pevnost tištěných dílů- zkušenosti

http://www.reprap.org/wiki/Main_Page" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22386
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

6. 2. 2021, 4:47

k te pevnosti doporucuji nastudovat pretaveni vytisku v peci zasypane v namletem pudru z kuchynske soli kvuli borceni
myslim ze borec ukazoval ze z toho udelal malou tlakovou lahev a mel v ni par baru tj, jako bonus je i tesnost
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
t256
Příspěvky: 2831
Registrován: 19. 1. 2012, 4:49

6. 2. 2021, 4:59

packa píše: 6. 2. 2021, 4:45 jo to je ono to ptc 50w mám objednaný
Obavam se ze 50W bude malo. Ja tam mam 2x200W a neni to s rychlosti vytapeni zadna slava. Je ale mozne, ze maly izolovany box to trochu vytopi, ja mam konstrukci tiskarny z cca 60kg oceli a ta se takovym prikonem nezahreje za 5minut. Ono to ale zpocatku nevadi, protoze se tiskne u podlozky ktera vzduch v miste tisku zahreje.
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6943
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

6. 2. 2021, 5:34

t256 píše: 6. 2. 2021, 4:59
packa píše: 6. 2. 2021, 4:45 jo to je ono to ptc 50w mám objednaný
Obavam se ze 50W bude malo. Ja tam mam 2x200W a neni to s rychlosti vytapeni zadna slava. Je ale mozne, ze maly izolovany box to trochu vytopi, ja mam konstrukci tiskarny z cca 60kg oceli a ta se takovym prikonem nezahreje za 5minut. Ono to ale zpocatku nevadi, protoze se tiskne u podlozky ktera vzduch v miste tisku zahreje.
mám objednaný dva tak uvidím , každopádně dík za postřehy .
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6943
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

6. 2. 2021, 5:38

robokop píše: 6. 2. 2021, 4:47 k te pevnosti doporucuji nastudovat pretaveni vytisku v peci zasypane v namletem pudru z kuchynske soli kvuli borceni
myslim ze borec ukazoval ze z toho udelal malou tlakovou lahev a mel v ni par baru tj, jako bonus je i tesnost
paráda dík za nakopnutí tady to má https://www.youtube.com/watch?v=nRLJ4yl ... e=emb_logo
Dawe
Příspěvky: 2522
Registrován: 8. 10. 2013, 6:18

6. 2. 2021, 5:58

packa> PETG je taky celkem hygroskopicky a tys presne nepopsal jakym zpusobem ti vytisky "s malou pevnosti" kolabuji. Jestli to je typicky ztrata adheze mezi vrstvami, plati to co tu bylo uvedeno. Ja bych jako zasadni videl teplotu extruze. Ale bohuzel PETG ma jeste jeden mechanismum ztraty pevnosti kvuli vysokemu obsahu vody (myslim ze se oznacuje jako nejaka, mozna glykolova, hydrolyza?) a ten je charakteristicky vysokou krehkosti. Pozorovatelne pro oba hlavni smery napeti.
Misto aby material po zatizeni pruzil a po vycerpani taznosti praskl, tak praska rovnou, jako by mel minimalni taznost. To se deje uz od ploviny normalni meze kluzu, cili zasadni snizeni pevnosti. Jestli je to tvuj pripad, tak pomuze treba presusit filament.
TOS S28, DIY CNC, Holzmann ZS-40HS, Prusa Mk3s+MMU2s, Bambu X1C Combo
chb
Příspěvky: 3802
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

6. 2. 2021, 6:06

to je zajímavé ... pokud navlhá filament ... výrobek už pak nenavlhá ?
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Dawe
Příspěvky: 2522
Registrován: 8. 10. 2013, 6:18

6. 2. 2021, 6:13

Pokud si dobre pamatuju, k te hydrolyze dochazi behem extruze, vodni para nejak poskozuji polymerni retezce... Takze zalezi na stupni vlhkosti tesne pred tiskem, potom uz ne.
TOS S28, DIY CNC, Holzmann ZS-40HS, Prusa Mk3s+MMU2s, Bambu X1C Combo
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6943
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

6. 2. 2021, 6:22

Dawe píše: 6. 2. 2021, 5:58 packa> PETG je taky celkem hygroskopicky a tys presne nepopsal jakym zpusobem ti vytisky "s malou pevnosti" kolabuji. Jestli to je typicky ztrata adheze mezi vrstvami, plati to co tu bylo uvedeno. Ja bych jako zasadni videl teplotu extruze. Ale bohuzel PETG ma jeste jeden mechanismum ztraty pevnosti kvuli vysokemu obsahu vody (myslim ze se oznacuje jako nejaka, mozna glykolova, hydrolyza?) a ten je charakteristicky vysokou krehkosti. Pozorovatelne pro oba hlavni smery napeti.
Misto aby material po zatizeni pruzil a po vycerpani taznosti praskl, tak praska rovnou, jako by mel minimalni taznost. To se deje uz od ploviny normalni meze kluzu, cili zasadni snizeni pevnosti. Jestli je to tvuj pripad, tak pomuze treba presusit filament.
jasná že navlhá vím , pak s ním ale nejde ani tisknout protože bublá . ne mě jde primárně o spojení vrstev .
Grad
Příspěvky: 2073
Registrován: 13. 7. 2014, 9:32

6. 2. 2021, 7:13

Zajímavé vlákno, díky za info asi vyzkouším.

