Obrážečka TOS MS200

navody prirucky brozury
prosim oznacujte vlakna podle nasledujiciho klice "Frezka nastrojova FNGJ32"

david.1
Příspěvky: 1187
Registrován: 30. 5. 2010, 11:09
Bydliště: doma

7. 1. 2021, 12:11

Mr. MR píše: 6. 1. 2021, 6:41 Ahoj, sehnal jsem tento strojek. Je ve zvláštním stavu. Podle mě snad nikdy pořádně nic neudělal, jenom ho nějaký "!č#u\@r$áßk" dost poškodil. Chybí mu nožový držák = klapačka a je i nakřáplé uchycení klapačky na suportu. Má zničené táhlo k pohonu stolu, stůl jak liška Bystrouška a asi ho ten cvok dřel nasucho, takže vedení beranu je u suportu přidřené, zbytek bude snad ok, ale každopádně to bude potřeba škrábat. A co mě dojalo, že chybí na nožovce nonius a origo klička a že šroub je s nějakou dělanou klikou svařený :?: :( no nic, to odstraním, asi bude v háji i bronzová matice suportu a ten šroub vypadá jako metrický, to tam stopro nepatří. Budu to muset udělat znova.

Proto mám otázky: jaký šroub tam patří? Myslím stoupání a průměr.
Mohu pro takový účel použít hotovou trapezovou závitovou tyč? Pokud ano, jakou? Matici bych chtěl vyrobit z plastu. Bude to takto ok?

Nonius bych si chtěl naškrábat na soustruhu. Chod není dlouhý a šroub je uchycen jen na jedné straně, druhý konec "plave", takže se mi jeví, že bych to mohl zvládnout.

Děkuju za rady, doufám, že nebude překvápko vevnitř.

PS: TOS MS200N je to stejné jako TOS HO20?

už jsem to našel :
"
sco_27

Tomáš S.:
"Tušit? Ne, tohle vím náhodou docela přesně. HO 20 je modernizovaná MS 200 a liší se mezi sebou v několika drobnostech. HO 20 má robustnější kulisu s drážkou pro kámen jen jednostrannou, nikoli průchozí, šrouby klínové lišty stolu jsou M8 oproti původním M6, má stoupání posuvového šroubu 3mm oproti 2mm a z toho pak plynou rychlejší strojní posuvy: 0,12 - 0,25 - 0,38 mm/zdvih, staré provedení má 0,08 - 0,17 - 0,25mm/z., má větší a lépe čitelnější noniusy, litinový podstavec má jiný tvar.
Výkon motoru, max. zdvih, rychlosti jsou stejné.""
Podle popisu jsi se chytil na tu z Kovobazaru Sedlice? Taky jsem na ni koukal,ale přišlo mi to dost práce-a to mám mašinu,ze které bych mohl opisovat..
Uživatelský avatar
Mr. MR
Příspěvky: 757
Registrován: 31. 5. 2020, 10:05

7. 1. 2021, 7:24

Ne, ta moje byla na bazoši v praze. Doufám, že z ní dokážu udělat fajn mašinku, ona je opravdu nejetá, jen do#ku&rv÷ená a rezavá. Taky jsou na ní všude nalepené červené tečky viz foto, tam je vidět i to zadřené vedení, to je ale jenom vpředu, zadní číst je hladká.
Přílohy
20210106_100402.jpg
Připrav se, hrajem...
https://www.youtube.com/watch?v=HzjNAnEfvxc
david.1
Příspěvky: 1187
Registrován: 30. 5. 2010, 11:09
Bydliště: doma

17. 1. 2021, 12:31

Mr. MR píše: 7. 1. 2021, 7:24 Ne, ta moje byla na bazoši v praze. Doufám, že z ní dokážu udělat fajn mašinku, ona je opravdu nejetá, jen do#ku&rv÷ená a rezavá. Taky jsou na ní všude nalepené červené tečky viz foto, tam je vidět i to zadřené vedení, to je ale jenom vpředu, zadní číst je hladká.
No,nejetá a přitom zadřená,to mi nějak nejde do sebe-že by to u Volmanů místo zkušebního běhu rovnou zkušebně zadřeli? :D
To bude chodit,jen to musíš rozebrat ,změřit a přeškrabat.
Tyhle napichovací kuličkové maznice jsou na tom docela blbý,málo kdo má maznici s olejem(ony ty naše všechny ukrutně protékaly) a olejničkou to nenamažeš.Já ,aby mě podobná věc nepotkala ,jsem jí pořídil malinké skleněné kapací mazničky a do těch stavěcích lišt pak nafrézoval červotočem sinusovku.
Uživatelský avatar
Mr. MR
Příspěvky: 757
Registrován: 31. 5. 2020, 10:05

