Linky na výtiscích

http://www.reprap.org/wiki/Main_Page" onclick="window.open(this.href);return false;
kalupo
Příspěvky: 40
Registrován: 13. 9. 2019, 3:57

15. 7. 2021, 11:38

Zdravím zkušené 3D tiskaře,

obracím se na vás s problémem, protože si již nevím rady.

Začaly se mi na 3D výtiscích objevovat takové linky. Tisknu na Enderu 3. Tiskárna dlouhou dobu tiskla velmi pěkně. Poté se něco pokazilo a já nemůžu za nic přijít co to je.

Řešení které jsem již udělal:
Vysušování filamentu.
Seřízení vůlí vozíků pomocí výstřeďovacích matic.
Napnutí pásů v osách X a Y.
Kontrola pozice krokového motoru osy Z - vytištěn nový držák uchycení (osa Z neklade žádný odpor).
Kontrola zda neprokluzuje nějaká řemenice nebo nepřeskakuje motor.
Kontrola osy Z zda neklade odpor (na některých tiskárnách byl dodáván údajně špatně ohnutý držák matice - u mně po přeměření OK)
Vložena podložka do napínáku extrudéru, abych měl jistotu, že na filament je opravdu vyvíjen dostatečný přítlak.
Vložena kulička z kuličkového ložiska do spojky mezi hřídel motoru osy z a trapézový šroub (na některých videích na YT ukazovali, že to může eliminovat případně malé nedokonalosti v ose Z)
Opětovná kalibrace kroků extruderu + kalibrace tloušťky stěny a porovnání s hodnotami nastavenými ve sliceru (vše se zdá být OK).
Jak už jsem blbnul, tak ze zoufalství jsem to předělal i na direct drive.
Měnil jsem různě teploty a rychlosti tisku a bez výsledku.
Podložku mám seřízenou a vyrovnanou + používám ještě autobedleveling.
Tiskárna několikrát rozložena složena zkusil jsem otočit i orientaci šroubu osy Z abych zaručil, že na něm není nějaká vada (protože jak můžete vidět z fotek, tak u krychliček se to vyskytuje vždy ve stejném místě, avšak u jiného modelu je to v tom daném místě hezké a chyba se vyskytne jinde).

Napadlo mě, jestli problémy nezačaly poté co jsem měnil desku za tichou verzi 4.2.7., ale mám pocit, že problémy začali přeci až o něco později.

Bohužel už podezírám, že za to může snad nějaká aktualizace sliceru nebo nevím.

Pro lepší dokreslení situace vkládám foto. Na bílých dílech je vidět chyba, tmavé díly byly tisknuty dřív a tam byla kvalita o poznání jinde.

Tisknu většinou PETG od Devil Designu. Jako FW mám nahraný Marlin 2.0.8.

Děkuji za každou radu a přeju hezký den všem.
Přílohy
OBR.1.jpg
OBR.2.jpg
OBR.3.jpg
OBR.4.jpg
OBR.5.jpg
OBR.6.jpg
kiko01
Příspěvky: 1585
Registrován: 27. 10. 2008, 9:06
Bydliště: Martin,Slovakia
Kontaktovat uživatele:

15. 7. 2021, 12:09

1. Nespomenul si nic ohladom pojazdovych kladiek...

2. asi to nieje tento pripad, ale podobne nedokonalosti mi vzdy robil iba biely PLA, aj ked bol novy zo sacku... odvtedy bielu netlacim...
kalupo
Příspěvky: 40
Registrován: 13. 9. 2019, 3:57

15. 7. 2021, 12:27

kiko01 píše: 15. 7. 2021, 12:09 1. Nespomenul si nic ohladom pojazdovych kladiek...

2. asi to nieje tento pripad, ale podobne nedokonalosti mi vzdy robil iba biely PLA, aj ked bol novy zo sacku... odvtedy bielu netlacim...
Ahoj,

Díky za odpovědi.

1. Ano promiň na to jsem zapomněl, co se týče kladek, tak jsem je všechny odšruboval, zkusil jejich odpor proti otáčení a ložiska promazal, znovu nasadil a jak jsem psal výše pomocí výstředníkové matice seřídil vůli aby pevně doléhaly k profilu (nebyl volný pohyb do nechtěných míst a přitom byl hladký pohyb v požadovaném směru). Když do toho drcnu prstem, tak to krásně jede, ale když s tím chci zatřepat jakoby kolmo na osu, tak se to ani nehne.

2. Máš pravdu, že co se týče bílého filamentu, tak ten byl vždy horší i u doby než se tento problém více projevil, tak to bylo s ním horší než s filamentem jiné barvy. Je pravda, že v poslední době tisknu hlavně právě z bílé barvy a pak taková hodně světle modrá. Můžu tam ještě zkusit nahodit zase zpět černou a ze zvědavosti zkusit. Jak bude tiskárna reagovat.
kalupo
Příspěvky: 40
Registrován: 13. 9. 2019, 3:57

15. 7. 2021, 1:12

Bohužel, bez výsledku. Stále stejná písnička.
Přílohy
OBR.07.jpg
turnigy
Příspěvky: 1761
Registrován: 2. 9. 2018, 6:13

15. 7. 2021, 1:26

Keď zmeriaš výšku tej kocky, tak má správny rozmer? Vyzerá to, ako keby to občas vynechávalo kroky v ose Z. Ale ak píšeš, že Z ide bez odporu, tak potom neviem, čím to môže byť.
Tos C45-2000
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22384
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

15. 7. 2021, 1:29

To vypada ze ti mozna zadrhava Z nebo blbe jezdi mechanika v Z

Nekdy se ti to posune o kolik ma jindy ne pak to zase skoci moc takE ti ta vrstva vyhrezne jak se to tam nevejde. U enderu se to resi tim ze povolis matici na Z posuvu a nechas ji jako plovouci. Min se ti pak projevi krivost sroubu na vytisku.
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
kiko01
Příspěvky: 1585
Registrován: 27. 10. 2008, 9:06
Bydliště: Martin,Slovakia
Kontaktovat uživatele:

15. 7. 2021, 1:29

Hm, tak to moze byt nieco s extruderom, alebo hotendom...
A napr ked pozries program na tejto kocke, tak suradnice obvodu su v kazdej vrstve rovnake?

