Studium strojírenství a následné zaměstnání

kdyz nebudes vedet kam to dat tak to napis sem, admin to za tebe umisti nebo vytvori novou sekci
denta
Příspěvky: 40
Registrován: 6. 9. 2014, 1:45

6. 9. 2014, 2:35

aaaaaa
Naposledy upravil(a) denta dne 19. 9. 2017, 8:23, celkem upraveno 1 x.
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

6. 9. 2014, 3:31

Když člověk dobře umí CAD a CAM, ví, jak správně osadit a seřídit nástroje v CNC stroji a když ještě navíc umí programovat přímo v G-kódu, tak jistě nebude mít problém najít "polokancelářskou" práci u CNC strojů (tj. že bude víc sedět u počítače než stát u obráběcího stroje). A když ještě umí technologii a strojnictví (takže třeba ví, proč má ozubené kolo zrovna takový tvar jak má), tak je vyloučené, že by hledal práci déle než pár dní :-)

Co jsem se díval na ten obor na té škole, tak papírově to vypadá velice dobře :-)
Aleš Procháska
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

6. 9. 2014, 7:00

Předsudky jsou jen ve firmách kde to nechápou.
Pokud se někdo hlásí na takovou pozici dá se snadno poznat zda je úplně mimo a nebo něco ví. U nás vždy požadujeme aby se uchazeč účastnil servisu alespoň jeden den ve svém volném čase (termínů je hodně i o víkendu). Když odmítne rovnou nemáme zájem, když si to zkusí, část sama zjistí že to není to co si představovali. Velkou výhodou jsou reference co dotyčný dělal a nemusí se zrovna jednat o práci v předchozí firmě.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
denta
Příspěvky: 40
Registrován: 6. 9. 2014, 1:45

6. 9. 2014, 7:44

Děkuji za vaše odpovědi, ještě se chci zeptat jaké je uplatnění čerstvých absolventů je jasné že všude raději sahnou po někom s praxí. A jak velká je možnost brigád ve strojírenství, tím nemyslím pozici operátora výroby ale něco kvalifikovanějšího např. nějaké měření na kvalitě ale to předpokládám asi nepůjde bo by to chtělo nějaké zaučení a to se firmě nevyplatí, ale nevím možná se mýlím z praxe jsou tu jiní. :) :)
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3588
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

7. 9. 2014, 4:36

prochaska píše:.......... tak je vyloučené, že by hledal práci déle než pár dní :-)
No tak ono hlavně bude záležet na regionu v kterém se uchazeč/ka nachází, to co platí v praze nebude platit například tady u nás :wink:
Cjuz píše:Předsudky jsou jen ve firmách kde to nechápou......
Když nasadíš do mužského kolektivu mladou holku tak bude 99% pravděpodobnost, že ji někdo do půl roku zbouchne, takže vlastně ani neukáže co v ní je, nebo ukáže :D ? + dalších tisíc, víceméně neodhadnutelných problémů. A že se to stane, na to vem jed a navíc se ještě rozhádají mezi sebou :D
Na tohle lék ještě nikdo nevymyslel, až budou rodit i chlapi, tak to bude jedno, zatím to ale tak není a proto tyhle jak říkáš "předsudky" :wink: Tohle si majitel malé firmy asi nelajzne, u velkých je to potom možná jedno a fluktuace je tak veliká, že zkušenosti draze nabyté pomalu mizí s lidmi....
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

7. 9. 2014, 7:30

Já bych to neviděl tak zle :-) Určité obavy zaměstnavatelů tady asi budou, ale spíš jen na pozicích pro nekvalifikované kancelářské síly, kdy se (často právem) obávají, že holka se jen chce někde "upíchnout" aby jí měl kdo platit mateřskou. U kvalifikovaných lidí tohle zdaleka tolik nehrozí.
Aleš Procháska
gin
Příspěvky: 36
Registrován: 24. 2. 2017, 9:57

24. 2. 2017, 10:03

Zdravím, píšu sem ať nezakládám nové vlákno... Zjistil jsem, že mě docela zajímá a baví strojařina a chtěl bych v tomto oboru pracovat. Hlavní problém ale je, že nemám technické vzdělání. Podařilo se mi dostat do malé nástrojárny, ale musel jsem pryč. Ne proto, že by mě vyhodili, ale nebylo žádoucí abych se zlepšoval a časem tak neohrozil něčí místečko... No a tak přemýšlím co mám udělat, abych se dostal do oboru a vypracoval se. Po třicítce jít na VŠ už asi ne a navíc jsem antitalent na jazyky, takže bych stejně nedostudoval. Rekvalifikační kurzy jsou prý jen šaškárna jak vytáhnout prachy ze státu a lidi se tam nic nenaučí. Obvolal jsem pár firem, ale ty chtějí hotového člověka s technickou školou a praxí.
Génius fakt nejsem, ale řekl bych, že mám celkem dobré předpoklady dotáhnout to dál než na operátora cnc, jen prostě potřebuji vedení. Můžu se učit doma z knížek, ale součastně potřebuji praxi.
Nějaký nápad jak bych měl postupovat?
Díky
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10119
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

