ztráta kroků - bourání do výrobku

http://www.reprap.org/wiki/Main_Page" onclick="window.open(this.href);return false;
Vepr
Příspěvky: 354
Registrován: 3. 3. 2014, 10:34

13. 2. 2021, 10:11

Po deseti letech témeř každodenního tisku výhradně ABS na čisté sklo a mnoha drobných vylepšení mechaniky jsem tiskárnu zásadně přestavěl.
Kromě jiného jsem 8mm broušené tyčky na pojezdu X nahradil 12mm tím mechanika výrazně zpevnila.
Zároveň jsem přešel na PET-G zejména proto, že v něm pěkně drží metrický závit a protože převážně tisknu ozubená kola.
Vzniknul ale problém s tím, že se někdy za nepříznivých situací z těch chlupů co za sebou nechává PET-G uválí cucek, který když vychladne a přilepí se k výtisku tak do něj tryska narazí a ztratím kroky. Jde to tak nějak, ne ale stoprocentně řešit laborováním s teplotou, chlazením, rychlostí, nebo zmenšením množství materiálu.
U větší trysky 0,8 se objevuje další podobný problém. Při zavírání výplně třeba pod dírou se chladnoucí tavenina tažená za tryskou a nanášená přes mezery v infilu (20%) při změně směru v ohybu nepatrně nadzvedne nad úroveň trysky. Při dalším průjezdu do tohoto místa tryska narazí a opět ztratím kroky.
Dokud jsem měl stroj s 8mm tyčema a vůlema v ložiskách někam to vždycky uhnulo a tohle jsem nikdy za ty roky nemusel řešit.

Otázka tedy je co s tím?
Když u toho sedím, a vidím cucek, dám pauzu a vyndám ho pinzetou, nebo když se blíží kritické místo snížím rychlost na 30mm/s a tryska se vcelku svižně protaví. Tisknu maximálně 120mm/s, často ale jen 60mm/s
Řešením by byly motory se snímáním polohy i s driverem, jsou někde tak malé?

Oprava: ABS jsem tisknul na sklo s lakem na vlasy, který jsem jednou za rok umyl a přestříkal. Na čisté sklo tisknu PET-G.
Naposledy upravil(a) Vepr dne 13. 2. 2021, 10:43, celkem upraveno 1 x.
.
Dawe
Příspěvky: 2522
Registrován: 8. 10. 2013, 6:18

13. 2. 2021, 10:17

Vepr> Znam tohle chovani PETG. Zkus nejdriv ty parametry ve sliceru. Jednak co nejrychlejsi prejezdy bez extruze a to co mozna nejvetsi akceleraci. Pak zapni retrakci, a to uz od minimalnich prejezdu (pod 1mm), postupne zvysuj jeji rychlost i velikost a ono to prestane. Da se delat jeste dalsi rada veci, ale tohle vetsinou pomuze od toho stringovani dost na to, aby se uz nedelaly ty cucky.
TOS S28, DIY CNC, Holzmann ZS-40HS, Prusa Mk3s+MMU2s, Bambu X1C Combo
Vepr
Příspěvky: 354
Registrován: 3. 3. 2014, 10:34

13. 2. 2021, 10:32

Stringování se mi výrazně podařilo omezit tím co popisuješ, ale ne zcela. Teď ještě vyzkouším jak píšeš měnit rychlost retrakce. Mě osobně proti stringování nejvíce pomohlo oproti doporučení jinde na webu ne snížit, ale naopak zvýšit teplotu.
.
Dawe
Příspěvky: 2522
Registrován: 8. 10. 2013, 6:18

13. 2. 2021, 10:45

Muze byt, ono taky neni PETG jako PETG :)
Tu retrakci to chce taky zkusit obema smery z defaultu.
TOS S28, DIY CNC, Holzmann ZS-40HS, Prusa Mk3s+MMU2s, Bambu X1C Combo
t256
Příspěvky: 2831
Registrován: 19. 1. 2012, 4:49

13. 2. 2021, 11:02

Ono tohle obcas dela, plast se nalepi na trysku. Ja minuly tyden zkusil trysku postrikat teflonovym sprejem a zdalo se mi, ze se to na ni lepit prestalo. Ale vytiskl jsem nasledne z petg hodne malo, takze to mohla byt nahoda. Zkusit to ale muzes. Taky je dobre pred tiskem oskrabat trysku ocelovym kartackem. Jen pozor at se ti nedostane na podlozku, pak ji muzes vyhodit, nic ti na ni nebude drzet.

