Zakázky na starých mašinách ?

kdyz nebudes vedet kam to dat tak to napis sem, admin to za tebe umisti nebo vytvori novou sekci
Carl_FM
Příspěvky: 1150
Registrován: 3. 9. 2015, 9:23

14. 10. 2017, 8:50

Když máš těžké auto, tak ten kotouč se ti i nový zkroutí, třeba přehřátím, nebo se do něj otiskne destička. Mi ATE vydržely jen 2000km.
MAS FU2A, TOS SM16A
Uživatelský avatar
DwPetr
Příspěvky: 4859
Registrován: 23. 9. 2016, 8:25

14. 10. 2017, 8:59

Hlava ti to nebere, protože se na to díváš jednostraně, a možná hodně jezdíš, ale málo si strávil na servise. Je plno lidí co najezdej do roka co ty ani ne za měsíc, pak jdou na technickou a nenabrzděj zadky, protože třeba u jedničkový Octavie jsou zadní brzdiče mizerný, slabý a ten kotouč začne reznout a začne se blbě sjíždět. Děda to pak švihne do servisu kde ty brzdy musí někdo udělat, protože sám se pod tim válet nebude a pak si vybere, za litr oba nový nebo za 500 stočený a přejetý bruskou, co myslíš že si na těch 5 tis. km asi vybere.

A to není jen o kotoučích, ale o tom, že sundáš hlavu a zejtra bys to potřeboval zase smontovat, co budeš dělat? budeš to sušit na dílně 14 dní aby ti to zabíralo místo, nebo to hodiš do auta a druhej den si ji vyzvedáš rovnou z magnetky?

A takovejch věcí jsou spousty. Nevim proč to nebereš jako smysluplnou výdělečnou činnost, sice to nehodí na jednu fakturu 100tis, ale špatně se takovej řemeslník rozhodně nemá a dělá v klidu, nemusí se honit, starat o problémy větších firem a ve 4 jde domů.

Je to problém většiny vysokoškoláků, nic praktickýho neumí, ale viděli by se v koženým křesle jak řídí 20 otroků v moderním provozu. Pokud má ambice na jak řikáš smysluplnou výrobu, tak už do ní musí jít s tím, že ví co a jak chodí, protože jinak z toho bude akorát velkej průser.
TOS H 63, Strigon GH 560, KFD 250, Berco HON 200, Stanko 16K20, TOS 4C, ZMM NK 203, FUS SMC-8B
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4861
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

14. 10. 2017, 10:06

DwPetr: OK souhlas. Pokud Franta z Hodonina je na pracaku, cely den si vali sunky doma, potom je na hrani dost casu. Mam kamarady co provozuji autoservisy autorizovane i garazove a s podobnejma napadama pacienty okamzite vyhodi. Nastesti s podobnymi napady poslednich 20 roku nikdo nechodi, snad mimo cigoskach tagaru, kteri by chteli vsechno nejlepe zadara. Mluvime o beznych spotrebnich autech, neresime zavodaky, specialy, veterany, atd. Neni to neochota ani arogance, proste nebudou cekat nez to pacos odveze soustruznikovi. Ve firme mam 7 aut a v servisu jsem bohuzel dost casto. Rezie lepsiho servisu je velka a opravy musi frcet. Kdyz jde pouze o jemne srovnani stejne se to dela origo pripravkem primo na aute. A to nemluvim o kutilech. Kolik kutilu co to pidla na transmisaku ma pripravek na obostranne stazeni na jedno upnuti ? V opacnem pripade je vysledkem stejna siska, jen jeste slabsi hi,hi,hi. Venku je krasne migam na hory do lesa. Staceni kotoucu ZDAR :-)
Uživatelský avatar
Jimmy
Příspěvky: 523
Registrován: 12. 12. 2014, 9:19
Bydliště: Pardubice

14. 10. 2017, 10:29

Dnes je ekonomický nesmysl to stáčet. A představa, že na tom rozjedu podnikání je ještě větší utopie.
Párkrát jsem kotouče stáčel, ale šlo o speciály na veterána a jednou mě uprosil kamarád, jinak bych s tím asi každýho vyhodil.
Když už se to dělá, chce to znát minimální možnou tloušťku kotouče, uvědomit si, jestli se to tedy vyplatí a pokud ano, tak to chce vzít opravdu obě strany na jedno upnutí a líznout zároveň i dosedací plochu, jinak to nemá smysl.
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10104
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