24. 2. 2017, 10:33

Moc brečíš :wink: občas se stane že si s někým nesedneš a že tě vyštípe (znám to osobně ).Dneska je dost firem kde tě vemou, a když trefíš na solidního šéfa tak bude rád že ti to jde .Prostě se hned neposrat, a za pár let můžeš klidně začít s vlastní firmou.I když reješ držkou hlínu nesmíš to vzdát, jinak je lepší dělat skladníka v obchoďáku.

Psals žes obvolal pár firem ,chce to jít osobně a když se ti slušně věnujou klidně říct ,,tady se mi to u vás líbí ,rád bych to zkusil, velmi rád bych u vás dělal týden jako brigádník ať se trochu poznáme.
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
doncarlos
Příspěvky: 760
Registrován: 9. 1. 2008, 9:49

24. 2. 2017, 11:12

Rekvalifikační kurzy jsou prý jen šaškárna jak vytáhnout prachy ze státu a lidi se tam nic nenaučí.
Nesouhlasím, naše firma pořádá tyto kursy pro pracák (ale nepřímo, přes tzv.vzdělávací agenturu), a kdo chce,
tak se naučí dost, poslední kurz loni na podzim 3 lidi z mimostrojařských oborů, dva beznadějní blbci, kteří
při výkladu neustále čuměli na mobil a něco tam mačkali, třetí měl viditelný zájem, v podstatě se naučil skoro samostatně
dělat na 5-ti osém Haidnu, s tímto základem sehnal místo ve firmě na letecké komponenty, už má 30000.- měsíčně,
nastoupil za málo, ale hned po prvním měsíci dostal přidáno a znovu po zkušebce.
vvitty
Příspěvky: 610
Registrován: 1. 12. 2008, 12:09

25. 2. 2017, 12:28

tumlik píše: Na tohle lék ještě nikdo nevymyslel, až budou rodit i chlapi, tak to bude jedno....
No dneska rikali v radiu ze v Rakousku uz to umi ...
https://www.blesk.cz/clanek/zpravy-svet ... zenou.html" onclick="window.open(this.href);return false;
vitex
Příspěvky: 248
Registrován: 15. 11. 2016, 8:30

27. 2. 2017, 9:33

Oběma doporučuji přečíst si poslední číslo měsíčníku M+M,článek s názvem"Poslední strojař".
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4887
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

27. 2. 2017, 10:09

Jedna vec je ustava s pravem na celozivotni vzdelavani a druha praxe. Dost jsem to sveho casu resil a mam i pravni rozbor ministrestva skolstvi i v pripade skol v Praze zrizovatele. Zcela se shoduji. Podobne tema uz tady na CNC probehlo. Skola ma pravne povinnost poskytnou vzdelani dedkum, bohuzel kazdy reditel skoly si najde asi 1000 duvodu, proc to nejde. Ono to zni komicky, kdyz zajemce s ukoncenym VS vzdelanim zavola na ucnak a poptava umisteni. Jedna moje kamoska absolvovala po VS ucnak, kdyz je rida ochotny, jde vsechno. Nastupovat na skolu po pravnim sporu, kdy skolu nejdriv zalaluju asi neni uplne to prave hi.hi.hi. V jednom maji reditele pravdu, dobrotu to delat nebude. Predstava, ze stary fotrove sedi s 15tiletejma v lavici fungovat nebude. Jeee dedek... a uz dostane delo :-( clovek pred duchodem uz se jeb.. moc nenecha.

Dalsi otazkou potom je, kolik ucnaku ma jeste stare pany mazaky, kteri dokazou neco predat. Klof rok po VS nas prakticky moc veci nenauci. Rekvalifikacne pry docela dobre/zadara funguji treba svarecaky. Bohuzel vsichni co nejak pracovne fungujeme jen pro kurz zadara asi na pracak s cigorkama nepujdeme.
mstreicher
Příspěvky: 589
Registrován: 30. 9. 2017, 10:08
Bydliště: Zichovec
Kontaktovat uživatele:

