Spojeni dvou motorů

http://www.reprap.org/wiki/Main_Page" onclick="window.open(this.href);return false;
Vepr
Příspěvky: 354
Registrován: 3. 3. 2014, 10:34

7. 4. 2021, 4:13

Na tiskárně se stojícím hotbedem jsem pro pohyb osy Y v délce 1200mm (která vozí osu X) použil dva řemeny a dva motory NEMA17 42-48.
Řídím to deskou SKR 1.4 s drivery TMC2209. Nastavením ve firmware a 24V napájením jsem docílil toho, že to bezpečně jezdí 300mm/s.
Motory jsou elektricky paralelně spojeny a driver je i při delším jezdění tepelně v pohodě.
Vzhledem k délce osy X 1200mm a značné síle motorů by mohlo při poruše jednoho motoru, nebo ztráty kroků dojít ke škodám na mechanice.
Motory mají hřídel na obě strany a tak jsem je pro jiístotu spojil hliníkovou tyčou 8mm. V tu chvíli začaly problémy u rychlostí nad 120mm/s projevující se hlasitým drnčením až ztrátou kroků, jak mile ale povolím spojku mezi motorama hned to zase začne fungovat i na 300mm/s.
Dva motory jsem použil proto, že to vyjde mechanicky jednodušeji než jeden motor, ale teď to vypadá že to asi nebud jen tak :-)
Má to nějaké řešení ?
.
t256
Příspěvky: 2820
Registrován: 19. 1. 2012, 4:49

7. 4. 2021, 4:39

Ja to tak mam taky a zadny problem s tim nemam. Tyckou to mam spojene hlavne proto, aby se mi pri pripadne ztrate kroku pri nabourani nerozhodila geometrie tiskarny. Pri spojovani jsem dbal na to, aby oba motory byly stejne ve fazi. Mam drivery tmc5160 a zkusmo jsem to nechal behat tam a zpet rychlosti 600mm/s a kroky tiskarna neztracela. Urcite dej na kazdy motor samostatny driver. Tyhle drivery uz maji jistou inteligenci a ruzne kalkuluji s prubehy proudu vinutimi a kdyz das 2 motory na 1 driver, muze v tom mit ridici logika gulas.
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

7. 4. 2021, 5:42

tak tam šupni volnější spojku (cca +/- 1°), nebude to tuhé spojení ale při výpadku jednoho se to rozjede jen o její vůli.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
Vepr
Příspěvky: 354
Registrován: 3. 3. 2014, 10:34

7. 4. 2021, 6:28

Spojku s vůlí, nebo torzně pružnou použít samozřejmě můžu, ale jak to že to někomu chodí natvrdo? Samostatný driver nevím jak bych připojil, moje deska BIGTREETECH SKR 1.4 turbo X,Y,ZA,ZB,E0,E1 to asi neumí.
Ve stejné fázi myslím oba motory budou, protože spojovací tyčku utáhnu když jsou motory v klidu a pod napětím.
Co mi ale zaujalo ještě, je ta rychlost 600mm/s. Já se ani s motorem naprázdno na stole nedostanu na takové otáčky, abych s řemenicí s 20 zubama dosahl takové rychlosti.Na tak velké tiskárně neřeším setiny milimetru, tak by možná větší řemenice nevadila..
.
t256
Příspěvky: 2820
Registrován: 19. 1. 2012, 4:49

7. 4. 2021, 7:23

Tim spojenim tyckou jsem mel na mysli samozrejme pres spojky. Mam tam ty nejlevnejsi z ebay, rikal jsem si ze je casem vymenim za nejake lepsi, ale cekam az se rozpadnou :-)

Samostatny driver pripojis jen na napajeni a vstupy step/dir/enable, od driveru z te osy. Ty bude mit deska nejspis nekde vyvedene na konektor.

Krokovy motor bez pevneho uchyceni k necemu ztraci kroky, na stole ti to fungovat moc nebude. Ja jsem pri testovani meho driveru s NEMA17 motorem z Microconu vyjel na 4000ot/min (naprazdno) a slo by to jeste dal. Zastavil jsem to spis kvuli obavam z poskozeni motoru.

Ja mam taky remenice s 20 zubama po 2mm. Osa mi beha na klasickych linearnich vozicich, takze ztraty trenim jsou minimalni i pri vyssich rychlostech. Tech 600mm/s byl ale jen test, v praxi to nepouzivam. Tisknout se tak rychle neda protoze se neroztavi plast (snad jen pri hodne tenke trysce) a na prejezdy to zadny prinos nema. Hazelo to s tiskarnou jak s prackou, i kdyz vazi desitky kg :-)
Zkus si jeste pohrat s nastavenim driveru, je tam hromada parametru a rezimu. Chce to prostudovat datasheet.
Vepr
Příspěvky: 354
Registrován: 3. 3. 2014, 10:34

7. 4. 2021, 9:28

Spojky mám takový ten hliníkový válec co je spirálově rozříznutý, tedy vyřeší pouze situaci, když nejsou osy spojených hřídelí rovnoběžné, posunutí fáze natočení to nevykryje.

Samostatný driver asi připojit neumím, na desce je konektor do kterého jde zapíchnout pouze jen jeden driver, musel bych vzít do ruky pájku a nějak to na to pověsit na dráty. Navíc ten driver se setupuje z desky přes UART, tedy nevím jak by se to chovalo kdybych to paralelně spojil.

Nemám v plánu tisknout 600mm/s (na malé tiskárně jedu maximálně 120mm/s), ale když si na tom metrovým stroji představím přejezdy 5 a více sekund, tak u některých výrobků obrovsky naroste čas.