14. 10. 2017, 10:49

Nějak jste se chlapci zacyklili na kotoučích ,asi proto že jsou kulatý :mrgreen:
Prototypová výroba pořád jede ,problém ale je že to vyžaduje dost zkušeností a znalostí ,bez těch nejsou kšefty .
Pokud se nemáš od koho učit je to problém ,syn u mě nastoupil a je vidět že každej týden umí něco víc -ale sám by se těžko takhle rychle dostával do oboru .Tak že pokud tě děda nebude schopen učit je to pak trnitá cesta.
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Carl_FM
Příspěvky: 1150
Registrován: 3. 9. 2015, 9:23

14. 10. 2017, 11:21

Takový děda má větší cenu jak ty stroje :mrgreen:
Bych mu slíbil, že pokud tě něco naučí, tak že ho za odměnu vezmeš do bordelu, to ho bude motivovat.
MAS FU2A, TOS SM16A
Uživatelský avatar
DwPetr
Příspěvky: 4859
Registrován: 23. 9. 2016, 8:25

14. 10. 2017, 12:45

Ale tady přece nejde vůbec o nějaký kotouče, ale o to že bagatelizujete model kdy člověk není předluženej a normálně funguje. Nějak nechápu ten příměr s Frantou na pracáku. Dneska je to tak, že nikdo rukama už dělat nechce, nebo neumí. Nejlíp vejšku a manežerskou židli. Kdo byl trochu blbej tak mašiny co měl po někom doma rozprodal a na nový už zázračně nemá.

Když jseš šikovnej, máš k tomu řemeslu vztah, tak ti i se třema klasikama utrhnou lidi ruce, když budou vědět že jim vyřešíš jejich problém. Já si nedělám do huby, v koobrábění jsem 2x do tejdne a vidim kolik tam chodí lidí, s čím a jakej je problém to stíhat, jaký jsou tady problémy s kusovou výrobou. Mám za zádama TOSku, určitě víte co je to za firmu, resp. její dceru a maj problém s tím aby tam sehnali lidi, na učňácích je uplný prd, a z toho materiálu když najdeš dva který to fakt baví, tak je do fabriky nedostaneš, protože už maj malý obrábění doma, a věděj od táty jak to funguje. Nakonec tam naváží rumuny a ukrajince kteří jsou naprosto k ničemu, o jejich pracovních návycích, dovednostech a morálních hodnotách nemá cenu mluvit, když druhej den do práce nepřijde a s ním zmizne i vercajk.. Ale holt to vedou manažeři, ne chlapi od fochu.

Malý zakázky který se jim nevyplatěj dělat na jejich super hyper centrech, protože se všichni samozřejmě starejch krámů zbavujou a pořizujou na splátky smysluplný stroje pro smysluplnou výrobu, vozej právě k tomu kamarádovi co má malinkou firmičku se 4ma klasikama, protože to udělá levnějc, v konečným součtu rychlejc a kvalita je asi na úrovni, protože spolupráce dál pokračuje.

A jestli se ti na dilně točej mechoši z okolí s halavama a kotoučema, pošleš je pryč? proč, prostě to hodíš do přípravku na druhej soustruh na špínu, a za 20 min je vyndáváš z hrotovky hotový, náklady nula nic, práci uděláš, zákazník spokojenej a mechoš ať si s tím dělá co chce.

Chápu že tady většina realizujete práci CNCčkovejma mašinama a z toho pohledu se vám klasický kovoobrábění jeví jako mrtvej projekt, ale není to pravda.

A pokud někde choděj kovoobráběči a zámečníci radši na pracák, tak jen proto že jsou to lemplové.
TOS H 63, Strigon GH 560, KFD 250, Berco HON 200, Stanko 16K20, TOS 4C, ZMM NK 203, FUS SMC-8B
Mlynek
Příspěvky: 136
Registrován: 8. 3. 2017, 9:14

14. 10. 2017, 1:11

JJ, zakázková výroba, kusovky a malé série se na drahých CNC moc nedělají. Také mám známého, kam jsem jednou za čas jezdil točit. Říkal mi, že ve stejném areálu mlaďoši dostali dotace a leasingy na drahé CNC stroje, které splácejí, vesměs houpou nohama a když přijde menší zakázka, tak to zanesou jemu, aby jim to udělal, oni to pak přeprodají. Pak jsem tam dva roky nebyl a když jsem se stavil, měl už větší halu, místo jednoho spolupracovníka asi 3 zaměstnance a 2 brigádníky a spousty práce, kterou převzal i po těch CNC expertech co zkrachovali...
Není diskuze jako diskuse
Lify
Příspěvky: 1460
Registrován: 14. 1. 2016, 4:33

