsou mírně předepnuté. Tuhost v Y ose díky použití hliníkových extruzí (na jedné straně kevšemu obdelník 30x60) namísto nesmyslného plátu kovu bez vyztužení ohybem (... viz průša - proč jsou asi výtisky na povrchu oskákané zrovna v téhle ose nejvíc) je relativně dobrá. Trochu pofiderně působí Ztová osa s trapézovým šroubem jen na jedné straně, ale ani u vysokých výtisků (~150mm výška) nepozoruju problémy s kolmostí osy k základně nad rámec toho, co už udělá samotný vlnící se hodbed- nejhořší voser na celé tiskárně (tj. nechat rozehřát aspoň hodinu na plnou pracovní teplotu a dostavování šrouby před každým tiskem).
Suma sumárum ale velice dobrý poměr cena/výkon a v mém případě se mi podařilo zprovoznit celou stavebnici asi za hodinu a za následujících dvacet hodin tisku se i celá zaplatila. Od té doby krom 2x přicpané trysky extruderu zatím bezproblémové.


Chyba pozice na deltě vs. chyba na karteziánském rámu je úplně stejný vztah projekční matice os jako pro absolutní polohu, takže bych opravdu neměl obavy z nějakých těžko definovatelných chyb v geometrii výtisku. Dynamika při běžném tisku rozhodně není tak rychlá, aby docházelo ke ztrátám kroků a na začátku každého tisku se stejně najíždí na referák každé osy.

Jinak má Robo pravdu v tom, že pro rychlost tisku je hlavní limit u současných konstrukcí předávání tepla v extruderu a způsob podávání struny. Řešitelný, ale né v cenové relaci 8 tisíc i s dopravou za celou tiskárnu.


Pruty se tváří na uhlíkový laminát, mají ale relativně malý průřez. Od výroby dodáno s pružinkama které předepínají kloubové ložiska tyčí vždy v páru pro danou osu proti sobě... Lepší ale mají cenu skoro půlky tiskárny.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22385
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

4. 9. 2019, 8:18

Pruty jsou uhlikove
Staci zatlacit do bowdenu a projevi se to na hotendu
Ender ma 2x vetsi profily na ramu a je o pulku kratsi to dela mnohem mensi pruhyby s nulovym vlivem vzhledem k aplikaci.

Ta delta ovsem navrchu kmita o centimetr cely ten ram!!! Jak se to krouti za provozu.
Dal se krouti jakoby rotuje hlava s extruderem vlivem spatne geometrie tech tyci atd...
Cele se to mirne vyklani v ruznych mistech ackoli by to melo byt vzdy horizontalne.

Kdyz do toho dloubnu prstem velmi jemne udelam hrave vychylku 5mm.

Mam ty tiskarny skoro vedle sebe muzu porovnat.
Ta delta ma problemy v rychlych zmenach smeru. Rozechveje se dela duchy. To ender vpodstate vubec nebo velmi nepatrne.

Ty kladky jsou predepnute coz lineary mirne taky ale to co je za linearama ma mirne vule nasobene prevodem prepakovani a hlavne znacnou pruznost.
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
CZ_Pascal
Příspěvky: 870
Registrován: 14. 1. 2008, 8:24
Bydliště: Brno

4. 9. 2019, 8:43

Sáákryš :cry:

Když ale mě se ta Delta tak líbila :lol:
Mňo nic... ježíšek je ještě daleko :roll:
zverodoktor
Příspěvky: 2984
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

4. 9. 2019, 10:01

No ja trochu pridám,
Deltu Anycubic plus mám asi 3 mesiace. Robo neviem prečo, ale tá moja sa nielenže na vrchu nevykláňa a už vôbec nie o centimeter, ale napodiv aj tlačí docela presne už od výroby a nerobí ani duchov. Je pravda, že stavebnica svoje muchy má:

