Spojazdnenie mikroskopu Meopta

kdyz nebudes vedet kam to dat tak to napis sem, admin to za tebe umisti nebo vytvori novou sekci
r4cv
Příspěvky: 2692
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

14. 1. 2017, 3:29

Do rúk sa mi dávnejšie dostal mikroskop Meopta, podľa tvaru asi zo 60-tych rokov. Zdá sa zachovalý, len niektoré drobnosti neviem rozchodiť.
Mal by slúžiť na pozorovanie biologických vzoriek, tak ako na gymnáziu, prípadne VŠ.

1. mikroskop má vymeniteľnú vrchnú časť. mám tú s 2-mi okulármi. zväčšenie 1,2x.
K dostaniu boli ešte monookulár a nejaká redukcia ku fotoaparátu. tie nemám, neviem, či to mám zháňať. prípadne či je lepšie mať biokulár s väčším zväčšením.
2. mikroskop bol pôvodne asi na spodné svietenie odrazom slnečného svetla. Súdim to podľa zrkadielka naspodu. Dostal som pribalenú lampičku z iného mikroskopu. Neviem, kde a ako ju pripevniť, či zachovať zrkadlo, alebo dať namiesto neho. Do lampy mám dať žiarovku (ako bola pôvodne), alebo je dnes už lepšie svietenie niečím novým? Napr. LED?
3. Na lampu sa dá nasadiť modré sklíčko a podobné sú aj nad zrkadlom. Mohli by to byť polarizačné filtre. Načo to slúži?
4. na mikroskope môžu byť 4 objektívy, mám tam 3. zväčšenie 10-45-100? je to nejako typizované?

Ak s tým máte niekto skúsenosti, budem rád za každú radu.

Ďakujem

Braňo

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Naposledy upravil(a) r4cv dne 14. 1. 2017, 4:19, celkem upraveno 1 x.
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

14. 1. 2017, 3:47

Ty objektivy jsou standardizované, ale je standardizovaných víc variant. Velmi pěkné pojednání o mikroskopických objektivech je zde: https://www.microscopyu.com/microscopy- ... ifications" onclick="window.open(this.href);return false;
Aleš Procháska
r4cv
Příspěvky: 2692
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

14. 1. 2017, 4:13

Ďakujem, teraz vidím, že je to ešte zložitejšie, ako som si myslel.
Edit: opravený názov
zverodoktor
Příspěvky: 2993
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

14. 1. 2017, 4:49

Ahoj,
jedným s mojich zdrojov obživy je práca s mikroskopom.
1.: Monokulárny tubus bol určený výhradne na mikrofotografiu. Za prvé bol vysúvateľný a tým pádom bolo možné korigovať preĺženie ohniska spôsobené nasadením fotografického aparátu, alebo komory. Okrem toho, nakoľko sa používal kinofilm, monokulárny tubus poskytol 2 x toľko svetla dopadnutého na film. Nemá význam zháňať pre praktické použitie, iba z recesie.
2. Nemá ten mikroskop v strede nohy (odzadu-dopredu) dieru s priemerom asi 2 cm? Ak áno, montovala sa žiarovka zozadu a vpredu bolo 45°zrkadlo. Ak nie, osvetlenie bolo zabezpečené špeciálnou lampo a zrkadielkom, ktoré malo jednu plochu rovnú (pre malé zväčšenia) a druhú konkávnu.
3. Modré sklíčko je tzv. Daylight filter, ktorý upravoval spektrálnu farbu wolfrámovej žiarovky na farbu denného svetla. Obvykle ten filter bol matovaný, čim sa dosiahla aj homogenizácia osvetlenia zorného poľa. K týmto mikroskopom sa štandardne nepoužívala polarizácia, Meopta vyrábala zvľášť model polarizačného mikroskopu s rotačným stolíkom. Prirobiť by sa iste dala, ale treba niekde včleniť analyzátor.
Prerábal som osvetlenie dvoch starších mikroskopov (prestali sa vyrábať žiarovky) na LED, je to v pohode, používal som tento čip:
https://www.gme.sk/led-6w-warm-white-48 ... 34606480-1" onclick="window.open(this.href);return false;