14. 10. 2017, 8:51

DwPetr píše: na učňácích je uplný prd, a z toho materiálu když najdeš dva který to fakt baví, tak je do fabriky nedostaneš
Když vidím co je u nás za fetky a takový... na škole jako strojaři ... Nebo když něco rozbíjí na dílnách :cry: :roll:
Do fabriky by si je dostal, kdyby měli dobrý plat :) Nebo vidinu lepšího místa po několika letech, Jako jeden pan učitel na dílnách, který dělal 2 roky normálně a pak po dvou letech byl mistr na dílně :) Takže já mít takovou možnost až bych měl po škole, tak jdu do toho :lol: :twisted: I v práci kde jsem dělal, tak byly klasické mašiny i CNC a na těch klasikách se taky dělalo furt i větší série (100-200 ks) :D
Šikovnej nerozhodnej trpaslík
Věčný tazatel
Uživatelský avatar
DwPetr
Příspěvky: 4859
Registrován: 23. 9. 2016, 8:25

14. 10. 2017, 9:01

Když budeš ve fabrice s 20ti dalšíma lidma, tak si můžeš prst zalomit a bejt sebevíc šikovnej, nikdo si tě ani nevšimne, ale když budeš šikovnej jako samostatná jednotka, tak se budeš mít dobře. Ti šikovní to dokážou sami a lemplům se dělat nechce a je jedno jakej jim dáš plat, to je v povaze a vidíš to už na tom učňáku. Zájem musí bejt na prvním místě, pak až apanáž.
TOS H 63, Strigon GH 560, KFD 250, Berco HON 200, Stanko 16K20, TOS 4C, ZMM NK 203, FUS SMC-8B
amatersn500s
Příspěvky: 15
Registrován: 23. 3. 2017, 7:18

15. 10. 2017, 6:34

dám k tomu dva příklady z praxe:
1-na tiskovém stroji se nám umlela hřídelka průměr 10 délka 400 +4 zápichy na segerovku-cena originál nd 8000kč termín dodání 14 dní !!! hodina tiskového stroje je kalkulována na 5000kč.
pokud v takové chvíli je někdo schopen a ochoten rychle vyrobit zaplatíme ho zlatem a má vyděláno na měsíc.
2-potřebovali jsme vyměnit 6 řetězových kol +řetěz .cena originál nd 90000 kč.jednalo se o preventivní výměnu takže čas nás tak ůplně netlačil.nakonec jsme našli polotovary a bylo třeba jen upravit díry a udělat drážky na pera.výsledná cena 11000kč za materiál + práce.tu jsem dělal sám protože naštěstí tam máme soustruh, ale je spoustu firem kde soustruh a udržbu vůbec nemají.i my často potřebujem vyrobit něco na co nemáme stroje a nástroje.
a vyrábíme si to pro to že ceny některých nd jsou nesmyslné viz výše
adam
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4861
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

15. 10. 2017, 8:36

To amater: tohle jsou vyrobni plany naprosto mimo misu, podobny zamer je presne program pro jeho dedu. Cigarko, pohoda, obcas nekdo zavola a pan vyrobi kusovy dil za raketu. Rezije je plzenska dvanactka, cigarka a trosku elektriky. OK. Pokud se tady mluvi o smysluplnem vyrobnim programu a zamestnavani dalsich soudruhu bude v rezii stovek tis. mesicne. Poktom nikdo 14dni nezavola, budou prazdniny, vanoce, dovolena a firma je v konkurzu. Tady cekani ja jitrnicku s vyrobou kusoveho dilu je slusna fikce.
Carl_FM
Příspěvky: 1150
Registrován: 3. 9. 2015, 9:23

15. 10. 2017, 8:53

Dejme tomu, že by dělal někde ve fabrice, třeba i jako vysokoškolák, vydělá si tak 30 čistého, hodinu tam pojede, hodinu zpět, minimálně 10h denně v prdeli spíš vice, buzerace a jediné potěšení bude, že možná na Vánoce dostane o 10000 víc. Takhle když si udělá malou firmičku bez zaměstnanců na hlavní poměr, tak těch 30 si vydělá taky a nemusí ze sebe dělat v zaměstnání kokota.
MAS FU2A, TOS SM16A
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

15. 10. 2017, 9:06

elbarto: Tak to už si každý musí rozhodnout sám, jestli chce pohodičku, nebo jestli půjde do něčeho tak šíleného, jako je zaměstnávání lidí a pořizování drahých strojů na které nemá a na jejichž splácení pak musí vydělávat.
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4861
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

15. 10. 2017, 10:22

Nekdo tady krasne napsal, tusim Carl: nejvetsi cenu nemaji stare kramy ani dilna, ale deda, ktery to mladocha muze naucit !!! Naprosto souhlasim a uprimne tuto moznost moc zavidim.
Odpovědět

Zpět na „kdyz nebudes vedet kam“