Este by som vyskusal tu kocku vytlacit v mierke, napr 75% a dalsi kus 125% a uvidis co to spravi, ale tipujem ze to bude nejaka flatkovina nakoniec...

Hod sem aj foto tlaciarne pre zaujimavost :)
t256
Příspěvky: 2831
Registrován: 19. 1. 2012, 4:49

15. 7. 2021, 1:36

A co celkova vyska kostky? Sedi?
Kdysi se mi po nejakem updatu fw stalo, ze motor na Z obcas jel bez rampy a ztratil krok. delalo to podobne veci.
kalupo
Příspěvky: 40
Registrován: 13. 9. 2019, 3:57

15. 7. 2021, 2:16

K výšce celé kostky viz přiložené foto (má být 20 mm).

Co se týče osy Z, jak jsem psal několikrát rozebráno složeno, zkoušeno odpor pojezdu a zdá se mi že to jde lehce. I dokonce to co píše Robokop zkoušel jsem povolit matici. Vše bez výsledku.

Co se týče hotendu, zkoušel jsem při tisku pozorovat teplotu jestli nějak nekolisá (pokud není vadné teplotní čidlo, tak nekolísá). Nemám pocit ani že by motor extruderu přeskakoval.

Už mě napadá snad jen zkusit přehrát FW, ale k tomu se v brzké době nedostanu (protože do čistého Marlinu si chci zakomentovat ještě nějaké úpravy, - právě zmiňovaný autobedleveling, předehřívací profily, zbývající čas tisku atd.).

Fotky tiskárny taky níže.

Ještě se možná zeptám co používáte za slicery, kdybych uvažoval ještě o naslicování pro porovnání jinde (musí být dostupná možnost zadat G-code před tiskem).

Děkuju všem za postřehy.
Přílohy
OBR.08.jpg
OBR.09.jpg
OBR.10.jpg
OBR.11.jpg
kalupo
Příspěvky: 40
Registrován: 13. 9. 2019, 3:57

15. 7. 2021, 2:20

Rychlosti ventilátoru + tisku 150 % na foto si nevšímejte, zkoušel jsem jen různé testy zda z toho má něco extra vliv. Píšu raději rovnou abychom se zbytečně nezdrželi diskuzí o těchto dvou veličinách. Zkouším je různě měnit (ta fotka je až z dnešního dne).
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

15. 7. 2021, 2:21

pricinou muze byt kolisani teploty trysky, zkus repetier-host ma zaznam teplot, zkus jej pouzit a podivat se, jak moc velka je odchylka teploty trysky v case, pricinou velkeho kolisani je cidlo teploty
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
kiko01
Příspěvky: 1585
Registrován: 27. 10. 2008, 9:06
Bydliště: Martin,Slovakia
Kontaktovat uživatele:

15. 7. 2021, 3:04

Hej tiez si myslim ze to bude pravdepodobne tou teplotou ak vsetko ostatne je ok. Celkom to vyzera ze mas dost vysoku teplotu, ale 230 nieje moc, tak neviem... ten drziak z-tka je dost tuhy? Ci mas ten krokac oprety na spodku?

Btw: dobra posuvka, tiez ich mam ;)
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22384
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

15. 7. 2021, 4:08

Dela to i u jineho filamentu?
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
rawen
Sponzor fora
Příspěvky: 1559
Registrován: 15. 3. 2008, 12:22
Bydliště: Prostějov

15. 7. 2021, 6:07

Projevuje se to u těch malých věcí? Zkus současně tisknout 2 kostičky v opačných rozích tiskárny. Během přejezdů hlavy budou mít čas chladnout a na výsledku by se to mělo projevit.

Radek
soustruh Bernardo 500, frézka Proxxon
(CNC Tron, CNC Proxxon MF70)
Uživatelský avatar
marekzcke
Příspěvky: 192
Registrován: 26. 1. 2012, 2:04
Bydliště: Mladá Boleslav

15. 7. 2021, 8:30

Ja by som tiez tipol, ze ide o kolisanie teploty, alebo kolise priemer filamentu, na co je casta nevyhoda 1,75mm filamentu oproti 2,85mm.
Dalo by sa to overit napr na valci so Single wall. 20mm, 50mm, 100mm.
Tie kocky su dobre na ladenie Jerk, Ghosting a odhalenie volnosti na XYZ. Toto, ale nebude ten pripad.

Mne sa toto deje casto na 0,8mm tryske kde ked tlacim velkou rychlostou tak teploty po retrakcii vyskakuju vyssie. Alebo ak je vysoka teplota v komore, tak material nestiha tuhnut.
Rad kreslim v 3D. Ked je to zaujimave a nieco nove sa naucim, tak aj zadarmo.
Odpovědět

Zpět na „Rapid prototyping - stereolitografie - 3D tisk - 3D skenery - RepRap a související projekty“