ENDER 3

http://www.reprap.org/wiki/Main_Page" onclick="window.open(this.href);return false;
Odpovědět
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

24. 12. 2022, 9:40

Pouzivam to celkem bezne. Nevsimnul jsem si ze by obsluha wifi nejak vyzirala ram. Celkem v pohode lze na tom mimo to jeste provozovat web server s dynamickou web strankou. Obsluhu kamery. Komprimaci videa v realnem case a streamovani prez rtsp ven.
Za me docela dost veci navrch. To s tou ramkou bude nejaky kec. Ta wifina bezne obsazuje to druhe jadro cpu. Co se tyce ramky nestudoval jsem ale neschazela.
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
Mr. MR
Příspěvky: 755
Registrován: 31. 5. 2020, 10:05

24. 12. 2022, 9:52

Super, díky za tipy, ještě to otestuju jak to je a rozmyslím se. Učím se s fjůžnem a je to mazec. Trochu mi to připomíná první krůčky s arduinem :roll:
Připrav se, hrajem...
https://www.youtube.com/watch?v=HzjNAnEfvxc
miv
Příspěvky: 773
Registrován: 17. 9. 2019, 11:55

24. 12. 2022, 10:03

Mr. MR píše: 24. 12. 2022, 4:07 Díky, budu potřebovat udělat závoz, už vymýšlím co objednat.

Překvapilo mne, jak je Ender 3 pro hlučný. Proti Průšovi od kolegy mi to přijde fakt dost. Zatím jsem ho pustil jen dvakrát, ale ve vedlejší místnosti by se blbě spalo. Řeší to opravdu nová deska? Přemýšlím nad touto
https://www.alza.cz/creality-silent-mot ... 245201.htm nebo je lepší alternativa? Uvažuju nad tím taky kvůli senzoru filamentu a bl-touch.
Silent deska to řeší. Hlučnost je nesrovnatelná. Přesněji řečeno motory nejsou slyšet prakticky vůbec a jediné, co zůstane je ventilátor.
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

24. 12. 2022, 11:19

robokop píše: 24. 12. 2022, 9:40 Pouzivam to celkem bezne. Nevsimnul jsem si ze by obsluha wifi nejak vyzirala ram. Celkem v pohode lze na tom mimo to jeste provozovat web server s dynamickou web strankou. Obsluhu kamery. Komprimaci videa v realnem case a streamovani prez rtsp ven.
Za me docela dost veci navrch. To s tou ramkou bude nejaky kec. Ta wifina bezne obsazuje to druhe jadro cpu. Co se tyce ramky nestudoval jsem ale neschazela.
Díky za informaci.
O CPU nejde, tam je výkonu dost. Jde o tu RAM.
Jak jsem psal, ESP32 nepoužívám a tedy ani neznám. Tak nevím, jestli se tam dá část programu zamknout v RAM. Ale zřejmě ano, bylo by to logické.
Pak je deska s tímto procesorem jasná volba. Brutální výkon, WiFi, a cena nižší než ostatní 32-bit desky.
Asi si udělám radost. Mělo by pro to existovat GRBL i Marlin.
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

25. 12. 2022, 12:53

Když jsem se díval jak přeložit Marlin pro konkrétní desku, tak jsem zjistil, že tam autoři konečně dodělali možnost použití různých rychlostí pro příkazy G0 a G1 (myslím, že od verze 2.1).
Nikdy mi nebylo jasné, proč tyhle příkazy původně tak zkriplili. Proto jsem Marlin třeba pro laser nikdy nepoužil a dal tam vždy GRBL.
Teď už se i z Marlina konečně stal firmware použitelný i pro frézku nebo laser.
Jenom se to musí explicitně povolit při překladu. Defaultně je to myslím zakázané.
Potěšilo mě to.
honzaZ
Příspěvky: 130
Registrován: 3. 11. 2019, 2:02

