ENDER 3

http://www.reprap.org/wiki/Main_Page" onclick="window.open(this.href);return false;
Odpovědět
Mart76
Příspěvky: 1011
Registrován: 17. 12. 2016, 11:04
Bydliště: Prostějov

29. 12. 2019, 5:32

Tak jsem přes Vánoce konečně začal sestavovat tiskárnu Ender 3, zakoupenou cca před půl rokem.
V tiskárně je deska Creality 3D v1.1.4 (procesor ATmega1284P), soft je Marlin 1.1.6.
Tak na začátek dávám jen pár postřehů. Možná už to někde zaznělo, ale opakování je matka moudrosti. Je to moje první tiskárna, tak zatím tápu.
1)
Jako první jsem si zkoušel ovládání motorů a zjistil, že nejde přes menu roztočit motor pro posun filamentu. Tedy alespoň předpokládám, že pokud je v menu položka "Extruder", tak jde o tento motor. Po různém přehazování kabelů, vytažení elektroniky a měření signálů k driverům osciloskopem, jsem nakonec pustil testovací tisk a motor pro filament se rozběhl. Z toho soudím, že položka "Extruder" v menu tento motor neovládá a já myslel, že ano. Jak se říká "Myslet znamená hovno vědět". No alespoň jsem konečně rozběhal osciloskop Hantek, koupený před dvěma lety.
2)
Ventilátor pro ofukování elektroniky je blbě zapojený. Na desce jsou dva konektory pro připojení ventilátorů. V jednom je zapojený ventilátor tisku a na druhém je ventilátor elektroniky. Tyto dva ventilátory jsou "spojeny" a ovládány jedním tranzistorem pomocí PWM. Takže ventilátor elektroniky se rozeběhne až v okamžiku, kdy je vytištěno pár vrstev a je spuštěn ofuk tisku. Mezitím se elektronika peče a případně chybuje.
Takže je nutné ventilátor elektroniky odpojit a připojit přímo na 24 V, aby se elektronika chladila hned.
Pozn.: ventilátor extruderu je připojen přímo na 24 V (na šroubové svorky) a běží hned po zapnutí tiskárny. Ventilátor elektroniky tak lze připojit paralelně k ventilátoru extruderu.
Vývoj HW, návrhy DPS (OrCAD, Eagle, Pads)
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6935
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

29. 12. 2019, 5:39

ručně ti půjde hnout motorem extruderu až bude extruder nahřátej na nastavenou minimální teplotu ta se nastavuje ve firmware .
takže se ti to chová správně .
Mart76
Příspěvky: 1011
Registrován: 17. 12. 2016, 11:04
Bydliště: Prostějov

29. 12. 2019, 5:54

To zní logicky.
Ale mohla tam vyběhnout nějaká hláška typu "Není správná teplota, motor blokován".

Teď se tam pokusím dostat Marlina 1.1.9.
Vývoj HW, návrhy DPS (OrCAD, Eagle, Pads)
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

29. 12. 2019, 6:02

ten vent elektroniky je takto v pohode ono to nijak zvlast netopi je to pro sichr pri delsim behu
ale nic s tim neskazis jen to bude vic hucet

co se tyce firmwaru
ta tiskarna umi tisknout relativne rychle ale ma limity prave tim slabym MCU takze raspi a klipper nebo jinou desku ale ty SKR jsou pekne mizerne vyrobeny, strasna poruchovost
jinak doporucuju extruder kovovy a vymenit co nejdrive
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
gnat
Příspěvky: 1003
Registrován: 24. 2. 2009, 9:14
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

30. 12. 2019, 12:38

Ahoj a vítej v klubu. Mám Endera 3 trochu poladěného hlavně na rychlost (dual Z, dual geared direct extruder, BL-Touch).

Dostat na origo desku Marlina 1.1.9 není problém, ale zapnout v něm cokoliv navíc je v podstatě nereálné. Za chvíli přijdeš na to, že ta deska má limitů poměrně hodně. Problém není jen rychlost, ale i velikost flash paměti, nedostatek vstupů a výstupů a nemožnost ovládání po síti. To ale zatím celkem dobře řeší Raspberry Pi s klipperem a DWC2.

Tím kovovým dual extruderem začni. Originální plastový nestíhá a strašně rychle se vydře na vstupu.
SABLE-2015
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10104
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

30. 12. 2019, 1:27

gnat píše: 30. 12. 2019, 12:38

Tím kovovým dual extruderem začni. Originální plastový nestíhá a strašně rychle se vydře na vstupu.
Ten bych měl navíc .
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

30. 12. 2019, 1:33

pro zajimavost, vytisk z endera pod mikroskopem
Přílohy
2019-12-30-142042.jpg
2019-12-30-142442.jpg
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Mart76
Příspěvky: 1011
Registrován: 17. 12. 2016, 11:04
Bydliště: Prostějov

