3D tisk na routeru

http://www.reprap.org/wiki/Main_Page" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8871
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

1. 1. 2020, 7:10

Ahoj,

mám jeden základní a časem pár doplňujících velmi naivních dotazů ohledně možnosti 3D tisku na mém zázraku™. Maximální posuv v XY rovině je 3000mm/min (dostal jsem se i na více, cca 4000, už si to přesně nepamatuji, možná by se to dalo vyladit, ale zůstaňme u těch 3000). Max. posuv Z je cca 1000mm/min. Je na takových rychlostech nějaký 3D tisk možný, v čem by mě to případně omezovalo?

Díky, T.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

1. 1. 2020, 7:21

Životnost a hlučnost kuličkových šroubů?
Možná nižší akcelerace?

Já jsem potřeboval zrealizovat laser. Původně jsem to taky chtěl pověsit na frézku. Ale při představě jak mnoho hodin zbytečně ojíždím kuličkové šrouby jsem to přidělal na 3D tiskárnu.
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10104
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

1. 1. 2020, 7:32

Jasně že je ,běžnej hobby tisk je kolem 50mm/s cože je právě těch 3m/min ,někteří tisknou i menší rychlostí.
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10104
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

1. 1. 2020, 7:34

Mex píše: 1. 1. 2020, 7:21 Životnost a hlučnost kuličkových šroubů?
Možná nižší akcelerace?
Myslím že si to chce spíš ošahat ,pak to skončí stejně vlastní tiskárnou.
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5189
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

1. 1. 2020, 7:38

Vidím to stejně, Thomeeque si chce něco vyzkoušet, na druhou stranu cena těch nejlevnějších 3D tiskáren je v relaci 4kKč..
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
chb
Příspěvky: 3787
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

1. 1. 2020, 8:09

rozumná frézka se cenově, rozměry a hlučností do bytu strká blbě - no tak spousta zkouší jak to v nějakém směru ošidit
rozumná 3D tiskárna ale cenově a prostorem plně vyhovuje, nemyslím že u 3D má význam laborovat s nějakou provizorní náhražkou.
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

1. 1. 2020, 9:20

tiskárnu nedělají zase tak pojezdy X/Y/Z ale extruder, podložka a SW.
pokud to chceš všechno pořizovat abys o nabastlil na CNC rám, smysl v tom nevidím.
ta rychlost bude často omezující a honit CNC na maximum :roll:
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8871
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

2. 1. 2020, 11:27

Díky všem, ano, bylo to myšleno na ošahání a pak by se vidělo. I přemýšlím o zakoupení Endera, ale zatím tady nechci další stroj a stejně mě mnohem více láká si časem něco sám postavit.

Momentálně zkoumám, jestli bych se vůbec s nějakým běžným řízením na těch F3000 dostal. Potřebná steprate na mém stroji by pro takovou rychlost byla 27kHz (200x8 SPR, stoupání 3mm). Na stránkách http://marlinfw.org nějakou jasnou specifikaci nevidím, něco je na https://reprap.org/wiki/Step_rates, ale nevím, jestli to platí i pro verzi 2.0. Teacup vypadá teoreticky nadějněji (jako hw jsem myslel Arduino Mega, jedno tu mám..).. No, je to dost studia.

Cjuz píše: 1. 1. 2020, 9:20 extruder, podložka a SW
Co bys doporučil?
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10104
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

2. 1. 2020, 11:47

Thomeeque píše: 2. 1. 2020, 11:27 Díky všem, ano, bylo to myšleno na ošahání a pak by se vidělo. I přemýšlím o zakoupení Endera, ale zatím tady nechci další stroj a stejně mě mnohem více láká si časem něco sám postavit.

Upřimně ,pokud nemáš hodně dobře vybavenou dílnu tak je 3d tisk velmi dobrý pomocník každého hobbíka a nakonec zjistíš jak jsi bez něj mohl žít ,a to ti říkám jako ten co považoval 3d tisk za zbytečnost mimo tisku pískových forem :wink: .
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
gnat
Příspěvky: 1003
Registrován: 24. 2. 2009, 9:14
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

2. 1. 2020, 11:52

Také jsem chtěl jít touhle cestou a nakoupil pár věcí. Pak jsem zjistil, že můj router je na to zoufale pomalý a zakoupil Endera.

