Ultimaker Cura a Tronxy XS5A Pro

http://www.reprap.org/wiki/Main_Page" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
gekonko
Příspěvky: 334
Registrován: 24. 10. 2014, 11:23
Bydliště: Bratislava

6. 5. 2023, 6:49

Estep kalibraciu si robil?
Teploty a rychlosti na 1. vrstve?
t256
Příspěvky: 2831
Registrován: 19. 1. 2012, 4:49

6. 5. 2023, 7:24

Jo, mas to vysoko. Osobne jsem to driv serizoval pomoci sparomerky, ale byl to celkem opruz protoze mam na ose x dva nezavisle voziky a musel jsem pracne merit a nastavovat offset mezi nima. Udelal jsem si takovou jednoduchou sondu s tenzometrem z ebay, dam ji na stolek, hlavy na ni postupne tryskou najedou, offset se zapise do konfiguraku na karte, restartnu tiskarnu a je to. Trysky pri tom musim mit nazhavene aby pripadny plast na ni nezkresloval mereni. Pokud se mi zdalo ze po serizeni je prvni vrstva ridka, pridal jsem jen pro prvni vrstvu ve sliceru filament. Ale ty to mas moc, bude to spatne serizene.

Ty pitome pruzinky pod stolkem jsem vyhodil, prisrouboval a seridil ho natvrdo a od te doby mam klid. Na tech pruzinkach se mi to porad rozjebavalo nejspis tim jak jsem vytisk ktery moc drzel silou pacil apod. Taky se mi zdalo, ze nekdy kdyz z trysky odpadl kousek nalepeneho plastu a nasledne do nej tryska v dalsi vrstve trochu strejchla se bed pridelany tim vaklavym pruzinkovym systemem mirne posunul, coz bylo na vytisku opticky videt. Od doby co jsem to pridelal napevno se mi to nestalo a stolek jsem uz nikdy nemusel serizovat. Mam ho udelany pomerne masivne, zaklad je svareny z 3mm oceloveho plechu a vyzihany, beha na dvou 20mm tycich s lineary z ebay, na posuv mam kulickovy sroub odtamtez. Kdyz jsem to kreslil tak borci rikali ze je to overkill, ale rozdil v cene byl par stovek a s osou Z nemam sebemensi problem. Je naprosto stabilni, nemusim pouzivat zadne opicarny typu bed leveling apod.

Pro kontrolu serizeni jsem vytiskl po cele plose podobne kolecka jako mas ty, po jejich odloupnuti vidis pekne ze spodni strany plastu jestli je stolek vsude ve stejne vysce. Ale tohle jsem udelal jen jednou a od te doby se nehnul.
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5196
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

6. 5. 2023, 8:56

gekonko píše: 6. 5. 2023, 6:49 Estep kalibraciu si robil?
Teploty a rychlosti na 1. vrstve?
Ne
200 60 mm/s - bral jsem to jako generic PLA
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5196
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

6. 5. 2023, 9:01

t256 píše: 6. 5. 2023, 7:24 ..........
Ty pitome pruzinky pod stolkem jsem vyhodil, prisrouboval a seridil ho natvrdo a od te doby mam klid. Na tech pruzinkach se mi to porad rozjebavalo nejspis tim jak jsem vytisk ktery moc drzel silou pacil apod. Taky se mi zdalo, ze nekdy kdyz z trysky odpadl kousek nalepeneho plastu a nasledne do nej tryska v dalsi vrstve trochu strejchla se bed pridelany tim vaklavym pruzinkovym systemem mirne posunul, coz bylo na vytisku opticky videt
........
Mně tedy není moc jasné jak jsi to udělal myslím z toho popisu.
To jsi měl stejné distanční sloupky nebo jsi dělal každý zvlášť podle výšky?
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Uživatelský avatar
gekonko
Příspěvky: 334
Registrován: 24. 10. 2014, 11:23
Bydliště: Bratislava

6. 5. 2023, 10:09

Zdenek Valter píše: 6. 5. 2023, 8:56 Ne
200 60 mm/s - bral jsem to jako generic PLA
225/30 na prvu vrstvu, a urob si estep kalibraciu. Ak mas z-offset v poriadku, tak podla fotky to je podextrudovane
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5196
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