27. 12. 2022, 5:39

Mex píše: 25. 12. 2022, 12:53 Když jsem se díval jak přeložit Marlin pro konkrétní desku, tak jsem zjistil, že tam autoři konečně dodělali možnost použití různých rychlostí pro příkazy G0 a G1 (myslím, že od verze 2.1).
Nikdy mi nebylo jasné, proč tyhle příkazy původně tak zkriplili. Proto jsem Marlin třeba pro laser nikdy nepoužil a dal tam vždy GRBL.
Teď už se i z Marlina konečně stal firmware použitelný i pro frézku nebo laser.
Jenom se to musí explicitně povolit při překladu. Defaultně je to myslím zakázané.
Potěšilo mě to.
Není už lepší zprovoznit klipper? Tam je možné si v pythonu namakrovat skoro cokoliv, jdou přepisovat i běžné příkazy a tím rozšířit funkcionalitu ;) A hlavně je možné dělat konfiguraci v podstatě za běhu (stačí restart služby) a taky samotná konfigurace je mnohem přehlednější díky .conf souborům :wink:
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

27. 12. 2022, 7:15

honzaZ píše: 27. 12. 2022, 5:39 Není už lepší zprovoznit klipper? Tam je možné si v pythonu namakrovat skoro cokoliv, jdou přepisovat i běžné příkazy a tím rozšířit funkcionalitu ;) A hlavně je možné dělat konfiguraci v podstatě za běhu (stačí restart služby) a taky samotná konfigurace je mnohem přehlednější díky .conf souborům :wink:
Možná ano.
Ale protože nejsem 3D tiskař, tak nevím, jak je to s kompatibilitou na úrovni ovládání.
Já 3D tiskárny používám k jiným účelům. Jako obecný 3-osý polohovací nástroj.
Takže místo extruderu mi vozí laserovou hlavu, případně jiné nářadí.
Nad tím pak operuje nadřízený SW, například LaserGRBL, Candle, bCNC, případně nějaký můj vlastní.
Takže potřebuju, aby se ty nadřízené SW s tím uměly domluvit.
Všechny jsou nachystané na spolupráci s GRBL, některé i s Marlinem.
Nevím, jestli by se takhle dalo spolupracovat se zařízením, na kterém by běžel Klipper.
Pokud ano, tak by to bylo výborné.
Možná udělám nějaký pokus a nasypu ten Klipper na OrangePi Zero.
Díky za tip.
miv
Příspěvky: 773
Registrován: 17. 9. 2019, 11:55

6. 1. 2023, 9:50

Mr. MR píše: 24. 12. 2022, 4:07 Díky, budu potřebovat udělat závoz, už vymýšlím co objednat.

Překvapilo mne, jak je Ender 3 pro hlučný. Proti Průšovi od kolegy mi to přijde fakt dost. Zatím jsem ho pustil jen dvakrát, ale ve vedlejší místnosti by se blbě spalo. Řeší to opravdu nová deska? Přemýšlím nad touto
https://www.alza.cz/creality-silent-mot ... 245201.htm nebo je lepší alternativa? Uvažuju nad tím taky kvůli senzoru filamentu a bl-touch.
Ještě jedna věc. Tu desku z alzy nekupuj. Najdi si na alíkovi tu, o které jsem ti říkal, když jsme se bavili o prodeji toho mého endera. Ta je totiž 32 bitová a stojí cca 40 dolarů. To je o málo víc, ale výkon CPU nesrovnatelný.
Uživatelský avatar
Mr. MR
Příspěvky: 755
Registrován: 31. 5. 2020, 10:05

6. 1. 2023, 10:17

Diky, dival jsem se na to, ale zatim jsem nakup odlozil. Mezitim se mi zlomil originalni extruder, takze pristi tyden nahodim kovovy klon BMG a konecne neco vytisknu.

Zeptam se asi blbe:
Chapu to spravne, ze ta deska muze ridit jakoukoliv tiskarnu. Proto se musi nahrat firmware pro dany typ tiskarny. Najdu ho na githubu a nemusim nic moc resit a nastavovat? Figle jako kamera a vzdalene ovladani neplanuju. Jiste, zatim...

