Tronxy X5S

http://www.reprap.org/wiki/Main_Page" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5196
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

1. 1. 2020, 5:50

V létě jsem si koupil tuhle tiskárnu, ale až teď koncem loňského roku, když jsem dokončil svou dílnu/pracovnu jsem si uděla radost, že jsem si tuhle tiskárnu sestavil. Ještě musím postavit i nějaký poč pro její řízení, takže to bylo o mechanickém sestavení a propojení elektických komponent stavebnice.
Ve stavebnici je přiloženo i poměrně slušné nářadí, ale bohužel né kompletní - chybá třeba klíč 5,5 mm pro utahování klasických šestihraných matek M3.
Je tam i poměrně nadbytek spojovacího materiálu, ale bohužel i některý chyběl - samořezné šrouby 2mm 10mm pro uchycení mikrospínaču koncových dorazů.
Asi delším skladováním se mi trochu pokroutili řemínky a trubička vedení filamentu.
Přílohy
trubicka vedeni filamentu zkroucena.jpg
trubicka vedeni filamentu.jpg
Pokroucene remeny.jpg
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5196
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

1. 1. 2020, 8:53

Tak se mi jí přes panel podařilo rozhýbat
- řemínky jsem napnul
- trubičku trochu zkrátil - bude to chtít úpravu jejího vedení aby při pohybu nazavazela o řemínek.
- dalším problémem je v ložiskách vedení řemínku - nejsou na hřídeli vymezeny a tak budu muset mechaniku řemínků rozebrat
Tady se možná vyplatí udělat úpravu z https://3dprint.wiki/printers/tronxy/x5s
Konkrétně tyto: https://www.thingiverse.com/thing:2574935
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5196
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

16. 1. 2020, 8:21

Začátečnický dotaz - přemýšlel jsem udělat úpravy mechaniky z oceli.
To by ale znamenal přidat ke každé kladce cca 18 g tj celkem cca 150g zvýšení hmotnosti na pojezd hlavy.
Bude to mít zásadní viv na změnu pohybu?
Nebo to v zásadě nevadí?
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

16. 1. 2020, 8:29

záleží co tiskneš, někdy to běhá rychle a vyší hmotnost může rozkmitávat kontrukci a řemeny.
Silově to nevadí, vozí to jen sebe, ale dynamicky to mít vliv může.

Doporužuji udělat nějaký klikyhák v programu a nechat to běhat.
Pak dát 2x takové závaží a vyzkoušet - to poznáš sám zda by to byl problém.
Na druhou stranu u kladek by to tak vadit nemuselo.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5196
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

16. 1. 2020, 9:05

Zatím netisknu nic ;-)
- jde o to, že ty podpory autor samozřejmě vytisknul.
Je to i z důvodů, že to přý často kmitalo.
Já je můžu vytočit na soustruhu - pokud budou z oceli bude tam ten přírůstek hmotnosti.
Respektive jsem tam chtěl přidat osičky se širokým osazením.
Ty podpory můžu vytočit z hliníku nebo i plastu.
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5196
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

16. 1. 2020, 9:09

Tak podle tabulek má POM-C 1,46 g/cm3 hliník (dural) 2,8 g/cm - takže vyhrává POM-C.
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5196
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

17. 1. 2020, 11:00

Další věc kterou chci předělat jsou kladky na ozubené řemeny - zde to jsou jenom ložiska
Přílohy
origo kladky v tronxy X5S.jpg
origo kladka v tronxy X5S.jpg
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

18. 1. 2020, 1:17

Zdenek Valter píše: 17. 1. 2020, 11:00 Další věc kterou chci předělat jsou kladky na ozubené řemeny - zde to jsou jenom ložiska
Čemu to vadí? Pokud je to ložisko o fous širší než řemínek, a ty podložky nemají nějaké otřepy, tak by to snad nemuselo dělat žádný problém, ne?
Já jsem to samé použil na něčem úplně jiném, a funguje to už spoustu roků.
Grad
Příspěvky: 2073
Registrován: 13. 7. 2014, 9:32