30. 12. 2019, 2:18

Endera jsem koupil, protože na něj byla chvála hlavně pro jeho poměr cena/výkon. Potřebuju jednou za čas udělat nějakou plastovou blbost (příchytku, krabičku atd.). Zatím nepočítám, že bych ho nějak upgradoval, 3D tisk si musím ochytat a uvidím, jestli mne víc zaujme.
Pokud mne to ale chytne, tak bych si asi udělal tiskárnu svoji. Nějak jsem skeptický k mechanické konstrukci jak Endera, tak i Průši. Asi bych šel cestou udělat "kostku" z hliníkových profilů 30x30 s patřičným "zavětrováním" a s možností zakrytování.
Na tuto konstrukci bych pak aplikoval ty doporučované komponenty. Doma mám dost nevyužitých KM, driverů i nějaké vedení by se našlo.
Vývoj HW, návrhy DPS (OrCAD, Eagle, Pads)
kiko01
Příspěvky: 1572
Registrován: 27. 10. 2008, 9:06
Bydliště: Martin,Slovakia
Kontaktovat uživatele:

30. 12. 2019, 6:15

Tak ak ides stavat nieco vlastne tak do endera moc investovat nemusis, ja sim na mijom vymenil extruder za kovovy a halvne dal hotend e3d-klon a prerobil na directdrive. Ta vaha navyse vonec nieje problem, nemal som nikdy zatial problem s posunutim tlace, alebo zapchaty hotend a ani ghostovanie / bezne problemy u prusi za 4x viac €

A na directe tlacim aj tpu a uplne super, niekedy krajsie vytisky ako z pla-cka, iba obcas to je strapate (stringing) ale to je pri flexi filamentoch bezny problem, zalezi co sa konkretne tlaci...
kiko01
Příspěvky: 1572
Registrován: 27. 10. 2008, 9:06
Bydliště: Martin,Slovakia
Kontaktovat uživatele:

30. 12. 2019, 6:23

Jo a na ten vetrak sa vyprdbi, tak ako pise robocop, tlacil som aj 30-40 hodinove veci a no problem. Akurat este si podloz tie pruzinky pod heatbedom nejakymi oodlozkami, alebo si vytlac nieje distancne kruzky, nech su tie pruziny viac stlacene, nech nemusis doladovat vysku...
Mart76
Příspěvky: 1011
Registrován: 17. 12. 2016, 11:04
Bydliště: Prostějov

30. 12. 2019, 7:58

Ten ventilátor jsem už předělal, záležitost na pár minut. Na jednom videu maník tvrdil, že právě blbě zapojený ventilátor u něj způsoboval chybování, protože se mu přehřívala deska. Po zapojení ventilátoru na trvalý provoz mu problémy zmizely. Hluk ventilátoru mi nevadí.
Když jsem hledal Dual Z, tak jsem narazil na jedno video, kde mě zaujalo, jak maník vyřešil zpevnění konstrukce https://www.youtube.com/watch?v=nBVrcIZ095Y. To zpevnění se mi líbí, tohle si udělám.
A pak jsem našel video s Enderem s lineáry. To už je celkem úlet. To je jako dávat do Dacie motor z bavoráka. https://www.youtube.com/watch?v=jeIN5gtC8pw
Vývoj HW, návrhy DPS (OrCAD, Eagle, Pads)
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8870
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

2. 1. 2020, 1:58

robokop píše: 30. 12. 2019, 1:33 pro zajimavost, vytisk z endera pod mikroskopem
Byl bys ochotný popsat přesnou konfiguraci, na které je to vytištěno? Čím je to řízeno, provedená vylepšení samotné tiskárny, konkrétní extruder atd.? Díky!
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
gnat
Příspěvky: 1003
Registrován: 24. 2. 2009, 9:14
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

2. 1. 2020, 2:20

Thomeeque píše: 2. 1. 2020, 1:58Byl bys ochotný popsat přesnou konfiguraci, na které je to vytištěno? Čím je to řízeno, provedená vylepšení samotné tiskárny, konkrétní extruder atd.? Díky!
Pokud vím, tak robokop má v podstatě neupraveného Endera 3 řízeného klipperem s DWC frontendem běžícím na Raspberry Pi 3 a původní řídící desku, což je ATMega1248p s A4988 drivery. Jen to má vestavěné do skříně, přidané osvětlení a kameru. Má ode mě celokovový dvojitý (obě podávací kolečka poháněná) extruder, ale ten netuším, jestli už namontoval.
SABLE-2015
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

2. 1. 2020, 4:03

Vpodstate ano
Jen jeste silent deska ale ta na tohle nema vliv
Nepoznal jaem rozdil v tisku
V hlucnosti samozrejme brutalni rozdil je

tim jsem chtel vpodstate rict ze takhle je schopny tisknout ender 3 po rozbaleni a kvalitnim sestaveni a serizeni
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
miv
Příspěvky: 773
Registrován: 17. 9. 2019, 11:55

26. 2. 2020, 5:53

Mám také ENDERa 3D Pro a zaznamenal jsem tento problém. Při tisku větších věcí (např. 105x130 plošně, výška 100) se okraje odlepí od podložky a poměrně silně zvednou. Přitom jke podložka dokonale umytá, odmaštěná a napatlaná důkladně připevňovacím lakem. Mám teorii, že je to dáno tím, že je podložka vyhřívána pouze v malé ploše uprostřed, takže je pak velký rozdíl teplot na okraji a uprostřed. Setkali jste se někdo s něčím podobným?
Odpovědět

Zpět na „Rapid prototyping - stereolitografie - 3D tisk - 3D skenery - RepRap a související projekty“