Strojní pila TOS PR 20

navody prirucky brozury
prosim oznacujte vlakna podle nasledujiciho klice "Frezka nastrojova FNGJ32"

jezevecxyz
Příspěvky: 1
Registrován: 13. 6. 2011, 6:45

13. 6. 2011, 6:48

Dobrý den,
Sháním manuál na strojní pilu TOS PR 20. Opravuji hydraulické zvedání a nemůžu se v tom vyznat, zda li tam něco nechybí.

Děkuji
Uživatelský avatar
b3nd3r
Příspěvky: 458
Registrován: 23. 7. 2010, 9:39
Bydliště: Teplice

12. 4. 2012, 10:06

Take bych se primloval za navod. Vcera jsem si pilku privezl, dnes ji snad vyzkousim a rad bych vedel kde, kolik a co se leje, kde se co ma mazat.
Je lepsi vlastnit nastroje, ktere clovek nepotrebuje, nez potrebovat ty co nema.
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

26. 3. 2015, 5:31

Ahoj,
máte tedy někdo prosím ten manuál? Taky bych ho potřeboval.

Díky
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
Rambo007
Příspěvky: 189
Registrován: 9. 6. 2013, 7:56

6. 4. 2015, 9:57

Mám bez manuálu. Důležité je nafázování motoru, aby se točila správným směrem, jinak zubové čerpadlo nedává olej na chlazení. Při pohledu zpředu je vlevo vedle pístu špuntík na hydraulický olej. Do spodní vany se naleje chladivo tak aby bylo cca 5 mm nad dělící přepážku. Jakmile začne chladivo cirkulovat tak jde olej přepadem a piliny zůstávají v přední části vaničky. Já dal ještě malou nádobku pod díru kudy teče olej s pilinami, takže velká část pilin se mi zachytává v této nádobce. Ideální je pochopitelně emulze. Vzhledem k tomu, že v domácích podmínkách používám málo a bál jsem se zápachu, tak jsem použil řezný olej. Je dražší a hůře chladí, ale je záruka, že nebude smrdět.
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3579
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

6. 4. 2015, 10:53

Rambo007 píše:...........Je dražší a hůře chladí, ale je záruka, že nebude smrdět.
Aby ten olej nesmrděl, tak tam musí proudit do řezu toho oleje proud, v opačném případě to je horší smrad jak z nějaké zasmrádlé emulze, věř mě, už jsem si tímto laborováním prošel :wink: , další nevýhoda toho oleje je ta, že se drží úplně všude a hodně blbě se odstraňuje z obrobku/ků, no a v neposlední řadě u nástrojů s malou zubovou mezerou, což pilový plát má, špatně vyplachuje z těch mezer třísku, třísky v tom plavou a hůř klesají na dno jak u emulze :wink:
Celkově by se dalo říct na pipinu, rámovou pilu jsem měl leta a nesmrdělo to nikdy, díky konstrukci zásobníku se emulze stačila spolehlivě odpařovat dřív než stačila vůbec zasmrádnout :D
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

