Sinumerik 808D - na rozhraní hobby/profi

kdyz nebudes vedet kam to dat tak to napis sem, admin to za tebe umisti nebo vytvori novou sekci
Uživatelský avatar
Marek MS
Příspěvky: 5
Registrován: 14. 9. 2007, 7:59
Bydliště: neďaleko NZ

4. 3. 2020, 7:33

Ahoj, pokojné dobré ráno prajem.

Ďakujem ...
Stránku SIEMES poznám a využívam.

Problém je v inom ja potrebujem do toho riadiaceho systému SIEMENS
Typ ... Verzia
Sinumerik 808D
PPU141.3 Turning Horizontal
6FC5370-1AT03-0AA0

... iba takú karetku ...
6FC5811-1G46-2YA0
Sinumerik 808D
SW-Version T
A5E36197336

niečo podobné som našiel nateraz iba u číňanov,
no tam ťažko zhodnotiť či je to to čo hľadám.
Istý pán mi tvrdí že sa to už nevyrába.
Je mi to ťažko pochopiteľné ak sa vyrába riadiaci systém,
prečo nie je možné objednať jednu súčiastku - modul do neho?
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

4. 3. 2020, 8:01

Protoze SIEMENS
Jeden z duvodu proc mam k teto znacce odpor.
Behem chvile to zestarne a uz na to nic neni nebo za penize vetsi nez to bylo novy. Mimo jine ty penize za novy jsou nesmyslne taky.

Jsem kdysi pred lety poslal do sveta stary nefunkcni system na dily za penize za ktery jsem ho koupil i se strojem. A to jsem to prodaval v bezne cene jedne karty v tom instalovane.

Proste siemens na stroji nechces...
Mozna zadnou z velkych znacek....
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Toman
Příspěvky: 1
Registrován: 24. 2. 2022, 8:28

25. 2. 2022, 10:46

zaza píše: 6. 11. 2017, 11:24 Zdravím a děkuji za reakce ... nečekal jsem, že může psaná reklama s jedním ubohým obrázkem v dnešní době zaujmout tolik lidí :D

Dovolil bych si souhrnný komentář:
Kupovat komponenty v kusovém množství přímo od Siemense jsem nezkoušel, ale přijde mi to nereálné - není však nic snadnějšího, než se obrátit na nějakého "distributora firmy Siemens" z ČR. Stačí zagooglit a najít si někoho v okolí, poslat jim poptávku a případně pak i objednávku. Je lepší řešit případné reklamace osobně s firmou ze sousední dědiny, než se pokoušet žalovat Siemens :D

Cena pod 1k USD podle mě nebude, neznám sice server alibaba.com ale tipl bych, že půjde jen o nějakou "rámcovou nabídku" a při bližším zkoumání se ukáže, že cena pod hodnotu z prvního příspěvku nepůjde. Prosím pochopte - popisovaný systém jsem kupoval, takže vím přesné ceny, ale nemohu sem pověsit neveřejnou nabídku od distributora, abych se nedostal do nějakého průšvihu.

Pokud budete hledat podrobnější informace, rád bych upozornil, že existuje "Sinumerik 808D" a "Sinumerik 808D ADVANCED". Můj první příspěvek se zaobírá výhradně první možností, která má rozhraní STEP/DIR a přijde mi tudíž vhodná pro bastlíře. Verze ADVANCED má drivery os řízené po sběrnici, takže ohledně os k ní nic než drivery V70 od Siemense nepřipojíte. Verze ADVANCED například podporuje absolutní enkodér na servomotoru (základní Sinumerik samozřejmě pouze inrementál, neb komunikace s driverem je "jednosměrná") a má pár dalších "vychytávek", ale nic z toho není dle mého názoru moc podstatné a přínosné pro hobbystu.

