plug and play 3d tiskárna

http://www.reprap.org/wiki/Main_Page" onclick="window.open(this.href);return false;
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7204
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

4. 2. 2023, 9:42

když tak jako laik bez zkušenosti s 3d tiskem pročítám vlákna o 3d tisku, napadá mě dotaz
Existuje v ceně cca do 100 kKč 3d tiskárna (řešení) "plug and play", která by se vybalila, zapnula, nasypaly se do ní data z .stp (případně přes nějaký intuitivní slicer a bez nutnosti týdnů a měsíců studia a ladění a zkoušení by z ní padaly výtisky použitelné jako tvarové vlozky do slévárenských jaderníků?
Nebo je jednodušší to 3d cnc frézovat z umělého dřeva jako dosud?
rozměr řádově do cca 200x200x200 mm
díky za diskusi
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22385
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

4. 2. 2023, 9:53

Podle me ne.
Vzdy musis resit alespon nejak technologii.
I u tech praskovych mega drahych.
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
zverodoktor
Příspěvky: 2984
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

4. 2. 2023, 2:39

Ahoj,
ako píše Robo, neexistuje. Ale je to ako keby si sa na to isté pýtal na cnc frézku, či existuje nejaká plug-and play. Pri tej za 100 000 nebudeš musieť riešiť detské choroby ako na tej za 10.000, ale tak či onak principálane základy technológie ťa neminú. Potešujúce je, že ak ti to niekto zbehlý ukáže, za krátku chvíľu budeš tlačiť to čo potrebuješ.
Nieje to len o samotnom tlačení, isté špecifické pravidlá treba dodržiavať už pri návrhu, hlavne pri FDM.
Za zváženie stojí, či pri tvojich potrebách v rámci množstva a rôznorodosti výtlačkov s budgetom ktorý si ochotný do toho vraziť ( a životnosti zariadenia + náklady na prevádzku), by nebola pre teba efektívnejšia cesta dodavateľským spôsobom od profi firmy.
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
Uživatelský avatar
Radhard
Příspěvky: 288
Registrován: 1. 7. 2020, 10:19
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

4. 2. 2023, 3:42

Když jsme před několika lety vybírali do firmy něco "easy" pro takové občasné vývojářské potřeby, tak jsme skončili u FLASHFORGE DREAMER. Ta přišla poštou, vybalil jsem to, podle video manuálu přimontoval hlavu, seřídil výšku trysky nad podložkou (nemá to autoleveling) a hned první výtisk z přiložené karty vyšel pěkně. Takže za mě dobrý ;-) Ale je jasný, že když člověk začne tisknout vlasní modely a mírně experimentovat s nastavením tak to nedopadne vždycky dobře. Čas od času je potřeba to seřídit, vyčistit. Tak ale stálo to jen 24K (Kč) a pořád je to hračka, která má různé konstrukční vady a nedomyšlenosti.

Frézováním taky všechno udělat nejde, respektive abys měl takovej stroj co to dokáže.
A 3D tisk je zase limitovanej materiálama (na hobby úrovni).
Tak si nevyber :-)
t256
Příspěvky: 2831
Registrován: 19. 1. 2012, 4:49

4. 2. 2023, 4:59

Nejbliz tomu co chces (za rozumne penize) mi prijdou ty SLA tiskarny s rozmitanym laserem, viz. napr. tohle https://youtu.be/NmpDM_XiipI
Samozrejme ma to nejaka konstrukcni omezeni, ale to vsechny zpusoby. Obcas si v Cine nechavam delat velke veci ktere musi pekne vypadat a nebyl s tim nikdy problem. Jen to urcite nebude cenove do 100k, ale zas lepsi nez prasek. Za 1l vytisteneho materialu chteji od $100 vys, podle matrose.
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7204
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

4. 2. 2023, 5:25

Asi toho chci moc
Ale při představě že bych měl u každého výtisku řešit jestli mám podložku ohřát na 80 nebo 85 stupňů a podobně jak tu čtu skoro v každým vlákně mě to nějak nadšením nenaplňuje.....
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Radhard
Příspěvky: 288
Registrován: 1. 7. 2020, 10:19
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

4. 2. 2023, 5:38

To ale přeci nemusíš, to volíš podle použitého materiálu a jen zvolíš z nabídky tiskových profilů.
miv
Příspěvky: 777
Registrován: 17. 9. 2019, 11:55

