Průša 3D i3 MK3S+ - Umí tisknout z PETG-HT?

http://www.reprap.org/wiki/Main_Page" onclick="window.open(this.href);return false;
lapa
medaile za lepsi forum
Příspěvky: 2571
Registrován: 6. 5. 2009, 7:18
Bydliště: Praha

27. 2. 2023, 12:54

A jeste - mam Prusu kompletne zakrytovaneho, az na volny prufuk dole pod platem a horni cast drahy leveho motoru (Y-osy) - ale to je jen nedotazena prace - proste se k tomu nemuzu dokopat - melo by vyznam pro hodne vysoke tisky a ty obvykle moc nemam.
Takze levy motor / ten prufuk kolem nej zakrytovany do vysky cca 12 cm od platu a to staci ...
A je to krytovano tak, ze cela ridici deska je mimo kryt - nepokladal jsem za vhodne ji zbytecne hrat navic a navic ma deska pridany vlastni ventilatorek 40x40 protahujici vzduch skrz jeji kryt.
Stejne tak je pridany ventilatorek na sitovy zdroj - kdyz uz jsem mu sebral prirozene chlazeni tim krytem tiskoveho prostoru - ovsem zdroj je zase mimo kryt.
To zakrytovani melo vyrazny dopad vice mene jen na ABS - ted se mi takrka vubec nedeformuji (hlavne vetsi) vytisky diky nerovnomernemu (nebo prilis rychlemu) ochlazovani drive vytistenych vrstev.
A samozrejme se skoro vubec neodlamuji (hlavne rohove) hrany od platu.
Kostka těžko vysvětlí úsečce, natož bodu, že život má i jiné dimenze než má ten jejich ...
lapa
medaile za lepsi forum
Příspěvky: 2571
Registrován: 6. 5. 2009, 7:18
Bydliště: Praha

27. 2. 2023, 12:57

Dawe píše: 27. 2. 2023, 12:51 Pojdme Zdenka neodvadet jinam. Tiskne na Mk3, kde stejne zadne pruzinky nema, ma skew test, a hlavne tiskne malickou nizkou vec. Na pruvan u PLA neverim. Kdyz umeje plat a nebude mit vysoko prvni vrstvu, tak to musi na hladkem PEI platu drzet jak svina.
V tom pripade (ne)mastnota platu a spravna tloustka prvni vrstvy - pokud jsou tisky fakt nizke. A pouzivat limec.
Protoze uzke a vyssi se mi bez limce vylamovaly od platu vzdy - proste ty pakove pomery jsou neuprosne a je nutna sirsi zakladna - tedy limcem.

Nakdy jsem i pri spravne nastavene prvni vrstve pridal na panelu prutok ze standardniho 95% na pres 100 - 105-110.
Proste magie ... nebo zkusenost ...
A neni PLA jako PLA - i znacka (vyrobce) ma roli. Zadnou specialne nedoporucuji (mne staci pragmaticky Gembird nebo jine neznacky), ale rozdily jsou ...
Kostka těžko vysvětlí úsečce, natož bodu, že život má i jiné dimenze než má ten jejich ...
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5196
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

27. 2. 2023, 1:05

Mr. MR píše: 27. 2. 2023, 10:22 Zdenku, resime stejne problemy. Myslel jsem, ze je to zpusobene moji levnou tiskarnou - ender 3 pro. Ale ne, je to uzivatelem. Taky vicemene jenom vyhazuju zmetky :roll:

Co mi jde, jsou mensi veci. U vetsich se vzdy nejak rozhodi vyrovnani podlozky. Uz mam tvrde pruziny, jeste prijde skrv14 a cidlo. Snad uz se pak rozjedu. Ale boli to.