Jinak prodavaji se motory se zpetnou vazbou pomoci magnetickeho snimace polohy, jak dobre nebo spatne to funguje ale netusim. Taky nektere drivery od Trimanicu dokazou detekovat ztratu kroku na zaklade prubehu proudu motorem. Nasledne se da tisk automaticky ukoncit, abys neplytval materialem.
Vepr
Příspěvky: 354
Registrován: 3. 3. 2014, 10:34

14. 2. 2021, 12:37

Teflonový sprej taky je trochu podobný tomu, jako když jsem nasadil silikonový kryt na celou tu kostku. Když byl nový, tak zakrýval i skoro celou trysku, kromě malé části na její špičce a to fungovalo dobře. Velmi rychle se ale ten silikon kolem té špičky rozsypal, když zkřehnul jak se na něj lepily neoddělitelně napečeniny, tak že silikon sice stále dobře tepelně izoluje kostku, ale tryska je již celá obnažená. To je ale ta menší část problému, jak jsem psal to se dá tak nějak pořešit nekonečnýma pokusama s laděním, nebo mojí přítomností a ručním odstraňováním cucků. Zajímavá je taky možnost chlazení akvarijním kompresorkem, na malé díly s tryskou 0,2 bych řekl nepřekonatelná věc a zároveň to při vhodném nasměrování omezuje stringování.

Větším problémem je to, že se tavenina při překonávání mezer v infilu mírně propadne a pokud to tu mezeru nepřejede rovně, ale klikatě, tak o dost víc a někde na konci tý vlnky se to tím poklesem zase zvedne nad úroveň trysky. Nebo to jenom někde trochu přeteče, prostě při tom přejíždění přes díry v infilu se občas něco vyskytne. V podstatně menší míře se to děje i u PLA. S ABS jsem takový problém neměl a i teď když to zkusím jsou vnitřky daleko čistší.
Když dělám tisky 4 a více hodin tryskou 0,8, tak je spotřeba materiálu dost velká a chystám se i na několikadenní, takže použití motorů se zpětnou vazbou mi začíná zajímat. Ještě udělám jeden mezikrok a to, že mám někde o něco silnější motory.
.
Dawe
Příspěvky: 2522
Registrován: 8. 10. 2013, 6:18

14. 2. 2021, 12:42

Vepr > nevim co mas za stroj, ale detekce kolize je uz dost dlouho zapracovana v Marlin firmware pro pouziti prave s temi zminovanymi Trinamic drivery, ktere to umi s klasickyma 2f KM. To bys mel prakticky bez prace a neni potreba menit motory ci pridavat enkodery, jen vymenis drivery. Funguje to perfektne.
TOS S28, DIY CNC, Holzmann ZS-40HS, Prusa Mk3s+MMU2s, Bambu X1C Combo
zverodoktor
Příspěvky: 2984
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

14. 2. 2021, 7:25

Dawe píše: 14. 2. 2021, 12:42 ... ale detekce kolize je uz dost dlouho zapracovana v Marlin firmware pro pouziti prave s temi zminovanymi Trinamic drivery, ktere to umi s klasickyma 2f KM...
Ahoj
a čo je výsledok detekcie? Zastavenie tlače, alebo to Marlin následne dokáže nejak kompenzovať?
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
Dawe
Příspěvky: 2522
Registrován: 8. 10. 2013, 6:18

14. 2. 2021, 8:21

zverodoktor> posledni kolizi jsem mel snad pred rokem a pul, ale jestli si dobre pamatuju, tak se pauzne provadeni daneho pohybu nez hrozi preskoceni kroku, extruder vyjede nahoru a vypise se hlaska o zaznamenane kolizi. Jakmile si to opravis, odkliknes to a tiskarna po nahrati pokracuje v tisku. Alspon takhle to delal defaultne muj Prusa Mk3, ale v Marlinu to bude totez.

Kazdopadne to neni reseni, jen dobra featura.
TOS S28, DIY CNC, Holzmann ZS-40HS, Prusa Mk3s+MMU2s, Bambu X1C Combo
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22386
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

14. 2. 2021, 8:23

jak mi vychladne bed tak odskoci vytisk diky pnuti. asi by to fungovalo u jednodussich materialu
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
t256
Příspěvky: 2831
Registrován: 19. 1. 2012, 4:49

