Tipy na 3D tiskárnu do začátku

http://www.reprap.org/wiki/Main_Page" onclick="window.open(this.href);return false;
Odpovědět
rhinov
Příspěvky: 85
Registrován: 21. 4. 2008, 8:05

9. 5. 2023, 9:01

Tak třeba tohle téma by se taky někomu hodilo.
Už delší dobu nad tím přemýšlím a asi se mi pro začátek do toho nechce investovat moc.
Chci si to jen ošahat a vyzkoušet.

A když jsem tak koukal tak se mi celkem líbí tiskárny od Creality?
Nechci stavebnici...chci koupit a trošku se v tom rozkoukat.

Nemá někdo tip do začátku kdy si třeba prošel tím stejným?
Modros
Příspěvky: 1678
Registrován: 31. 3. 2019, 7:58

9. 5. 2023, 9:44

Ender 3.....cesta dlouhá k něčemu použitelnému a tisknu na tom funkční veci....od váziček a postaviček až po opravdu pevné funkční výrobky cesta asi 4 roky....upgrady cca 2násobek pořizovací ceny, Bl touch, jiná deska, podložky, sklo, přímej extruder, box

několiktát sem jí nesl do popelnice s rozhodnutím že tohle fakt nemám zapotřebí

ted si procházím sls tiskem a tam je to na moje nervy ještě horší

neni to tiskárna na A4....že by si to postavil na stul...dal si kafe a počkal až z toho vypadne něco rozumného....tak na to rychle zapoměn....

stavebnici doporučuju.....protože aspon pochopíš jak je to udělané protože tu sestavenou stejně rozebereš do šroubku až budeš zjištovat proč to nedělá to co chceš aby to dělalo...a to be zesrandy


a v době koupě už sem se pohyboval v oblasti CNC, tvorba modelů...gcody.....nevim jak si na tom v této oblasti ty......ani to pro mě nebyla výhoda moc velká.....asi sem starej
Masso, stroje všemožný, autoservis, amatérské závody Nissan GTR
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

9. 5. 2023, 9:56

Já mám Průšu (různé verze) a vlastně se nic neřešilo. Tiskneme hlavně z PETG, prototypy, různé jednoúčelové díly i pro výrobu jako třeba distanční rámečky pro plošňáky. Když tiskárna po několika letech odejde, položí se do regálu označeného "věci k opravě" a koupí se nová :-)

Pružnou podložku jsem si k tomu taky koupil, ale nakonec jsem přišel na fintu s isopropylem na PETG a nikdy ji nepoužil :-)
Aleš Procháska
lubbez
Příspěvky: 3159
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

9. 5. 2023, 10:02

Já bych to řekl jinak, za málo peněz málo muziky. Creality je smysluplná volba, shodou okolností jsem ji koupil asi před 14 dny. Ještě stále stojí v koutě kanceláře. Ovšem koupil jsem si ji na hraní, protože další dvě tiskárny mi stojí na stole a tisknou. Základem by mělo být "na co tu tiskárnu" chci. Pokud na hraní, kup si cokoliv. Jinak by to mělo odpovídat požadavkům majitele. Otevřená tiskárna tě okamžitě odstrčí od kvalitních materiálů na průmyslové použití. Jistě dnes si můžeš koupit i PLA s karbonem, nebo s vyšší tepelnou odolností .... Ale jsou to materiály docela drahé a vyladit tiskový profil chvíli trvá a stejně v létě až bude 30°C to bude jiné.
Pokud budeš chtít tisknout něco složitého se schovanými podporami tak rovnou uvažuji o dvouextruderové tiskárně. Tohle byl můj úplně první tisk. Ještě je tam chyba, modrý filament jsem omylem nastavil na průměr 2,9mm a né na 2,85mm.
cedulka.jpg
Každou tiskárnu si musíš nastavit a doladit. Ale pokud chceš jen nějaký test, tak kup Creality na Alíkovi tikárna bratru 5-8 litrů, doprava zdarma a máš to tu do týdne. A u nás si kup nějakou "startovací" sadu filamentů, třeba https://www.materialpro3d.cz/petg-filam ... il-design/ tohle a uvidíš. Tenhle pack jsem koupil abych zjitil, jak ta tiskárna vůbec tiskne.

