Spojazdnenie mikroskopu Meopta

kdyz nebudes vedet kam to dat tak to napis sem, admin to za tebe umisti nebo vytvori novou sekci
zverodoktor
Příspěvky: 2984
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

18. 4. 2017, 10:53

Ahoj,
áno, ak chceš využiť plnú apertúru kondenzora, používa sa s imerzným olejom. Bez neho to dosahuje NA 0,95.
Kondenzor sa skladá iba s 2 šošoviek, s ktorých každá je v jednej časti toho rozoberacieho púzdra kondenzora. Takže sa nemá čo rozlepiť, ničoho sa neboj. Inak ten kondenzor je rozoberací schválne, po odmontovaní hornej šošovky sa používal ako tzv okuliarový kondenzor s veľkým poľom pre malé zväčšenia.
Ten okulár 10 x nie je meopta, ale Zeiss a navyše korigovaný pre nekonečnú optiku. ty máš optiku s fixným ohniskom, takže optická korekcia nebude ideálna. Chcelo byt origo meopťácky o10x.
Inak čo sa týka tej imerzie, asi by som sa na to vy... Tá optika čo tam máš je achromatická, s korekciou iba základných optických vád. To použitie oleja zrejme nebude mať v tomto prípade na kvalitu obrazu až taký zásadný vplyv aby sa to oplatilo (teda oleja medzi kondenzorom a sklíčkom, medzi objektívom a sklíčkom musí byť).
používať IBA a výlučne imerzný olej. Pozor, niektoré syntetické imerzné oleje sú trochu toxické. Netreba sa ich báť, ale po rukách by som si to nemazal.
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
Uživatelský avatar
Miller
Sponzor fora
Příspěvky: 1031
Registrován: 22. 8. 2009, 9:24
Bydliště: Louny

19. 4. 2017, 8:54

zverodoktor píše:Ahoj,
áno, ak chceš využiť plnú apertúru kondenzora, používa sa s imerzným olejom. Bez neho to dosahuje NA 0,95.
Kondenzor sa skladá iba s 2 šošoviek, s ktorých každá je v jednej časti toho rozoberacieho púzdra kondenzora. Takže sa nemá čo rozlepiť, ničoho sa neboj. Inak ten kondenzor je rozoberací schválne, po odmontovaní hornej šošovky sa používal ako tzv okuliarový kondenzor s veľkým poľom pre malé zväčšenia.
Bohužel, ten můj kondenzor nemá tohle rozebíratelné pouzdro. Moc jsem toho uvnitř "nevykoukal" a napadlo mne, jestli není ta horní čočka třeba složená ze dvou členů, kvůli nějaké korekci. Člověk něco "zmrví" snadno :wink:
Inak čo sa týka tej imerzie, asi by som sa na to vy... Tá optika čo tam máš je achromatická, s korekciou iba základných optických vád. To použitie oleja zrejme nebude mať v tomto prípade na kvalitu obrazu až taký zásadný vplyv aby sa to oplatilo (teda oleja medzi kondenzorom a sklíčkom, medzi objektívom a sklíčkom musí byť).
To je pravda, objektivy nejsou apochromatické, ale aspoň jsou to planachromáty (korigují vyklenutí), takže pro focení jsou přece jen kvalitnější, než běžné achromáty. Ale napřed určitě důkladně vyzkouším, jak budou fotky vypadat jen s olejem u objektivu, než začnu nějak experimentovat dál.
používať IBA a výlučne imerzný olej. Pozor, niektoré syntetické imerzné oleje sú trochu toxické. Netreba sa ich báť, ale po rukách by som si to nemazal.
:D , jasně, mazat se s tím nebudu, mám flaštičku s kapátkem.