4. 2. 2023, 5:39

testone píše: 4. 2. 2023, 5:25 Asi toho chci moc
Ale při představě že bych měl u každého výtisku řešit jestli mám podložku ohřát na 80 nebo 85 stupňů a podobně jak tu čtu skoro v každým vlákně mě to nějak nadšením nenaplňuje.....
Od té doby, co jsme koupil tu bambulab tiskárnu, tak nic nenastavuji. Tiskové profily mají přednastaveny ve sliceru a zatím jsem spíše jen vypínal tisk podpor (pokud lze, modely navrhuji tak, aby nebyly podpory potřeba). Přilnavost k podložce dokonalá (díky dvojitému bed levelingu). Tisknu obvykle z PA-CF, protože je to neuvěřitelně pevný a na pohled moc hezký materiál. Pokud se použije nižší vrstva (např. 0.12 nebo 0.08mm), tak je povrch nmaprosto parádní. Maximální teplota hlavy 300stupňů. Stála 1657 euro i daní a dopravou z Německa.
chb
Příspěvky: 3802
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

4. 2. 2023, 5:53

přirovnal bych k focení - za optimálních podmínek fotí dobře i krabice od bot - ale čím obtížnější podmínky, tím dražší je potřeba foťák

můj druhý Průša, stejně jako ten první, od sestavení tiskne bez jakéhokoliv laborování. Pravda, tisknu jen ABS a neexperimentuji.
Jediné co měním je počet vrstev dole/nahoře a hustotu výplně. Jo, zkoušel jsem zvýšit i teplotu trysky při snaze to víc slepit - nebo zpomalit tisk při drobnostech, aby to stihlo chladnout před další vrstvou. Používám jen slicr od Průši a tam přednastavené parametry.
Občas se mi něco odlepí či stěny popraskají ... ale to beru jako svou chybu návrhu (nemám vyhřívanou komoru) a překreslím to jinak či slepím z dílů.
mám vytištěno přes 300 věcí ...

do firmy koupili 3D za 400k Kč - a tisknou. Filamenty (drahé) kupují v originál krabicích s čipem, kde jsou parametry tisku - program neumožňuje cokoliv nastavovat - a tak jen tisknou.
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
lubbez
Příspěvky: 3154
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

5. 2. 2023, 2:19

Koupil jsem si Ultimakera 2+ a překvapivě dobré. Koupil jsem pár filametů od Ultimakera a tisknul bez sebemenších problémů. Protože jsem byl fakt spokojenej, tak jsem koupil U3 extended. Tady to už byla trochu jiná liga. Pokud použiju Ultimakeří filament, tak si to z něj přečte aktuální doporučený profil. Krom toho jsou k dispozici dva hotendy, ovšem nad tiskeem je jen jeden a za chodu se přepínají. Kalibrace je trochu složitější, ale výsledek je pak perfektní. Netiskne to žádné pičičnurky okolo. Samozřejmě je podstatně složitější dělat dvoubarevnej model, vlastně se dělají dva, pro každou barvu jeden a pak se ve sliceru spojí. Primárně je to pro rozpustné podpory a tam se samozřejmě nemusí dělat nic. Ultimakery tisknou na sklo a na hůř držící tisky je nejlepší 3D lac sprej, sice stojí peníze, ale funguje nejlíp ze všech lepidílek a nesmrdí.
Sancho Panza
Příspěvky: 1035
Registrován: 6. 3. 2021, 12:50

5. 2. 2023, 2:33

testone píše: 4. 2. 2023, 9:42 když tak jako laik bez zkušenosti s 3d tiskem pročítám vlákna o 3d tisku, napadá mě dotaz
Existuje v ceně cca do 100 kKč 3d tiskárna (řešení) "plug and play", která by se vybalila, zapnula, nasypaly se do ní data z .stp (případně přes nějaký intuitivní slicer a bez nutnosti týdnů a měsíců studia a ladění a zkoušení by z ní padaly výtisky použitelné jako tvarové vlozky do slévárenských jaderníků?
Nebo je jednodušší to 3d cnc frézovat z umělého dřeva jako dosud?
rozměr řádově do cca 200x200x200 mm
díky za diskusi
Ono by to taky chtělo nastínit, jakou technologií se pak ty jádra mají vyrábět. Protože jádra se dělají spoustou technologií a z spousty materiálů. A je taky rozdíl, jestli to jádro je ruční a dělal ho někdo, kdo má k tomu jaderníku osobní :) vztah (si to vytisknu a opatrně upěchuju sám sobě ručně), nebo nějaký Arnold s IQ 60 a nebo nějaký agenturní píp, s pneumatickou pěchovačkou a IQ houpacího koně. To samý platí o tom, že by bylo dobré tušit, kolik ks jader to má přežít. Protože opět je trochu :lol: rozdíl prototypová kusovka a normální serie.
Protože kdyby mělo jít o klasiku - tj. vstřelování na mašině, tak životnost toho výtisku bude asi tak 1 :lol: ks.
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7204
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

