Spojazdnenie mikroskopu Meopta

kdyz nebudes vedet kam to dat tak to napis sem, admin to za tebe umisti nebo vytvori novou sekci
gnat
Příspěvky: 1002
Registrován: 24. 2. 2009, 9:14
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

2. 3. 2017, 12:25

Ten je nádherný. Vrátilo mě to zpátky do 80. let, kdy jsem se údržbou takovýchto věcí živil.

Isopropylalkohol můžu také doporučit. Ale nejprve vyfoukat nebo speciálním štětečkem na optiku sebrat ten prach. Jinak to poškrábeš. Asi bych to pak zkusil protáhnout ultrazvukovou čističkou (dneska jí má pomalu každá optika).

Ještě informace kdyby jste narazili na bazaru na věci na mikroskopy se značkou Opton, tak západoněmecký Carl Zeiss po rozdělení Německa do východního bloku vyvážel pod značkou Opton a opačně východoněmecký Carl Zeiss vyvážel na západ pod značkou JenaOpt nebo Jena Optics.
SABLE-2015
zverodoktor
Příspěvky: 2984
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

3. 3. 2017, 2:41

Jemný posuv na tomto type mikroskopu fungoval na princípe nerovnoramennej páky, niečo podobné ako pri manometroch. Smerom nahor to rameno tlačí kolík, smerom dole váha ramena + pružinka. Tú nájdeš keď odskrutkuješ malý kryt medzi stolíkom a ramenom, pozor aby ti nevystrelila. Mechanizmus mikroskrutky je prístupný, keď následne vysunieš rameno pohybom makroskrutky smerom hore. Malo by sa dať vybrať. Pravdepodobne tam bude zatuhnutá vazelína. Neskúšaj to silou. Pár krát do toho strekni WD a keď to nepomôže, daj dole všetku optiku a skús to zohriať na 60-70°C v rúre. Vazelína zmäkne a rybina povolí. Už si nepamätám, či v tomto modeli boli v rybine aj guličky. Každopádne tá vazelína ide najlepšie dole izopropanolom, zubnou kefkou a gázou. Pred zložením opatrne namazať nejakou kvalitnou vazelínou na klzné vedenia. Ten mechanizmus podľa možnosti nerozoberaj. poloha mikroskrutky a ramena musí byť presná a keď to rozoberieš, je dosť zložité to nastaviť naspäť tak, aby to zase chodilo v celom rozsahu. Ak by si predsa len musel, poznač si polohu jednotlivých prvkov a zubov mechanizmu.
Čistenie optiky: použi balónik, vysavač, štetec a paličky do ucha. Kontroluj plochy proti oknu, či je na nich ešte prach. Po odprašení ak treba, pretri ušnými paličkami namočenýmiv izopropanole, nie úplne mokrými, často meniť aby si špinu nerozmazával.
Ultrazvuku by som sa asi radšej vyhol. Objektívy aj okiláre majú tmelené optické členy, v tých rokoch lepené kanadským balzamom, čo je živica s kanadskej jedle. Tesnosť spojov sklo-objímka nieje dokonalé a ak ti do objektívov natečie voda, môžeš ich rovno vyhodiť. Rovnako to platí o alkohole. Ten rozlepí šošovky a je to v trúbe, tak opatrne a neplytvať :-).

Okuláre môžeš opatrne rozobrať ak je to nevyhnutné a je prach aj vo vnútri. Zospodu majú maticu s dvomi ryhami, odstrihni si vhodne široký pliešok s mosadze. Ale nezabudni si poznačiť, ako boli orientované šošovky. Obvykle sú tam 2 až 3, plocho -vypuklé a nieje jedno ako ich dáš naspäť.

Telo mikroskopu nečisti liehom! Ten čierny lak sa rozpúšťa v liehu a povrch ostane matný. Na čistenie použi lekárenský benzín, ešte lepšie však biely olej alebo silikónový olej. Tak dostane mikroskop opäť svoj krásny hodvábny lesk.

Originálne je na čistenie takto lepených optických dielov doporučovaný dietyléter. Ten prchá rýchlo, nestíha narobiť škody na lepidle.


