Tisk technologií SLS

http://www.reprap.org/wiki/Main_Page" onclick="window.open(this.href);return false;
Odpovědět
HonzaHorka
Příspěvky: 1012
Registrován: 15. 11. 2009, 2:17

2. 4. 2020, 2:51

Ahoj všem,
V práci máme tiskárnu od EOSU s technologií SLS.
Začínáme tisknout abychom se pořádně naučili zvládat tuto technologii a narazili jsme na tento problem.
Máme dílec který je cca 7cm vysoký a má stěnu o šířce cca 1cm. Tiskne se na plnou výplň a opakovaně se nám stalo že se dílec vylomil v cca stejné výšce. I po otočení a podobně. Mám takovou domněnku že jak se tiskne plný materiál dochází k velikému nárůstu teploty dílce a tudíž se dílec zdřejmně rozpíná výc než je nastavena kompenzace roztažnosti na tiskárně.
Máte někdo s touto technologií nějaké zkušenosti?
lubbez
Příspěvky: 3148
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

3. 4. 2020, 8:57

Až se to naučíte, tak dej vědět, měl bych pro vaši firmu spoustu zakázek. Jinak teď tisknu u dvou firem a vcelku jsou výsledky pokaždé jiné. Dneska mám největší problém s homogenitou plného materiálu. Byl jsem nalomenej si jí koupit taky, myslím tím malé HP, ale velikost pracovní komory byla jen 250 mm a já bych potřeboval 280. V tu chvíli ale cena poskočila na 4 mega a už to bylo trochu mimo mé možnosti. V každém případě je práškovej tisk duchařina, kde záleží na všem. Mě se za ty roky nepovedlo v republice sehnat slušného tiskaře. :-(
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7176
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

3. 4. 2020, 9:26

lubbez
Tady
http://rapidprototyping.cz/3d-tisk/
jsi to zkoušel?
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
HonzaHorka
Příspěvky: 1012
Registrován: 15. 11. 2009, 2:17

3. 4. 2020, 2:48

lubbez píše: 3. 4. 2020, 8:57 Až se to naučíte, tak dej vědět, měl bych pro vaši firmu spoustu zakázek. Jinak teď tisknu u dvou firem a vcelku jsou výsledky pokaždé jiné. Dneska mám největší problém s homogenitou plného materiálu. Byl jsem nalomenej si jí koupit taky, myslím tím malé HP, ale velikost pracovní komory byla jen 250 mm a já bych potřeboval 280. V tu chvíli ale cena poskočila na 4 mega a už to bylo trochu mimo mé možnosti. V každém případě je práškovej tisk duchařina, kde záleží na všem. Mě se za ty roky nepovedlo v republice sehnat slušného tiskaře. :-(
Jo duchařina to opravdu je. Zatím tiskne z PA2200.
Ono záleží na spoustě faktorů a nastavení.
Třeba dnes jsem dával výce Malich dílců a k tomu jeden o velikosti cca 230x230x70 s je bomba jak se to dá do toho objemu nádherné srovnat. V pondělí budu vědět jak se tisk povedl, tak jsem docela zvědavý.
Ta homogenita bude hodně záležet na tom jaký dáš poměr prachu. Normálně se míchá starý použitý s novým, ale na dílec kde je potřeba právě ta homogenita bych použil pouze nový. Je také důležitá příprava a čistota komory.
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

3. 4. 2020, 4:24

HonzaHorka píše: 3. 4. 2020, 2:48
lubbez píše: 3. 4. 2020, 8:57 Až se to naučíte, tak dej vědět, měl bych pro vaši firmu spoustu zakázek. Jinak teď tisknu u dvou firem a vcelku jsou výsledky pokaždé jiné. Dneska mám největší problém s homogenitou plného materiálu. Byl jsem nalomenej si jí koupit taky, myslím tím malé HP, ale velikost pracovní komory byla jen 250 mm a já bych potřeboval 280. V tu chvíli ale cena poskočila na 4 mega a už to bylo trochu mimo mé možnosti. V každém případě je práškovej tisk duchařina, kde záleží na všem. Mě se za ty roky nepovedlo v republice sehnat slušného tiskaře. :-(
Jo duchařina to opravdu je. Zatím tiskne z PA2200.
Ono záleží na spoustě faktorů a nastavení.
Třeba dnes jsem dával výce Malich dílců a k tomu jeden o velikosti cca 230x230x70 s je bomba jak se to dá do toho objemu nádherné srovnat. V pondělí budu vědět jak se tisk povedl, tak jsem docela zvědavý.
Ta homogenita bude hodně záležet na tom jaký dáš poměr prachu. Normálně se míchá starý použitý s novým, ale na dílec kde je potřeba právě ta homogenita bych použil pouze nový. Je také důležitá příprava a čistota komory.
Hlavně bývá bomba, když si ty SLS plastový dílce někdo změří hned po vyrobení a pak třeba za dva měsíce.
A když ty dva měsíce je navíc bude mít v letě na okenním parapetu, tak jistota výborné :mrgreen: zábavy, je prakticky 100%
HonzaHorka
Příspěvky: 1012
Registrován: 15. 11. 2009, 2:17

