SUI 40 shanim elektro schema, schema regulatoru DC motoru

navody prirucky brozury
prosim oznacujte vlakna podle nasledujiciho klice "Frezka nastrojova FNGJ32"

kominik
Příspěvky: 106
Registrován: 26. 1. 2011, 6:48

3. 9. 2018, 1:59

A co s tim snimačem je? Mi přišel skoro nerozbitný, jedině ten ferit že by křupnul... Analogový vstup by na to stejně nestačil...
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

3. 9. 2018, 2:01

Nevim
Nerozdelaval jsem to
Nevidel jsem ho
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

3. 9. 2018, 3:26

Motor o jaké výkonu a kolikapólový tam máš teď (ten asynchronní) a o jaké výkonu tam byl předtím ten DC, prosím?
Aby se dalo říct jestli to je nebo není slabé, tak by to chtělo vědět aspoň základní takticko-technická data.
Díky.
kominik
Příspěvky: 106
Registrován: 26. 1. 2011, 6:48

4. 9. 2018, 6:54

Doufal jsem že se nikdo nezeptá ať nesklidím posměch :oops:

Původní DC motor měl 16kW, ve verzi bez plynulé regulace otáček dávali asynchroní 7,5kW. Já mám teď 3kW čtyřpólový, nějaký polský hliníkový, provozuju ho do 100Hz, a je zpřevodovaný tak že při plných otáčkách (100Hz) mám na vřetenu stejné otáčky jako při plných otáčkách toho původního DC motoru.

Ať je to k něčemu, stavil jsem se ráno do dílny a vytáhl neznámou kulatinu 120mm. S plátkem CNMM 120408E-NR T8330, na třetí rychlostní stupeň, rychlost 130 m/min, posuv 0,3mm/ot zvládl úběr z průměru 7mm (tedy špona 3,5mm). Bez měniče jsem s obdobným nastavením bral 8mm, to mě trochu zklamalo...

Potom na 4 stupeň, 185 m/min, posuv 0,3mm/ot, úběr 5mm (špona 2,5mm).

Možná když někdy narazím na nový měnič 7,5kW za symbolickou cenu tak ho pořídím (motor najdu), ale při tom co dělám to reálně využiju tak 1-2 do roka...
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

4. 9. 2018, 3:46

Potěšil jsi mě, děkuji. A zvlášť díky za pokus, který jsi speciálně kvůli tomu udělal. :-)
Za těchto okolností jsou dosažené výsledky opravdu parádní.

Já kopu za tým pana Tesly proti týmu pana Edisona. Pořád říkáme, že Edisonovci jsou saláti, a že jim tam toho kdykoli nasázíme tolik, že ani nebudou stíhat tahat balóny ze své brány.
Teď jsme teda získali nového sponzora, ze kterého tak úplně nemám radost - tým #meetoo. My jsme odjakživa prosazovali, že vše má být bezkontaktní. Ale mysleli jsme jen na techniku. Oni to bohužel zavedli i do mezilidské oblasti.
;-)
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

4. 9. 2018, 4:16

Ja jsem taky kopal za asynchronaky do te doby dokud jsem si nevyzkousel poradnej dc motor s modernim regulatorem
To cizi buzeni tomu dava uplne jinou dimenzi
Vpodstate odpada potreba prevodovky
V tech testech s asynchronakem jsou zminovane ruzne rychlostni stupne a jsou tam i jinak remenice takze to uz asi nejde uplne porovnavat
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

4. 9. 2018, 4:29

No kdyby tam dal asynchroňák 16 kW, tak zřejmě ty měnitelné převody taky nebude potřebovat.
A že je základní pevný převod jinak ničemu nevadí, to je prostě nedělitelná součást pohonu.

Tesláci vyhrajou! Kdo ne-ská-če ne-ní Te-slák!
Jen nám teď trochu dělá ostudu ten chlap, co si podle našeho klubu pojmenoval tu fabriku na auta, která mu krachuje.
;-)
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

4. 9. 2018, 4:40

Oni ty stroje s DC pohonem obycejne maj pouze dva prevody s tim ze ten pomalejsi radis ppuze v pripadech ze nekam potrebujes poslat zavitnik M80 a pod.
Jinak vsechno resi ten rychlej prevod a regulator
Ve chvili kdy tam ta prevodovka neni ( coz neni pripad sui40, tak jsi s asynchronakem o dost slabsi a nepomuze ti ani to ze bys tam chtel dat shodny nebo vetsi vykon jako tam byl DC, protoze se to tam proste nevejde. Navic ty vyssi vykony vychazeji cenove v neprospech AC reseni.

Dost slusne by tomu mohl konkurovat synchroni motor ale tam je cena uplne jina.
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
kominik
Příspěvky: 106
Registrován: 26. 1. 2011, 6:48

4. 9. 2018, 6:48

No Mexi, on má robokop samozřejmě pravdu, asynchronní motor má na nízké frekvenci prostě malý krouťák který zvýšením frekvence v zátěži nevykompenzuješ, u DC s kvalitní kompenzací zátěže, nebo ještě lépe se zpětnou vazbou si už od docela nízkých otáček na skoro stejném krouťáku jako v plných otáčkách. Když jdeš přes 50 Hz tak by teoreticky ten krouťák pořád měl, ale zase jsi omezený maximálním výkonem takže ti při zachování kroťáku stoupá proud a zase musíš omezovat...Takže i kdybys měl 16kW asynchroňák, tak bude mít sice stejný krouťák při nominálních otáčkách, ale při nižších na tom bude vždy hůř.

