návrh tvárniaceho nástroja

kdyz nebudes vedet kam to dat tak to napis sem, admin to za tebe umisti nebo vytvori novou sekci
Odpovědět
r4cv
Příspěvky: 2692
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

1. 4. 2020, 5:41

Potrebujem pomoc, prípadne nakopnutie správnym smerom.
potrebujem vyrobiť sériu cca 50ks takýchto vaničiek. je to spodná vanička na chladič na auto.
vana-spodna1.png
materiál mosadzný plech cca 0,8-1,0mm
rozmery sú na priloženom "výkrese". rádiusy nie sú podstatné, môžu sa upraviť podľa potreby.
vana-spodna1a.png
spravil som nástroj, kde mám pridržiavač a chcel som ťahať ako prvý krok tú vaničku s rozmermi 20x35x350. polotovar mi vychádza cca 110x400mm. no a v rohoch mám veľké pretvárnenie materiálu, tak to nejde a utrhne mi dno vaničky.
vie mi niekto poradiť správny postup? podľa toho čo som zatiaľ naštudoval, tak by som mal najprv predtvárniť vaničku 50x357xcca30 a podom z toho dotvárniť to zúženie.
Je to správny postup?
Milan199
Příspěvky: 2933
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

1. 4. 2020, 6:41

Hlubší /nebo ostré/ tahy se nedají udělat z jedné vody načisto. Na jeden složitější díl je klidně 5 až 7 nástrojů. Ale předtah, tah, kalibrace je tak minimum. Někdy se v některém kroku opravdu mění jenom detaily a není "od oka" ani vidět proč to v tom nástroji bylo.

Není jasné jaký přidržovač /lišty, vulkolan, plošný/ jsi použil. Pokud je přidržovač na samostatném vedení zkus snížit sílu na přidržovači.

Postup který na závěr navrhuješ je správný.
Engineer
Příspěvky: 2357
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

1. 4. 2020, 7:34

Zkusil bych spíš než mosaz plech použít měď, je to dost velikej rozdíl v chování. Pochopitelně ji před tvářením "vyžíhat". Jinak samozřejmě, že to asi půjde i v mosazi, ale na více kroků jak už napsal Milan. Jo a mezi těma "tahama" to asi bude chtít "žíhat" protože při tváření to křehne.
Jinak se mi tam zdá dost ostrá hrana na přechodu do tý spodní kapsy. Taky tam může záležet na vyleštění materiálu tvárníku a na vhodným mazání "formy" při tváření.
r4cv
Příspěvky: 2692
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

1. 4. 2020, 8:01

lisujem to v takomto výtvore. je to môj prvý takýto komplexný.
20200325_182151a.jpg
prítlak je plošný s hydraulickými piestami.
silu som dával len tak od oka, ale viem dorobiť doraz na hrúbku plechu, aby ho to držalo, ale nestláčalo.
hrany ohybu sú R3 leštené.
20200325_182158a.jpg
r4cv
Příspěvky: 2692
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

1. 4. 2020, 8:03

Engineer píše: 1. 4. 2020, 7:34 Zkusil bych spíš než mosaz plech použít měď, je to dost velikej rozdíl v chování.
z medi to bude asi divné. originál sa tieto diely robia z mosadze. s tým mám tiež problém, potrebujem dodávateľa na tvárnu mosadz.
Milan199
Příspěvky: 2933
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

1. 4. 2020, 8:26

Zkusil bych následující kroky :

a) snížit sílu přidržovače
b) mazat - olej + molyka, grafit // i na přidržovačích //
c) zmenšit rychlost tváření /zmačknout - nechat odpočinout - zase zmačknout /
d) na jednom rohu zkus malinko "uvolnit" radius - pokud to pomůže aplikuj to i jinde

S mosazí nemám zkušenosti, ale ty rady ohledně materiálu co píše Engineer bych určitě zkusil.
Hlubokotažné plechy /ocel / měly tak 10 dní od výroby zpracovatelnost, jinak to praskalo. Zkus se zeptat u výrobce jak to je u materiálu co máš.

Dělal jsem kdysi pro "vláčkaře" matrice na pasírování čel k cisternovým vozům. Většinou se to několikrát upravovalo nežli se trefil správný průměr. Pak to vozili "přeleštit" a bylo to dost zasrané od cínu. Jenom nevím, zda ten cín byl kvůli tváření, nebo se vylučoval z materiálu, nebo to byl pocínovaný plech kvůli letování ... // už se není koho zeptat ... //
r4cv
Příspěvky: 2692
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

1. 4. 2020, 8:47

čo znamená uvolniť rádius?
materiál ešte nemám, mám sľúbený vyžíhaný.
stále neprišiel, preto robím skúšobné ťahy s hliníkom.
Milan199
Příspěvky: 2933
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

1. 4. 2020, 9:24

Tím uvolnit jsem myslel zvětšit. Případně radius nenavazuje na plochu tangenciálně ale radiusem o řád větším. // viz ogivální tvar // Promiň použil jsem hantýrku, která nemá obecnou platnost.