Jak smrdi 3dlac, je aromatizovany? Mam vlasovy pansky extrastrong z DM a v kanclu je smrad, ze by jeden pad...
Tisk samotných dílů po jednom kuse není problém - já mám problém jen s tím mnohonásobným tiskem.
Problém je taky že nemám tu tiskárnu u sebe, ale je v kroužku v Praze kam se dostanu cca 1x až 2x týdně.
Co se týče tisku, tak jsem nezaznamenal problém ze zápachem ať už jsem tiskl z PLA či PETG.
Tisky nám prostě nesmrděly.
Ale to je možná tím že tiskneme ve velkém prostoru kolejiště
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Dawe
Příspěvky: 2522
Registrován: 8. 10. 2013, 6:18

27. 2. 2023, 1:57

Ono by to chtelo "vysedet" a zjistit jestli se to utrhne proste nedostatkem adheze , nebo narazem do "blobu" jak psal packa a cemuz by nasvedcoval fakt, ze jeden objekt drzi, ale vice ne.

Tu prvni moznou pricinu vyresi cisty plat a spravna vyska prvni vrstvy. To druhe neni u PLA s normalne nastavenou teplotou vubec obvykle. Problem by v tom pripade mohl byt napr. v chybnem sestaveni hotendu, kdy nedoleha tesne heatbreak na trysku uvnitr heatblocku. To pak sem tam ukapne i PLA.
TOS S28, DIY CNC, Holzmann ZS-40HS, Prusa Mk3s+MMU2s, Bambu X1C Combo
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5196
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

27. 2. 2023, 2:23

Dawe píše: 27. 2. 2023, 1:57 Ono by to chtelo "vysedet" a zjistit jestli se to utrhne proste nedostatkem adheze , nebo narazem do "blobu" jak psal packa a cemuz by nasvedcoval fakt, ze jeden objekt drzi, ale vice ne.
......
Při těch prvních havarií bez límce za zvedáni osy Z mezi přejezdy se odbourávaly postupně výtisky zleva po přejezdu z pravé strany.
Poslední havárii v neděli nikdo neviděl, neb kolega tiskař si došel nakoupit jídlo aby v kroužku přežil ;-)
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Dawe
Příspěvky: 2522
Registrován: 8. 10. 2013, 6:18

27. 2. 2023, 2:36

Takhle na dalku s omezenymi informacemi se to tezko posuzuje.
Zkus vylepsit tu adhezi, kdyz nepomuze, je tam nejspis kolize. Muze byt i tak drobna ze ji nezachyti sw detekce kolizi, protoze na urtnuti takhle drobneho pricneho prurezu staci malo.
Jestli je kolize vlivem blobu, tak jen par uvah do placu. Kontrola sestaveni hotendu, tryska musi dolehat na heatbreak viz postup napr. na prusa3D. Kontrola teploty trysky- pri zavedenem filamentu nahrej na stejnou teplotu jako pri tisku a 5min sleduj jestli nekape filament z trysky. Udelat kalibraci PID hotendu. Filament pouzit suchy, idealne novy a genericky profil z PS pro nej.
TOS S28, DIY CNC, Holzmann ZS-40HS, Prusa Mk3s+MMU2s, Bambu X1C Combo
lapa
medaile za lepsi forum
Příspěvky: 2571
Registrován: 6. 5. 2009, 7:18
Bydliště: Praha

27. 2. 2023, 3:07

Mozna jako podrobnejsi info
https://help.prusa3d.com/cs/category/prusaslicer_204
a podle potreby zvolit jazyk
Kostka těžko vysvětlí úsečce, natož bodu, že život má i jiné dimenze než má ten jejich ...
atlan
Příspěvky: 3345
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

27. 2. 2023, 3:27

To este niekto saskuje s nejakym lakom na podložku? Mam na skle prilepenu cinsku ciernu foliu a pla a peteg ma problem odlepit z toho (to ide doladit vyskou prvej vrstvy) napocudovanie aj to smradlave ABS na tom drzi, nie silno ale drzi.
lapa
medaile za lepsi forum
Příspěvky: 2571
Registrován: 6. 5. 2009, 7:18
Bydliště: Praha

