Bambulab

http://www.reprap.org/wiki/Main_Page" onclick="window.open(this.href);return false;
Odpovědět
miv
Příspěvky: 777
Registrován: 17. 9. 2019, 11:55

29. 4. 2023, 8:05

gaminn píše: 29. 4. 2023, 6:53
miv píše: 28. 4. 2023, 11:35 Podle mne to na tom karbonu prostě pruží.
Vysvětlení k videu - žlutý páčkový Mitutoyo měří trysku hotendu, obyč bílý úchylkoměr měří karbonovou tyč. Na videu je vidět, že tyče pruží pár stovek (bílý úchylkoměr), zatímco tryska hotendu se pohne o skoro 3 desetiny (žlutý úchylkoměr). Měřil jsem to, protože už při zkoušce rukou člověk jasně cítí, jak celá hlava na tyčích hrká.

Můžeš prosím zkusit, jestli hlava tvé tiskárny má citelnou vůli (jen zkouška rukou, netřeba měřit úchylkoměrem)? Zajímalo by mě, jestli mám zmetek nebo je to u všech tiskáren. Na podpoře bambulab mi nejdříve psali, že vůle pár stovek je normální. Když jsem na ně vyrukoval, že moje tiskárna má 3 desetiny, tak řekli, že to je taky normální :) Zkrátka se se mnou odmítli bavit.

Co se kablíků a konektorů týče, taky jsem k nim extrémně opatrný a čekám, kdy se něco ulomí. Vše je titěrné a je to prostě kus spotřební elektroniky, ve které se nemá kdo co vrtat, narozdíl od Průši, který zkrátka jede úplně jinou filozofii. Neřekl bych, že Číňani neumí, právě naopak. Je vidět, že jejich R&D jsou zkušení borci - prý tam jsou lidé od DJI (drony). Naproti tomu Průša je pořád takový trochu bastlíř.
Zkusil jsem a připadá mi, že tam vůle není. Takové to klap-klap necítím. Pružení ano. Tlačil jsem zdola nahoru na trysku a tam vůbec nic. Pak předo-zadně i do stran a také nic. Pro přesnější informaci bychom museli sjednotit metodiku měření. Možná bys ji mohl definovat včetně přípravků a způsobu měření a já ji pak aplikuji a řeknu lepší výsledek.
Co se týká komunikace, zdá se, že je začíná zabíjet počet prodaných kusů a nezvládají technické mouchy a asi i kontrolu (nerovnoměrné) kvality od subdodavatelů. Snad se jim to podaří ustát, protože ta tiskárna je opravdu povedená a bylo by škoda, kdyby skončili na drobných lapsech.
Když jsem mluvil o technických nedokonalostech, tak jsem měl na mysli takové konstrukční nedomyšlenosti, jako například to, že pro tisk mimo AMS musíš odpojit konektor, protože překáží zavěšené cívce a takové podobné drobnosti. To se asi zkušenému konstruktérovi nestane. Z mého pohledu elektrikáře by měly být všechny oddělitelné díly (např. extruder) na jednom pevném konektoru, abys např. tu hlavu prostě odšrouboval a vyndal bez nutnosti rozpojovat kablíky - prostě pevný konektor s protikusem - kvůli snadné výměně trysky, což se dělá docela často. A našel jsem takových věcí více. Ale to se snad postupně zlepší.
prcek
Příspěvky: 692
Registrován: 31. 10. 2016, 2:26

3. 5. 2023, 6:44

Díky všem za sdílené informace.
--
Všechno je snadné, než to zkusíš sám.
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4887
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

17. 6. 2023, 10:35

News 3D. Nakonec jsem rád, že díky svojí lenosti jsem neobjednal. Po pečlivějším studiu zjištuji, že Bambulabky jsou navoněná bída. Jdu do stavby Vorona, krok za krokem a díky tomu může tunit díky už v průběhu montáže. Zatím jsem nadšený :-)
miv
Příspěvky: 777
Registrován: 17. 9. 2019, 11:55