Dáva svetla viac ako treba, je super mať reguláciu intenzity. Dá sa namontovať miesto zrkadla na vhodný chladič.
4. Zväčšenie priamo úplne typizované nieje, v dobách výroby tohoto mikroskopu existovalo viacero štandardov. Ale: Meopta používala podobne ako v tej dobe Zeiss, Leica a iní priekopníci objektívy s ohniskovou vzdialenosťou 160 mm. Takže nieje veľký problém použiť iné, napr. časté poľské od firmy PZO. Priemer závitu objektívu tiež býval štandardný, iné závity sa používali pri tzv. infinity optike (Zeiss) a potom na novších mikroskopoch. Pokiaľ viem objektívy kompenzované na 160 mm sú voľne zameniteľné čo sa týka závitu.
Objektívy sa vyrábali v niekoľkých stupňoch kompenzácie farebnej chyby a chyby polohy. Bežné boli achromáty, menej časté planachromáty a planapochromáty. Ku kždému tomuto "typu" treba iné okuláre, aby sa dosiahla želaná kompenzácia.
Meopta štandardne osadzovala tieto mikroskopy achromátmi s ortoskopickými (širokoúhlymi) 10 x zväčšujúcimi okulármi s označením O10.
Je fajn mať všetky objektívy od jedného výrobcu. Boli vyrobené tak, že ich dĺžka bola volená tak, aby pri prechode z jedného zväčšenia k inému stačilo iba jemne doostriť.

Ak by si chcel nejakú optiku a príslušenstvo, možem sa pozrieť do skrine a dačo pohľadať. A možno mám aj návod :) (Neviem či presne k tomuto modelu, ale boli všetky dosť podobné)
Tu na pár riadkoch nájdeš voľačo málo, čo by ti mohlo na začiatok pomôcť:
http://user.mendelu.cz/sladek/mikprep/mikroskop.html" onclick="window.open(this.href);return false;
P.S.: Ten zdroj svetla čo máš je osvetlenie z binolupy Carl-Zeiss.
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
r4cv
Příspěvky: 2692
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

14. 1. 2017, 5:13

Otvor v stojane nie je. Lampa je z niečoho iného, ruského. Nekompletná, bez žiarovky a objímky. Matované modré sklíčko mám použiť aj na LEDku? Lampu je lepšie dať na pravú alebo ľavú stranu, kde menej zavadzia? Nerobil som s tým.

objektív apochromat CarlZeiss 60 a 10 mám rovnakej dĺžky, potom je 45 meopta dlhšia o 7mm. Tak by som rád zohnal niečo rovnaké. Keby si mal nejakú 25 a 45 v dĺžke 37mm so závitom 20mm, tak budem rád.

Na poslednej fotke je vidieť aj držiak niečoho pod stolíkom na preparáty. je to otočné, posuvné. Priemer sedla 32mm. Pod tým ešte jeden držiak so sedlom tiež cca 32mm. Podľa mňa by to mohol byť ten držiak.
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

14. 1. 2017, 6:57

zverodoktor píše:Priemer závitu objektívu tiež býval štandardný
Jen doplním, ten závit co používala Meopta se jmenuje RMS (The Royal Microscopical Society), rozměrem je to W 0.8-36.
Aleš Procháska
zverodoktor
Příspěvky: 2993
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

14. 1. 2017, 10:51

To že lampa je ruská je len dôkaz toho, ako dobre fungovalo kopírovanie v Sajuze :D
To čo je pod kondenzorom je apertúrna clona. Jej privretím alebo otvorením sa nastaví výstupný svetelný zväzok z kondenzora apertúre použitého objektívu (teda v tom otočnom a posuvnom by mala byť irisová clona, ktorá sa dá otvárať a zatvárať malou páčkou na obvode objímky). To ryhované koliesko slúži na vysunutie tejto clony do boku. Cieľom je získanie tzv. šikmého osvetlenia, ktoré slúži na zvýšenie plasticity pozorovaného obrazu (akési 3D), pridá to akoby tiene a tým plastickosť. Úprimne, nieje to nejak moc použiteľné pre nerovnomernosť osvetlenia zorného poľa. Pre lepšie nastavenie sa táto clona dá tom držiaku aj otáčať.
n väčšinu otázok ohľadom mikroskopie s tých dôb doporučujem zaobstarať túto knihu:
http://www.antikvariat-5d.sk/itemdetail.aspx?iid=175420" onclick="window.open(this.href);return false;
V priebehu týždňa skúsim pozrieť čo mám, ak by som sa neozýval, prosím ťa pripomeň sa na SZ.
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
r4cv
Příspěvky: 2692
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

