Creality CR-6SE

http://www.reprap.org/wiki/Main_Page" onclick="window.open(this.href);return false;
Odpovědět
0xDECAFF
Příspěvky: 176
Registrován: 19. 1. 2016, 11:42

31. 10. 2020, 2:02

Pomalu začíná být k mání nástupce Endera 3ky za podobnou cenu s fortelnějším provedením mechaniky a přímým autolevelingem tryskou, nicméně distributoři mají naskladněno z první výrobní dávky která má ... problémy, viz:

https://gist.github.com/Sebazzz/ff4d716 ... 3fc4238281

  • čínský šmejd vypínač na napájecím konektoru s velkým rizikem zahoření nebo spečení kontaktů
  • riziko zahoření napájecího měniče řídící desky
  • riziko odpálení USB hosta při pokusu o přímé připojení tiskárny
  • špatně řešené uchycení DPS v senzoru vlákna

Hodnocení z prvního dne zkoušení:
  • Vypínač napájení je čínský sráč viz popis výše, provizorně přemostěn.
  • Předpětí na všech vodících kladkách nastaveno z výroby tak akorát, nebylo potřeba měnit.
  • Řídící deska neumí pracovat s adresáři na paměťové kartě, pouze soubory v kořenovém adresáři. Navigace na dotykáči jinak ale přehledná a s dobrou odezvou.
  • Chybí možnost nastavit/změnit za běhu rychlost větráku chlazení výtisku.
  • Kvalita tisku srovnatelná nebo lepší než původní Ender3, autoleveling funguje bez problémů, pokud je před začátkem očištěná tryska od zbytku materiálu z předchozího tisku.
  • Tichost korkových motorů je naprosto bezpředmětná, protože je přeřvou úplně všechny větráky na tiskárně (nejhorší je v napájecím zdroji).
  • Kalené sklo s glazurovou texturou funguje s PLA výborně, bez problémů s přilnavostí, po ochlazení podložky jdou výtisky dolů snadno.

Pokud si někdo ze zvědavosti tento výtvor taky pořídí, proísm podělte se o zkušenosti.
0xDECAFF
Příspěvky: 176
Registrován: 19. 1. 2016, 11:42

15. 11. 2020, 1:11

Půlkila materiálu na zkušební tisky později snižuji hodnocení ze lepší kvality jako Ender 3 na přinejlepším stejnou.
Zatím jsem s jistotou nezjistil, jestli je příčinou trhání firmware stroje nebo aktualizace sliceru, stejně tak zastavování na místě do dokončení retractu.

Z rizika zahoření USB portu měním na jistotu zahoření - prostě natvrdo propojená +5V větev napájení tiskárny rovnou na piny USB konektoru :twisted:

Další problémy:
- bed leveling si pamatuje hodnoty jen sporadicky, nepodaří se pokaždé nahrát, navíc kalibraci si místo do EEPROMy ukládá na paměťovou kartu
- bed leveling je potřeba dělat zásadně po alespoň 20 min temperaci podložky na požadovanou teplotu a předehřátou tryskou
- nedá se použít Marlin 2 s linear advance pro kompenzaci tlaku v trysce při změnách směru kvůli zprzněné elektronice
- skleněnou podložku před každým tiskem odmastit isopropanolem
- tovární firmware při zrušení tisku neodskakuje v Ztové ose, zrušení v první vrstvě znamená tažení trysky po podložce
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

15. 11. 2020, 1:27

0xDECAFF píše: 15. 11. 2020, 1:11 Z rizika zahoření USB portu měním na jistotu zahoření - prostě natvrdo propojená +5V větev napájení tiskárny rovnou na piny USB konektoru :twisted:
O dané tiskárně nevím vůbec nic. Ale obecná informace k tomu USB.
Napájecí pin +5V na USB v PC je typicky připojený přes polyswitch (vratná polovodičová pojistka) přímo na +5V základní desky. Platí pro USB2. U konektorů USB3 to může být jinak, nevím, ty jsem zatím nikdy nezkoumal.