18. 6. 2023, 11:22

elbarto píše: 17. 6. 2023, 10:35 News 3D. Nakonec jsem rád, že díky svojí lenosti jsem neobjednal. Po pečlivějším studiu zjištuji, že Bambulabky jsou navoněná bída. Jdu do stavby Vorona, krok za krokem a díky tomu může tunit díky už v průběhu montáže. Zatím jsem nadšený :-)
Budeš kupovat kit nebo to uděláš celé sám? Je to rozhodně zajímavý projekt.
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4887
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

19. 6. 2023, 10:12

Už jsem koupil KIT 2.4 Do týdne bude tady a začne montáž, díly už se pečou. Rám je celokov, to nevyrobíš levněji. Kámoš je jejich vývojař, tak hodně věci bude jinak, zahodím povodní komický display a nahradíme velkým dotykáčem a co je myslím velká pecka, tak ty borci uz mají Z kompletně v CAN BUSU, což je bomba. Místo 20 vodičů 4. Tuning doplnků je hafo, tak to vyleze ještě myslím přes cenu bambulabky, ale bude to technicky dost jinde.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22396
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

20. 6. 2023, 7:56

Na kolik to vyjde?
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
miv
Příspěvky: 777
Registrován: 17. 9. 2019, 11:55

20. 6. 2023, 10:25

elbarto píše: 19. 6. 2023, 10:12 Už jsem koupil KIT 2.4 Do týdne bude tady a začne montáž, díly už se pečou. Rám je celokov, to nevyrobíš levněji. Kámoš je jejich vývojař, tak hodně věci bude jinak, zahodím povodní komický display a nahradíme velkým dotykáčem a co je myslím velká pecka, tak ty borci uz mají Z kompletně v CAN BUSU, což je bomba. Místo 20 vodičů 4. Tuning doplnků je hafo, tak to vyleze ještě myslím přes cenu bambulabky, ale bude to technicky dost jinde.
Konečně někdo s tou sběrnicí myslel. Jen nevím, jestli ten 1 Mbit bude rychlostně stačit. Trochu to omezuje koncepci řešení. Ale je pravda, že je to extrémně laciné řešení. Jsem zvědavý jak ti to dopadne. Přeju hodně úspěchů.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22396
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

20. 6. 2023, 10:38

v prumyslu se spousta veci resi po can a i pohony
tuhle jsem nasel neco podobneho v jedne petiosce a tusim taky na 1M vcetne vsech pohonu
evidentne to stacilo
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
lubbez
Příspěvky: 3159
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

20. 6. 2023, 11:04

Mám dotaz, na co je ten CAN dobrej. Já jsem vždycky měl představu, že důležitej je pohybovej HW tiskárny a na forhontě je kvalitní slicer. Proč řídit tiskárnu nebo kontrolovat tiskárnu když maká? Prostě tam "naleju" data a po definované době tisku si vyzvednu hotový produkt.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22396
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

20. 6. 2023, 11:25

protoze pak nemas desku ktera generuje step/dir a desku ktera prijima spep/dir a prevadi ho na proudy, netahas ty silovy kabely k motorum

poridis easy serva ktere maji svoji silovinu integrovanou a komunikuji po sbernici takze maji dva napajeci draty a dva komunikacni
po tiskarne netahas silovinu typicky nestinenejma ksandama ktere zvysuji impedanci motoru

celej interpolator je vyresenej tak ze posila po dvou dratech polohy do serv a stahuje si data ze serv
tezke neohebne svazky kabelu nahrazujes dvema draty napajeni a dvema tenkymi spletenymi na can bus

vse je lehci elegantnejsi a poskytuje zpetnou vazbu
na toolchanger ti staci 4 odpruzene piny a vymenis celou hlavu na ktere mas motor direct extruderu senzor Z, ventilator ofuku a nejaka dalsi IO a vse ridis dvema draty plus dva napajeci
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
miv
Příspěvky: 777
Registrován: 17. 9. 2019, 11:55

20. 6. 2023, 11:57

robokop píše: 20. 6. 2023, 10:38 v prumyslu se spousta veci resi po can a i pohony
tuhle jsem nasel neco podobneho v jedne petiosce a tusim taky na 1M vcetne vsech pohonu
evidentne to stacilo
Evidentně se to vždy dá nějak ojebat. Ale komunikační výkon je vždy dobrý. Věř, že vím, o čem mluvím. Dělám v tom již 30 let. Sice v jiném segmentu, ale vždy se moc hodilo, když se člověk nemusel starat o to, jestli přenese za sekundu 10 kilobytů nebo 10 megabytů. Koneckonců takový ethercat o ničem jiném není.
miv
Příspěvky: 777
Registrován: 17. 9. 2019, 11:55