Diky moc
Připrav se, hrajem...
https://www.youtube.com/watch?v=HzjNAnEfvxc
miv
Příspěvky: 773
Registrován: 17. 9. 2019, 11:55

6. 1. 2023, 10:41

Mr. MR píše: 6. 1. 2023, 10:17 Diky, dival jsem se na to, ale zatim jsem nakup odlozil. Mezitim se mi zlomil originalni extruder, takze pristi tyden nahodim kovovy klon BMG a konecne neco vytisknu.

Zeptam se asi blbe:
Chapu to spravne, ze ta deska muze ridit jakoukoliv tiskarnu. Proto se musi nahrat firmware pro dany typ tiskarny. Najdu ho na githubu a nemusim nic moc resit a nastavovat? Figle jako kamera a vzdalene ovladani neplanuju. Jiste, zatim...

Diky moc
Obecně ty desky mají nějaké výstupy a vstupy. Výstupy jsou ty pro krokové motory plus ty pro topení podložky a extruderu. Vstupy jsou koncáky jednotlivých os plus případně přídavné pro čidlo filamentu nebo pro čidlo BL touch. Ten BL touch je trochu speciální případ, protože je to složitější zařízení, než jen kontakt, ale všechny desky (a firmwary) jej znají. Procesory, které jsou používány, definují způsob ovládání těch I/O portů a těch procesorů není moc. Takže opravdu ta deska může řídit libovolnou tiskárnu, která má tyto běžné periferie. Musí však pro tuto desku (nebo spíše procesor) být k dispozici příslušný firmware na githubu. To obvykle také opravdu je. Samozřejmě, pokud jsi softwérář, který umí tyto procesory, tak si ten firmware dokážeš upravit, protože je toho většina napsaná v céčku a jen I/O operace se musí přepsat.
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

7. 1. 2023, 8:07

Mr. MR píše: 6. 1. 2023, 10:17 ...
Chapu to spravne, ze ta deska muze ridit jakoukoliv tiskarnu. Proto se musi nahrat firmware pro dany typ tiskarny. Najdu ho na githubu a nemusim nic moc resit a nastavovat? Figle jako kamera a vzdalene ovladani neplanuju. Jiste, zatim...
Nejsem trojkový tiskař a nikdy dřív jsem se tím nezabýval.
Teď jsem trochu začal. A překvapilo mě, jaký je v tom bordel.
Aspoň teda na deskách s procesory AVR ATmega.
Co deska, to jiné rozložení signálů. Navíc často docela nesmyslně. A objektivní důvod k tomu zřejmě není, je to jen nekoncepčnost tvůrců.

Třeba u klasického GRBL je podmínka, že všechny signály STEP a DIR musí být na jednom portu. Logické, pak se dá jednou I/O operací zapsat stav na všech výstupech. Navíc to vede k tomu, že desky mají to rozložení logické. Takže na pinu 0 je STEP X, na pinu 1 je STEP Y atd.

U těch desek pro 3D tiskárny je to naprosto nesmyslně poházené. Signály jsou na různých portech, nejsou ani v nějakém logickém pořadí, jsou promíchané třeba se vstupy pro čidla atd. Prostě jako by někdo dal do klobouku na papírcích napsaná jména signálů a pak je z toho poslepu tahal.

Důsledek je mimo jiné pomalejší obsluha I/O. No a samozřejmě to, že pak jsou mraky různých firmware, pro každou desku trochu jiný.
Já jsem mimo jiné programátor, tak to pro mě nepředstavuje velký problém. Ale myslím, že pro někoho netechnického, který má nepříliš rozšířenou tiskárnu, to může být likvidační. A přitom je to opravdu nesmyslné a zbytečné.

