SLA Tlaciaren Creality LD-006 - problem s tlacou

http://www.reprap.org/wiki/Main_Page" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10104
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

15. 7. 2022, 4:48

Teď mi Mex připomněl tisknul jsi tenhle zkušební test abys věděl nastavení tiskárny dobrej a špatnej výsledek
Přílohy
dobrá.jpeg
špatná.jpeg
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

15. 7. 2022, 4:54

Ono to žádnou extra optiku nemá, jen čočky na jednotlivých LEDkách, ty zajišťují rovnoměrné osvětlení těsně nad LCDčkem.
Na kontrolu bych tedy spíš vytisknul jen první vrstvu a to s krátkým osvitem. Pak to změřit v X a Y a změřit úhly. Ten 2D obrazec, to je to hlavní, za co je zodpovědná tiskárna. Pak už jen kolmost osy Z, rovnoběžnost podložky s LCD a krok v ose Z. Pokud tohle souhlasí, tiskárnu bych považoval za správně fungující. Jestli se to nějak deformuje, hledal bych to už na straně pryskyřice a nastavení tisku.
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

15. 7. 2022, 5:18

QNX píše: 15. 7. 2022, 4:54 Ono to žádnou extra optiku nemá, jen čočky na jednotlivých LEDkách, ty zajišťují rovnoměrné osvětlení těsně nad LCDčkem.
Ono to vypadá jako snadný problém, ale mně to osobně tak snadné nepřišlo (je to v tomhle vláknu OT, píšu teď o svém řešení).

Chci mít ty diody dál od LCD, aby ho nezahřívaly (to má dost nepříjemný vliv na životnost).
Takže to znamená tam dát dost mohutnou optiku, aby to vyzařovalo prakticky nerozbíhavý paprsek.
Jenže pak zase dochází k tomu, že na styku stop od jednotlivých diod se ty intenzity sečtou.
Je možné, že je to rukama. Ale fakt mi to tak snadné nepřipadá.

Zatím se mi jako nejlepší jeví řešit to naopak. Dát světlo hodně daleko a použít to jako vzdálený a nikoli blízký zdroj.
A stopy jednotlivých LED překrýt, takže všechny vytvářejí jednu společnou kulatou stopu, pokrývající celou požadovanou plochu.
Výškově nejsem omezený místem, takže mi nevadí, že LEDky jsou metr od toho LCD.
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10104
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

15. 7. 2022, 6:12

Na tom testu co jsem sem dal poznáš i rozdíl v osvitu 0,5s ,to špatný je moc dlouhý osvit .Ten test jsem dělal na každou šarži pryskyřice.
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

15. 7. 2022, 7:11

Mex: Snadné to určitě není, ale třeba na mé tiskárně jsem si v tomhle ohledu žádných problémů nevšiml. To může být také tím, že se na tom nesnažím tisknout žádnou přesnou strojařinu. Spíš jen koncepční modely a modely na odlévání. Tam nějakou tu desetinu neřeším, ale třeba teď jsem tiskl díly se závity 5/8". Nemodeloval jsem tam žádnou vůli, jen jsem vnější závit trochu protáhl jehlovým pilníčkem a krásně to do sebe jde zašroubovat, takže úplně blbě to asi taky netiskne. Mám Photon Mono SE, ale to bude asi dost podobné jako ty ostatní čínské tiskárny.
Modros
Příspěvky: 1651
Registrován: 31. 3. 2019, 7:58

15. 7. 2022, 7:17

Já mám photon...ten nejlevnější krám a tiskne sakra přesně...strašně pomalu a velkej problém s adhezí...ale když už něco vyjede....tak s minimem vad...určitě né rozměrových
Masso, stroje všemožný, autoservis, amatérské závody Nissan GTR
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

15. 7. 2022, 8:01

QNX píše: 15. 7. 2022, 7:11 Mex: Snadné to určitě není, ale třeba na mé tiskárně jsem si v tomhle ohledu žádných problémů nevšiml.
Prosím dá se tam v nějakém testu otevřít celé LCD a pustit osvit?
Na to LCD pak položit třeba bíly papír jako stínítko a kouknout, jak je osvit rovnoměrný.