Další "problém" je slicer. Creality mají svůj, ten neznám. K mým ultimakerům jsem používal Curu, ale nakonec jsem opustil bezplatné produkty a koupil simlify 3D. Není zrovna levný, ale nedám na něj dopustit.
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5200
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

9. 5. 2023, 12:18

Já Ti neporadím neb jsem 3d tiskařem od zažátku roku, ale sdělím tu svoje zkušenosti.
Kolega si koupil Průšu MK3I+ k váncům a přinesl jí do kroužku.
Zkusil jsem jí oživit - i zde jsem psal jak se mi nedařilo.
Pak jsem si koupil velkou tiskárnu Tronxy X5SA Pro - to je bohužel úplně jiná liga, tu není snadné rozchodit a jsou na ní i velmi negativní hodnocení.
Pro další potřebu pro kroužek železničních modelářu a to tisk malých detailů jsem si sám koupil tu nejlevněší SLA tikárnu Creality LD002H na tisk z resinu.
Takže to shrnu:

a) Průša MK3I+
- celkem dobře spustitelná tiskárna po těch úplně začátečnických chybách například použití nesprávného filamentu se podařilo tisknout dle požadavků.
Slicer Průša podle mne srozumitelný dá se spoustu věcí k němu dohledat.

b) Tronxy X5SA Pro
- problém pro začátečníka jí rozchodit - komplikované nastavení mechaniky tiskárny
Slicer dodaný s tiskárnou je starý Ultimaker Cura 4.8 - upgrade na nový 5.3 byl s velkými problémy

c) Creality LD002H
- jiný typ tisku vhodný pro malé detaily - pro tisk z resinu však samotná tiskárna nestačí - je potřeba si koupit pračku/myčku a sušičku/vytvrzovačku a chcemikálie pro mytí - buď isopropyl nebo líh.
Práce s resinem je nutné dělat v rukavicích.
Slicer Chitubox - je to trochu jiný styl než FLM ale soft je podle mého docea intuitivní během týdne jsem pochopil základy.

Takže po čtyřech měsících života tiskaře začátečníka mne uspokojil Průša a SLA Creality, ktré nás jako modláře posunuli na vyšší technologicmou úroveň.

Ta Tronxy mne trápí už cca měsíc....
Naposledy upravil(a) Zdenek Valter dne 10. 5. 2023, 10:02, celkem upraveno 1 x.
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
dracekvo
Příspěvky: 72
Registrován: 17. 3. 2015, 6:04

9. 5. 2023, 1:36

Já mám několik let tevo tornado. Kdysi to byla kopie Creality CR-10.
Bral jsem tornado, protože mělo silnější výhřev podložky a CR-10 měla problém dosahovat teplot nad 100°C.

Tiskárnu jsem upravil v podobě zrcadla na desku + 3D lac, větší štelovací šrouby na leveling podložky.
Další věci už jsem dělal jen z pohodlí, ale kdybych nechtěl, tak bych na té tiskárně mohl normálně tisknout i tak.
Takže dál jsem dodělal druhý motor na Z osu + druhý koncák. S touto úpravou jsem dal nový firmware marlin 2, kde jsem si nastavil tiskárnu k obrazu svému. Nemusím řešit rozhození kroků na ose Z. Vše se dorovná samo.
Přímej extruder kopie bondtech s chlazením dvěma větráky z každé strany,
Objednal jsem lineáry na osu Y, ale ty tam nakonec dávat nebudu.
Taky jsem měl cukání objednat jinou desku, ale ta co tam je kupodivu obsáhne vše co chci. Jen nemá tiché drivery, takže to při tisku hraje.
Ještě mám koupený Bl-touch, ale k tomu jsem se zatím nedostal. Používám manuální korekci křivosti podložky. Až ho dodělám, tak už na tiskárnu asi nesáhnu.

Kdybych někdy zatoužil po další, tak si postavím kostku, aby osa Y nelítala sem tam.

Nejvíc znatelná na kvalitě tisku byla pořádná kalibrace všech parametrů tiskárny a pak samozřejmě zkušenosti s nastavením sliceru. To jinak člověk nezíská, než že bude tisknout. Každá tiskárna je jiná a každý filament taky.
rhinov
Příspěvky: 85
Registrován: 21. 4. 2008, 8:05

9. 5. 2023, 6:58

dík za info :-)
V G/M kodech se docela vyznám snad.
Tak holt asi vezmu něco co zrovna bude k mání spíše bazorové.
Když jsem na to koukal tak zrovna se jedna prodávala vedle ve vesnici a týpek nabízel i pomoc do začátku.