Podle USB normy by to napájení sice mělo být vyřešeno sofistikovaněji a omezovat proud před enumerací atd., ale v praxi tam prostě výrobci švihnou polyswitch a je hotovo. A je to tak i lepší, protože pak se dá z USB napájet i zařízení, které využívá jen to napájení a enumeraci vůbec neprovádí (všelijaké lampičky, nabíječky všeho možného, ohřívače kávy atd.).

Takže pokud se propojí těchto +5V a nějakých externích +5V, a současně je propojená GND, tak se celkem nic zásadního neděje. Pokud by byl rozdíl v napětích nějak výrazně velký, tak max. vyrovnávací proud omezí ten polyswitch. Ale k tomu pravděpodobně nedojde, protože i ten polyswitch i přívodní dráty mají nějaký odpor, tak tam se ten případný malý rozdíl napětí utluče.

A ještě poznámka: mnoho externě napájených USB HUBů to dělá zrovna tak, že pošle externích 5V, kterými je ten HUB napájený, i zpátky po USB do PC.
Není to nic fatálního, ale ideální to není. A je to asi celkem zbytečné.
0xDECAFF
Příspěvky: 176
Registrován: 19. 1. 2016, 11:42

15. 11. 2020, 1:49

I polyfuse na hostech je taky kolikrát jen zbožné přání, bohužel. Aktivní power management si s tímhle taky ve většině případů neporadí, s eventualitou že by někdo cpal do portu proud ze vnějšku se nějak nepočítalo, vypnutý mosfet s parazitní diodou s tím stejně nic neudělá - tohle jsem zatím potkal vyřešeno jen u speciálek pro ochranu USB device portu.

Tvrdá napájecí větev na jiném potenciálu zákonitě nadělá paseku - postupně k dané tiskárně přibývají další a další reporty o tavících se USB kabelech, nebo rovnou vyhořelých MB počítačů.

Jiný číňan mezi tím už vycítil příležitost vytěžit z daného průs... co se dá a už jsou v nabídce náhradní řídící desky od třetí strany:
https://www.ebay.com/itm/BIGTREETECH-SK ... 4570332260
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

15. 11. 2020, 2:22

0xDECAFF píše: 15. 11. 2020, 1:49 Tvrdá napájecí větev na jiném potenciálu zákonitě nadělá paseku - postupně k dané tiskárně přibývají další a další reporty o tavících se USB kabelech, nebo rovnou vyhořelých MB počítačů.
Jiný potenciál - to nemá propojené země?

Používám 2 USB HUBy s externím napájením. A oba posílají těch +5V i zpátky do PC.
Zatím nic netavím.

Pokud se tam taví kabely, tak to musí i nějakou jinou příčinu, řekl bych.
Uživatelský avatar
OompaLoompa
Příspěvky: 459
Registrován: 28. 6. 2017, 1:45
Bydliště: Západný Slovakistan

15. 11. 2020, 2:31

Mex píše: 15. 11. 2020, 2:22Jiný potenciál - to nemá propojené země?
Iste, že má. USB konektory sú navrhnuté tak, aby sa vždy spojila zem ako prvá. Lenže kolega vyššie tým asi myslí dačo iné.

Skús si dakedy zmerať 5V potenciál na 2-3 rôznych mašinách, a hádam pochopíš "wo-co-go" :D
Že by to ale malo taviť káble, sa mi moc nezdá.. to tam soudruzi z PRC na ten konektor nedali žiadnu nadprúdovú ochranu? :roll:
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

15. 11. 2020, 3:04

OompaLoompa píše: 15. 11. 2020, 2:31 Skús si dakedy zmerať 5V potenciál na 2-3 rôznych mašinách, a hádam pochopíš "wo-co-go" :D
No a "wo co teda go" ?
Měřil jsem to už mockrát.
No a co jako?