27. 2. 2023, 3:44

atlan píše: 27. 2. 2023, 3:27 To este niekto saskuje s nejakym lakom na podložku? Mam na skle prilepenu cinsku ciernu foliu a pla a peteg ma problem odlepit z toho (to ide doladit vyskou prvej vrstvy) napocudovanie aj to smradlave ABS na tom drzi, nie silno ale drzi.
Vsichni, co delaji neco jinak nez ty, tak saskuji? Trosku se mirni :lol:.
A pokud chces prispet, tak sem dej odkaz na tu folii, at sasku ubyde. Dik.
Kostka těžko vysvětlí úsečce, natož bodu, že život má i jiné dimenze než má ten jejich ...
atlan
Příspěvky: 3345
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

27. 2. 2023, 4:09

Ano, saskuju. Hlavne ked existuje nejake ine rychle riesenie. Niekedy v zaciatkoch to este chapem, ked boli obycajne sklenene podlozky, nebola automaticka korekcia vysky.
Ta doba som myslel ze je davno prec.

€ 2,28 20%OFF | KINGROON 214mm 220mm 3D Printer Heat Paper Hot Bed Sticker Coordinate Printed Hot Bed Surface Sticker For Ender 3 CR10 Film
https://a.aliexpress.com/_mrAGS1G
lubbez
Příspěvky: 3154
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

28. 2. 2023, 7:27

Ano, i já šaškuji s lakem na tisk. Používám 3D lac a neumím si představit práci bez něj. :lol:
Obyčejná skleněná podložka je to nejlepší, na čem jsem zatím tisknul. Je fakt, že netisknu moc, teď jsem vyhazoval 55 cívek 750 a 1000g a další jsem použil na namotání drátů.
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5196
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

3. 3. 2023, 8:44

Tak tisk s límcem a 1mm zdvihem se povedl - i díky Vám.
Patka vršek 10 kousků.jpg
Další pokus ovšem dopadl bídně - tisk střechy na jeřáb https://youtu.be/69GI-L6ukAE
Bad crane roof01.jpg
Bad crane roof03.jpg
Bad crane roof02.jpg
Pouhým otočením tisku o 90 stupňů se to povedlo
good crane roof.jpg
Ještě z PETG jsem si vytiskl knoflík k FZ1... ( Starý zdroj k analogovým vláčkům od PIKO)
Přílohy
FZ1 knoflík.jpg
FZ1 knoflík dno.jpg
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Dawe
Příspěvky: 2522
Registrován: 8. 10. 2013, 6:18

6. 3. 2023, 6:28

Clovece z prvnich dvou fotek bych rekl, ze mas asi porad docela vysoko prvni vrstvu.
Bud to zkalibruj (v menu mas zvlast dva profily pro hladky a hruby plat), nebo posun live v menu na zacatku tisku po levelingu. Je obvykle, ze pro jine materialy (PLA, PETG,...) je potreba trochu jina vyska a i 50um udela rozdil.
TOS S28, DIY CNC, Holzmann ZS-40HS, Prusa Mk3s+MMU2s, Bambu X1C Combo
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5196
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

6. 3. 2023, 7:47

Dawe píše: 6. 3. 2023, 6:28 Clovece z prvnich dvou fotek bych rekl, ze mas asi porad docela vysoko prvni vrstvu.
Bud to zkalibruj (v menu mas zvlast dva profily pro hladky a hruby plat), nebo posun live v menu na zacatku tisku po levelingu. Je obvykle, ze pro jine materialy (PLA, PETG,...) je potreba trochu jina vyska a i 50um udela rozdil.
Tak tohle ani netuším, kde bych to nastavil :-(
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Dawe
Příspěvky: 2522
Registrován: 8. 10. 2013, 6:18

6. 3. 2023, 7:54

Zde popis: https://help.prusa3d.com/cs/article/dol ... y-z_112427
Zkus si projit aspon zbezne tu tiskovou prirucku, jestli nemas tu vytistenou co prisla s tiskarnou, tak je online zde:
https://help.prusa3d.com/cs/downloads/mk3s-2/handbook
TOS S28, DIY CNC, Holzmann ZS-40HS, Prusa Mk3s+MMU2s, Bambu X1C Combo
Odpovědět

Zpět na „Rapid prototyping - stereolitografie - 3D tisk - 3D skenery - RepRap a související projekty“