Vylepšenie tlačiarne KOSSEL výmena dosky vs. Raspberry?

http://www.reprap.org/wiki/Main_Page" onclick="window.open(this.href);return false;
Odpovědět
zverodoktor
Příspěvky: 2969
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

15. 1. 2021, 6:19

Presunuté z iného vlákna, aby sme neplevelili, diskusia sa celkom rozbehla:

Ahojte,
keď už sa to tu tak 3D rozbehlo. Chcem nejak vylepšiť môjho Anycubic kossela, ktorý chodí na Trigorila board.
Zvažujem buď pripojenie Raspberry a octoprint, čo je síce drahšie riešenie, podľa mňa elegantné a stačí iba pripojiť cez USB.
Druhá mnou zvažovaná možnosť je výmena dosky za nejakú inú, výkonnejšiu: SKR, či niečo takéto ako MKS SGen.
Čo by ste mi doporučili ako lepšiu voľbu?

P.S.: No tak nbakoniec k žiadnemu presunu neprišlo, tak koho to zaujíma, začiatok táto diskusia má tu: viewtopic.php?p=398749#p398749
Naposledy upravil(a) zverodoktor dne 16. 1. 2021, 9:32, celkem upraveno 1 x.
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
xener
Příspěvky: 853
Registrován: 2. 3. 2019, 12:48

15. 1. 2021, 6:24

tak ako pisal umpalumpa , najprv si pozri ci tam mas pro verziu s 32bit cpu, alebo 8bit ATMEGA2560 , podla toho sa budes lepsie vediet rozhodnut.
moj nazor je ze ak ti tam na IO nic nechyba, tak raspi 3, s tym sa mozes hrat aj inde ked nebudes tlacit
zverodoktor
Příspěvky: 2969
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

15. 1. 2021, 6:54

Bol som na tú dosku mrknúť a je to obyčajná Trigorilla s ATMELOM. Zas čo by človek za tie prachy čakal... :lol:
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
xener
Příspěvky: 853
Registrován: 2. 3. 2019, 12:48

15. 1. 2021, 9:49

kedze tam funguju tmc2208, tak raspi + klipper alebo nova doska, rozhodnut sa budes musiet asi sam panna alebo orol :)
obidve riesenia su dobre, teda lepsie ako terajsi stav
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

16. 1. 2021, 7:59

U kossels bych teda zacal uplne jinymy vymenami nez elektroniky. Ta by byla jednou z poslednich veci...
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
zverodoktor
Příspěvky: 2969
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

16. 1. 2021, 10:10

Ale ja som už začal :wink: . "Iné veci" som už z veľkej časti stihol updatnuť. Vymenil som gumové plastové rohy za hliníkové, spevnil uchytenie nosných tyčiek efektora, nový extruder BMG a mám prichystaný nový hotend E3D v6. Aj tak za tie prachy je ten kossel super.
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

16. 1. 2021, 10:34

Ty rohy nekdo vyrabi? Posli vic info
Me k tomu ukecal kamos namisto endera a byla to velka velka chyba. Narozdil od endera se to musi vpodstate cele prekopat. A stejne to nikdy nemuze z podstaty delat tak pekne povrchy
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
zverodoktor
Příspěvky: 2969
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

16. 1. 2021, 12:54

Hej, vyrába to ako ináč priamo číňan. Tohoto predajcu som našiel doporučeného na nejakom fóre:
https://www.aliexpress.com/item/32787024606.html

Na alíku tie rohy predáva kde kto a možno aj lacnejšie, ale je na to veľa sťažností, že nemávajú presné uhly. Tieto sú tiptop.
Ale zase až toľko nutného prekopávania na tom nieje. Za tie peniaze to po hodine a pol skladania tlačilo v rukách úplného 3D-print amatéra pekné výtlačky. Jediné čo naozaj je priam nevyhnutné vymeniť je firmware, ten čínsky klom Marlina je katastrofa. Po upgrade už nič nebolo až tak horúce, tlačil som spokojne. Vylepšovať sa samozrejme dá na nej kdečo, to je iná, záleží dosť aj na tom, čo tlačíš. Mne na spojky ku vzdichotechnickým rúram na odsávanie a držiakom na ISO40 kužele to stačilo v pôvodnej konštelácii.
Tie rohy aj tak všetci riešia vytlačením takých uholníkov do spojov delty a všetci sú s tým celkom nadšení. Vôle v guľákoch som napríklad úspešne vymedzil tým, že som každý pár tyčiek stiahol dvomi ťažnými pružinami k sebe a je po probléme.
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
Uživatelský avatar
OompaLoompa
Příspěvky: 459
Registrován: 28. 6. 2017, 1:45
Bydliště: Západný Slovakistan

16. 1. 2021, 4:29

Bez ohladu na to, či z teba nakoniec bude alebo nebude OctoPič :mrgreen: tú dosku+drajvre by si mal vymeniť - minimálne pre ten kvíliaci zvuk :)

To Pi už máš, či ešte len plánuješ zakúpiť?
Ak ho už máš, tak ho využi → na doske Marlin/Reprap/Repetier, ovládaný cez OctoPrint (OctoPi), a ten riadiť cez fón/tablet, resp. napriamo touchscreen.

Ak Pi ešte nemáš, tak ďalšou možnosťou je ísť cestou bežného stand-alone sendera v podobe touchscreen-u (napr. BTT TFT35 v3.0), a ten kŕmiť súbormi cez vstavaný SD/USB, alebo WiFi modul.

Možnosť riadiť to priamo z desktopu opomeniem - minimálne pre 3D tlač slepá ulička :roll:

Ako dosku by som volil dačo aspoň s Cortex-M4 (napr. STM32F4) či lepším, a aby to malo dostatok I/O (endstopy, senzory, atď.) a silových výstupov (s tranzistorom/mosfetom) - na riadenie vetrákov a pod. Napájanie samozrejme 24V+
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

16. 1. 2021, 5:11

Diky za link
Teda ta cena me trosku dostala
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
zverodoktor
Příspěvky: 2969
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

16. 1. 2021, 7:20

Teraz je špeciálna pred-colná prirážka, už sú tie veci na Ali miestami drahšie ako v miestnom obchode. Keď som kupoval, tak boli výrazne lacnejšie.
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
Odpovědět

Zpět na „Rapid prototyping - stereolitografie - 3D tisk - 3D skenery - RepRap a související projekty“