16. 12. 2020, 1:32

Panove, ozivim toto hodne stare vlakno. Dilna se pomalu buduje a uvidim, kdy bude konecne v stavu, ze se tam bude dat neco provozovat a zkouset. Znate to, vzdy se objevi nejak jina rodinna priorita :)
Cim jsem starsi, tim mam vetsi chut se neco naucit. A tak jsem si rekl, ze zkusim v okoli najit nekoho, kdo by mne byl ochotny za nejakou uplatu neco naucit a poradit. Co si budeme rikat, kazdy ma starosti tak akorat a starym mistrum se uz moc nechce.
Tak jsem zkusil oslovit ucnak a ejhle, ono to nejspis pujde :) Trochu jsem zpusobil sok, kdyz jsem nejdriv napsal a pak zavolal na reditelstvi. Forma konzultace a nasledneho sponzorskeho daru, kterym bych kompenzoval nejake naklady, neprosla. Jedinou moznosti je tedy prihlaseni se k studiu, uznani predmetu ze ZS, SS a VS. No a pochopitelne praxe, kterou muzu mit bud v nejake mistni firme nebo primo v dilnach ucnaku. Je to par dnu v mesici a na to bych si vzal dovolenou z prace. Vtipne jsou podminky k prijeti, ktere jsou bohuzel obrazem nastavenych pravdel v celem skolstvi a samozrejme nikto nepocita s tim, ze by se ke studiu mohl hlasit nekdo, kdo uz ma stredni skolu 23 let za sebou. Takze pozici dane skoly celkem chapu.
Kazdopadne mne ceka hledani vysvedceni ze zakladky, gymplu a indexu z vejsky :)
I dana skola rikala, ze to muze byt celkem zajimavy experiment, kdyz se na praxich mezi pubertaky objevi o 25 let starsi spoluzak :)
Engineer
Příspěvky: 2357
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

16. 12. 2020, 2:55

mstreicher píše: 16. 12. 2020, 1:32 Panove, ozivim toto hodne stare vlakno. Dilna se pomalu buduje a uvidim, kdy bude konecne v stavu, ze se tam bude dat neco provozovat a zkouset. Znate to, vzdy se objevi nejak jina rodinna priorita :)
Cim jsem starsi, tim mam vetsi chut se neco naucit. A tak jsem si rekl, ze zkusim v okoli najit nekoho, kdo by mne byl ochotny za nejakou uplatu neco naucit a poradit. Co si budeme rikat, kazdy ma starosti tak akorat a starym mistrum se uz moc nechce.
Tak jsem zkusil oslovit ucnak a ejhle, ono to nejspis pujde :) Trochu jsem zpusobil sok, kdyz jsem nejdriv napsal a pak zavolal na reditelstvi. Forma konzultace a nasledneho sponzorskeho daru, kterym bych kompenzoval nejake naklady, neprosla. Jedinou moznosti je tedy prihlaseni se k studiu, uznani predmetu ze ZS, SS a VS. No a pochopitelne praxe, kterou muzu mit bud v nejake mistni firme nebo primo v dilnach ucnaku. Je to par dnu v mesici a na to bych si vzal dovolenou z prace. Vtipne jsou podminky k prijeti, ktere jsou bohuzel obrazem nastavenych pravdel v celem skolstvi a samozrejme nikto nepocita s tim, ze by se ke studiu mohl hlasit nekdo, kdo uz ma stredni skolu 23 let za sebou. Takze pozici dane skoly celkem chapu.
Kazdopadne mne ceka hledani vysvedceni ze zakladky, gymplu a indexu z vejsky :)
I dana skola rikala, ze to muze byt celkem zajimavy experiment, kdyz se na praxich mezi pubertaky objevi o 25 let starsi spoluzak :)
No nevím, nechci Ti brát nadšení .... jsi si jistý, že náklady na to studium nebudou prachy vylitý do kanálu? Víš jak se to někdy říká ... Kdo umí, ten to dělá, kdo neumí, ten to učí. :wink:
Mám strojní průmyslovku i stroní vysokou z časů, kdy učebnice ještě nepsali "odborníci" za EU dotace a přesto Tě mohu ubezpečit, že jsem se řemeslo naučil až mnoho let po školách díky praxi a díky pár ochotným kolegům, nicméně ta praxe u mašin v tom byla tak 95% pochopitelně i s rozbitým vercajkem a nějakýma pytlíkama zmetků a omylů. Jinak samozřejmě studium starých knih, sbírání informací po netu atd. Když si dnes občas přečtu nějaký učebnice na těch školách, zejména ty co jsou víc zaměřený na praxi, tak se oklepávám hrůzou z toho co v nich často nacházím, takže představa, že v těch školách pobereš smysluplný a hodnotný praktický základ je mírně řečeno nejistá.
mstreicher
Příspěvky: 589
Registrován: 30. 9. 2017, 10:08
Bydliště: Zichovec
Kontaktovat uživatele:

16. 12. 2020, 3:08

Nedelam si zadne iluze. Ale je to lepsi, nez nic. V okoli jsem oslovil nekolik lidi, kteri maji leta praxe. Ovsem bez uspechu. Proste hodne prace, nebo proste neni cas neco ukazovat a odpovidat na dotazy. Tak jsem si proste misto breceni nad neuspechem nasel jinou cestu :)
Odpovědět

Zpět na „kdyz nebudes vedet kam“