Hliník je svině - umí se chovat zcela nepředpokládaně. A je to něco zcela jiného nežli mosaz !!!
Mosazný plech na to tváření vozili snad z Francie - zkusím zjistit co se dá.
Engineer
Příspěvky: 2357
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

1. 4. 2020, 10:52

r4cv píše: 1. 4. 2020, 8:03
Engineer píše: 1. 4. 2020, 7:34 Zkusil bych spíš než mosaz plech použít měď, je to dost velikej rozdíl v chování.
z medi to bude asi divné. originál sa tieto diely robia z mosadze. s tým mám tiež problém, potrebujem dodávateľa na tvárnu mosadz.
jenže je mosaz a mosaz ... pokud neznáš přesný chemický složení materiálu ze kterýho to kdysi dělali a přesnej postup zpracování, tak se z toho asi pos...
Je třeba si uvědomit, že v dobách, kdy prakticky nebyli plasty a všelijaký dnešní "moderní" technologie bylo zpracování plechu tažením, tvářením, kovotlačením hodně vypiplaná technologie, kterou naši dědkové nebo spíš pradědkové uměli. Řada věcí co dřív uměli dělat už dnes může být celkem problém. Další problém může být právě ten materiál, výrobce jej mohl mít všelijak poladěnej, např. převálcovanej, tepelně upravenej, vybíranej podle orientace vlákna apod. a pak pochopitelně vyladěnej postup i nástroje. Kdysi jsem nějaký díly lisoval, kovotlačil a tvářel, ale vesměs hlubokotažnou ocel a hliník. Ta ocel se vesměs dařila, hliník byl masakr, mosaz jsem nikdy nedělal, ale vím od klempíře co mne to učil, že enormně záleží na jejím složení a stavu.
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

2. 4. 2020, 5:17

r4cv píše: 1. 4. 2020, 5:41 Potrebujem pomoc, prípadne nakopnutie správnym smerom.
potrebujem vyrobiť sériu cca 50ks takýchto vaničiek. je to spodná vanička na chladič na auto.
vana-spodna1.png
materiál mosadzný plech cca 0,8-1,0mm
rozmery sú na priloženom "výkrese". rádiusy nie sú podstatné, môžu sa upraviť podľa potreby.
vana-spodna1a.png
spravil som nástroj, kde mám pridržiavač a chcel som ťahať ako prvý krok tú vaničku s rozmermi 20x35x350. polotovar mi vychádza cca 110x400mm. no a v rohoch mám veľké pretvárnenie materiálu, tak to nejde a utrhne mi dno vaničky.
vie mi niekto poradiť správny postup? podľa toho čo som zatiaľ naštudoval, tak by som mal najprv predtvárniť vaničku 50x357xcca30 a podom z toho dotvárniť to zúženie.
Je to správny postup?
Správný postup je vhodný mosazný plech, vhodné mazivo (obvykle se hluboký tah u mosazi maže mýdlem), vhodný tvar součásti (to teda ten na obrázku není ani náhodou) a hlavně žíhací pec na žíhání po každém tahu (někdy to jde i dva tahy na jedno žíhání).
Řekl bych, že z výše uvedeného není ani jedno a některé věci se budou amatérsky dělat mimořádně obtížně (zejména to žíhání takto velkého výtažku).
Tiše předpokládám, že nic z výše napsaného si asi nechtěl slyšet, takže upřímnou soustrast.
Pro ilustraci - tah po žíhání by měl být co nejdříve (nebo to musíš mít v mrazáku) - i hodiny prodlení, jsou znát.
Takže pokud můžeš ten tvar (zejména ty hranaté radiusy) změnit, tak je to třeba změnit. Sežeň si vhodný plech (to bude obtížné, protože Amati a další je tam :roll: kde je). No a pec - to uvidíš sám.
Na první pohled jasná bezedná díra na peníze a čas.
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

2. 4. 2020, 5:24

r4cv píše: 1. 4. 2020, 8:47 čo znamená uvolniť rádius?
materiál ešte nemám, mám sľúbený vyžíhaný.
stále neprišiel, preto robím skúšobné ťahy s hliníkom.
Hm, a k čemu je ti to dobrý že jako bude vyžíhaný?
Protože tohle se ani nemusí počítat, aby bylo jasné, že na jeden tah je to nevyrobitelné.
Pro začátek bych doporučoval si půjčit třeba Základy lisování - Karel Srp a kol. 1965.
Začít můžeš od str 125.
r4cv
Příspěvky: 2692
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

2. 4. 2020, 6:06

nikdy nikde som nepísal, že to má byť vytiahnuté na 1 krát. Taký naivný nie som.
predpokladal som 2-3 kroky, ale chcel som postupovať zvnútra von, tj najprv vnútornú vaničku, potom ten okraj. Teraz viem, že to bol zlý predpoklad.
nič sa zatiaľ nedeje, tento nástroj môžem použiť ako kalibračný, posledný krok.
Základy lisování - Karel Srp a kol. 1965.
-knižnice sú zatvorené, na nete som zatiaľ nenašiel, ale určite si ju pozriem.
Pro ilustraci - tah po žíhání by měl být co nejdříve (nebo to musíš mít v mrazáku) - i hodiny prodlení, jsou znát.
toto nie je dobrá správa, to by znamenalo zohnať pec. platí to aj pre oceľové plechy?
Takže pokud můžeš ten tvar (zejména ty hranaté radiusy) změnit, tak je to třeba změnit.
tvar je daný pôvodným kusom, môžem ho len jemne upraviť.
Ta ocel se vesměs dařila, hliník byl masakr, mosaz jsem nikdy nedělal, ale vím od klempíře co mne to učil, že enormně záleží na jejím složení a stavu.
toto asi prehodnotím. náhrada pôvodného materiálu za oceľ alebo meď by asi bola schodná. aj tak to je celé nafarbené a skryté. dôležitá je funkčnosť a rozumná cena. bude jednoduchší postup pri výrobe z medi oproti oceli? niečo, čo sa odrazí na výslednej cene: napríklad ocel 3kroky - meď 2kroky
Na první pohled jasná bezedná díra na peníze a čas.
kedže o tom neviem, tak u mňa to neplatí :D
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

2. 4. 2020, 7:46

Co CNC kovotlačitelství?
Odpovědět

Zpět na „kdyz nebudes vedet kam“