Přidám se k dotazu od Mexe viz. jeho příspěvek níže.
Máte někdo zkušenosti s vkládanou armaturou, mimo inzerty - matičky? Když tak se pochlubte postupem a třeba i nějakou fotkou.

Mne napadl nějaký sklotextil, či uhlíkové vlákna nebo tyčky.
Možná obdobně jak se za tepla do připravené dutiny lisuji inzerty tak zalisovat kovové dráty.
Mex píše: 6. 2. 2021, 3:13 ...
Umí některý slicer počítat s nějakou vkládanou armaturou?
Že by se do probíhajícího tisku něco vložilo asi není problém. Ale ten slicer by s tím musel počítat, aby tu vloženou konstrukci "přeskakoval".
Tady je ale asi problém mimo jiné v tom, že osa Z na těch 3D tiskárnách bývá hodně lenivá.
Takže očekávám spíš odpověď typu "Ne. Ses zbláznil, ne?".
Hledal jsem, ale našel pouze postup kdy se přímo s filamentem tiskne vlákno, nebo ještě postup kdy se rotační objekty tisknou rotačně - jakoby na soustruhu.
Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6943
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

6. 2. 2021, 7:51

ještě se zeptám - použi jsteněkdo už filament vyztužení uhlík vlákny ?
třeba : https://shop.prusa3d.com/cs/filamenty/9 ... -750g.html#
jak se to chová ? projeví se to výrazně na tuhosti ?
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

6. 2. 2021, 9:35

Carbon filament jsem používal, ale protože je to v tom nasekané tak se žádný převrat nekoná.
Hůře se to spojuje, vyšší pevnost jsem nezaznamenal. Možná vůči nějakému opotřebení nebo nevím.

Já, sem tam, když chci zpevnit výtisk a nevyplácat celou špulku používám epoxid na vyplnění.
Vytisknu, zaleji, do vakua, pak ven a hotovo.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

6. 2. 2021, 9:43

chb píše: 6. 2. 2021, 6:06 to je zajímavé ... pokud navlhá filament ... výrobek už pak nenavlhá ?
samozřejmě navlhá, ale málokdo ho (ten výrobek) bude provozovat v roztaveném :mrgreen: stavu - aby mohlo dojít k další hydrolytické degradaci (dramatickému poklesu mechanických vlastností).
Dawe
Příspěvky: 2522
Registrován: 8. 10. 2013, 6:18

7. 2. 2021, 1:52

packa píše: 6. 2. 2021, 6:22jasná že navlhá vím , pak s ním ale nejde ani tisknout protože bublá . ne mě jde primárně o spojení vrstev .
Zminoval jsem to prave proto, ze ten "krehky efekt" nastava jeste o hodne driv, tj. s mensi vlhkosti, nez bys zpozoroval to prskani. :wink:

K tomu CF filamentu, primo ten XT-CFxx z odkazu jsem nemel, ale pouzival jsem ekvivalentni od pro3d.cz, konkretne PLA+CF20% (maji v nabidce i PETG+CF). To se tisklo uplne stejne jako obycejne PLA. Vysledkem byl urcite znatelne tvrdsi a taky abrazivnejsi povrch, celkove pusobici konzistentne a odolne. Bohuzel tuhost, pevnost, houzevnatost jsem nijak netestoval, tedy nevim.
Tipnul bych si ale, ze obecne se budou tyhle vlakny dotovane filamenty od sveho zakladniho materialu lisit v mechanickych charakteristikach podobne, jako se napr. lisi dobre zadokumentovane Markforged Onyx vs. cisty Nylon. Nerikam ze v absolutnich cislech, ale dal by se cekat relativni rozdil podobneho charakteru. To znamena ne jen ocekavat potencialne vyssi pevnost napric vrstvami, ale pocitat i s nizsi vyslednou pevnosti podel vrstev z duvodu mensiho pricneho prurezu zpusobeneho pritomnosti vlaken.
TOS S28, DIY CNC, Holzmann ZS-40HS, Prusa Mk3s+MMU2s, Bambu X1C Combo
lubbez
Příspěvky: 3154
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

8. 2. 2021, 8:10

Něčím podobným jsem taky tisknul, ale docela to hobluje trysku. Dvě špulky 750g mi stačily vybrousit díru v trysce o 0,12mm. Při použití nerezové se docela změní tepelné vlastnosti.
Dawe
Příspěvky: 2522
Registrován: 8. 10. 2013, 6:18

8. 2. 2021, 8:15

lubbez> to je fakt, idealni je asi rubinova tryska, ale cenovka neni moc prijemna.
TOS S28, DIY CNC, Holzmann ZS-40HS, Prusa Mk3s+MMU2s, Bambu X1C Combo
Odpovědět

Zpět na „Rapid prototyping - stereolitografie - 3D tisk - 3D skenery - RepRap a související projekty“