5. 2. 2023, 5:28

Sancho Panza píše: 5. 2. 2023, 2:33
testone píše: 4. 2. 2023, 9:42 ....jako tvarové vlozky do slévárenských jaderníků?
Nebo je jednodušší to 3d cnc frézovat z umělého dřeva jako dosud?
rozměr řádově do cca 200x200x200 mm
díky za diskusi
Ono by to taky chtělo nastínit, jakou technologií........m, že by bylo dobré tušit, kolik ks jader to má přežít. Protože opět je trochu :lol: rozdíl prototypová kusovka a normální serie.
Protože kdyby mělo jít o klasiku - tj. vstřelování na mašině, tak životnost toho výtisku bude asi tak 1 :lol: ks.
jedná se mi o kusovku, max tak 10 ks, ColdBox
tu a tam je potřeba nějaká replika na veterány
mám zkušenost s jaderníkem frézovaným z hnědé Ebalty a po cca 20 kusech na Cold Boxu není znát nějaké opotřebení
podle mé zkušenosti je dnes ve slévárnách největší potíž v tom, že nejsou lidi co by něco zaformovali ručně
když člověk přiveze "tvrdou formu", tak bývají i celkem ochotní do ní tu taveninu nalít :D
asi si to budu dál frézovat, jak to tak vypadá
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
kiko01
Příspěvky: 1592
Registrován: 27. 10. 2008, 9:06
Bydliště: Martin,Slovakia
Kontaktovat uživatele:

5. 2. 2023, 5:50

Ono to chce tiez urcite skusenosti/cit, raz ked nieco blbo navrhnes pre fdm tak sa ti to bude krutit/ deformovat... to iste aj na cnc, tiez sa neda vsetko, alebo to stoji nezmysel. Mal som raz rozhovor s konstrukterom (ing) ktory zil v domnienke ze na cnc freze do nej iba staci nahrat step-ko a ono to spravi samo...
Sancho Panza
Příspěvky: 1035
Registrován: 6. 3. 2021, 12:50

5. 2. 2023, 7:38

testone píše: 5. 2. 2023, 5:28
Sancho Panza píše: 5. 2. 2023, 2:33
testone píše: 4. 2. 2023, 9:42 ....jako tvarové vlozky do slévárenských jaderníků?
Nebo je jednodušší to 3d cnc frézovat z umělého dřeva jako dosud?
rozměr řádově do cca 200x200x200 mm
díky za diskusi
Ono by to taky chtělo nastínit, jakou technologií........m, že by bylo dobré tušit, kolik ks jader to má přežít. Protože opět je trochu :lol: rozdíl prototypová kusovka a normální serie.
Protože kdyby mělo jít o klasiku - tj. vstřelování na mašině, tak životnost toho výtisku bude asi tak 1 :lol: ks.
jedná se mi o kusovku, max tak 10 ks, ColdBox
tu a tam je potřeba nějaká replika na veterány
mám zkušenost s jaderníkem frézovaným z hnědé Ebalty a po cca 20 kusech na Cold Boxu není znát nějaké opotřebení
podle mé zkušenosti je dnes ve slévárnách největší potíž v tom, že nejsou lidi co by něco zaformovali ručně
když člověk přiveze "tvrdou formu", tak bývají i celkem ochotní do ní tu taveninu nalít :D
asi si to budu dál frézovat, jak to tak vypadá
Pokud se to dělá ručně a ten, co to bude dělat nebude dnešní :lol: , tak přežije i dřevený jaderník - takže pokud bys to vytiskl, mělo to povrchy (se to stříklo) a zezadu vyztužilo (dolilo), tak není důvod aby to v maloserií (kusovce) nepřežilo. Teda pokud to tea nesežere.
Podle mě ale s tím bude spousta otravný práce, protože po fréze to můžeš použít rovnou, kdežto vytisklý to bude příliš hrbatý - bude to "lepit" (viz to nutný nafáblování) a dolití.
Hlavní problém podle mě ovšem bude v tom, že při současné situaci v slévárnách, to nebude dělat osoba jako dřív (co byla schopná fungovat i s dřevěnými klasickými jaderníky a modely), ale typický censored, a pak to bude rychlý a krátký :lol: - podle mě to i v zpevněným stavu (zezadu dolitý) nepřežije obsluhu.
Takže tím nic nezískáš - bude s tím víc práce jak na fréze a ještě smrt toho jaderníku bude víc než rychlá.
Ale možná to vidím příliš pesimisticky :)
Uživatelský avatar
Radhard
Příspěvky: 288
Registrován: 1. 7. 2020, 10:19
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

5. 2. 2023, 10:32

A co tisknout voskovým filamentem a ztracený model, to by nefungovalo ?
Odpovědět

Zpět na „Rapid prototyping - stereolitografie - 3D tisk - 3D skenery - RepRap a související projekty“