Průša 3D i3 MK3S+ - Umí tisknout z PETG-HT?

http://www.reprap.org/wiki/Main_Page" onclick="window.open(this.href);return false;
Dawe
Příspěvky: 2524
Registrován: 8. 10. 2013, 6:18

26. 2. 2023, 8:00

lapa> S tim stringovanim, hlavne u PETG souhlas.
Psal jsem dat curapajzliky bliz k sobe, protoze mu tam chybelo jen par mm a mel by to vcelku. Lepsi by ale z hlediska stringu vazne mel, kdyby je umistil dal od sebe a vetsi brim, nebo tisknout sekvencne - ja tak treba krasne tisknu jinak extremne stringujici flexibilni filament Verbatim TPE.
Sekvencni tisk, flex pruchodky Verbatim TPE Tefabloc
Sekvencni tisk, flex pruchodky Verbatim TPE Tefabloc
TOS S28, DIY CNC, Holzmann ZS-40HS, Prusa Mk3s+MMU2s, Bambu X1C Combo
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5200
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

26. 2. 2023, 8:09

Tak tenhle pokus zase nevyšel :-(
Bohužel jsem u toho nebyl ale snad dostanu fotku.
Cca do výšky 7 mm vše probíhalo O.K. - podobně jako v předešlých případech (tam to bylo cca do 5 mm) a pak tisk zhavaroval - přesněji řečeno modely se utrhly od podložky.....
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5200
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

26. 2. 2023, 8:11

Jen pro info - tisknu stále PLA.
To PETG jsem nevyladil :-(
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Dawe
Příspěvky: 2524
Registrován: 8. 10. 2013, 6:18

26. 2. 2023, 8:17

Tisknes na satenovy tiskovy plat? Zkus ho umyt jarovou vodou a pak vypucovat isopropylem.
Dej poradny brim, klidne nekolik cm siroky, spojity a musi to drzet.
edit> predpokladam, ze uz umis nastavit prvni vrstvu, ale pro jistotu - kdyz budes s prvni moc vysoko, prilnavost bude spatna.
TOS S28, DIY CNC, Holzmann ZS-40HS, Prusa Mk3s+MMU2s, Bambu X1C Combo
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5200
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

26. 2. 2023, 8:21

Dawe píše: 26. 2. 2023, 8:17 Tisknes na satenovy tiskovy plat? Zkus ho umyt jarovou vodou a pak vypucovat isopropylem.
Dej poradny brim, klidne nekolik cm siroky, spojity a musi to drzet.
Tisknu na magnetickou podložku - zkusím jí umýt jak říkáš.
Určitě zkusím dát brim tak aby to byla jedna vrstva.
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Dawe
Příspěvky: 2524
Registrován: 8. 10. 2013, 6:18

26. 2. 2023, 8:27

Ony jsou ty magneticke PEI platy tri druhu.
Hruby zrnity, jemnejsi satenovy a uplne hladky.

Na hladkem drzi PLA suprove, mozna az moc a nepotrebuje ani tak casto cistit. Na satenovem drzi PLA porad velmi dobre, na zrnitem jen dobre. Oba strukturovane je ale dobre pred kazdym tiskem prejet IPA. V te povrchove strukture se drzi mastnota z otisku prstu apod.
TOS S28, DIY CNC, Holzmann ZS-40HS, Prusa Mk3s+MMU2s, Bambu X1C Combo
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5200
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

26. 2. 2023, 8:38

Máme tam tuhle podložku - řekl bych, že je hladká.
Přílohy
Prusa BED.jpg
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
lapa
medaile za lepsi forum
Příspěvky: 2573
Registrován: 6. 5. 2009, 7:18
Bydliště: Praha

26. 2. 2023, 9:43

Zdenek Valter píše: 26. 2. 2023, 8:38 Máme tam tuhle podložku - řekl bych, že je hladká.
Jo, to je ten klasický hladký plat.
Před každým tiskem ho vždy umyvam - PLA/ABS isopropylem (IPA), jen pro PETG čističem na okna.
Jednou jsem omylem před PETG cistil isopropylem a nemohl jsem sundat - až lednička pomohla... :(.

Ale umyvam skutečně vždy a vzdy novým hadříkem - mám zásobu cca 8x8 až 10x10 cm. Nejlepší bavlna nebo polosyntetika - saje. Stará trička, kuch. uterky (to je asi len, ale bere skvěle taky), prostěradla pod...
Abych ušetřil, tak mám isopropyl v malém spreji (šroubovací víčko, přenechala mi žena z nějaké kosmetiky). Ten čistič je v původním sprej. balení. Úspora výrazná, dávkování pohodlné.

Čistit vždy studený plat, na teplem se IPA vypari vždy dřív, než to stihnu setřít. Spěch při opakovaných tiscich se nevyplácí - ověřeno - plat s teplotou max. 30 C.