3. 4. 2020, 6:48

Jo ono tepelná roztažnost toho plastu dělá hodně. I při tisku se tam nastavuje dle velikosti dílce kompenzace aby to mělo požadovaný rozměr.
Čím více informací mám tím výc zjišťuji že toho vým žalostně málo.
Rozhodně je to zajímavá technologie, ale i provoz bude docela drahý.
Jen co to sežere stlačeného vzduchu pro lejzr.
lubbez
Příspěvky: 3148
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

4. 4. 2020, 1:24

testone píše: 3. 4. 2020, 9:26 lubbez
Tady
http://rapidprototyping.cz/3d-tisk/
jsi to zkoušel?
Těm už jsem zaplatil za tisky cca půl mega. Bohužel, kvalita za ty roky jde stále dolu. Alespoň z konzultací vím, že mají pouze 2 firmy, které se snaží modely využívat pro další výrobu. Na začátku byl problém s rozměry a povrchovou vrstvou, tak jsme model zvětšili a povrch opracovávali. Další úzké místo byly drážky a první tisková vrstva, která nedržela. Tohle člověk zjistil při nějaké cca 10 následné operaci, nedalo se to opravit a celej výrobek byl na vyhození, tedy ztráta nějakejch 30-50 tisíc!! Tak jsme přestali dělat tištěné drážky a začli je řezat na jednoúčelovém stroji. A opět nová inovace. Zadanej model byl upečenej jen do hloubky cca 7mm od kraje a zbytek byl prášek. Jaké bylo překvapení, když jsem ubral z povrchu 3mm přídavku a pak najel na zápich a "náhodou" jsem se propíchnul do díry plné prášku. Model samozřejmě nevydržel, celej ten zbytek se ulomil a já dostal tečku do ksichtu. No a poslední inovace je, že už nedokážou vytiskout homogenní těleso. Ceny jsou vcelku pozitivní, cca 1l objemu tělesa pod 10 tisíc, ale kvalita už jenom hobby.
lubbez
Příspěvky: 3148
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

4. 4. 2020, 1:36

Ještě jedna technická. Když mi přijde hotový model, (modely) tak je dám do "trouby" a hřeju na 50°C do druhého dne. Po vystydnutí jdou do obyčejné ledničky vedle svačiny tak na dva - tři dny a teprve potom s nima začnu dělat. Těch operací je tam dost, takže 4 kusovou sérii dělám 2 - 3 týdny. On se tam taky odlejvá elektrostaticky vodivej tmel, tahá nějaká elektrika ..... V každém případě poslední operace jsou finální obrobení na výkresovou velikost. Každej jednotlivej díl má své číslo a měřím si některé rozměry. Teď se mi dostal do ruky díl na opravu, stáří cca 17 měsíců a většinu času pracuje v režimu 24/7. Klíčový měřený rozměr 108,52 mm je v současné době 108,34mm.
HonzaHorka
Příspěvky: 1012
Registrován: 15. 11. 2009, 2:17

4. 4. 2020, 2:03

Ono to že to není z plného materiálu ale je vevnitř nespečený prášek je přesně to co řeším. Pokud je díl velký je problém že při spékání to nabejvá na výšce a postupně to nakonec srazí model s tím ostřím co nanáší prášek. Musí se nastavit jiná korekce posunu Z, ale to lze zjistit pouze experimentálně, takže několik nepovedených výtisků.
Odpovědět

Zpět na „Rapid prototyping - stereolitografie - 3D tisk - 3D skenery - RepRap a související projekty“