Kompresor Orlík 2-JSK-75

navody prirucky brozury
prosim oznacujte vlakna podle nasledujiciho klice "Frezka nastrojova FNGJ32"

Uživatelský avatar
b3nd3r
Příspěvky: 458
Registrován: 23. 7. 2010, 9:39
Bydliště: Teplice

8. 1. 2019, 4:39

Dekuji za navod! Sice mam 2JSK, ale az na jeden pist navic je totoznej.
Je lepsi vlastnit nastroje, ktere clovek nepotrebuje, nez potrebovat ty co nema.
pajasvobik
Příspěvky: 1
Registrován: 1. 2. 2019, 8:50

1. 2. 2019, 9:57

Dobrý den, vyuziju založeného vlákna a zeptám se Vás...
Mohl by mi někdo vysvětlit elektroinstalaci (elektrozapojeni) u velkých Orlíku (tj.dvoupisty a tripistu většinou, zkrátka ty, co mají ten rozvaděč, plechovou krabici).
Vím, že se tam nachází svorkovnice, vypínač, stykač, jistič a tepelná ochrana/relé.

Zajímá mě, jak funguje teplotni čidlo v agregátů, které je napojené přes kabel právě do "krabice" a do čeho tam je právě zapojené.
Další, nejdůležitější otázka, k čemu je tam ten stykač? Z něho se na něco vyvádí 230v nebo slouží jako prvek, ktery je propojený s vypínačem a ten vypínač odpojuje všechny 3 fáze? Protože vypínač má připojení jednozilove.

K čemu je tam jednopolovy jistič? Pochopil bych tripolovy na ochranu komplet El.
###
Ptám se čistě hypoteticky a ze zvědavosti, nehodlám se v tom vrtat. U některých skladaných Orlíku či jinak zasažených, jsem si totiž všiml, že někteří majitelé nahradili tuto původní objemnou el.skrinku pouze za tlakový spínač s tepelnou ochranou motoru (s tím, že už tam není zapojené čidlo teploty z agregatu).

Moc děkuji za každou odpověď a omluvte prosím me neznalosti,nepřesnosti. Bohužel, žádné informace týkající se elektra u Orlíku jsem nenašel.
PS: ten návod, PDF, momentálně nemohu stáhnout, abych se podíval, jestli tam není něco vysvětlené

Dodávám foto pro upřesnění:
Obrázek
Uživatelský avatar
salus
Příspěvky: 1546
Registrován: 1. 9. 2013, 1:30
Bydliště: Chrudimsko

2. 2. 2019, 7:00

No funguje to asi takhle:
Kompresor se připojuje k síti pohyblivým přívodem s vidlicí do zásuvky - ta je jištěná ve všech 3 fázích. V rozvaděči kompresoru je z jedné fáze udělána odbočka pro ovládací obvod. Ten ovládací obvod je jištěn tím jednopólovým jističem FA, a pak jsou do série zapojeny ovládací kontakty:
- vypínač SA (ten neslouží jako hlavní vypínač - je jen ovládací)
- jistící nadproudové relé F
- tlakový spínač SP
- teplotní čidlo TH
Podmínkou aby stykač KM sepnul je, že musí být: zapnut jednopólový jistič, a sepnuty i ty další 4 kontakty zapojené do série. Stykač je pouze silový "spínač", který přivádí proud do elektromotoru M.
Jinak schéma zapojení bývá nalepeno z vnitřní strany toho plechového víkas rozvaděče.

Principielně je to zapojeno asi takto:
Image_00697.JPG
Soustruh: S-28 Žebrák
Stolní vrtačka: TOS V10A
Pásová pila: G5013W/400
TwitchThis
Příspěvky: 1
Registrován: 2. 3. 2020, 4:25

2. 3. 2020, 4:37

hi I have this compressor for some time, unfortunately there is no information about it in my language ..

I have a few questions about him;

what does the compressor's lubrication look like?

the compressor gets quite hot, can it work all the time?

where can you get the parts piston rings?
david.1
Příspěvky: 1187
Registrován: 30. 5. 2010, 11:09
Bydliště: doma

10. 3. 2020, 8:30

TwitchThis píše: 2. 3. 2020, 4:37 hi I have this compressor for some time, unfortunately there is no information about it in my language ..