6. 4. 2015, 11:52

Nevhodnost oleje při řezání můžu potvrdit z vlastní zkušenosti při řezání pilovými kotouči na frézce. Sice to dobře maže, ale třísky se právě lepí nejen mezi zuby, ale i na bok kotouče kde se to pak má tendenci skřípnout v řezu mezi bok kotouče a řezu. Další problém, na který jsem narazil je, že musím škrtit ventilem průtok. Olej jak má velkou viskozitu tak pak ve větším množství nestačí stéct do výlevky a přetekl by mi ze stolu na podlahu. Naštěstí u lehkého frézování, které dělám, stačí relativně málo oleje. Čerpadlo je s olejem schopno dávat tak 2l/min a já to škrtím na odhadem 0,5l/min a když jsem to tam lil ručně z láhve (tryska v podobě provrtaného víčka) tak mi stačilo třeba jen 0,1l/min.
Na frézce jsem použil olej ne jen kvůli obavám ze zápachu emulze když bude dlouho stát, ale i protože FN22 nemá krytá kluzná vedení a bojím se, že mi emulze z nich bude oplachovat olejový film a ještě že to nateče někam do suportu, kde to bude dělat neplechu. Je tedy fakt, že povrch obrobku je při použití oleje pěkný, chod frézky je klidnější (ubylo různých vibrací atd.) a nástroj to za mých řezných podmínek uchladí. Rozhodně nedoporučuju nějaká bohužel často oblíbené jen patlání štětečkem atd., To totiž právě vede k tomu, že se nástroj stejně začne přehřívat (tj. chlazení je k ničemu, naopak je to možná ještě horší - jak je chlazení nerovnoměrné tak začne docházet ke střídavým změnám teploty nástroje a i místa řezu, což podle mě taky není dobře), olej se začne pálit, kouřit a smrdět. V samém důsledku pak právě snaha šetřit na oleji vede k naprostému opaku - to co se vyčadí tak je definitivně pryč a olej relativně rychle ubývá, což je drahá legrace (cena levných řezných olejů většinou od 70,- nebo 80,- /l). Naopak když se místo řezu div neutopí v oleji tak tento problém nenastane a olej téměř neubývá (samozřejmě za předpokladu uzavřeného okruhu). Jediná ztrátovost je na třískách a na obrobcích, ale oboje můžu na stole frézky nechat co nejvíce odkapat, takže toho tam moc nezůstane.
Do pily jsem objednal emulzi Aknel AG Cool B 324 W. Počítám jí používat i na brusce a možná i na soustruhu. Cena cca 100,- /l, ale roztok se dělá většinou 4% nebo 5%, takže i při těch 5% to pak vychází na 5,- /l emulze.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
Mi_los1
Příspěvky: 436
Registrován: 23. 4. 2012, 11:56
Bydliště: Olomouc

6. 4. 2015, 5:44

Toho řezného oleje bych se právě u pily určitě vyvaroval, hlavně v případech, když řežu třeba nerez. Stačí, abych to trochu přehnal s emulzním olejem a už to spíš klouže, jak řeže.
Týká se to ale samosebou gravitačních pil, které nemají posuv.
Carl_FM
Příspěvky: 1150
Registrován: 3. 9. 2015, 9:23

10. 3. 2018, 6:32

Stal jsem se také majitelem tohoto stroje, no chvíli mi trvalo se s tím naučit, ale už mi to jde. Akorát v řezu mám nějaké "interferenční" kroužky. Neví někdo čím to je? Ne že by to vadilo, ale přijde mi to záhadné.
Přílohy
IMG_20180310_183537.jpg
MAS FU2A, TOS SM16A
almac
Příspěvky: 715
Registrován: 28. 5. 2015, 6:35
Bydliště: Liberec

10. 3. 2018, 7:17

interferenční kroužky jsou od interference materiálu a válců při válcování ve válcovací stolici :) A.
SN 20, SM 16 B, FN 25
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

10. 3. 2018, 8:08

Moje doměnka je, že dochází ke zvlnění pilového listu v závislosti na šířce prořezu. Nejspíše rám není dostatečně tuhý nebo uchycení pilového listu. Zkusil bych ho trochu více našponovat.
Carl_FM
Příspěvky: 1150
Registrován: 3. 9. 2015, 9:23

10. 3. 2018, 8:23

Od válcování to nebude, už jen protože směr řezu byl jak na foto, shora dolů, to by byla šílená náhoda. List zkusím zitra napnout, uvidím co to udělá.
MAS FU2A, TOS SM16A
vitex
Příspěvky: 248
Registrován: 15. 11. 2016, 8:30

10. 3. 2018, 8:25

Otoč obrobek o 90°uřízni znovu a uvidíš.
soustružník
Příspěvky: 790
Registrován: 25. 10. 2009, 2:47

11. 3. 2018, 3:02

Dělá to celková tuhost celé soustavy. Starší pily to dělají běžně. U nových rámových vlastně nevím, nějak nejsou.
echt
Příspěvky: 751
Registrován: 21. 5. 2013, 8:58
Bydliště: vysočina

11. 3. 2018, 3:22

*vymez si vůle v ramenu + dobře napnout pilový list + chlazení
Uživatelský avatar
pafik
Příspěvky: 2688
Registrován: 10. 2. 2013, 5:07
Bydliště: Praha 4

11. 3. 2018, 3:33

Podobnej relief dělá malá pásová pila doma i velká kráva ve Feroně, takže bych se na to vykašlal. Řezání je technologie dělení materiálu, ne technologie obrábění. :)
Odpovědět

Zpět na „Navody ke strojum, dokumentace“