Ešte ma napadlo: ten mikroposuv má rozsah iba asi 2 mm, v rozmedzí tých dvoch rysiek nad mikroskrutkou - v červenom krúžku na obrázku. Potom ho treba vytočiť naspäť. Keď točíš s mikroskrutkou, pozri sa či sa ti tie rysky pohybujú (rozsah asi 10 otáčok)
Přílohy
mikroskop.jpg
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
Uživatelský avatar
Miller
Sponzor fora
Příspěvky: 1031
Registrován: 22. 8. 2009, 9:24
Bydliště: Louny

4. 3. 2017, 1:30

Také mám někdy zálusk na nějaký starý mikroskop Meopta, tak jsem před časem našel nějaké údaje o jejich objektivech a okulárech, třeba se to bude hodit:
O-O-MEOPTA.JPG
Mini soustruh SC-4
timi.m
Příspěvky: 10
Registrován: 26. 7. 2016, 8:16

10. 4. 2017, 8:42

Dobrý večer. Poprosil bych o radu pokud víte.
Podařilo se mi koupit podobný mikroskop od Meopty Praha. Tělo má nejspíš novější, je malinko hranatější. Okulárová hlava je také trochu jiná. Objektivová hlava a posuvný stoleček je stejný. Bohužel s tím nejspíš pošťáci praštili. Regulace posuvu stolečku od sebe a k sobě je malinko přiohnutá. Stolek jsem sundal, ale po odšroubobáváni všeho co šlo se mi ho nepodařilo rozebrat. Ani se mi neporařilo vyndat ruční otočnou regulaci, abych jí srovanal a přišrouboval rovně. Také se mi zdá, že ve stolku chybí pravá kolejnice a posuv má větší vůli. Teď jsem našel jiný inzerát, kde také není. Pokud to tedy není stejný stolek co jsem dnes dostal.
Víte prosím někdo jak to udělat?
Přílohy
Tento mikroskop jsem zakoupil
Tento mikroskop jsem zakoupil
Naposledy upravil(a) timi.m dne 11. 4. 2017, 8:30, celkem upraveno 1 x.
zverodoktor
Příspěvky: 2984
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

10. 4. 2017, 9:19

Ak si dobre spomínam, je to takto (strany pro pohľade na tvoj horný obrázok):
vpravo na stolíku je klasická rybina plus ozubený hrebeň. Vpravo, je rybinová drážka iba v hornej polovici, kdežto v dolnej je iba taká kuželová vložka pasujúca do tejto rybiny, ktorá je upevnená do dolnej polovice cez excentrický otvor - asi v strede stolíka. Pootáčaním sa reguluje vôľa aby sa stolík nevaklal.
Proti vysunutiu z rybiny je to istené malou skrutkou označenou na obrázku šipkou. Niesom si docela istý, ale tuším ešte jedna istiaca skrutka je dostupná cez otvor viditeľný na stolíku zospodu na strane hrebeňa: Keď budeš pohybovať stolík dopredu a dozadu, objaví sa pri istej polohe v otvore tá poistná skrutka, vyskrutkuj ju. Potom idú obe plochy stolíka vysunúť úplne. Prípadne ten stolík odfoť zospodu, možno si spomeniem ktorý je to otvor, roky som to už nevidel :-)

V"le stolíka sa vymedzujú tou excentrickou rybinovou vložkou a nastavením pastorku - posuvové koliesko ktoré je na pohyb dopredu-dozadu a je na 2 skrutkami pripevnené ku stolíku. Prípadná stuhnutá vazelína od meopty ide dole izopropanolom , zubnou kefkou a gázou.
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
timi.m
Příspěvky: 10
Registrován: 26. 7. 2016, 8:16

10. 4. 2017, 9:32

Děkuji za odpověď. Zítra, nebo přes svátky se na to zkusím podívat. Pokud by to někoho zajímalo tak mohu nafotit a dát sem nějaké své foto.
timi.m
Příspěvky: 10
Registrován: 26. 7. 2016, 8:16