Já jsem v druhé řadě chtěl uvést na pravou míru jak to s těma asynchroňákama v praxi chodí (v dávnějších příspěvcích jsem tu kdysi četl zničený/nepoužitelný stroj), tak jsem se snažil naznačit že pro (alespoň pro mnohé lidi) běžné práce to stačí (samozřejmě s rozumě výkoným motorem). Kdybych měl poptávku na kola pro vlaky nebo hřídele do elektrárny tak uvažuju jinak, ale po mě by všichni chtěli hřídelky 5mm nebo závity o kterých jsem v životě neslyšel, nebo když něco většího tak samý plast nebo hliník... By se těch 16kW unudilo k smrti...

V prvé řadě jsem se snažil při této příležitosti tak nějak odprezentovat své řešení konstantní řezné rychlosti, myslím si že po předělávkách to moc soustruhů nemá, a mě osobně to příjde lepší než originál - nastavím si poťákem rychlost v m/min a už se o otáčky dál nestarám... Dělal to pro mě kolega/kamarád který teď od nás odchází za lepší prací, tak jsem doufal v nějkou konstruktivní kritiku, protože mám poslední příležitost na nějaké SW změny...
kominik
Příspěvky: 106
Registrován: 26. 1. 2011, 6:48

4. 9. 2018, 6:53

robokope, řemenice jsou tam skoro stejně, ten DC motor měl max cca 2800 ot/min, ten můj motor při 100 Hz má cca stejně a řemenici tak aby to odpovídalo tomu rozdílu, takže rozsahy otáček mám stejně jako to bylo v originálu
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

4. 9. 2018, 7:31

no jasne
ty jsi to vlastne dostal do jine casti charakteristiky
u toho AC nepotrebujes toliko kroutak na vyssich otackach takze jsi ho pretocil na 2x tolik nez je nominal ale vubec neva ze to neni nad tim nominalem nakrmene napetim protoze ty otacky se pouzivaji na malych prumerech kde kroutak netreba
tim ti zbylo vic na spodku charakteristiky

jinak to reseni konstantni rezne rychlosti jsi psal a ja to prehlednul nebo ne?
kdyztak me to zajima
rad se poucim
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

4. 9. 2018, 7:56

kominik píše: 4. 9. 2018, 6:48 ... asynchronní motor má na nízké frekvenci prostě malý krouťák který zvýšením frekvence v zátěži nevykompenzuješ ...
No před 10-15 lety by to byla rozhodně pravda, dneska už "zaleží jak leží".
S frekvenčními měniči je to jak se ženskými - ty sice taky mají všechny funkční prvky podobné, ale celkový výsledek rozhodně u všech stejný není.

Co máš za měnič a jak ho máš nastavený?

Dobře nastavený dobrý měnič s kvalitně udělaným vektorovým režimem i při nulových nebo minimálních otáčkách udělá několikanásobek jmenovitého kroutícího momentu. Pokud ho dobře chladíš tak i dlouhodobě. A pokud to ještě případně doplníš zpětnou vazbou z nějakého enkodéru, tak je to úplně značka ideál.

Tady na fóru se zažil názor, že frekvenční měnič = frekvenční měnič. Ale v reálu jsou mezi nimi velké rozdíly. A to často i mezi měniči od jednoho výrobce u starších a novějších řad měničů. A u těch lepších se pak někdy dělají i speciální verze firmware pro různá nasazení měničů, takže jiný firmware bude mít pro použití třeba na jeřábu nebo výtahu, a jiný na pohonu pumpy nebo ventilátoru.
kominik
Příspěvky: 106
Registrován: 26. 1. 2011, 6:48

5. 9. 2018, 8:00

robokop píše: 4. 9. 2018, 7:31 no jasne
ty jsi to vlastne dostal do jine casti charakteristiky
u toho AC nepotrebujes toliko kroutak na vyssich otackach takze jsi ho pretocil na 2x tolik nez je nominal ale vubec neva ze to neni nad tim nominalem nakrmene napetim protoze ty otacky se pouzivaji na malych prumerech kde kroutak netreba
tim ti zbylo vic na spodku charakteristiky

jinak to reseni konstantni rezne rychlosti jsi psal a ja to prehlednul nebo ne?
kdyztak me to zajima
rad se poucim
Jo, takhle nějak jsem nad tím uvažoval když jsem řešil jak na to...

Posílal jsem odkaz na video, jestli ses nedíval tak se mrkni a zapni si titulky, je tam popsané co dělám...V praxi zařadím příhodnou rychlost podle práce, požadovanou řeznou rychlost, a pak už se řídí otáčky samy...

https://www.youtube.com/watch?v=fDFBVLMB_Jw

Má to ještě další funkci (není na videu), takové méně přesné digitální odměřování příčného posuvu, přesný rozměr dělám dle noniusu, ale když hledám přibližný průměr (třeba polotovar 100mm a žádaný průměr 40mm), tak nemusím X-krát zastavit a přeměřovat kolik chybí abych nepřestřelil, vidím kolik chybí na displeji a přeměřím až před finální šponou. Rozlišení je 1 mm ale reálná přesnost je vyšší.
zverodoktor
Příspěvky: 2969
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

15. 3. 2020, 8:53

stanik84 píše: 21. 7. 2018, 1:27
Jsou tam komplet schémata v češtině. je to z chipmaker.ru:

SUI40,SUI50 Книга чертежей.rar
Nemáte niekto prosím ten súbor na disku? Stiahol som ho, ale napriek premenovaniu na .djvu mi ho síce otvorí, ale nič tam nieje. Prípadne help, čo robím zle.

ďakujem :)
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
Uživatelský avatar
stanik84
Příspěvky: 2263
Registrován: 3. 8. 2016, 9:29

15. 3. 2020, 9:25

Kouknu
Odpovědět

Zpět na „Navody ke strojum, dokumentace“