Docela mazec je tohle.
https://blog.honzamrazek.cz/2020/06/par ... -printing/
Borec (Jan Mrázek) si k tomu dokonce odlil vlastní čočky.
Tak to já jsem obyčejný pojídač koláčů. Já jsem použil čočky z reklamních lup, které na výstavě Amper kdysi rozdávala forma Coilcraft. Po výstavě se jich zbavovali.
To odlití vlastních čoček mě docela nadchlo.
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

15. 7. 2022, 8:22

Jsem rád, že nejsem sám, kdo s tím bojuje.
Tady Průšovci si na tom taky zobli.
https://blog.prusa3d.com/cs/vyvojarsky- ... rnu_53908/
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

15. 7. 2022, 10:09

Mex: Chtěl jsem řešit ten formát, který tiskárna žere, abych do toho mohl posílat 2D rastrová data, ale zatím jsem se k tomu nedostal. Zatím tedy používám jen Chitubox. Pokud chceš rozsvítit celé LCD, tak tam prostě nahraj plnej kvádr o maximálních rozměrech a bude to svítit na všechny pixely.
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

15. 7. 2022, 11:59

Já jsem na to šel jinak.
Sehnal jsem převodník HDMI/MIPI a teď mám displej připojený jako standardní HDMI monitor k PC nebo k desce OrangePi.
K displeji přistupuju přes framebuffer, takže ho mám zcela pod kontrolou.

Docela mě překvapil ten článek od Průšy. Nenapadlo by mě, že ten první model dělali tak blbě se zdrojem UV s nedefinovaným směrem vyzařování.
Proto by mě zajímalo, jak mají ten zdroj UV řešený jiné tiskárny.
HonzaS
Příspěvky: 12
Registrován: 28. 3. 2014, 10:07

16. 11. 2022, 6:14

Tohle jsem "nedávno" tisknul taky.
Podle mně máš vše přexponované.
Důležité je si nastudovat vlastnosti resinu a pak oldadit jak čas vrstvy, tak intenzitu osvitu.

Je to sice tištěno na Photon Mono 4k, nicméně obecně má rada platí.
Výsledek pak může vypadat takto:

Do budoucna bych se zaměřil na tyto koroky:
1) Slicer používat pouze od výrobce tiskárny, žádný "vylepšený" nikdy lepší nebude.
2) Nikdy netiskni na platformu
3) Odlaď si řádně delku osvitu, sílu vrstvy a intenzitu osvitu
4) Slicer používej pouze k tvorbě souboru tisku, vše ostatní dělej v CADu.
5) Nepočítej s tím, že by jsi někdy vytvořil stěnu tenčí než 0,15mm (kresli 0,30 mm min).
6) Pozor na negativní úhly a místa, která jsou díky tomu nevytisknutelná.
7) Zkoušet, zkoušet, zkoušet... a teprve pak, po odladění tisknout, co opravdu budeš chtít použít

Před odladěním:
Obrázek
Obrázek

Po odladění (nejtenčí steny mají 0,15mm):
Obrázek
Obrázek

A využití v reálu/ měřítko 1:32

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek

Celé vlákno zde:
https://www.modelforum.cz/viewtopic.php?f=57&t=143567
i7-9700K
QUADRO P2000
ASUS ROG STRIX Z390 F
2x DDR4 16GB

PowerSHAPE
FeatureCAM
darc
Příspěvky: 296
Registrován: 25. 12. 2014, 9:24
Bydliště: Malinovo

16. 11. 2022, 12:09

HonzaS píše: 16. 11. 2022, 6:14 Tohle jsem "nedávno" tisknul taky.
Podle mně máš vše přexponované.
Důležité je si nastudovat vlastnosti resinu a pak oldadit jak čas vrstvy, tak intenzitu osvitu.

Dakujem velmi pekne za popis k tejto teme,
Vyrobca mi uznal reklamaciu a vymenil mi tlaciaren.
bohuzial odvtedy som si nenasiel cas a neskusil som nic tlacit.

Moleforum poznam, dakujem tak isto za link, idem si to pozriet a nastudovat..

Riso
Odpovědět

Zpět na „Rapid prototyping - stereolitografie - 3D tisk - 3D skenery - RepRap a související projekty“