Neutiram dosucha, vždy nechám tenký film, který během pár sekund doschne sám.
Naposledy upravil(a) lapa dne 26. 2. 2023, 9:55, celkem upraveno 1 x.
Kostka těžko vysvětlí úsečce, natož bodu, že život má i jiné dimenze než má ten jejich ...
lapa
medaile za lepsi forum
Příspěvky: 2573
Registrován: 6. 5. 2009, 7:18
Bydliště: Praha

26. 2. 2023, 9:53

A ještě - mám ten hladký plat už pár let a nechtěl už někdy chytat výtisky, nebo drzel tak nějak divně... odchlipovaly se "jako placate bubliny" v první vrstvě. Okraje výtisku ale držely.
Tak jsem vzal nejjemnější brusny papir na kov, který jsem měl doma a pod vodou lehce plat prebrousil - jen tak hladil. Sice zůstaly vidět stopy (ne jako škrábance, ale jako nerovnoměrně zmatovane prouzky), ale už zase drží.
Ovsem to je na vlastní riziko :)...
Kostka těžko vysvětlí úsečce, natož bodu, že život má i jiné dimenze než má ten jejich ...
Uživatelský avatar
Mr. MR
Příspěvky: 761
Registrován: 31. 5. 2020, 10:05

27. 2. 2023, 10:22

Zdenku, resime stejne problemy. Myslel jsem, ze je to zpusobene moji levnou tiskarnou - ender 3 pro. Ale ne, je to uzivatelem. Taky vicemene jenom vyhazuju zmetky :roll:

Co mi jde, jsou mensi veci. U vetsich se vzdy nejak rozhodi vyrovnani podlozky. Uz mam tvrde pruziny, jeste prijde skrv14 a cidlo. Snad uz se pak rozjedu. Ale boli to.

Jak smrdi 3dlac, je aromatizovany? Mam vlasovy pansky extrastrong z DM a v kanclu je smrad, ze by jeden pad...
Připrav se, hrajem...
https://www.youtube.com/watch?v=HzjNAnEfvxc
lapa
medaile za lepsi forum
Příspěvky: 2573
Registrován: 6. 5. 2009, 7:18
Bydliště: Praha

27. 2. 2023, 11:35

A jeste - mam na Prusovi nastavene to uvodni "ocichani platu/vyskova kalibrace" na rastr 7x7, ne ten puvodni (3x3).
Na panelu tiskarny Nastaveni - Mesh Bed Leveling - Mesh [7x7].

To melo pozitivni dopad na tisky vyuzivajici celou plochu platu - bud jeden velky objekt, nebo sada identickych kopii.
Proste si asi udelal lepsi Z-mapu za aktualnich podminek a zmetku (utrzeni nebo ty spodni placate bubliny) bylo mene.
Sice delsi start tisku, ale nic neni zadarmo ...

A uplne zaverecna otazka - aktualizujes firmware tiskarny? - mozna tam chlapci delaji neco, co muze mit i dopad na chovani Z-osy/prutoku filamentu atd ....
At uz cilene nebo jako vedlejsi efekt :lol:.
Kostka těžko vysvětlí úsečce, natož bodu, že život má i jiné dimenze než má ten jejich ...
Dawe
Příspěvky: 2524
Registrován: 8. 10. 2013, 6:18

27. 2. 2023, 11:46

Presne jak pise lapa, 7x7 autoleveling je hodne prinosny a navic je docela rychly. Urcite si ho zapni.
Od te doby co ho pridali jsem nemel problem s prvni vrstvou ani u objektu pres cely bed. Rovnat ho pres pruzinky je prezitek.
TOS S28, DIY CNC, Holzmann ZS-40HS, Prusa Mk3s+MMU2s, Bambu X1C Combo
dracekvo
Příspěvky: 72
Registrován: 17. 3. 2015, 6:04

27. 2. 2023, 12:07

Srovnat desku je základ.
Autoleveling je na korekci nerovnosti podložky, ale ne na její vyrovnávání. Jinak pak máte výtisky do úhlu a ne do pravého úhlu, protože podložka je někam nakloněná.

Co tu čtu, tak bych to viděl na nedostatečnou zkušenost s používáním tiskárny. PLA je nejsnažší plast na tisk. Různé PET a další pasty bych použil až budu zvládat tisk s PLA.

To že to odpadává z desky. Buď špatná vzdálenost trysky při první vrstvě, nebo teploty, nebo tiskárna stojí na průvanu, nebo nevím. Ná dálku se těžko radí.

Já používám obyčejný zrcadlo z ikey fouknuté 3Dlakem a drží to tam jak přilepený. A čekám až po vychladnutí výtisk odpadne sám a nervu to z tiskárny silou, tak ani nemusím vrstvu laku obnovovat před každým tiskem.

Začal bych kalibrací tiskárny a pak bych si vytiskl čtverec cca 100x100 ve výšce jedné vrstvy a podíval se, jestli je to první vrstva jak jak má být. Tj, bez nějakých bublin a bez toho aby do toho tryska ryla.
Uživatelský avatar
Mr. MR
Příspěvky: 761
Registrován: 31. 5. 2020, 10:05

27. 2. 2023, 12:43

Srovnavani bedu sroubama a papirkem by mi ani tolik nevadilo, ale plat je prohly, rohy jsou niz nez stred. A uplne to staci, aby to delalo bordel.
Připrav se, hrajem...
https://www.youtube.com/watch?v=HzjNAnEfvxc
Dawe
Příspěvky: 2524
Registrován: 8. 10. 2013, 6:18

27. 2. 2023, 12:51

Pojdme Zdenka neodvadet jinam. Tiskne na Mk3, kde stejne zadne pruzinky nema, ma skew test, a hlavne tiskne malickou nizkou vec. Na pruvan u PLA neverim. Kdyz umeje plat a nebude mit vysoko prvni vrstvu, tak to musi na hladkem PEI platu drzet jak svina.
TOS S28, DIY CNC, Holzmann ZS-40HS, Prusa Mk3s+MMU2s, Bambu X1C Combo
Odpovědět

Zpět na „Rapid prototyping - stereolitografie - 3D tisk - 3D skenery - RepRap a související projekty“