6. 5. 2023, 11:20

Tohle je mirný pokrok Z offset 0.1 mm
Ttisk test modelu 04.jpg
To další vyzkouším.
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
t256
Příspěvky: 2831
Registrován: 19. 1. 2012, 4:49

7. 5. 2023, 12:46

Zdenek Valter píše: 6. 5. 2023, 9:01
t256 píše: 6. 5. 2023, 7:24 ..........
Ty pitome pruzinky pod stolkem jsem vyhodil, prisrouboval a seridil ho natvrdo a od te doby mam klid. Na tech pruzinkach se mi to porad rozjebavalo nejspis tim jak jsem vytisk ktery moc drzel silou pacil apod. Taky se mi zdalo, ze nekdy kdyz z trysky odpadl kousek nalepeneho plastu a nasledne do nej tryska v dalsi vrstve trochu strejchla se bed pridelany tim vaklavym pruzinkovym systemem mirne posunul, coz bylo na vytisku opticky videt
........
Mně tedy není moc jasné jak jsi to udělal myslím z toho popisu.
To jsi měl stejné distanční sloupky nebo jsi dělal každý zvlášť podle výšky?
Misto pruzinek jsem dal takove trubky s podlozkama, pridelal jsem na extruder hodinky, zmeril jak je na tom stolek a kde bylo potreba ty trubky trochu ubrousil. Chvili to trvalo, ale delal jsem to jen jednou, takze to neni zas takovej opruz.
lubbez
Příspěvky: 3155
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

7. 5. 2023, 4:07

Zdenek Valter píše: 6. 5. 2023, 11:20 Tohle je mirný pokrok Z offset 0.1 mm
Ttisk test modelu 04.jpg
To další vyzkouším.
To že nejsou ty vrstvy spojený je schválně? To kolečko vlevo je ale nějak šišatý. Přiznám se, že jsem na nastavování výška Z nikdy nepoužíval hodinky. Mám klasické planžety a těma ošudlám trysku proti sklu na pár místech a je to. Ty máš podložku srovnanou pěkně, ale buď je tam větší mezera nebo na první vrstvu dáváš málo materiálu. Já mám nastavené na první vrstvu 60 proc normální rychlosti a 105 procent filamentu.
t256
Příspěvky: 2831
Registrován: 19. 1. 2012, 4:49

7. 5. 2023, 4:56

Nejdriv nastav vysku treba 0,1mm a zkontroluj to sparomerkou (pri nahrate trysce).
Pokud to bude ok, zkontroluj jestli mas dobre zkalibrovane podavani filamentu. Nastav posun treba 10cm struny rychlosti jakou tisknes a zkontroluj jestli ji vytahne opravdu 10cm. Pokud bude tohle vsechno OK melo by to fungovat spravne. Pokud ne tak muzes zkusit pridat filament do prvni vrstvy, nebo o chloupek snizit vzdalenost trysky od skla. Ja to mam nastavene tak, ze mi tiskarna prvni vrstvu mirne preplnuje jako na fotce s bilym filamentem (ne az tolik jako na te fotce), zdalo se mi ze to lip drzi na podlozce a v druhe vrstve se to srovna. Stejnomerne srovnani bedu je nejlip videt na odloupnutem tisku podle tech mezirek mezi jednotlivymi tahy jako na fotce s cernym filamentem. Tak jak je to vyfocene by to mohlo byt OK, osobne to mam jeste o neco vic slite. Je tam i okem videt, ze typek ma blbe srovnany stolek, na leve strane to ma min slite nez na prave. Teplotu davam jak u ktereho filamentu, valny vliv jsem ale nepozoroval, rychlost prvni vrstvy kolem 30mm/s, ale s tim jsem nikdy nelaboroval. Tisknu z nejlevnejsich filamentu ktere momentalne sezenu a celkem nemam problem.
Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5196
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

7. 5. 2023, 6:49

Tak jsem nastavil ofset dle spároměrky na 0.05
Ttisk test modelu 05.jpg
Zatím nejlepší výsledek - nicméně zde je zřejmé, že se BED pohnul - na straně čtverce je níž.
Takže srovnat BED - zkusím vymyslet úchyt na hodinky.
Než tam dám podložky tak zkusím ty pružiny co nejvíc stlačit.

