pevnost tištěných dílů- zkušenosti

http://www.reprap.org/wiki/Main_Page" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6935
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

6. 2. 2021, 1:36

Tisknul jsem teď větší množství různých dílů z Pet-g , výtisky jsou pěkné, ale pořát nejsem spokojený s pevností dílů , pomůže temperování tiskárny ?
nakolik temperovat ? na jakou teplotu nejčastěji tisknete ?
lapa
medaile za lepsi forum
Příspěvky: 2565
Registrován: 6. 5. 2009, 7:18
Bydliště: Praha

6. 2. 2021, 1:58

Nevim, jak temperovani tiskarny, ale zkus pohledat zihani vytisku po tisku - teploty kolem 50-70 C, doby myslim v desitkach minut.
Nevim, zda to bylo tady nebo jsem cetl jinde.
Autor popisuje dost vyznamny vliv, bohuzel nepamatuji na ktere materialy.
Kostka těžko vysvětlí úsečce, natož bodu, že život má i jiné dimenze než má ten jejich ...
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6935
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

6. 2. 2021, 3:01

jo žíhání trochu pomůže ale není to všespásné , navíc je takřka nutné použít 100% výplň jinak se to bortí .
něco tu máprůša .
https://blog.prusaprinters.org/cs/jak-z ... nim_31088/
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

6. 2. 2021, 3:13

Nejsem tiskař (já vím, že je to ostuda, ani mi to nemusíte říkat).
Takže nemám přehled o dnes používaném SW vybavení.

Umí některý slicer počítat s nějakou vkládanou armaturou?
Že by se do probíhajícího tisku něco vložilo asi není problém. Ale ten slicer by s tím musel počítat, aby tu vloženou konstrukci "přeskakoval".
Tady je ale asi problém mimo jiné v tom, že osa Z na těch 3D tiskárnách bývá hodně lenivá.
Takže očekávám spíš odpověď typu "Ne. Ses zbláznil, ne?".
turnigy
Příspěvky: 1761
Registrován: 2. 9. 2018, 6:13

6. 2. 2021, 3:30

Mex: To čo popisuješ žiadny slicer nevie a podľa mňa to ani nie je fyzicky možné - tlačová hlava má predsa nejakú veľkosť, takže by tú armatúru musela obchádzať a samotná tryska by sa k nej nikdy nedostala. Ale dá sa to spraviť inak - namodeluješ si diery, do ktorých tesne pasuje závitová tyč a tú tam potom nakrútiš, je to v podstate to isté, ako keby si tlačil okolo nej.

Inak s PETG nemám ani ja dobré skúsenosti, nikdy mi poriadne nedržia vrstvy pokope, aj keď tlačím na 250°C. Asi by to naozaj chcelo uzavretú tlačiareň.
Tos C45-2000
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6935
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

6. 2. 2021, 3:37

model se dá vytvořit s kapsama a ve sliceru se mu dá říct že v určitý výšce/ vrstvě má odjet hlava tam a tam a ty si můžeš do kapsy hodit třeba matky a pak mu řekneš ať pokračuje . to umí třeba simplyfi .
pak se ještě dá tisknout v nonplanar režimu kde se to chová jako plné 3d obrábění https://www.google.com/search?q=3d+prin ... irefox-b-d
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

6. 2. 2021, 3:50

turnigy píše: 6. 2. 2021, 3:30 Mex: To čo popisuješ žiadny slicer nevie a podľa mňa to ani nie je fyzicky možné - tlačová hlava má predsa nejakú veľkosť, takže by tú armatúru musela obchádzať a samotná tryska by sa k nej nikdy nedostala. Ale dá sa to spraviť inak - namodeluješ si diery, do ktorých tesne pasuje závitová tyč a tú tam potom nakrútiš, je to v podstate to isté, ako keby si tlačil okolo nej.
Nojo, máš pravdu. Díky.
Sice zrovna třeba ta závitovka by se asi dala nějak "zalít". A zřejmě by se daly najít i jiné případy, kdy by to fungovat mohlo. Ale obecně zřejmě opravdu ne.

Takže kdybych to někdy používal, tak pak stejně, jako teď dělám frézováním z deskového plastu: udělat to na poloviny, vložit armaturu a slepit.
Jenom to dodatečné našroubování závitovky většinou nevyhoví, protože potřebuju většinou spíš zpevnit oblouky než rovné linie.
Děkuji za odpověď.
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

6. 2. 2021, 3:55

packa píše: 6. 2. 2021, 3:37 model se dá vytvořit s kapsama a ve sliceru se mu dá říct že v určitý výšce/ vrstvě má odjet hlava tam a tam a ty si můžeš do kapsy hodit třeba matky a pak mu řekneš ať pokračuje . to umí třeba simplyfi .
pak se ještě dá tisknout v nonplanar režimu kde se to chová jako plné 3d obrábění https://www.google.com/search?q=3d+prin ... irefox-b-d
Tak aspoň takhle. Aspoň, že uhne.
Ještě na to přidělat spínaný bzučák, aby to přivolalo obsluhu. Tak to s oblibou používám při dlouhém frézování, kdy odejdu z dílny a jdu dělat něco jiného.
Díky za odpověď.
t256
Příspěvky: 2820
Registrován: 19. 1. 2012, 4:49