Díky moc za rady!
Mini soustruh SC-4
zverodoktor
Příspěvky: 2984
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

19. 4. 2017, 5:11

Nemáš za čo.
On ten kondenzor môže byť samozrejme tiež s planachromatickou korekciou a potom bude mať viac členov, obvykle 3. Ak je lepšie korigovaný, výrobca to iste uvedie v označení pred apertúrou (napr. Pl 1,4). Ak má apertúru 1,2, je nepravdepodobná iná korekcia ako achromát.
Štandardne však výrobca ráta s tým, že ten olej sa použije. Obvykle sa však táto možnosť viac využíva napr. pri použití tmavého poľa, kde to bez imerzie na kondenzore nejde.
Aký máš mikroskop?
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
Uživatelský avatar
Miller
Sponzor fora
Příspěvky: 1031
Registrován: 22. 8. 2009, 9:24
Bydliště: Louny

19. 4. 2017, 7:18

Mám teď nový binokulár (po kterém jsem dlouho toužil), konkrétně Levenhuk 850B. Je to takový 1/4 profi kousek (poloprofi si nedovolím říct :D ), ale byl za velmi dobrou cenu - už ji zase zvedli, ale podle mého skromného názoru ukazuje velmi dobře, aspoň já jsem z něj nadšený :D .
Mini soustruh SC-4
zverodoktor
Příspěvky: 2984
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

19. 4. 2017, 8:41

Blahoželám k novému prírastku! Naozaj vyzerá dobre. Keď som ho vygúglil, ihneď ma napadla neodškriepiteľná podobnosť s Zeissovým LUMIPLANOM, čo bola kedysi dávno (1960) veľká legenda vo svete mikroskopov.
Posúdte sami:
mikroskop.jpg
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
Uživatelský avatar
Miller
Sponzor fora
Příspěvky: 1031
Registrován: 22. 8. 2009, 9:24
Bydliště: Louny

19. 4. 2017, 9:42

Děkuju za sympatický názor :) ! Opravdu kvalitní laboratorní přístroj je mimo moje nároky , ale tenhle se mu nejvíc blíží :D
Mini soustruh SC-4
zverodoktor
Příspěvky: 2984
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

19. 4. 2017, 10:42

A prosím ťa, kto to vyrába? Vyzerá to, že firma Levenhuk (zrejme pomenovaná skomolením objaviteľa mikroskopu - Anton van Leeuwenhoek) vyrába rôzne optické zariadenia, vyzerajú zaujímavo. Len som sa nikde nedozvedel, aká firma to vlastne je.
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
Uživatelský avatar
Miller
Sponzor fora
Příspěvky: 1031
Registrován: 22. 8. 2009, 9:24
Bydliště: Louny

20. 4. 2017, 12:15

Firma Levenhuk se opravdu odkazuje na "starého pána" Leeuwehoeka. Sídlit má v USA, ale, dnes již tradičně, výrobky se dělají v Číně. Opět se uvádí, že pod přísnou firemní kontrolou - obdobně, jako to říkají i dovozci "německých" obráběcích strojů. Pravda však je, že z mého nového přístroje se ani nevysypal písek, ani nevypadá jako "plasťák" :wink: Taky je fajn, že dodávají i dost příslušenství. Zajímavé je, že když jsem hledal další informace, jeden z prvních odkazů, byl na ruské stránky https://www.youtube.com/watch?v=XnXkDpVwFTY" onclick="window.open(this.href);return false; . Pěkně zpracovaná recenze.
Mini soustruh SC-4
zverodoktor
Příspěvky: 2984
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

20. 4. 2017, 12:49

Ono tí čínania tú optiku nejak vedia. Ja som videl na výstave mikroskopy a binolupy od firmy MOTIC. Je to taká činska kópia Nikonu. Spracovanie perfektné, optika veľmi dobrá. Cena stále veľmi slušná až podpriemerná. Hold, niektoré veci tým čínanom proste idú.
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
r4cv
Příspěvky: 2691
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

20. 4. 2017, 8:23

konečne som dokončil lampu.
Reguláciu pomocou PWM som vynechal. Prúd do ledky je znížený na cca 250mA dvomi diódami v sérii.

Teraz ešte treba dorobiť ten držiak na teleso mikroskopu.
DSCF4956a.jpg
Naposledy upravil(a) r4cv dne 21. 4. 2017, 6:05, celkem upraveno 1 x.
timi.m
Příspěvky: 10
Registrován: 26. 7. 2016, 8:16

21. 4. 2017, 4:46

Krásné, skoro závidím. Nejsem si jistý, zdali budu tak šikovný jako ty.
Tomáš
Kozel
Příspěvky: 1
Registrován: 31. 8. 2018, 8:05