Ještě k této mé poznámce
Zdenek Valter píše: 6. 5. 2023, 1:36 ...Bohužel po tisku hlava jede nesmyslně do kouta - zatím nechápu proč ....
Tak už vím proč je to - v g-code je příkaz zajeď do pravého rohu:
G1 X330 Y330 ; Park print head
- mně to nedojelo a nakonec mi přeskakoval řemen
Zkusil jsem to upravit na:
G1 X0 Y330 ; Park print head
- opět přeskakování řemenů - nicméně levý doraz to neseplo
Pak mi to ale došlo:
Tronxy X5SA PRO touble 01x.jpg
Stáhl jsem energo řetez k loži níž tak aby nebránil v ose X dojet do krajní polohy.
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
t256
Příspěvky: 2831
Registrován: 19. 1. 2012, 4:49

7. 5. 2023, 8:36

Problem s tou neustalou potrebou srovnavani bedu se mi s pruzinkami nikdy nepodarilo eliminovat. Netvrdim ze to nejde, ale vhledem k tomu ze i vyrobci typu prusa tam montuji opicarny jako autolevling, usoudil jsem ze to nema jednoduche reseni a dal to natvrdo a poradne pritahl. Od te doby o tom nevim. Tipuju ze problem neni ani tak v tuhosti pruzinek, ale spis v tom, ze bed je vicemene navolno a muze se soupat v osach X a Y a tim i prohybat v Z. Ja mam stolek udelany na vedeni jen na jedne strane. Tady jsou namalovane jeste ty pruziny, ale ted tam misto nich mam trubky o zhruba stejnem prumeru.
Přílohy
aa.JPG
bb.JPG
Uživatelský avatar
gekonko
Příspěvky: 334
Registrován: 24. 10. 2014, 11:23
Bydliště: Bratislava

7. 5. 2023, 9:56

Z ciny sa daju kupit hrube silikonove podlozky namiesto pruzin ako “upgrade”
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5196
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

7. 5. 2023, 9:58

Jo to máš pěkně tuhé, což se o té Tronxy říci nedá - to chce upravit rám toho lože.
Mám určitý nápad jak to vyřešit.
Uvidíme jak dopadnu.
Zatímto účelem jsem si konečně opravil malý stojánek na měření.
Tronxy meření BEDu 01.jpg
Tronxy meření BEDu 02.jpg
Na tomto obrázku je i vidět ta fórová konstrukce rámu pro lože.
Přílohy
Tronxy meření BEDu 03.jpg
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5196
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

7. 5. 2023, 10:00

gekonko píše: 7. 5. 2023, 9:56 Z ciny sa daju kupit hrube silikonove podlozky namiesto pruzin ako “upgrade”
Jo vím - díky, ale než to přijde tak bych rád vyřešil ten rám.
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5196
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

7. 5. 2023, 10:12

gekonko píše: 6. 5. 2023, 10:09
Zdenek Valter píše: 6. 5. 2023, 8:56 Ne
200 60 mm/s - bral jsem to jako generic PLA
225/30 na prvu vrstvu, a urob si estep kalibraciu. Ak mas z-offset v poriadku, tak podla fotky to je podextrudovane
To jsem při těch posledních tiscích nastavil, nicméně E-step s tím mám problém,
viděl jsem dvě videa - jednomu jsem vůbec nerozumněl: https://www.youtube.com/watch?v=SLcriaXL7tU

a druhé od výrobce mi říká jaká je defalut hodnota pro tuhle tiskárnu: https://www.youtube.com/watch?v=09glbwXzzAs
;set E-step
M8011 S0.0013085
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Odpovědět

Zpět na „Rapid prototyping - stereolitografie - 3D tisk - 3D skenery - RepRap a související projekty“