Ta pomalejší obsluha se projevuje třeba tím, že GRBL pro nejlevnější Arduino s procesorem ATmega328 a standardním rozložením pinů dokáže jet třeba s LaserGRBL na všech 5 rychlostech komunikace PC s tou deskou, které LaserGRBL poskytuje. Pokud dám GRBL na desku z 3D tiskárny s procesorem ATmaga2560, tak už to stíhá jen ve dvou nejpomalejších režimech z těch pěti. Platí pro GRBL i pro Marlin na té stejné desce.
Možná je to dáno ještě i něčím jiným, než jen rozložením signálů (tedy ještě nějakým dalším nesmyslem). Ale realita je prostě taková.

Chci teď zkusit koupit desku s procesorem ESP32, který má proti AVR (ale i proti jiným běžným 32-bit procesorům na deskách pro 3D tiskárny) mnohem vyšší hrubý výpočetní výkon. Tak jsem docela zvědavý na výsledek.
Uživatelský avatar
Mr. MR
Příspěvky: 755
Registrován: 31. 5. 2020, 10:05

7. 1. 2023, 8:13

No, tos velice dobre popsal duvody, proc si davam zatim cas na studium a do nakupu desky se zatim nehrnu. Neorientuju se v tom.

Jeste jedna mechanicka vec. Ma na ender 3 pro smysl remenem pohanena druha osa z? Cinan to ma za cca 900kaci. Nebo jsou to vyhozene prachy? Extruder nadale chci provozovat s bowdenem. Dival jsem se, ze zdroj musi pryc, aby se dal druhy sroub uchytit.
Připrav se, hrajem...
https://www.youtube.com/watch?v=HzjNAnEfvxc
kiko01
Příspěvky: 1572
Registrován: 27. 10. 2008, 9:06
Bydliště: Martin,Slovakia
Kontaktovat uživatele:

7. 1. 2023, 8:46

Mr. MR píše: 7. 1. 2023, 8:13 No, tos velice dobre popsal duvody, proc si davam zatim cas na studium a do nakupu desky se zatim nehrnu. Neorientuju se v tom.

Jeste jedna mechanicka vec. Ma na ender 3 pro smysl remenem pohanena druha osa z? Cinan to ma za cca 900kaci. Nebo jsou to vyhozene prachy? Extruder nadale chci provozovat s bowdenem. Dival jsem se, ze zdroj musi pryc, aby se dal druhy sroub uchytit.
Ono ked mas dobre nastavene kladky na Z-tku tak som moc problemy nemal, ale mozno to zmysel ma. Mna skor hneval ten bowden, vzdy po nejakom case v uchyteni vznikol vakel, kedze sa hadicka pomaly prerezava tym fitingom, a z principu tomu nevies zabranit ak nechas extruder tam kde je umiestneny.
Uživatelský avatar
Mr. MR
Příspěvky: 755
Registrován: 31. 5. 2020, 10:05

14. 1. 2023, 9:14

Tak, mám nahraného Marlina 1.1.x kvůli převodovanému extruderu. Chodí to, jen jsem musel upravit rychlost manuálního posuvu extruderu z menu. Byla tam 0, tak to nelezlo, ale našel jsem návod. Je možné, že by se tiskárna trochu ztišila proti původnímu firmwaru nebo jenom blbnu a hluchnu?
Byla to zvládnutelná procedura. Ještě, že je k tou tolik dokumentace a mám tu krabicu arduin, tak jsem jedno využil jako ISP :P
Připrav se, hrajem...
https://www.youtube.com/watch?v=HzjNAnEfvxc
Uživatelský avatar
picom
Příspěvky: 2093
Registrován: 11. 8. 2006, 2:07
Bydliště: Praha

24. 1. 2023, 2:20

Pár lidí tady má Ender 3 tak se zkusím zeptat.
Shořela mi kabeláž k hlavě a mám pár nejasností. Větrák hotendu je na 24V a vede na zelenou svorkovnici v nápisem 12V (vedle napájení) na které je teď trvale 24V.
Je to v pořádku nebo mi něco umřelo. Mám dojem, že se předtím větrák točil pomaleji.

Díky
Odpovědět

Zpět na „Rapid prototyping - stereolitografie - 3D tisk - 3D skenery - RepRap a související projekty“