Průša XL

http://www.reprap.org/wiki/Main_Page" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6935
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

20. 11. 2021, 10:13

HonzaHorka
Příspěvky: 1012
Registrován: 15. 11. 2009, 2:17

20. 11. 2021, 5:17

Nestavěl jste někdo tiskárnu se servomotory?
Je to trochu úlet, ale docela by mě zajímalo srovnání.
t256
Příspěvky: 2820
Registrován: 19. 1. 2012, 4:49

20. 11. 2021, 5:54

S tim tenzometrem to neni zas tak jednoznacna vyhra jak prusa pise. Ja to pouzivam pro kalibraci Z offsetu mezi hlavami, protoze to mereni merkami je pruda neskutecna. Pokud jsou trysky ciste, funguje to pekne, ale kdyz se na ne nalepi a casem priskvari plast, jsou tam trochu odchylky. Musim je ocistit a pockat az z nich prestane vytekat plast. Ja to kalibruju jen po vymene trysek protoze mam tiskanu udelanou bytelne a nasledne s tim problem nemam. Jak dobre to bude fungovat po kazde vymene nastroje tezko rict.

Tusite jak ma zamyslenou tu "dokonalou prvni vrstvu" pomoci tenzometru? Jestli klasicky otuka podlozku tryskou v nekolika bodech jako to dela doposud sondou, nebo bude merit pri tisku protitlak vytekajiciho plastu pusobici na trysku a podle toho hybat s Z? Ja to budu mit udelane kvuli vymene hlav tak, ze bude hlava nasunuta na kousku maleho linearniho vedeni shora, takze bude mit moznost volne se pohybovat nahoru/dolu.

Premyslel jsem, ze hlavu zkusim nechat navolno a tryska by kopirovala podlozku vlastni vahou (pripadne to poladit pruzinkou). Jestli je ten tlak takovy, aby to bylo schudne a dala se tloustka prvni vrstvy udelat automaticky kopirovanim podlozky vahou trysky ale netusim. Chtel bych to tak nechat i kvuli tomu, ze se mi u lepivich plastu jako PETG casem stava ze kdyz trysku obcas neocistim, miva plast tendenci se na ni nalepit, pak se muze hrouda prilepit na tisk a po najeti hlavy na tohle se nekdy stane ze ztrati krok. Myslenka je takova, ze by tenhle hrbolek mela hlava preskocit, kdyz bude mit moznost pohybovat se volne nahoru/dolu. Jestli to tak bude fungovat tezko rict, ale mohlo by :-)
t256
Příspěvky: 2820
Registrován: 19. 1. 2012, 4:49

20. 11. 2021, 6:23

HonzaHorka píše: 20. 11. 2021, 5:17 Nestavěl jste někdo tiskárnu se servomotory?
Je to trochu úlet, ale docela by mě zajímalo srovnání.
Taky jsem premyslel ze bych se s tim pohral. Videl jsem tiskarnu s temito servy http://jmc-motor.com/product/977.html a vysledky byly nedobre. Tisk byl viditelne vsude "zubaty". Jestli to ale bylo spatne nastavenymi regulacnimi smyckami kdy to bez zateze kmitalo nebo proste tim ze je to mizerne servo s enkoderem s nizkym rozlisenim tezko rict.

U 3D tisku je taky problem, ze na tistene stene je vsechno strasne videt. I nejake "setinkove" odchylky se jevi pri lomu svetla jako nerovny povrch kdyz jsou stejne ve vsech vrstvach. Tiskarna s remeny udela za 1 otacku motoru treba 40mm posuvu (narozdil od bezneho kulickoveho sroubu kde je to jen cca 5mm), takze se vsechny nepresnosti jeste nasobi. Netusim cim presne byl zpusoben ten spatny vysledek, ale tipuju ze od vseho zmineneho trochu.
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6935
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

20. 11. 2021, 6:27

pruša uvádí že nepotřebuje kalibrovat podložku takže předpokládám že vyhodnocuje na tenzometru tlak vyvýjený vytlačeným plastem.
t256
Příspěvky: 2820
Registrován: 19. 1. 2012, 4:49

20. 11. 2021, 6:47

Na tom blogu pisou "Tryska si během chvíle oťuká podložku a je to." tak nevim.
kiko01
Příspěvky: 1572
Registrován: 27. 10. 2008, 9:06
Bydliště: Martin,Slovakia
Kontaktovat uživatele:

20. 11. 2021, 7:42

Kalibraciu ma otukanim podlozky na vopred zvoleny pocet bodov ( hovoril ze aj 500x500 ak si tolko navolis), ze vraj to mozes pouzit na 3d oskenovanie objektu teoreticky... ale ci to vyhodnocuje tym tenzometrom alebo zatazenim na motore to neviem isto...