11. 4. 2017, 8:43

Včera jsem přehlédl šroubek kvůli kterému mi to nešlo rozebrat. Dnes ráno se mi to povedlo.
Bylo to ohnuté, podařilo se mi to vcelku dobře srovnat.
Min. jeden závit ve stolečku je stržený. Šroubky jsou průměru 2mm. Je tam dost materiálu na případné předělání na M3.
Jeden krajní šroub vodící lišty je střižený a zůstal ve stolečku. Lištu drží ještě dva a k tomu dva kolíčky. Pokud by se mi zbytek šroubu povedl nějak "vykroutit" zkusil bych tam dát jiný.
Je tam zaschlá vazelína, vyčistím a dám novou.
Zdá se, že to bude fungovat.
Přílohy
ohnute
ohnute
narovnane
narovnane
strizeny sroub
strizeny sroub
strizeny sroub detail
strizeny sroub detail
strzeny zavit
strzeny zavit
r4cv
Příspěvky: 2691
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

13. 4. 2017, 7:54

Dnes som sa konečne dostal ku pokračovaniu s prácami na mikroskope. vyčistil som optiku lampy. Pritom som rozobral aj to čo nebolo treba - nastaviteľnú clonu. Na tretí pokus sa mi ju podarilo poskladať.
Potom nasledoval mikrozdvih. tam som demontoval všetko nepotrebné a skúsil WD-čkom rozpustiť tú vazelínu. Pomohlo ohriatie na krbe, odhadom to mohlo mať tých 60stupňov. vazelína povolila a zbytok som utrel handrou. Zatiaľ to nie je namastené. Prikladám pár fotiek toho mechanizmu, čo netreba rozoberať. :)
DSCF4938a.jpg
DSCF4937a.jpg
DSCF4936a.jpg
DSCF4935a.jpg
DSCF4934a.jpg
zverodoktor
Příspěvky: 2984
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

13. 4. 2017, 9:11

To je presne ten mechanizmus :-). Vidím že úspešne napreduješ, s čoho mám úprimnú radosť. Boli to úžasné a nezničiteľné prístroje, jediné čo ich dokáazalo zničiť, bolo kladivo - a to som videl na našej vtedy ZDŠ, kde 12 kusov, roky nevybalených ešte v papieri zabalených mikroskopov určených na vyradenie mlátil školník kladivom. Aby si ich náhodou niekto nevzal a neobohatil sa tak nezákonne. Dodnes mám z nich pár sklíčok a drobností, ktoré odtleteli pri tom tlčení :( :( :( . Bolo to v roku 1988.
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
r4cv
Příspěvky: 2691
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

14. 4. 2017, 2:45

rozborka a čistenie je úspešne za mnou. Už som si aj pozrel prvé preparáty, je to slušne vidieť. Zatiaľ mám binokulár, ale ten nie je pre mňa. Po chvíli ma z toho rozbolí hlava. A musím zohnať tie gumičky, čo patria na okuláre. Poradíš, kde to hľadať?
r4cv
Příspěvky: 2691
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

14. 4. 2017, 4:03

ešte finálne foto:
DSCF4942a.jpg
DSCF4943a.jpg
zatiaľ som použil gumičku z ďalekohľadu, ale nie je to celkom ono. Lampa dosť hreje napriek tomu, že je v nej ledka. musím spraviť nejakú podložku. Mám to spojiť napevno s mikroskopom? to by znamenalo vŕtať do základne, prípadne niečo odspodu prilepiť.
zverodoktor
Příspěvky: 2984
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

14. 4. 2017, 9:04

Binokulárna hlava: Pred použitím ju treba nastaviť, inak s toho bude bolieť hlava každého, pretože jedno oko vidí dačo iné ako to druhé a mozog má s toho miš-maš.
Ak si všimneš, na pravom okulárobom tubuse je strieborný ryhovaný kruh zo stupnicou + a -. To sú dioptrie. Teda nastavuje sa tým prípadný rozdiel dioptrii pravého a ľavého oka. Pozeraj sa na preparát ľavým okom. Maj oči pritom uvoľnené nesnaž sa akomodovať. Dá sa to pomerne jednoducho naučiť, tak, že sa pozri do diaľky cez okno a následne bez zmeny akomodácie do mikroskopu.
Zaostri a následne sa pozeraj do druhého tubusu druhým okom. Nastav prstenec tak, aby si videl obraz ostro. Skontroluj ešte raz pohľadom do jedného a druhého okuláru - obraz by si mal oboma očami vidieť akoby v rovnakom mieste.
V strede tej hlavy je točítko zo stupnicou tuším od 55 do 75 mm. Tým sa nastavuje "rozostup" tvojich očí. Pozeraj sa na preparát ľavým okom a posúvaj okuláre od seba až kým sa ti obrazy spoja. Pri správne nastavenom a zaostrenom mikroskope sa obraz premieta zdanlivo v nekonečne a ty sa tiež pri pozorovaní musíš dívať akoby do nekončna.