I have a few questions about him;

what does the compressor's lubrication look like?

the compressor gets quite hot, can it work all the time?

where can you get the parts piston rings?
Zkus to česky.Sice těm otázkám rozumím,ale my jsme tady doma.Když budeme něco chtít my od vás,taky se s náma nebudete chtít bavit v našem jazyce..
Uživatelský avatar
b3nd3r
Příspěvky: 458
Registrován: 23. 7. 2010, 9:39
Bydliště: Teplice

10. 3. 2020, 9:38

TwitchThis píše: 2. 3. 2020, 4:37 hi I have this compressor for some time, unfortunately there is no information about it in my language ..

I have a few questions about him;

what does the compressor's lubrication look like?

the compressor gets quite hot, can it work all the time?

where can you get the parts piston rings?
Hi,

the compressor can run all the time up to 8bar. Maximum for this type is 10bar, but the compressor can run max. 15min and then it must have 30min break. There should be thermostat i think to 150°C on the body to prevent damage.

The lubrication is done with the piston rod, where is welded piece of sheet metal which splashes the oil inside the body. There is oil stick to measure the oil level.

Pistons, rings, atc can be bought on e-shops here in Czech. Some parts are from car engines (the pistons should be same like for TATRA 603) For example here:

https://translate.google.cz/translate?s ... 3Fpage%3D3 - but I am not sure if they ship outside CZ, they don't have this option on the website, so maybe call them.

https://translate.google.cz/translate?s ... -orlik-jsk - same as above
Je lepsi vlastnit nastroje, ktere clovek nepotrebuje, nez potrebovat ty co nema.
PetrPetrPetr
Příspěvky: 4
Registrován: 7. 2. 2021, 2:56

7. 2. 2021, 6:54

Potřebuji poradit
Koupil jsem si kompresor Orlík 2-JSK-75-2 a trochu klepe
1. Zjistil sem že je malá vůle na jedné ojnici dole na klice. Podle čeho poznám jaká ojniční pouzdra mám koupit a nebo jsou všechny stejná ?

2. Mám domovní jistič 3x 25A v domě mám 20A a v dílně již jen 16A c . Občas se stane že mi to vyhodí domovní jistič . Dá se s tím něco udělat ? Rozvody jsou komplet dva roky staré.

3. Je nějaký dobrý obchod popřípadě servis v okolí Teplic ?
Děkuji
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4861
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

7. 2. 2021, 7:18

PetrPetrPetr píše: 7. 2. 2021, 6:54 Potřebuji poradit
1. To ti neporadím, ale když písneš zkušenosti ohledně GO kliky, budu rád.
2. Nepíšeš kW svého stroje. Na 2JSK se vyskytují nejčastějí 5.5-7,5. Když nebudeš tlačit na pilu s max. tlakem, tak 2JSK zvádá 5.5 uplně krásně.
2.2. Zkontroluj zda pořáedně odfukuje nebo ideálně odfuk udělěj elektrický, místo mechanický
3. Google
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7176
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

7. 2. 2021, 7:41

PetrPetrPetr píše: 7. 2. 2021, 6:54 Potřebuji poradit
Koupil jsem si kompresor Orlík 2-JSK-75-2 a trochu klepe
1. Zjistil sem že je malá vůle na jedné ojnici dole na klice. Podle čeho poznám jaká ojniční pouzdra mám koupit a nebo jsou všechny stejná ?
Děkuji
Pokud vím tak jsou tam použity pánve z ojnic Š100 (?????), asi to bude shodné s něčím novějším, tj 105/120
jestli to má chycený ložiska, tak na 99% je chycená i klika a za ojniční oko bych taky do ohně ruku nedal
dát tam jen nová ložiska bez přebroušení (minimálně bez velmi důkladného proměření a posouzení stavu zkušeným okem) je zbytečná práce
velmi rychle se to vys.. zas
na rubu těch pánví bývá vyražen "výbrus", STD, 0,25, 0,50.....
sežeň si k tomu dokumentaci, popř. knihu o opravách Š100 atd
princip z toho pochopíš
ty kompresory se normálně dodnes generálkují
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
stanik84
Příspěvky: 2263
Registrován: 3. 8. 2016, 9:29

7. 2. 2021, 7:57

Jj, měly by tam být škodovácké ojnice. Nedávno jsem jeden stavěl pro kámoše. Vem mikrometr, změř kliku a uvidíš hned.