Buď jsou zdroje těch zařízení zemněné, a pak je jejich záporný pól na potenciálu PE. To je typicky třeba běžné PC, běžná tiskárna atd.
Nebo jsou galvanicky oddělené a pak visí v luftě (to jsou všechny zdroje, připojené 2-kolíkovou šňůrou, občas i některé s 3-kolíkovou). Měřákem na jejich záporném pólu opravdu můžeš naměřit proti PE (nebo proti zemi nějakého jiného přístroje, které je na tom PE) nějaké (klidně i dost vysoké) napětí, protože jejich GND bývá často spojen s nějakým středem kondenzátorů ve vstupním filtru. Takže tam může být nějaké velice měkké napětí, tvořené prosakujícím proudem těch filtrů. Proto jsem velkým příznivcem zemnění i takových galvanicky oddělených zdrojů, aby se pak zem neuzavírala právě přes nějaké USB nebo jiné datové kabely.

Z historických důvodů se traduje, že ten rozdíl může být vysoký, že se musí zařízení napájet z jedné zásuvky atd.
Tyhle informace pocházejí z dob, kdy byly staré elektroinstalace jen 2-vodičové, a tak kolík byl nikoli PE, ale PEN. Tedy na přívodních drátech opravdu mohl vznikat úbytek, a tak kolíky (a tedy země) různých zařízení mohly být proti sobě posunuté.
Ale na dnešní standardní 3/5-drátové instalaci k tomu není důvod. Vodičem PE za normálních okolností (tedy není-li nějaká porucha) nic neteče a tak jsou na stejném potenciálu. Ale samozřejmě může mít někdo ještě doma/v dílně historickou kabeláž.

A ještě k tomu, že zem se na USB spojí jako první: USB kabel má delší piny, které zajišťují, že se napřed připojí napájecí piny. Ale piny pro +5V a GND jsou stejně dlouhé, takže není zajištěno, že GND je první. A futrály konektorů na mnoha kabelech nejsou vzájemně propojeny.
Uživatelský avatar
OompaLoompa
Příspěvky: 459
Registrován: 28. 6. 2017, 1:45
Bydliště: Západný Slovakistan

15. 11. 2020, 4:08

:shock: aké PE/PEN, prosím ťa?
tu ide čisto o rozdiel +5V potenciálov medzi rôznymi zariadeniami! Enem: nie je 5V ako 5V - si predstav! :D

Čo sa asi tak stane, ak máš 2 tvrdé zdroje - jeden 4.5V, druhý 5.5V, a priamo ich prepojíš?

Či "to se vsákne" ? :roll: Veď práve! :mrgreen:
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

15. 11. 2020, 5:01

OompaLoompa píše: 15. 11. 2020, 4:08 :shock: aké PE/PEN, prosím ťa?
tu ide čisto o rozdiel +5V potenciálov medzi rôznymi zariadeniami! Enem: nie je 5V ako 5V - si predstav! :D

Čo sa asi tak stane, ak máš 2 tvrdé zdroje - jeden 4.5V, druhý 5.5V, a priamo ich prepojíš?

Či "to se vsákne" ? :roll: Veď práve! :mrgreen:
Tak píšeš o potenciálu, ne o napětí. Tak jsem z toho usoudil, že myslíš opravdu potenciál a ne napětí. ;-)

O spojení lehce rozdílných napětí USB kabelem jsem psal o pár příspěvků výš.
Na odporu toho kabelu a polyswitche v PC se to celkem spolehlivě utluče. Nehledě na to, že v praxi tam zřejmě tak velký rozdíl nebude. Na USB sice bývá míň než 5V, ale to je právě úbytkem na nějaké té ochraně. Takže když na druhé straně připojíš trochu víc, tak ta ochrana bude mít na obou stranách zhruba to samé.

Nehledej problémy kde nejsou.

Pokud na těch tiskárnách skutečně tečou kabely (a není to jen tiskařská latina), tak bych hledal problémy ještě někde jinde.
Uživatelský avatar
zz912
Příspěvky: 1348
Registrován: 25. 5. 2008, 7:16