V práci máme Průšu ,ale já se bavím pracovně jinými věcmi tak to šlo mimo mě.
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6945
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

9. 5. 2023, 7:04

já jsem u několika kamarádům oživoval ender3 a je to snadné a tiskárna na tu cenu tiskne opravdu slušně , pruša je předražený a kvalita kulhá .
tady máš nového nedera za 3000,- https://elektro.bazos.cz/inzerat/168474 ... nder-3.php
Selic
Příspěvky: 651
Registrován: 17. 2. 2010, 1:58
Bydliště: Novopacko

5. 8. 2023, 6:17

Nemáte někdo zkušenost s magnetickou podložkou na Ender 5?
Po sestavení jsem ji otřel izopropylem a podařilo se mi vytisknout vzorového pejska z přiložené sd karty. Kvalita super.
Když jsem zkusil vytisknout kočičku, tak se mi postupně začne zvedat od okrajů a při výšce hlavy 4 až 10mm nad podložkou se utrhne.
PLA, Teplota hlavy 200°, teplota podložky 45°C. Jediné čeho jsem si všimnul, že při změně směru pojezdu portálu se mírně rozklepe podložka. U modelu pejska to zdá se nedělalo. Je možné, že je něco blbě v g-kódu?
Elektrikář, mechaniku dělám jen z donucení a jako hobby.
t256
Příspěvky: 2833
Registrován: 19. 1. 2012, 4:49

5. 8. 2023, 6:45

Musis podlozku otrit IPA pred kazdym tiskem.
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4887
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

3. 10. 2023, 3:59

t256 píše: 5. 8. 2023, 6:45 Musis podlozku otrit IPA pred kazdym tiskem.
... tohle jsou rady ... tisknu sice první měsíc, ale nestačím se divit :-)
kiko01
Příspěvky: 1597
Registrován: 27. 10. 2008, 9:06
Bydliště: Martin,Slovakia
Kontaktovat uživatele:

3. 10. 2023, 4:18

t256 píše: 5. 8. 2023, 6:45 Musis podlozku otrit IPA pred kazdym tiskem.
Praveze mne sa na pruzny kovovy plat osvedcilo jedine mydlo+ tepla voda.
Selic
Příspěvky: 651
Registrován: 17. 2. 2010, 1:58
Bydliště: Novopacko

4. 10. 2023, 9:33

kiko01 píše: 3. 10. 2023, 4:18
t256 píše: 5. 8. 2023, 6:45 Musis podlozku otrit IPA pred kazdym tiskem.
Praveze mne sa na pruzny kovovy plat osvedcilo jedine mydlo+ tepla voda.
Tohle je nějaká struktorovaná plastová pružná magnetická podložka. Nakonec ji stačilo nechat odmočit v jarové vodě.
Teď už stačí před tiskem otřít izopropylem a PLA drží úplně v pohodě.
Elektrikář, mechaniku dělám jen z donucení a jako hobby.
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4887
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

4. 10. 2023, 11:00

Tisknu měsíc, nebudu vysílat moudra, ale něco málo už jsem pochopil. Podložku před tiskem cáknu sprejem a dělám to tak stále dokola. Když je na ní 20 vrstev laku a tapatap vidi velehory, tak jí umyju horkou vodou a dočistím lihem. Tisknu 24 hodin denně, nějak mě to chytlo.
Každý to má jinak, jak psal Modros. Osobně jsem maximalista bud pěknou věc nebo nic. Jinak je ze začátčníka velmi rychle konečník. Ty China běsy jsou opravdu šílený. Rychlé auto, pěknou holku, atd. nebrat kompromisy :-) Mám li se vejít do rozpočtu 30-40K není asi jiná možnost než Voron nebo Bambu. Bambu vybalíš a tiskneš z mého pohledu ve slušné kvalitě s Voronem si lze hrát a sjíždět desítky testů na akcelerace/decelerace/vibrace atd. a ladit do bezvědomí. Hodně muziky za málo peněz je pouze v pohádkách. Rád bych našel čas a spáchal Rabbita na 12 filametů.
Odpovědět

Zpět na „Rapid prototyping - stereolitografie - 3D tisk - 3D skenery - RepRap a související projekty“