SLA laser

http://www.reprap.org/wiki/Main_Page" onclick="window.open(this.href);return false;
Odpovědět
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6943
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

9. 2. 2023, 8:45

Ahoj všem .
Podařilo se mi koupit poškozenou SLA laserovou 3d tiskárnu
Tiskarná už chodí , ale nedaří se mi.
Srovnal jsem tiskovou desku , vše seřídil- vyrovnal , ale výtisk mi zůstáva nalepený na dně vany na folii a nechytne se na tiskovou desku .
deska je odmaštěná hliníková .
Resin skouším dodaný s ní černý .
Mám objednáno čirý .
Máte někdo podobnou zkušenost?
Dík za jakékoli rady
Packa
darc
Příspěvky: 296
Registrován: 25. 12. 2014, 9:24
Bydliště: Malinovo

10. 2. 2023, 5:55

Ja som si kupil novu a mal som podobny problem, musel som opieskovat tu hlinikovu dosku potom to uz islo bez problemov.
Ta moja bola len ofrezovana

Riso
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6943
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

10. 2. 2023, 8:14

dík za info , taky už jsem nad pískováním přemýšlel . jde to pak z toho dolu ?
darc
Příspěvky: 296
Registrován: 25. 12. 2014, 9:24
Bydliště: Malinovo

10. 2. 2023, 9:08

Ano bez problemov, ale ja tom to opieskoval len velmi jemne, len aby bol ten povrch drsny
honzaZ
Příspěvky: 133
Registrován: 3. 11. 2019, 2:02

10. 2. 2023, 9:13

není třeba pískovat stačí zdrsnit šmirglem o nějaké rozumné zrnitosti aby se měl resin kde chytit ~200 by mohlo být ok, dolů to jde ostrou špachtlí dobře, potom rozhoduje čas vytvrzení prvních vrstev (to se hodí najít podle tiskárny), taky je potřeba aby těch prvních vrstev bylo několik (alespoň 4). Taky dost záleží na stavu fólie, jestli už není po sundávání přilepených vytisků zlikvidovaná ( zkusil bych tisknout na jiném než běžném místě), ale takové poškození je pěkně vidět, fólie v postiženém místě zmatní.. Ještě se mi osvědčilo po vyčistění vaničky do sucha (vytřít ipa/lihem) vytřít mastným ubrouskem (ptfe sprej, silikon nebo i nějaký olej), tak aby tam nebyla vyloženě vrstva, ale aby to zůstalo trochu mastné, opakovat až začne být lupnutí opět výrazně slyšitelné. Dost to pomáhá ke snížení "lupnutí" při přechodu na další vrstvu což je známkou snížení adheze mezi fólií a výtiskem. Kromě toho, že to pomůže s tiskem prvních vrstev, tak se celkově sníží namáhání vytisku v průběhu tisku a dochází tak mnohem méně k deformacím částí které nejsou kolmé k podložce (typicky koncové části podpor které jsou pod úhlem)
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6943
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

10. 2. 2023, 9:22

dík za rady
já mám toto : https://www.worthpoint.com/worthopedia/ ... 1791368935
jako vanička tam je plechový rám dole nalepené plexisklo a dovnitř se vkládá poskládaná vanička z folie tak 0,5mm tlusté . ta už je slušně matná .
Kde kupujete folie a jaké se vám osvědčily ?
V čem generujete řezy ?
honzaZ
Příspěvky: 133
Registrován: 3. 11. 2019, 2:02

11. 2. 2023, 1:06

fólie bude potřeba z materiálu FEP (podobný PTFE) třeba tady. Slicer používám od výrobce kvůli proprietálnímu formátu, ale většinou si dopředu vygeneruju stl s podporami v Chitubox a potom už jen nastavuju parametry tisku. Takže chitubox bych určitě zkusil, sice čína, ale docela to funguje. Ještě je potom možnost zkusit formware, nabízí 30 dní trial a potom licenci za ~3000, je to špičkový slicer, akorát by to v mém případě téměř vyrovnalo cenu tiskárny :lol: Potom ještě na post-process používám UVtools, ke stažení tu. Je to parádní utilita které se předhodí naslicovaný soubor a ona potom nad každou vrstvou provede analýzu kdy umí odhalit problémy jako jsou tisk do prázdna, nepodpořené převisy, podtlakové kapsy apod.
Odpovědět

Zpět na „Rapid prototyping - stereolitografie - 3D tisk - 3D skenery - RepRap a související projekty“