17. 11. 2020, 7:18

Mex píše: 15. 11. 2020, 3:04 Proto jsem velkým příznivcem zemnění i takových galvanicky oddělených zdrojů, aby se pak zem neuzavírala právě přes nějaké USB nebo jiné datové kabely.
Snad nevadí, že se sem vecpu, i když tuto tiskárnu nemám, ale když už se Mex rozepsal.... Jak bývá toto zemnění řešeno, třeba čistě na 24V elektrické desce. To tam bývá 24V, 0V a PE nebo N? Na základce nám učitel, říkal že pak PE a N se za rozvaděčem nesmí spojit, jak se toto řeší, aby třeba v zdroji, nebyl spojen mínus s N a v driveru bych ho měl spojený s PE. Pokud by se mínus spojoval s PE, tak při používání nekvalitních elektrozařízení by z toho musel mít proudový chránič radost.
LinuxCNC - MESA 7i96
zz912.webnode.cz
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

17. 11. 2020, 8:46

zz912 píše: 17. 11. 2020, 7:18 Snad nevadí, že se sem vecpu, i když tuto tiskárnu nemám, ale když už se Mex rozepsal.... Jak bývá toto zemnění řešeno, třeba čistě na 24V elektrické desce. To tam bývá 24V, 0V a PE nebo N? Na základce nám učitel, říkal že pak PE a N se za rozvaděčem nesmí spojit, jak se toto řeší, aby třeba v zdroji, nebyl spojen mínus s N a v driveru bych ho měl spojený s PE. Pokud by se mínus spojoval s PE, tak při používání nekvalitních elektrozařízení by z toho musel mít proudový chránič radost.
Doufám, že jsi některé ty věci nemyslel vážně, ale jen jako "povzbuzení" k diskusi. ;-)

PE je ochranný vodič a musí být na zemním potenciálu daného objektu (pro šťouraly: bavíme se o normálních sítích, ne nějakých specialitách).
Z praktického hlediska bývá na mnoha zařízeních na tento potenciál přivedena i GND sekundární části zdroje v tomto zařízení. Takže třeba běžné PC má GND piny například na LPT nebo USB konektoru spojeny s kolíkem v zásuvce.

Naproti tomu N je součástí silového napájení. Jeho potenciál sice může být stejný (nebo spíš "skoro stejný") jako je PE, ale nesmí být nikdy spojen třeba s GND zdroje! Je to prostě silový napájecí vodič. To "skoro stejný" jsem tam napsal proto, protože na něm, jakožto na silovém napájecím vodiči, vznikají průchodem proudu úbytky. Takže při zatížení je jeho potenciál vždy trochu rozdílný od potenciálu PE.

Tedy shrnuto: na N zapomeň, ten prostě končí v primární části zdroje a dál už se s ním nikde nepotkáš. Nikdy nesmí být spojen s ničím v sekundární části zdroje nebo někde dál.
Mart76
Příspěvky: 1011
Registrován: 17. 12. 2016, 11:04
Bydliště: Prostějov

17. 11. 2020, 9:19

zz912 píše: 17. 11. 2020, 7:18 Snad nevadí, že se sem vecpu, i když tuto tiskárnu nemám, ale když už se Mex rozepsal.... Jak bývá toto zemnění řešeno, třeba čistě na 24V elektrické desce. To tam bývá 24V, 0V a PE nebo N? Na základce nám učitel, říkal že pak PE a N se za rozvaděčem nesmí spojit, jak se toto řeší, aby třeba v zdroji, nebyl spojen mínus s N a v driveru bych ho měl spojený s PE. Pokud by se mínus spojoval s PE, tak při používání nekvalitních elektrozařízení by z toho musel mít proudový chránič radost.
Mrkni se na zkratky SELV, PELV, FELV.
Vývoj HW, návrhy DPS (OrCAD, Eagle, Pads)
Uživatelský avatar
zz912
Příspěvky: 1348
Registrován: 25. 5. 2008, 7:16

17. 11. 2020, 9:49

Děkuji za odpovědi.

Vždy jsem se vyhýbal vlastním pokusům na 230V. To nechávám lidem, co tomu 100% rozumí. S elektrikou nad 48V pracuji pouze jako osoba poučená pod dohledem a to skutečným dohledem. Ovšem zajímalo mě to, jak je to s tím uzemněním na komponentech na nízkém napětí, to jsem nikdy neřešil.
LinuxCNC - MESA 7i96
zz912.webnode.cz
Odpovědět

Zpět na „Rapid prototyping - stereolitografie - 3D tisk - 3D skenery - RepRap a související projekty“