31. 8. 2018, 8:31

Dobrý den pánové,
s dovolením opráším toto téma s dotazem, neboť se mi dostal "z pozůstalosti" do rukou "oldskůlový" laboratorní mikroskom MEOPTA přibližně v duchu tady probíraných typů. Nedalo mi to a pokusil se o jeho znovuoživení, což nevypadalo jako zas až takový problém, neboť působí, že je v celkem zachovalém stavu...
Na revolveru jsou 4 objektivy: 10X, 45X, 60x s otočným prvkem apertury nebo co to je a 100x (imerzní - ten prozatím nepoužiju). Okuláry jsou 20x (ta hlava je samozřejmě binokulární)...
Za pomoci Izopropilenu a velejemného hadříku na monitory jsem poměrně pečlivě (co to šlo) očistil čočky okulárů z obou stran i čočky objektivů. Jak se ukázalo není v mých silách stoprocentně zbavit optiku jemných prachů, ale při zaostření na preparát rušivé tečky téměř vymizí, takže neřeším - pro domácí využití s prckama bohatě vystačí. Jako světlo jsem použil jak originální lampu tak LEDkovou baterku která přeci jenom prosvítí objekt lépe.
Oč se mi jedná?
Když pozoruju objekt objektivem 10x (plus 20x okulár, čili zvětšení 200x) je to pecka, vše chodí asi jak má, je vidět co chci vidět.
Jakmile ale přejdu na objektivy 45x a 60x nedaří se mi za živého boha zaostřit. Jakoby byl objektiv slepý. Přejedu ostřící roviny tam i zpět, jemným posuvem doustřuji, ale prostě vše vypadá jakoby v mírném mlžném oparu. V okamžiku kdy užuž vypadá, že se blíží zaostření, obras se zase rozjede na druhou stranu...
Netušíte prosím čím by to mohlo být, na co se zaměřit? Může to být tím, že neumím správně připravit preparát, nebo mám hledat chybu třeba v "zaprasených" či poškrabaných čočkách objektivů nebo podobně?
Je mi jasné, že se to takhle z popisu těžko představí, ale třeba podobnou věc tady pánové profíci řešili a něčím dokáží poradit(?)
díky moc
Pavel
mstreicher
Příspěvky: 589
Registrován: 30. 9. 2017, 10:08
Bydliště: Zichovec
Kontaktovat uživatele:

31. 8. 2018, 12:40

Ahoj, to vypada na uvolneny nejaky opticky clen. Ktery se v urcite poloze proste posune a je to. Nebo pak flex/pruhyb v opticke trase. Mam s tim zkusenost z astrofotografie a objevit/eliminovat to je nekdy dlouha cesta.
zverodoktor
Příspěvky: 2984
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

31. 8. 2018, 10:37

Ahoj,
možností je viac:
1. Odskrutkuj objektív a pozri sa cez neho (oko k výstupnému otvoru-tam kde je závit) napríklad na okno. Uvidíš, či nieje špinavá predná šošovka, často na nej bývajú zvyšky kanadského balzamu alebo oleja z preparátov.
2. Objektívy veľkých zväčšení sú korigované na použitie krycieho skla, niekedy bez neho. Ak nieje dodržaná podmienka tejto korekcie, teda napr. použitie krycieho skla správnej hrúbky čo je obvykle 0,17 mm, obraz bude rozostrený.
3. Objektívy 45 x a viac občas bývali imerzné, to znamená, že medzi preparát a objektív sa dáva kvapka špeciálneho oleja. Ak tam nieje, obraz je rozostrený.
4. Pracovná vzdialenosť silných objektívov je malá, možno máš hrubý preparát a objektív "nedočiahne".

Optické členy nebývajú uvoľnené, stretol som sa s tým iba raz keď objektív padol na zem. Vtedy ale objektív pri potrasení hrká.

Skús tieto možnosti a prípadne odfoť nápisy na tých objektívoch, skúsime to rozlúskať.

Prajem pekný deň, Andrej.
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
mstreicher
Příspěvky: 589
Registrován: 30. 9. 2017, 10:08
Bydliště: Zichovec
Kontaktovat uživatele:

1. 9. 2018, 10:25

Pravda. Keby bola uvolnena optika, tak to hrka. Pri velkom zvacseni sa vsetky opticke chyby javia zretelnejsie. Ale je zaujimave, ze okulary su dizajnovane este na dalsiu opticku plochu, ktora moze byt ale dost premenna (hrubka sklicka atd)
Odpovědět

Zpět na „kdyz nebudes vedet kam“