1. Dodané skrutky čo spájajú rohy s profilmi sú asi o 1/2 mm dlhšie ako by mali byť, takže skrutka sa oprie o dno profilu a nepritiahne plastové rohy. Treba pridať podložky. Možno tá Robokopova deformovateľnosť konštrukcie súvisí s týmto problémom.
2. Z 3 lineárov jeden mierne drhne,( iba pri rýchlych presunoch v osi Z), pri tlači to nevadilo. Podľa toho, čo som sa dočítal, čínske guličky bývajú oválne, pomáha ich výmena (rozmer 5/32´´). Zakúpené, vymenené, pomohlo výrazne. Vôle lineáry nemajú. Zároveň som pridal viacej skrutiek priťahujúcich lineáre k profilom.
Guľové kĺby na karbónových tyčiach na mojej tlačiarni majú minimálne vôle, tyče sú všetky rovnako dlhé.
3. Firmware je od začiatku nič moc, na Thingverse je niekoľko upravených verzii ktoré fungujú k plnej spokojnosti. Flashnuté a funguje bezvadne, najmä pôvodne problematický autolevelin, pridané sú nové funkcie.
4. Držiak cievky je nič moc, úprava je jednoduchá.
Tlačiareň som poskladal asi za 1 a pol hodiny a o ďalšiu hodinu som držal v ruke prvý výtlačok.
Pri skladaní som si pomáhal brúseným hranolom na nastavenie lineárov po celej dĺžke do stredu profilov a dlhou šublerou aby všetky strany boli rovnaké.

Ďalšie veci čo sa dajú upraviť:
1. Pôvodnú podivnú fóliu na hotbede som nevedel zbaviť zbytkov plastu, adhézia bola prisilná. Potom, čo som skúsil očistiť zbytky ABS acetónom a umyl som aj kus tej fólie, letela do koša. Odvtedy používam sklo s tenkým kaptonom a som spokojný.

2. Na zvýšenie pevnosti konštrukcie sa dajú kúpiť hliníkové rohy, už ich mám doma, zatiaľ sú v krabici. Pevnosť konštrukcie sa dá zvýšiť aj pripojením vytlačených spevňovacích rohov, ich modely aj s krytmi sú na thingverse.
3. Plánujem vymeniť drivery A4988 za drivery TMC. Tlačiareň je v dielni, hluk moc nevadí, tak sa k tomu neviem dokopať.

Za mňa za tú cenu absolútna paráda, prišla z ČR, takže žiadne clo a DPH. A každý kto príde zíra, ako ten pavúk chodí a vyrába nejaký predmet. Je to moja prvá tlačiaren, ale som s ňou maximálne spokojný.
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10118
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

4. 9. 2019, 10:22

Rozhodně jsou i lepší tiskárny a nemusí se u nich platit clo protože jsou z EU :wink:
https://shop3dchimera.com/products/x500 ... 1530908714
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
gnat
Příspěvky: 1002
Registrován: 24. 2. 2009, 9:14
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

5. 9. 2019, 12:11

On ten Ender taky není takový zázrak jak Robokop píše. Mám ho od jara a zatím jsem upravoval toto:
  • Mezí cívkou a extruderem není žádné vedení filamentu, a ten se s oblibou zamotává do šroubu osy Z a vydírá plastový vstup extruderu. Vyřešeno rolnou s ložiskem.
  • ruční vyrovnávání podložky před každým tiskem je neuvěřitelný opruz. Vyřešeno sondou.
  • větráky zdroje, extruderu a ofuku jsou velmi hlučné (tak, že přehluší motory a výměna za TMC drivery nedává smysl). Vyměněny za typ s keramickým ložiskem. Větrák ve zdroji mě teprve čeká.
  • originální elektronika je neuvěřitelně pomalá a nedokáže plynule řídit všechny osy, což se projevuje na svislých plochách výtisku. Také má malou FLASH a nevejde se do ní FW se všemi potřebnými funkcemi. Obojí vyřešeno řízením z Raspberry Pi, na kterém běží FW Klipper
  • s Klipperem není problém se dostat s rychlostí tisku přes 100mm/s, ale pak prokluzuje extruder. Pomohla výměna za dual geared extruder a o víkendu ho zkusím dát přímo na trysku, protože u toho bowdenového je problém s retrakcí.
  • osa Z se při mírném tlaku na straně, kde není šroub, zřetelně kříží. Takže o víkendu budu dávat druhý šroub.
SABLE-2015
Odpovědět

Zpět na „Rapid prototyping - stereolitografie - 3D tisk - 3D skenery - RepRap a související projekty“