6. 2. 2021, 4:02

Mi prijde ze petg drzi po vrstvach nejlip z materialu ktere tisknu. Rozhodne drzi lip nez abs nebo pla. Tisknu pri teplote 270C, v boxu mam cca 45C, podlozku na 130C. Pokud chci neco opravdu pevneho, snizim rychlost tisku pod 100mm/s, nastavim jen jeden perimetr aby to zvenku trochu vypadalo a zbytek tisknu prekrizene. Zkus zkontrolovat jestli mas spravne zkalibrovane podavani filamentu a nedavas ho malo, u petg s tim mam trochu problem, ze se to dost lisi pri ruznych rychlostech tisku. Stavim extruder se 4 pohanenymi kladkami, krery by tohle mel podle mereni jednoho z vyrobcu tiskaren eliminovat. Asi nejlepsi metoda jak to merit je vytisknout danou rychlosti stenu o sirce jedne vrstvy a zmerit jeji tloustku mikrometrem.
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

6. 2. 2021, 4:04

Je zam hodně faktorů
Já jsem postupnými testy dospěl k PETG, podložka 90°C, extruder 240°C (pokud chci ještě větši pevnost tak 245°C)
Jako výplň používám nejvíce kubickou, ale ani gyroid není špatný.
Tiskárna komplet uzavřená, okolní teplota nad 35°C

Vždy je důležité orientovat zatížení, aby nepůsobilo přes vrstvy, je to vždy méně pevné.
Pokud to nejde, tak dávám min 4 stěny.

No a pak to drží asi takto:
https://youtu.be/42rFr9Qn4oo
IMG_20210206_165355.jpg
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6935
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

6. 2. 2021, 4:20

t256 píše: 6. 2. 2021, 4:02 Mi prijde ze petg drzi po vrstvach nejlip z materialu ktere tisknu. Rozhodne drzi lip nez abs nebo pla. Tisknu pri teplote 270C, v boxu mam cca 45C, podlozku na 130C. Pokud chci neco opravdu pevneho, snizim rychlost tisku pod 100mm/s, nastavim jen jeden perimetr aby to zvenku trochu vypadalo a zbytek tisknu prekrizene. Zkus zkontrolovat jestli mas spravne zkalibrovane podavani filamentu a nedavas ho malo, u petg s tim mam trochu problem, ze se to dost lisi pri ruznych rychlostech tisku. Stavim extruder se 4 pohanenymi kladkami, krery by tohle mel podle mereni jednoho z vyrobcu tiskaren eliminovat. Asi nejlepsi metoda jak to merit je vytisknout danou rychlosti stenu o sirce jedne vrstvy a zmerit jeji tloustku mikrometrem.
když tiskneš až na 270 nestává se ti že náš rozblemtané hrany ? já tisknu kolem 250 pak už se mi rozlévají rohy , je pravda že jsem se vždy soustředil na
pohledovou stránku tisku -a zároveň rychlost ,
ok tiskárnu určitě zadekluju , čím ji vytápíte ?
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6935
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

6. 2. 2021, 4:21

Cjuz píše: 6. 2. 2021, 4:04 Je zam hodně faktorů
Já jsem postupnými testy dospěl k PETG, podložka 90°C, extruder 240°C (pokud chci ještě větši pevnost tak 245°C)
Jako výplň používám nejvíce kubickou, ale ani gyroid není špatný.
Tiskárna komplet uzavřená, okolní teplota nad 35°C

Vždy je důležité orientovat zatížení, aby nepůsobilo přes vrstvy, je to vždy méně pevné.
Pokud to nejde, tak dávám min 4 stěny.

No a pak to drží asi takto:
https://youtu.be/42rFr9Qn4oo

IMG_20210206_165355.jpg
U tebe to vypadá že máš vrstvy opravduslušně slité - pěkný .
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

6. 2. 2021, 4:26

Tiskárna se vytopí sama, stěny mám z polycarbonátu 3mm a to trochu tepla udrží.
Dal jsem si tam odvětrání, ovšem to zprovozním možná v létě.

Ono je hodně důležité nemít kolem průvan.
Pak zůstává výtisk nahřátý od podložky a nemá ho co ochlazovat.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
t256
Příspěvky: 2820
Registrován: 19. 1. 2012, 4:49

6. 2. 2021, 4:38

Ja to vytapim podobnymi elementy jako je tohle https://www.ebay.com/itm/Home-Safe-Cons ... 3269322964
Jen se k tomu musi dat vetrak, pokud se pres to nefouka, prestane to po nahrati topit - je to NTC. Ale zase je to vyhodne ze v tiskarne neni zadna doruda nazhavena spirala.
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6935
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

6. 2. 2021, 4:45

jo to je ono to ptc 50w mám objednaný
Odpovědět

Zpět na „Rapid prototyping - stereolitografie - 3D tisk - 3D skenery - RepRap a související projekty“