Můžu ti půjčit/věnovat Wade extruder a vyhřívanou podložku. Není to žádný high-tech, ale na ozkoušení to stačí.
SABLE-2015
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

2. 1. 2020, 12:02

Já se v nákupu komponent tolik neorientuji, ale podložka s výměnými ocelovými plátky - bez ní si už nedovedu 3D tisk provozovat.
Ale na začátek se dá bez ní skoro úplně obejít.
.
SW jsou ve větším k dispozici zadarmo, ale něco musí řídit vlastní stroj - to do klasického CNC nacpat nepůjde. Takže tam nejspíše pořídit nějakou desku kterou pak použiješ na svůj nový stroj.
.
A extruder se dá skoro vyrobit na koleně, mám i několik podávacích koleček Bondtech navíc. Pak topné těleso a senzor.

Jen to pořád nějak nedává smysl, jako kdybych sháněl odporový drát abych mohl namotat spirálu protože si chci vyrobit fén.
Jestli chceš stavět, tak rovnou stav.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
chb
Příspěvky: 3787
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

2. 1. 2020, 1:08

... nebo kup rovnou nějakou stavebnici a věnuj čas vymýšlení něčeho, co nejde běžně koupit.
3D není CNC aby to vyžadovalo předepnuté lineáry a kdovíjak tuhou konstrukci. Tak od třetího výtisku (viz Fmodel) se najednou začnou okolo tebe objevovat chybějící věci čekající na 3D tisk.

Je to daleko víc o modelování a tam raději směruj svou energii. Jdou vymodelovat a vytisknout zajímavé tvary.
3D.jpg
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

2. 1. 2020, 1:42

Thomeeque píše: 2. 1. 2020, 11:27 Momentálně zkoumám, jestli bych se vůbec s nějakým běžným řízením na těch F3000 dostal. Potřebná steprate na mém stroji by pro takovou rychlost byla 27kHz (200x8 SPR, stoupání 3mm). Na stránkách http://marlinfw.org nějakou jasnou specifikaci nevidím, něco je na https://reprap.org/wiki/Step_rates, ale nevím, jestli to platí i pro verzi 2.0. Teacup vypadá teoreticky nadějněji (jako hw jsem myslel Arduino Mega, jedno tu mám..).. No, je to dost studia.
Ten borec, co dělá Teacup, tvrdí, že má ze všech firmware nejrychlejší stepgeny. Má je udělané jinak než ostatní. Mám pocit, že někde psal, že i na Arduinu jede snad až 50 kHz.
Každopádně ale dneska už jsou běžné firmware přeportované i na ARM, např. na superlevné BluePill (na Alíkovi cena pod 2 USD).
Navíc na ty pokusy asi můžeš snadno přepnout drivery na microstepping 1:4. Stejně to asi nebudeš takhle dlouho provozovat. 3D tisk je obecně strašně dlouhodobá akce. A poslouchat ty šroubové pohony několik hodin - to Ti začne být líto vlastních uší a taky těch šroubů.

Ale zase to budeš mít tuhé. Sice kolega chb píše, že to není nutné. Ale pak mu to tiskne třeba kužel takhle pokroucený. ;-)
gnat
Příspěvky: 1003
Registrován: 24. 2. 2009, 9:14
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

2. 1. 2020, 1:59

Řešením by mohl být klipper na RPi + nějaká Arduino deska. já to tak provozuji na Enderu a ten step rate by měl stačit viz. tabulka.

P.S. ten extruder co ti nabízím výše, je včetně hotendu.
SABLE-2015
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

2. 1. 2020, 2:28

Pokud se nepletu, tak ten Klipper je celý napsaný v Pythonu. Takže by se měl dát zprovoznit na ledačem, například i na PC.
Takže pro nějaké vyzkoušení použít třeba starý noťas by mohlo být zajímavé. A bez dodatečných nákladů na RPi.
Odpovědět

Zpět na „Rapid prototyping - stereolitografie - 3D tisk - 3D skenery - RepRap a související projekty“