17. 1. 2021, 8:59

Vcera jsem ji rozebral. Je asi fakt malo jeta ale vsude byla velka vrstva vazeliny. Myslim ze i vedeni bylo lizle vazelinou. Nekdo se v tom skarede hrabal. Napr. klinek na pojezdu excentru kterym se steluje delka zduchu mam privareny. Ale snad to pujde. Drzte palce.
Edit: maznicky mam v planu. Nevim co to ma jutuber Rustinox na svem stroji. Jsou to jen valecky s vickem. Ona jedna maznicka by patrila na hridel na ktere je velke ozubene kolo s excentrem a pak 4 nahoru na vedeni. Skrabat to budu muset, minimalne na beranu jo. Ale nevim s tim rovnanim. Nemam pravitko a hlavne skrabani v te sikmine si neumim predstavit. Take nevim, jak se steluje pritlak listy, je na to nejaky postup? Myslim krom toho ze to chce lasku a cit...
Přílohy
20210117_100737.jpg
Připrav se, hrajem...
https://www.youtube.com/watch?v=HzjNAnEfvxc
david.1
Příspěvky: 1187
Registrován: 30. 5. 2010, 11:09
Bydliště: doma

20. 1. 2021, 12:47

ad škrabání: smýkadlo vezmeš na pravítko(boky) a na desku (spodek),Podle citu a měřidel-mně stačily hodinky.Co se týká stojanu,tak tam je to jednodušší,sundáš lišty a odškrabeš stojan na rovinu a klíny zvlášť na barvu proti smýkadlu.Není to bruska,takže to půjde.
Uživatelský avatar
Mr. MR
Příspěvky: 757
Registrován: 31. 5. 2020, 10:05

20. 1. 2021, 7:56

Díval jsem se na postup na trubce, je tam pár velice názorných návodů, třeba od Keitha Ruckera, a je i to celkem jasné. Ale bez vybavení se nehnu. Nečekám, že mi to někdo půjčí, já bych měřidla z ruky nedal. Budu si to muset asi postupně obstarat, jen mě to vyjde pravděpodobně dráž než ten stroj - jasně, není to jen ta tu jednu mašinku... Škrabák a barvu mám, co dál? Sehnat desku a k ní pak nějaké bazarové pravítko, které si podle desky překontroluju a případně srovnám? Musím mít vodováhu?

Zvažoval jsem, že bych zatím všechny plochy jen rovnoměrně přeškrabal, abych odstranil poškozenou vrstvu a vyzkoušel, jak to bude vypadat. Pokud správně chápu, rovnání vždy začíná naškrabáním vzoru, aby se povrch otevřel a chytala se barva, takže nemám co pokazit. Vzor taky dobře drží olej, jasné. Má smysl bez pravítka jen zkusit na barvu, jak proti sobě smykadlo a stojan sednou? Odhalil bych hrby a díry? S celkovou geometrií je to horší, pokud to bude do rohlíku, tak asi moc nepoznám, ale pokud by bylo smykadlo konus, tak by mělo jít na jednu stranu proti stojanu do vůle.

Taky nevím, jak nastavit vymezovací klín. Má dvoje šrouby - stavěcí na boku a zajišťovací shora. Je blbost dát mezi klín a smykadlo proužek něčeho, třeba papíru, dotáhnout rovnoměrně stavěcí šrouby proti klínu a pak ten papír vyhodit?

Ještě jedna trochu drzá otázka. Smykadlo je malé a lehké a po jeho přerovnání bych měl téměř vyhráno. Pomohl by mi někdo s jeho srovnáním?
Připrav se, hrajem...
https://www.youtube.com/watch?v=HzjNAnEfvxc
zverodoktor
Příspěvky: 2984
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

20. 1. 2021, 8:02

Mr. MR píše: 17. 1. 2021, 8:59 Nevim co to ma jutuber Rustinox na svem stroji. Jsou to jen valecky s vickem.
Niesú to tieto?
https://www.aliexpress.com/item/3290182 ... web201603_

Viac by sa mi páčili svoju namontovať takéto s ihlou:
oiler-Needle-valve.jpg
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
Uživatelský avatar
Mr. MR
Příspěvky: 757
Registrován: 31. 5. 2020, 10:05

20. 1. 2021, 8:15

Zverodoktor 》 blbe jsem hledal. Ma o tom video, jsou to jen navrtane valecky, do kterych to leje jak do trychtyrku. To potece jak z cedniku. https://youtu.be/Ljp0nmh7Kr8

