Jak sundat PET-G ze skla

http://www.reprap.org/wiki/Main_Page" onclick="window.open(this.href);return false;
Odpovědět
Vepr
Příspěvky: 354
Registrován: 3. 3. 2014, 10:34

23. 3. 2021, 9:59

Možná jsem objevil Ameriku a všichni to znáte, ale:

Tisknu PET-G na čisté sklo a když udělám příliš dokonalou první vrstvu, tak drží na tom skle tak dobře, že je problém to utrhnout a často to dopadne vytržením čočky ze skla nebo ve výrobku. Dokud sklo neumyju, tak to drží po každém výtisku lépe a lépe. Můžu tedy tu přilnavost regulovat čistotou skla, nebo dalšími metodami, jako snížení multiplieru, snížením teploty hotbedu, extruderu, nebo zvýšením rychlosti, prostě vším tím co trápí ty co mají opačný problém. To ale pak často způsobuje odchlíplé rohy, nebo celý výrobek během tisku.

Někdy to řeším tak, že na pokojovou teplotu vychladlé sklo vyndám a strčím pod studenou vodu z kohoutku. Výrobek většinou do několik sekund od skla odpadne. Neudělám to ale vždycky a tak mám sklo za nějakou dobu samou díru, pak ho otočím a dělám díry z druhé strany.
Před několika dny jsem tedy zkusil ochladit výrobek přímo na tiskárně lihem a funguje to. Dělám to vždycky (zatím asi 10x) když je sklo již studené, protože mám obavy aby neprasklo. Jestli je to ochlazením, nebo líh pod výrobek zateče, nevím, ale prostě to funguje. Nakoupil jsem si do zásoby hromadu skel a možná je již nebudu potřebovat :-)
https://www.youtube.com/watch?v=2N3QZAMHLfI
.
Modros
Příspěvky: 1651
Registrován: 31. 3. 2019, 7:58

23. 3. 2021, 10:17

lihem sundavám lepidlo s karoserii při opravách PDR...beztoho dokážu utrhnout i lak na již lakovaných dílech....stříknu a odloupnu
Masso, stroje všemožný, autoservis, amatérské závody Nissan GTR
Uživatelský avatar
Martinhora
Příspěvky: 992
Registrován: 17. 2. 2009, 11:19
Bydliště: Rokycany

24. 3. 2021, 11:00

Ten líh tam navzlíná - taky to používám. A ještě dodám, že líh perfektně funguje pokud se zakousne hliník/hliník - všichni určitě známe
turnigy
Příspěvky: 1761
Registrován: 2. 9. 2018, 6:13

24. 3. 2021, 1:05

Ja používam rozriedený duvilax s vodou v pomere asi 1:5, drží to dobre a nevytrhne to kus skla. Drží na tom PLA aj PETG. Ak to nejde dolu, tak stačí trochu liehu a lepidlo sa rozpustí.
Tos C45-2000
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

24. 3. 2021, 1:14

ja podlepuji papirovou paskou
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

24. 3. 2021, 4:24

No a já výrobek po tisku a ochlazení volně seberu protože na podložce vůbec nedrží, jen volně leží.
Když je povrch nahřátý, drží tak, že nejde sundat.
Tisknu na MK3 které tu někteří nemůžou přijít na jméno, podložka s texturou.
U hladké to drží víc, líh můžu někdy zkusit - zajímavé.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
Vepr
Příspěvky: 354
Registrován: 3. 3. 2014, 10:34

24. 3. 2021, 9:32

ABS se od skla po vychladnutí ze 110 na asi 80°C taky samovolně odlepí. Na tisk ABS mám jedno sklo s lakem na vlasy Taft mega strong 5. Nástřik po nějakém čase tak vytvrdne, že vydrží bez poškození celé měsíce - prakticky dokud ho mechanicky nepoškodím jiným způsobem.
PET-G je super, že drží i na čistém skle, mazadla, nebo jiný lepidla nepoužívám, protože mi vadí jejich odstraňování a hlavně první vrstva není tak pěkná jako z čistého skla.
.
lubbez
Příspěvky: 3147
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

27. 3. 2021, 3:17

Teď jsem tisknul z PET-G. Černé, zelené a bílé. Na jedné tiskárně mám Simax a na druhé normální sklo. Na Simaxu po vychladnutí PET nedržel vůbec, žádná barva, přesto že ještě při 60 stupních bylo jak přilepené. Na obyčejném sklu to drželo trochu i zastudena, ale stačilo do výtisku klepnout a odpadnul. Jenom takovej nápad, nemůže to být povrchovou "oxydací" skla? Když jsem se koukal na Simaxe mikroskopem, přišel mi hladší než obyč sklo.
Vepr
Příspěvky: 354
Registrován: 3. 3. 2014, 10:34

29. 3. 2021, 9:38

No může to být nějakou "oxydací" jak píšeš, nebo jinou degenerací teplotou v kombinaci s chemickým působením PET-G, protože se situace časem vždycky zhoršuje. Měl jsem na tom kdysi nějaké lepší sklo pro vysoké teploty asi z nějaké podložky pod horký hrnec nebo co, ale nebylo rovné.
.
lubbez
Příspěvky: 3147
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

30. 3. 2021, 8:00

Já mám na jedné tiskárně origo Simax, bohužel cenovka je 1500 korun. Na druhé bylo poškrábané (kupoval jsem ji starší) a tak jsem si nechal uříznout u sklenáře jiné, ale to jsem so zničil sám odlupoval jsem za tepla PLA a vytrhnul jsem dva kousky. Měl jsem sklo z knihovničky a tak jsem ho říznul a dal tam a na něm právě drží ty modely víc.
Odpovědět

Zpět na „Rapid prototyping - stereolitografie - 3D tisk - 3D skenery - RepRap a související projekty“