A to stym bordelom na tryske je pravda, tiez stym mam obcas pri petg problem ze sa ma tendenciu lepit na trysku. Pri PLA mi to nerobi. A dalsia vec ze tam nenapisali ci to mozes kalibrovat pri nahriatom hotende a pichat stym do tej PEI dosky...
Uživatelský avatar
Ben Ash
Site Admin
Příspěvky: 1403
Registrován: 25. 3. 2009, 8:02
Bydliště: Vladislav
Kontaktovat uživatele:

20. 11. 2021, 7:54

No jestli jsem tomu videu s nerdem rozuměl dobře tak to oťuká tryskou o podložku a vyhodnocuje to právě tenzometrem. https://www.youtube.com/watch?v=NhdBLtDVnNc&t=601s navíc ten tenzometr při tisku kontroluje nějak tlak v trysce.
Per aspera ad astra
t256
Příspěvky: 2820
Registrován: 19. 1. 2012, 4:49

20. 11. 2021, 8:33

kiko01 píše: 20. 11. 2021, 7:42 A to stym bordelom na tryske je pravda, tiez stym mam obcas pri petg problem ze sa ma tendenciu lepit na trysku. Pri PLA mi to nerobi. A dalsia vec ze tam nenapisali ci to mozes kalibrovat pri nahriatom hotende a pichat stym do tej PEI dosky...
Az svuj novy extruder dodelam, dam vedet jestli to proti tem nalepenym hroudam pomohlo. Ale je to beh na dlouhou trat, delam to spis pro zabavu jen kdyz mam naladu. :-)

Tryska pri najezdu na tenzometr musi byt nazhavena, jinak bys nenameril nic. Reagovalo by to na vyteceny plast na trysce, ne na vlastni trysku. Ty tenzometry reaguji i na par gramu, o dulky bych se nebal. Spis tomu vadil i vytekajici plast. Mam osu Z na dvou tycich o prumeru 20mm s kulickovym sroubem, takze poznam kazdy chlup. Kdyz plast trochu vytekl, bylo to znat i kdyz byl tekuty. Kdyz jsem zvetsil silu na kterou tenzometr reaguje, tak se z nejakeho duvodu taky snizila opakovatelnost mereni. Dal jsem nezkoumal proc se tak deje a pred merenim pockam nez plast prestane vytekat a otru trysku. Mozna to bude i levnym cinskym snimacem. Pokud je tryska cista, mam opakovatelnost mereni kolem setiny mm.

Pouzivam tento snimac https://www.ebay.com/itm/173312820344 a prikladam i jednoduche zapojeni, kdyby chtel nekdo experimentovat - je celkem jedno jaky snimac se k tomu pripoji. Funguje to jako koncak a trimrem se nastavuje citlivost, je to schopne reagovat i na bouchnuti do stolu.
sonda.JPG
PRUDIČ
Příspěvky: 24
Registrován: 21. 3. 2021, 9:40

11. 10. 2023, 6:30

Jeden poznatek.
Dnes jsem se na veletrhu dozvěděl že Průša používá do těchto tiskárem Lineáry dodané od Hennlichu, tuším že to jsou NSK. Takže se asi snaží potáhnout kvalitu. Dosud prý používal čínské.
Viděl jsem jak tiskárna pracuje a je to moc pěkné podívání.
Selic
Příspěvky: 647
Registrován: 17. 2. 2010, 1:58
Bydliště: Novopacko

12. 10. 2023, 7:12

PRUDIČ píše: 11. 10. 2023, 6:30 Jeden poznatek.
Dnes jsem se na veletrhu dozvěděl že Průša používá do těchto tiskárem Lineáry dodané od Hennlichu, tuším že to jsou NSK. Takže se asi snaží potáhnout kvalitu. Dosud prý používal čínské.
Viděl jsem jak tiskárna pracuje a je to moc pěkné podívání.
Na vozíku je vylaserováno něco jako THK SHS120V.
Na ten druhý pohled už to takový zázrak není, ale tiskne to celkem slušně, bez vynaložení velkého usilí na seřizování.
Elektrikář, mechaniku dělám jen z donucení a jako hobby.
Odpovědět

Zpět na „Rapid prototyping - stereolitografie - 3D tisk - 3D skenery - RepRap a související projekty“