Já už teda na tyhle kompresory nemám náladu, kámoš mi nechal šroubák s 270 litrovým vzdušníkem. Docela tichý a vzduchu pořád dost. Jinej kámoš má třípísťák, motor nesmysl, řve to. Musí to mít venku...

https://techair.cz/sroubovy-kompresor-o ... d-265.html a zlatá věc

Ještě s tím spadáváním jističe, mam doma někde kompresorovej soft start (pro tepelka - scroll). Je to malá krabka na DIN lištu. Proto má omezení na 12 sepnutí za hodinu /myslím/. Tak něco takového zkus sehnat.

Tak jsem to vyhrabal:
IMG_20210207_213041.jpg
IMG_20210207_213021.jpg
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4861
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

8. 2. 2021, 8:58

stanik84 píše: 7. 2. 2021, 7:57 Já už teda na tyhle kompresory nemám náladu, kámoš mi nechal šroubák s 270 litrovým vzdušníkem. Docela tichý a vzduchu pořád dost. Jinej kámoš má třípísťák, motor nesmysl, řve to. Musí to mít venku...
... jj to se snadno řenkne šroubák, cena cca 10x tolik a šroubák si neopravím doma na koleně. Ano především 3JSK se skutečně peklo, ale je to řešení pro všechny hobbíky a kukutily :-)
PetrPetrPetr
Příspěvky: 4
Registrován: 7. 2. 2021, 2:56

8. 2. 2021, 9:10

Zatím všem děkuji za informace .Kompresor jsem koupil teprve v sobotu tak pomalu začínám řešit problémy. To že to klepe jsem slyšel už při koupi a to se dá opravit. Dokud nevyřešim to shazování jističů tak zatim s opravou nebudu pokračovat. Ještě by to chtělo nějakou levnější variantu softstartu (motor 5,5 KW)
Uživatelský avatar
b3nd3r
Příspěvky: 458
Registrován: 23. 7. 2010, 9:39
Bydliště: Teplice

8. 2. 2021, 9:13

Dily na sveho orlika jsem kupoval v Usti nad Labem a to zde: https://www.okac.cz/cz/nahradni-dily#content
Je lepsi vlastnit nastroje, ktere clovek nepotrebuje, nez potrebovat ty co nema.
Uživatelský avatar
salus
Příspěvky: 1546
Registrován: 1. 9. 2013, 1:30
Bydliště: Chrudimsko

8. 2. 2021, 1:01

PetrPetrPetr píše: 8. 2. 2021, 9:10 Zatím všem děkuji za informace .Kompresor jsem koupil teprve v sobotu tak pomalu začínám řešit problémy. To že to klepe jsem slyšel už při koupi a to se dá opravit. Dokud nevyřešim to shazování jističů tak zatim s opravou nebudu pokračovat. Ještě by to chtělo nějakou levnější variantu softstartu (motor 5,5 KW)
Záleží čemu říkáš levnější varianta softstartu. Třeba tady: https://aukro.cz/softstarter-siemens-3r ... 6982217383 máš softstartér pro 18,5kW za celkem dobrý peníz. Potřebuje sice ovládací napětí 24V, ale to se dá řešit celkem levným způsobem.
Vůbec nevadí že je určen pro motor s vyšším výkonem, alespoň se Ti nestane, že ho častými starty Tvým 5,5kW motorem přehřeješ.
Soustruh: S-28 Žebrák
Stolní vrtačka: TOS V10A
Pásová pila: G5013W/400
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4861
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

8. 2. 2021, 2:02

PetrPetrPetr píše: 8. 2. 2021, 9:10 .. Kompresor jsem koupil teprve v sobotu tak pomalu začínám řešit problémy. To že to klepe jsem slyšel už při koupi a to se dá opravit..
... upřímně tohle mi hlava úplně nebere, tys koupil kompresor, který mlátí a věděl si o tom ? OK pokud to bylo na šrotáku v železe za 1.5tis. potom OK. I když šroták netypuju, tam se na zkoušení nehraje :-) ND drahý, broušení drahý a navíc mám obavu, že to doma moc nepolepíš.
Jeden jsem postavil z funglovky uloženky, další mám (agregát) co mi někdo nadělil zadara. Z výše uvedených důvodů se mi do homemade GO kliky ani válce vůbec nechce.
Odpovědět

Zpět na „Navody ke strojum, dokumentace“