20. 6. 2023, 12:01

elbarto píše: 19. 6. 2023, 10:12 Už jsem koupil KIT 2.4 Do týdne bude tady a začne montáž, díly už se pečou. Rám je celokov, to nevyrobíš levněji. Kámoš je jejich vývojař, tak hodně věci bude jinak, zahodím povodní komický display a nahradíme velkým dotykáčem a co je myslím velká pecka, tak ty borci uz mají Z kompletně v CAN BUSU, což je bomba. Místo 20 vodičů 4. Tuning doplnků je hafo, tak to vyleze ještě myslím přes cenu bambulabky, ale bude to technicky dost jinde.
Pokud bys měl chuť a možnost, bylo by dokonalé, kdybys stavbu nafilmoval. Určitě by to hodně lidí velmi zajímalo. Mne osobně tedy rozhodně ano.
t256
Příspěvky: 2834
Registrován: 19. 1. 2012, 4:49

20. 6. 2023, 12:25

Nevim jake konkretne krokace nebo serva mas v planu pouzit, ale kdyz jsem se o to pred casem zajimal, typek zkousel neco podobneho jako tohle https://www.ebay.com/itm/173947033334 a vysledky byly dost nevalne. Mnohem horsi nez u obycejnych krokacu. Kdyz vytiskl kruh, cara byla takova rozklepana a zubata. Jestli to bylo nizkym rozlisenim enkoderu v kombinaci s malym "prevodem", nebo jen neumel seridit regulacni smycky ale nedokazu posoudit.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22396
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

20. 6. 2023, 1:22

Zrovna jsem ti chtel dat za pravdu a zminit ten ethercat.
Jinak vymenit par doublewordu s pozici je par kilobitu. Jenze kdyz tak designeri zacnou ze same rozezranosti vymenovat stovky zbytecnych promennych na kazdy zarizeni co kazde 2milisekundy tak uz ani 100mbit nestaci.

miv píše: 20. 6. 2023, 11:57
robokop píše: 20. 6. 2023, 10:38 v prumyslu se spousta veci resi po can a i pohony
tuhle jsem nasel neco podobneho v jedne petiosce a tusim taky na 1M vcetne vsech pohonu
evidentne to stacilo
Evidentně se to vždy dá nějak ojebat. Ale komunikační výkon je vždy dobrý. Věř, že vím, o čem mluvím. Dělám v tom již 30 let. Sice v jiném segmentu, ale vždy se moc hodilo, když se člověk nemusel starat o to, jestli přenese za sekundu 10 kilobytů nebo 10 megabytů. Koneckonců takový ethercat o ničem jiném není.
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
miv
Příspěvky: 777
Registrován: 17. 9. 2019, 11:55

20. 6. 2023, 2:17

robokop píše: 20. 6. 2023, 1:22 Zrovna jsem ti chtel dat za pravdu a zminit ten ethercat.
Jinak vymenit par doublewordu s pozici je par kilobitu. Jenze kdyz tak designeri zacnou ze same rozezranosti vymenovat stovky zbytecnych promennych na kazdy zarizeni co kazde 2milisekundy tak uz ani 100mbit nestaci.
...
Problém je, že ten "komunikační protokol" často definují lidé, kteří nemají moc zkušeností a výsledek pak bývá tristní. A to v průmyslových věcech to je ještě z tohoto pohledu bezva. My se ve firmě zabýváme řízením a integrací audio-video systémů a v tomto oboru je to zvlášť na zabití. Tam ti konstruktéři s oblibou narvou telnet servera s nedobře definovaným textovým protokolem a ty se s tím máš poprat. Ale nebudu s tím zahnojovat toto téma (jen jsem si trochu poplakal :? )
Odpovědět

Zpět na „Rapid prototyping - stereolitografie - 3D tisk - 3D skenery - RepRap a související projekty“