Ve firmware je spousta parametrů. Momentálně mám #define HYBRID_THRESHOLD , kdy to do 100mm/s jede ve STEALTHCHOP. Po překročení 100mm/s se STEALTHCHOP vypne a dokáže to s rámusem jet daleko rychleji - tedy až na problém se spojením motorů.

S házením celého stroje bych nechtěl bojovat, ale třeba #define DEFAULT_MAX_ACCELERATION 3000 je už hodně klidný rozjezd a zpomalení.

Ty drivery jak píšeš TMC5160 mám na cestě, ale stejně dva na jednu osu do mojí desky nepřipojím. Jakou máš prosím řídící desku abych se nechal inspirovat ?
.
t256
Příspěvky: 2820
Registrován: 19. 1. 2012, 4:49

7. 4. 2021, 9:54

Tiskarna mi jede na desce MKS SBASE, ale drivery jsem si vyrabel sam dle sveho navrhu, takze asi nic pro tebe.
FW je stejne ridit neumi.
Ty drivery se v komunikaci radi za sebe, ale pokud z nich nebudes nic vycitat, melo by to pres UART fungovat i kdyz zapojis RX u obou driveru paralelne.
Vepr
Příspěvky: 354
Registrován: 3. 3. 2014, 10:34

8. 4. 2021, 9:55

Odpojil jsem driver, nechal motory elektricky i mechanicky paralelně spojené. Když potom rukou tahám osu Y tam a zpátky je opravdu problém nastavit spojovací tyčku tak, aby motory kladly stejný odpor jako když je spojovací tyčka povolená. I když najdu ideální polohu, tak stačí jen více utáhnout červík na spojce a už je to znát. Pro zajímavost jsem na cívky obou motorů připojil dvoukanálový osciloskop a zjistil jsem že 8mm duralová 1m dlouhá spojovací tyčka bez namáhání propruží o 180° fáze podle toho na kterou stranu jedu a jak která strana zrovna jede ztuha. Pružnou spojku tedy vlastně již mám a nepomáhá to, spíš to vypadá, že pružení je naopak na škodu.
.
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

8. 4. 2021, 5:44

A jak jsou na tom souososti těch motorů? Nepůsobí ta tyčka jako kardan? A ještě jedna věc. Zapni drivery a pak teprve proveď fixaci polohy na motorech. Aby byly motory v mechanické poloze stejně jako fáze z driveru. Ať se to nepřetahuje.
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

8. 4. 2021, 6:04

A není problém právě v tom, že utažením červíků trochu pootočíš tu tyčku?
Ona je možná na volno ve správné poloze, ale po utažení bude třeba o 1/2 kroku vedle.
Zkusil bych na hřídele motorů přidělat nějakou páku a hodinkama proti podložce změřit, jestli se dotažení nepootočí.
t256
Příspěvky: 2820
Registrován: 19. 1. 2012, 4:49

8. 4. 2021, 6:09

Ja to mam udelane tak, ze na kazdem motoru mam tu cinskou spojku a mezitim je ocelova hridel. Opravdu s tim neni zadny problem. Jestli mas ale problem v mechanice, nebo je to tim ze mas 2motory na 1 driveru jinak nez zkousenim nezjistis.
Kdyz jsem utahoval ty spojky, nijak se mi to nehybalo.
Vepr
Příspěvky: 354
Registrován: 3. 3. 2014, 10:34

8. 4. 2021, 6:24

Teď jsem zapomněl odpojit kabel a opakovaně jsem s tím rukou svižně projížděl. No a najednou se desky v místě kde je driver zakouřilo, prsklo to a dokonce i jiskřička odletěla :roll:
Sice to smrdí, ale ať hledám jak hledám popáleného nic nevidím ani na desce ani na driveru funguje to dál...
.
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

8. 4. 2021, 6:36

Ještě ti neunikl všechen kouř, tak to funguje. Neodpálilo ti to ochranné diody?
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

8. 4. 2021, 6:42

A nejede to teď jenom na 2 válce? Tj. není odpálený jeden ze dvou driverů? Nebo třeba jenom nějaká část a jednoho H-bridge?
Zkusil bych to zatížit výkonnostně i rychlostně. A pak to samé zkusit s nedotčeným driverem.
Vepr
Příspěvky: 354
Registrován: 3. 3. 2014, 10:34

8. 4. 2021, 10:03

Nedokážu si to vysvětlit, ale na driveru ani desce není vůbec nic vidět. Víc tedy smrdí místo na desce kam se driver zapojuje, vypadá to, že se něco asi stalo možná někde pod konektorama do kterých se zapichuje driver. Že by odešly nějaký diody je sice možné, ale nic co by je byť jen vzdáleně připomínalo tam není, vlastně ani žádné pasivní součástky tam téměř nejsou, sem tam keramický kondenzátor, nebo něco co vypadá na odpor. Funguje a jezdí jako by nic.

K původnímu problému:
Zapnu drivery, motory pevně drží v pozici, následně dotáhnu spojku spojovací tyčky a stejně to je hned špatné.
To co je vidět na osciloskopu mi sice není vůbec jasné, ale i když to nastavím že se křivky zcela kryjí, tak z druhého vinutí to je o něco posunuté. https://www.youtube.com/watch?v=w2_5lmoDn4A
Rezignoval jsem předělám to na jeden motor..
.
Odpovědět

Zpět na „Rapid prototyping - stereolitografie - 3D tisk - 3D skenery - RepRap a související projekty“