Toto nastavenie sa najlepšie robí pri zväčšení 100 alebo 200x.

Neviem aké máš okuláre, na žiadnej fotke nevidno ich označenie. Ale mysím, že sú ortoskopické, na tie žiadne mušle nepotrebuješ. Stačí sa naučiť správne dívať, nesnaž sa vopchať si okulár do oka. Ak pri žmurkaní vidíš mihalnice, si blízko.
AK na tom trváš, neviem či niečo originálne zoženieš, každý výrobca má trochu iný ten vonkajší rozmer okulára, ten nebýva štandardný. Možno by sa dala upraviť guma na VHS kameru, puškohľad alebo niečo podobné, skús fotokino. Skús googliť slovo "očnica"

Osvetlenie: Ja by som to kľudne priskrutkoval o tú nohu. Závit do nej vyrežeš ľahko a ničomu to nebude vadiť. Na tých novších to je presne tak, akurát sú tam mosadzné vložky zo závitom pretože noha je pomerne tenkostenný odliatok s duralu, tá tvoja je myslím liatina, tam vložky netreba. Na jednej strane je osadenie pre kolík a na druhej závit pre skrutku na telese osvetľovača. Vidno to na fotke od timi.m, keď tak ho popros, aby i to vyfotil na tej nohe.

To pozorovanie s monokulárnym tubusom by bola pekná otrava, pretože rameno tohoto mikroskopu sa nedá vyklopiť a pozeráš do toho vlastne zhora. Sekne ťa v krku ani nebudeš vedieť ako :lol: . Ten tubus slúži iba na fotenie. To už hádam radšej pozerať do tej bino hlavy iba jedným okom.
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
r4cv
Příspěvky: 2691
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

14. 4. 2017, 9:44

okuláre mám 2 druhy. Lepšie sa mi pozerá s 10x.
Zajtra najprv skúsim základné nastavenie, potom sa nejako skúsim naučiť s tým robiť.
očnice som našiel: https://www.dalekohlad-mikroskop.sk/pro ... ikroskopov
DSCF4945a.jpg
timi.m
Příspěvky: 10
Registrován: 26. 7. 2016, 8:16

14. 4. 2017, 9:54

Foto rozebraného stolečku a mikroskopu Meopta:
http://rr45.rajce.idnes.cz/Mikroskop_Meopta" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Miller
Sponzor fora
Příspěvky: 1031
Registrován: 22. 8. 2009, 9:24
Bydliště: Louny

18. 4. 2017, 9:21

to zverodoktor: nemám moc praxe a potřeboval bych poradit - v návodu u mikroskopu je popis použití imerzního objektivu (100x) s n. a. 1,25 a taky je tam napsáno, že má kvalitní kondenzor s tou samou numerickou aperturou. Není tam ovšem výslovně uvedeno, zda je ten kondenzor taky imerzní. Z teorie vím, že pokud ne, tak tu vysokou n.a. nikdy nedosáhne Pokouším se o kvalitní fotky, takže by bylo ideální mít olej z obou stran preparátu. Otázka je, co udělá ta kapka oleje na čočce kondenzoru (pokud je "suchý), když zateče do optiky, může třeba rozlepit čočky? Je to moderní mikroskop, tak nevím čím se to teď lepí. Případně, nedá se to něčím preventivně utěsnit, že by to třeba zvládnul šikovný optik? Dík!
Mini soustruh SC-4
Odpovědět

Zpět na „kdyz nebudes vedet kam“