Nasel jsem jednodussi system, ktery bych zkusil, heslo je "wick fed oiler" - elejnicka s knotem. Je to mensi nez kapacka. Ale neni to tak pekne a clovek nevi, zda to tece, ale asi by nebyl problem te knotovce udelat i okynko pro kontrolu jak ma kapacka. To bude fajne hrani az bude fsecko jine udelane.
Mate nekdo zkusenosti kapacka × knot?
Připrav se, hrajem...
https://www.youtube.com/watch?v=HzjNAnEfvxc
Mílap
Příspěvky: 353
Registrován: 12. 4. 2016, 9:20

20. 1. 2021, 9:19

Pěkný den,
a co zkusit tyhle. Na obrázku dílů chybí ještě drátěný kroužek co to drží pohromadě.
Mám je na šepingu Krause.
MAZNIČKY1-red.JPG
MAZNIČKY2-red.JPG
MAZNIČKY3-red.JPG
Uživatelský avatar
Mr. MR
Příspěvky: 757
Registrován: 31. 5. 2020, 10:05

20. 1. 2021, 9:25

Přesně ty na stroji jsou, jen na jiném místě, tedy na uložení hřídelí s ozubenými koly. Tam mají své opodstatnění, protože mazací díry jsou téměř naležato a toto mazátko se plní zboku. Nicméně na mazání smykadla to chce něco co je určené pro montáž do svislé díry, proto zvažuju ty knotovky nebo kapátka. Ještě uvidím. Mám obavu, že kdybych prostě jen lil olej ke smykadlu trychtýřem jak Rustinox, tak že to bude stylem potopa/sucho. Lepší dávat trochu a furt. To kdyby pořešil ten, co to "provozoval" přede mnou, tak ta mašinka nebude tak dodřená. Ty kuličky, které tam jsou viz předchozí obrázek tam nechávat nebudu, ani na ně nemám olejničku.
Připrav se, hrajem...
https://www.youtube.com/watch?v=HzjNAnEfvxc
Mílap
Příspěvky: 353
Registrován: 12. 4. 2016, 9:20

20. 1. 2021, 9:52

Já je mám na beranu originál svisle, no je to ztrátové mazání, ale chvilku se tam ten hustější olej udrží a k tomu malá rychlost :-)
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5221
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

20. 1. 2021, 9:58

Asi tak, dvoustovka je koťátko, mám H02, ještě ve stadiu čekajícího projektu :lol:
Když to namažeš olejničkou před prací, bude to stačit. Asi bych se na štauferky vyprdnul, stejně od ní nemůžeš odejít a nechat jí běhat, není to velkej třeba strigon, co rovná plochu hodinu a vrní sám :D
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
Zbýňa
Příspěvky: 1920
Registrován: 3. 9. 2010, 8:45
Bydliště: Čelákovice

20. 1. 2021, 6:56

Moc to dramatizujete. Provozoval jsem několik let MS200 a pár let HO20. Jedna měla už jen dírky po mazničkách a druhá originální mazničky s kuličkou. Nikdy s tím nebyl problém, ale prostě a jednoduše se tam musí před započetím práce nakapat olej a mít ty mazničky popř. mazací kanálky pořádně vyčistěný. Jinej fígl v tom neni. Výrobce holt nepočítal s tim, že na stroj někdo úplně kašle.
Uživatelský avatar
Mr. MR
Příspěvky: 757
Registrován: 31. 5. 2020, 10:05

20. 1. 2021, 8:09

Řešíme tu mazátka, a ještě jste mi neřekli, jak to udělat s tou kontrolou roviny. Ta mě trápí víc. Máme doma frézu na dřevo s masivním žebrovaným hoblovaným litinovým stolem. Když na to plácnu kus skla, bude to alespoň trochu provizorně použitelné, abych na tom toho berana (v mém případě spíš beránka :-) ) srovnal? Pak už bych se snad něčeho doválel i s tím stojanem. Nebo je něco lepšího než sklo? Ten stůl je nejrovnější věc v baráku a beran na něm vyjde napříč i podél.
Připrav se, hrajem...
https://www.youtube.com/watch?v=HzjNAnEfvxc
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5221
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

20. 1. 2021, 8:36

No je, ale ne tak lehce dostupná. Granitová nebo litinová příměrná deska :D , hele je to malý, přenosný, nešlo by k někomu, kdo má v okolí, zaběhnout, opsat a zjistit, jak na tom beran je? Abys vědel, že je to třeba celkem ok a doškrábeš to improvizovaně, nebo že je to v prd... a budeš schánět brusku nebo se uškrábeš domrtva :lol:
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
Odpovědět

Zpět na „Navody ke strojum, dokumentace“