Jak jsem již psal, Sinumerik 808D je osekaný Sinumerik 840, takže kdo zná tento větší systém, nebude mít s konfigurací/programováním problém. Například zmíněné heslo SUNRISE se používá u většiny Sinumeriků nejen na přístup k ladderu, ale i k strojním parametrům atd. Čímž se dostáváme k podtématu LADDER:

Integrované PLC v systému Sinumerik 808D je odvozeno od PLC řady S7-200. Naproti tomu integrované PLC v Sinumeriku 840 je odvozeno od PLC řady S7-300. Na filozofii programování to nemá velký vliv, jde jenom o to, jaký software se používá pro programování, jaké instrukce a adresy jsou k dispozici atd. S řídícím systémem Sinumerik je dodáván jakýs-takýs základní program PLC, který si každý doladí dle svého (kam mám zapojený central stop, jak se má dělat výměna nástroje atd. atd.). Pokud se do tohoto chceme pustit, je dobré mít zkušenosti s programováním "samostatných" PLC, pak to není nic těžkého, vše potřebné se dá dohledat v dokumentaci.

K Sinumeriku 808D lze za symbolickou cenu koupit CD Toolbox, které soft pro úpravu PLC obsahuje (jmenuje se "PLC Programming Tool", vskutku originální). Přidávám jeden čerstvý ilustrativní screenshot. S úpravou PLC v Sinumeriku 840 je to horší - používám software STEP 7 (oficiální, poměrně drahý SW od Siemensu) a dále je potřeba ještě programovací kabel (používám Accon Netlink USB za 10 kKč, o moc levněji se to řešit nedá). Takže pokud se tím člověk nechce vysloveně živit a potřebuje jednorázově něco změnit, je asi fakt nejlepší sehnat si v tomto případě "profesionála", který má soft, kábl a know-how.

PLCPT.JPG
Dobrý den, velice děkuji za velice zajímavý materiál! Pokud správně hledám a co jsem pochytil od SIEMENSu, dnes je nejlevnější řešení 808D Advanced . Vámi zmiňovaný typ 6FC5370-1AT03-0AA0 už se nevyrábí, ale logika značení je zřejmě taková, že „T“ uprostřed značí T=turning=soustružení (není použita osa y), ještě existují typy s „M“ = milling = frézování (osa y použita je). Verze SINUMERIKu 808D pro T a M se liší jak z hlediska hw tak z hlediska sw na CF kartě.

Kromě 6FC5370-1AT03-0AA0 jste musel mít ještě asi i nějaký terminál. Současný příklad frézovacího SINUMERIKu 808D by byl 6FC5370-2AM03-0AA0 + panýlek 6FC5303-0AF35-0AA0 (pro příklad horizont.orientace). Nelze připojit jiný servodriver než SIEMENS V70 (a aktuálně i V90). Pak je třeba koupit Programming Tool, je součástí DVD ToolBoxu (já ho našel jako typ 6FC5811-0CY00-0YA8), SIEMENS ho má jako Spare part, ale tím se nenechte odradit, dodat lze. Předem děkuji za příp. komentář, co jsem pochopil špatně, nebo jaké zkušenosti s touto (či podobnou) sestavou máte.
Naposledy upravil(a) Toman dne 1. 3. 2022, 6:42, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Marek MS
Příspěvky: 5
Registrován: 14. 9. 2007, 7:59
Bydliště: neďaleko NZ

27. 2. 2022, 9:07

Marek MS píše: 4. 3. 2020, 7:33 Ahoj, pokojné dobré ráno prajem.

Ďakujem ...
Stránku SIEMES poznám a využívam.

Problém je v inom ja potrebujem do toho riadiaceho systému SIEMENS
Typ ... Verzia
Sinumerik 808D
PPU141.3 Turning Horizontal
6FC5370-1AT03-0AA0

... iba takú karetku ...
6FC5811-1G46-2YA0
Sinumerik 808D
SW-Version T
A5E36197336

niečo podobné som našiel nateraz iba u číňanov,
no tam ťažko zhodnotiť či je to to čo hľadám.
Istý pán mi tvrdí že sa to už nevyrába.
Je mi to ťažko pochopiteľné ak sa vyrába riadiaci systém,
prečo nie je možné objednať jednu súčiastku - modul do neho?
Sám po čase odpovedám, ako sa mi to podarilo opraviť azda to niekomu pomôže.
Z iného zhodného stroja som použil soft.
Formátoval som kartu a nahral všetko potrebné.
Našla sa aj záloha strojných konštánt, ktoré bolo treba iba kúštik doladiť, dráhy X a Y.
Riadiaci systém si vyžiadal kľúč ten mi Siemens zaslal obratom a stroj od tej doby funguje.
Odpovědět

Zpět na „kdyz nebudes vedet kam“