1. 3. 2017, 4:52

Dnes som spravil držiak ledky do lampy od zverodoktora. Týmto ďakujem za lampu. Ak to vydrží testovanie, tak dorobím obal na regulátor.

Zostava: LED 6W, PWM regulátor od Tipa.eu a zdroj s notebooku 19V 2A.
DSCF4869a.jpg
DSCF4866a.jpg
zverodoktor
Příspěvky: 2993
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

1. 3. 2017, 6:35

Paráda, vyzerá to, že to bude fungovať :) . Tá LED by mala byť zhruba 2 cm od okraja lampy (toho s ktorého ti vychádzajú drôty), ideálne je ak s tým budeš vedieť trochu hýbať v osi. Tam pôvodne bolo vlákno žiarovky. Je to dôležité, aby ti fungovala kolimačná optika ktorá je vnútri v lampe. Správnu polohu zistíš tak, že výstup svetla premietneš na biely papier a budeš ho dvíhať: veľkosť svetelného poľa musí byť približne rovnaká. Ak nieje, posuň LED v lampe dopredu alebo dozadu.Teda dúfam, že som to vysvetlil zrozumiteľne :-)
Pri tom PWM regulátore ma napadá: nevadí tej LED PWM regulácia??? Myslím to tak, že ak nemá predradený odpor, bude cez ňu tiecť pri 19 V pulzne obrovský prúd. Teda ak na výstupe PWM nieje kondík s odporom. Ja som používal ako reguláciu zdroj konštantného prúdu s LM317.
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
r4cv
Příspěvky: 2692
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

1. 3. 2017, 6:47

Svetelné pole vystupuje vo forme kužeľa a vzdialenosť ledky od zrkadla (optiky) na tom nič nemení. Len je viac alebo menej vidieť jednotlivé čipy.
zverodoktor
Příspěvky: 2993
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

1. 3. 2017, 6:53

Ak by tie obrazy čipov vadili (bolo ich vidno v zornom poli pri pozorovaní), daj do osadenia nad sklíčkom výstupu osvetlenia matné sklo. Asi by dobre poslúžila aj matná fólia alebo plexi. Originálne sa tam dával (prípadne do objímky pod kondenzor) modrý filter, ktorý bol zároveň matovaný aby rozptyľoval a homogenizoval svetlo.
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
r4cv
Příspěvky: 2692
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

1. 3. 2017, 6:59

Tie modré matné filtre mám 2, jeden je svetlejší, druhý tmavší. Tak skúsim.
zverodoktor
Příspěvky: 2993
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

1. 3. 2017, 8:11

Skôr ten svetlejší. Volá sa to konverzný filter, alebo daylight. Upravoval spektrum nažltlého svetla žiarovky naspektrum podobné dennému. Pri LED to nieje nutné, stačí rozptýlenie svetla. Aby si to osvetlenie nemal moc modré :)
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
r4cv
Příspěvky: 2692
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

1. 3. 2017, 9:04

Osvetlenie je podľa môjho amatérskeho názoru super, aj bez filtra.
Teraz treba vyriešiť:
všade je prach, vovnútry všetkej optiky - čím to mám vyčistiť?
nefunguje jemný posuv - doostrenie obrazu. Musím rozobrať a zistiť závadu.
na okulároch bývajú nejaké gumičky? videl som hlavne svoje mihalnice, niečo tam musím doplniť.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22394
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

2. 3. 2017, 6:26

isopropyl alkohol - isopropanol
da se koupit i ve spreji je to prakticke
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Odpovědět

Zpět na „kdyz nebudes vedet kam“