18. 1. 2020, 6:34

Být tebou, zkompletoval bych to tak, jak to bylo dodané a snažil se to co nejdříve rozchodit a teprve pak dle reálných vlastních zkušeností ladil ;-)
Mne by zajímalo, zda tam bude originál jejích firmware s jejích slicrem a jak s ním budeš spokojen a čemu nakonec dáš přednost ...
Skončil jsem nakonec u Tronxy XY 2 PRO a zvykl jsem si, ale červíček pořád vrtá...
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5196
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

18. 1. 2020, 2:42

Mex píše: 18. 1. 2020, 1:17
Zdenek Valter píše: 17. 1. 2020, 11:00 Další věc kterou chci předělat jsou kladky na ozubené řemeny - zde to jsou jenom ložiska
Čemu to vadí? Pokud je to ložisko o fous širší než řemínek, a ty podložky nemají nějaké otřepy, tak by to snad nemuselo dělat žádný problém, ne?
Já jsem to samé použil na něčem úplně jiném, a funguje to už spoustu roků.
V zásadě máš pravdu, bohužel ty podložky mají otřepy a v určitém směru o ně drnčí zuby na řemenu.
Na webech mají tyhle tiskárny ale kladky, tak jsem si řekl, že bych si je udělal.
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
StoupaCZ
Příspěvky: 543
Registrován: 2. 6. 2017, 8:12

18. 1. 2020, 2:53

Zdenek Valter píše: 16. 1. 2020, 8:21 Začátečnický dotaz - přemýšlel jsem udělat úpravy mechaniky z oceli.
To by ale znamenal přidat ke každé kladce cca 18 g tj celkem cca 150g zvýšení hmotnosti na pojezd hlavy.
Bude to mít zásadní viv na změnu pohybu?
Nebo to v zásadě nevadí?
Když tiskárna tiskne výplň malých částí, dokáže slušně hlavou škubat sem tam, tam by ta zvýšená hmotnost, kterou by musel pohon hlavy tahat byla asi hodně znát.
Sieg SX4, Interkrenn IKD-400, Vernier Minishape 28
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5196
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

18. 1. 2020, 3:11

Grad píše: 18. 1. 2020, 6:34 Být tebou, zkompletoval bych to tak, jak to bylo dodané a snažil se to co nejdříve rozchodit a teprve pak dle reálných vlastních zkušeností ladil ;-)
Mne by zajímalo, zda tam bude originál jejích firmware s jejích slicrem a jak s ním budeš spokojen a čemu nakonec dáš přednost ...
Skončil jsem nakonec u Tronxy XY 2 PRO a zvykl jsem si, ale červíček pořád vrtá...
No to už jsem udělal, ale zatím nemám čím to krmit - a tak jsem si řekl, že by bylo fajn udělat ty doporučované úpravy mechaniky.
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Grad
Příspěvky: 2073
Registrován: 13. 7. 2014, 9:32

18. 1. 2020, 3:40

Tak dnes objednat na alze či czc a zítra dopoledne zvednout kostru a dojít si na nejbližší pobočku pro špulku a v poledne se už můžeš pochlubit prvním výtiskem :D
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5196
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

18. 1. 2020, 3:57

Grad píše: 18. 1. 2020, 3:40 Tak dnes objednat na alze či czc a zítra dopoledne zvednout kostru a dojít si na nejbližší pobočku pro špulku a v poledne se už můžeš pochlubit prvním výtiskem :D
O Filament nejde - ten jsem si samozřejmě objednal, ale mě chybí doinstalovat comp pro řízení, včetně možnosti kreslení ve Fusion 360.
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Grad
Příspěvky: 2073
Registrován: 13. 7. 2014, 9:32

18. 1. 2020, 4:34

To k provozu potřebuješ PC?
Nemá to šuplík na SD kartu?
Beztak potřebuješ na počátek poladit mechaniku a základní nastevení, takže budeš do omrzení tisknout stažené kostičky, kříže atp. a ty sjedeš slicrem a šup s tím na SD kartu a do tiskárny :wink:
Odpovědět

Zpět na „Rapid prototyping - stereolitografie - 3D tisk - 3D skenery - RepRap a související projekty“