14. 2. 2021, 10:29

Kroky to urcite nedorovna, z driveru informace o poctu ztracenych kroku neni jak dostat. V tomhle maji paradoxne vyhodu ty vaklave konstrukce spojene stahovaci paskou. Proste to uhne a uzivatel to ani nezpozoruje. Ja budu delat nove extrudery a premyslim, ze je hodim na malicke linearni vedeni LWL7. Na pohonu bude pridelana jen kolejnicka a extruder s jinou tryskou se bude jednoduse menit jen vysunutim voziku. Nebudu muset nasledne serizovat offsety (mam na X dva nezavisle extrudery). Jako bonus bude, ze pri problemech se kterymi zapasis, to proste hrb preskoci. To vyladeni je taky reseni, ale ja tisknu z nejlevnejsich materialu co sezenu a vyladit konkretni material kdyz tisknu model na ktery padne treba cela civka je problematicke.
Dawe
Příspěvky: 2522
Registrován: 8. 10. 2013, 6:18

14. 2. 2021, 10:48

Nevim jak myslis to, ze driver nedorovna ztracene kroky, ale ty TMC drivery zabrani samotne ztrate kroku, pri kolizi po odstraneni prekazky tisk pak uspesne pokracuje, tak to je. Nejaky vakl v konstrukci se nijak neuplatnuje, reaguje to vazne bleskove a vzniknuvsi reakcni silove pusobeni je minimalni jak casove tak velikostne.
TOS S28, DIY CNC, Holzmann ZS-40HS, Prusa Mk3s+MMU2s, Bambu X1C Combo
Vepr
Příspěvky: 354
Registrován: 3. 3. 2014, 10:34

14. 2. 2021, 12:36

Líbil by se mi takový motor s driverem jako je servo. To že by driver detekoval ztrátu kroku a zastavil by tisk pro mě asi nic neřeší, stejně bych se nebyl schopen vrátit přesně na to samé místo a pokračovat dále. To drcnutí není nikdy takové, aby to tam zůstalo stát, často jsem u toho byl a slyším jak to zadrnčí na zlomek sekundy a pokračuje dál s chybou. Tryska se překážkou buď svižně protaví, nebo se to prostě někde něco prohne. Problémová kombinace je tuhá konstrukce a velká tryska. Pokud jsem si dobře všimnul, tak se to nikdy nestane na kontuře, ale vždy při práci uvnitř, pokud by tedy driver zajistil dorovnání ztracených kroků nebylo by to na výrobku znát.
.
t256
Příspěvky: 2831
Registrován: 19. 1. 2012, 4:49

14. 2. 2021, 1:08

Dawe píše: 14. 2. 2021, 10:48 Nevim jak myslis to, ze driver nedorovna ztracene kroky, ale ty TMC drivery zabrani samotne ztrate kroku, pri kolizi po odstraneni prekazky tisk pak uspesne pokracuje, tak to je. Nejaky vakl v konstrukci se nijak neuplatnuje, reaguje to vazne bleskove a vzniknuvsi reakcni silove pusobeni je minimalni jak casove tak velikostne.
Vepr se ptal na to dorovnavani.
Pokud fw umi zastavit okamzite a nasledne pokracovat, asi to muze nejak fungovat, ale stejne bych mel obavy o zastaveni bez ramp apod. tam muze dojit ke ztrate kroku pouhym zastavenim. Muj fw tohle bohuzel neumi, vzdy dojede frontu z bufferu nez zastavi. Premyslel jsem, ze bych na motor dal encoder a po detekci ztraty kroku by po dojeti fronty zastavil a polohu dorovnal, ale napred chci zkusit to s volnym extruderem v ose Z ktery by nadskocil, protoze to budu delat i z jinych duvodu a melo by to fachat automaticky. Dal by se tak jednoduse automaticky nastavovat Z offset mezi tryskami, kalibrace vzdalenosti najetim tryskou primo na podlozku apod. Proste jen sama pozitiva :-)

Jinak ta zpetna vazba je treba tady https://www.ebay.com/itm/MKS-SERVO42B-N ... 3244227858
Nebo zde primo malicke servo https://www.ebay.com/itm/4000RPM-78W-3- ... 3834450123
Jak se to bude chovat ale netusim, rekl bych ze servo s enkoderem jen s 1000 pulzu na otacku nebudou vysledky moc dobre.
Naposledy upravil(a) t256 dne 14. 2. 2021, 1:13, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22386
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

14. 2. 2021, 1:11

to mks servo mam na posuvu strojni pily do rezu
ma docela paru a chodi pekne
samozrejme do serva jeste daleko ale dobry
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Odpovědět

Zpět na „Rapid prototyping - stereolitografie - 3D tisk - 3D skenery - RepRap a související projekty“