Tlaková nádoba

kdyz nebudes vedet kam to dat tak to napis sem, admin to za tebe umisti nebo vytvori novou sekci
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6943
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

25. 9. 2018, 5:35

neví jak velké ale nestačilo by tohle : https://stroje.bazos.cz/inzerat/9387858 ... nadoba.php
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

25. 9. 2018, 6:01

Martinhora píše: 25. 9. 2018, 5:35 No tak já to zkusim. Na chatě máme takovej ten starej hutnej komunistickej. Bude ale z AL.
Pravda ale je, že pokud to rupne s vodou, tak se celkem nic neděje ....
Potěšil jsi mě. :-)
Předem díky, že se pak podělíš o výsledek.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

25. 9. 2018, 6:23

Když je tu takové pěkné téma - jak děláte tlakovou zkoušku?
Samozřejmě na to existují pumpičky, ale to je tak nejmíň za 5 tisíc. To je na občasné použití celkem dost.
Když jde o malé tlaky, tak to zkouším kompresorem. Když tomu věřím, tak rovnou vzduchem. Když nevěřím, tak napustím vodou a kompresorem jenom dotlakuju.

Když jsem jednou potřeboval víc, tak jsem to tlakoval z CO2 flašky napřímo, puštěné úplně minimálně, aby se tlak zvedal pomalu a mohl jsem to řídit.
Ten redukčák na CO2 flašce by asi dal i slušný tlak, ale manometr, co tam mám, bude zřejmě jen 10bar (je značený v jednotách průtoku, takže to není poznat, a protože jsem osel, tak jsem to ještě nezkontroloval externím budíkem). Tak ten bych musel sundat a dát tam mocnější.

Samozřejmě ideální by bylo tlakovat přímo vodu. Jako zdroj by se dala použít třeba Wapka, ale ta má dost vysoký průtok, to by se blbě regulovalo. Jedině zase nějaký redukčák nebo přetlakový ventil.
Nebo třeba pumpička ze staré panenky. Nikdy jsem to vevnitř neviděl, ale nějak by to možná použít šlo. Případně jenom nějaký hydraulický válec a mačkat ho šroubem v nějakém jednoduchém svorníku.

Byl jsem nedávno v jedné fabrice, kde testují nějaké výrobky. Měli tam k tomu takové tenké hydraulické hadičky, vypadalo to jako tkanička do bot, pěkně ohebné. A bylo na tom napsáno 2500 bar. To by bylo šikovné, samo to bude regulovat rychlost průtoku, navíc v tom bude minimum média, takže i kdyby to byl plyn, tak v případě problému tam skoro nemá co pšouknout.
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6943
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

25. 9. 2018, 6:38

na tohle je dobrý ledničkový kompresor a hydraulické hadice , ten kompresor dá pomalu ale jistě nějakých 25atm. ještě je dobré mít zpětný ventil.
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7204
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

25. 9. 2018, 6:59

takhle vypadá instalatérská tlakovačka
https://www.peddy.cz/index.php?main_pag ... s_id=43791
+- 20 bar to zvládne
určitě se to dá někde půjčit
pro připojení potřebuješ na tom výtvoru závit G1/2 vnější
do 250bar by šla použít klasická zkoušečka na vstřikovače
jen by se musela jako médium použít nafta atd (kvůli reznutí)
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

25. 9. 2018, 7:07

Mex píše: 25. 9. 2018, 6:23 Když je tu takové pěkné téma - jak děláte tlakovou zkoušku?
Mám na to takový multiplikátor poháněný stlačeným vzduchem, dodává to vodu až do 1600 barů :-) Ale lidi si dělávali tlakové zkoušky podomácku pomocí dotlačování vzduchu z potápěčské lahve. Samozřejmě všechno včetně přívodních trubiček musí být plné vody, odvzdušněné a z té potápěčské lahve tam dofoukli jen pár mililitrů a samozřejmě jen na nízký tlak, desítky barů maximálně. Já bych to nedělal, ale pokud vím, zatím to nikoho nezabilo :-)
Aleš Procháska
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

25. 9. 2018, 7:17

Martinhora píše: 25. 9. 2018, 7:26 Tlak cca 4-6 BAR. První mě napad papiňák, ten to ale určitě nevydrží, takže jsem to rychle zavrhnul. Měl by někdo nějaký nápad? K
Papiňák jsem nikdy nezkoušel, ale kdysi jsme natlakovali běžný plechový 10l kanystr od ředidla (plastový uzávěr jsme zaletovali plechem).
Čekali jsem kdy to budchne a nic, jen se pěkně zakulatit při 8 barech.
Ale pro reálné použití k ničemu :D

U různých hliníkových hrnců bych měl obavu z toho, že tam může být nějaká vada, trhlina a pak nic neznamená že běžně vydrží dost.
CO2 hasičák vydrží 300bar, zkoušeli jsme je hydraulikou abychom měli jistotu že nejsou flašky poškozené.

Pokud nevadí větší hmotnost tak bych byl pro variantu pořídit kousek pořádné trubky ze šrotiště, někdy se tam dá pořídit i šroubované příruby stačí jen je ucpat.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

25. 9. 2018, 7:47

Díky všem za tipy.
Ten ledničák je pěkná varianta. Určitě nějaký seženu, a ty jeho tenké trubky a nízký výkon budou docela výhoda.
Potápěčskou flašku jsem zvažoval taky. Ale automatika má na vysokotlakém výstupu nestandardní závit (z celkem pochopitelných důvodů), tak je pro mě jednodušší to vzít z CO2 flašky. Tam je navíc tlak sám o sobě fyzikálně omezen podle teploty někde na 50-70 bar. Nízkotlaký výstup pro druhý stupeň jsem nezkoušel, ale mám pocit, že by tam mělo být něco nad 10 bar, ne? Pokud by ale měl někde kolem 20 bar, tak to by bylo šikovné.
Půjčit si originální tlakovač je trochu nešikovné, protože jako vždycky si na to vzpomenu a mám čas v nejméně vhodný čas, někde v noci o víkendu.
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

25. 9. 2018, 8:14

Z klasického regulátoru CO2 jsme nedostali víc než 5 barů.
Pak jsme ho museli kuchat, podkládat pružinky a ucpávat pojistku a i tak dal jen cca 7. (ale možná je to typ od typu)
Navíc při větším průtoku rychle zamrzne.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
Uživatelský avatar
DwPetr
Příspěvky: 4878
Registrován: 23. 9. 2016, 8:25

25. 9. 2018, 8:16

Ona by na to nebyla špatná ani 50l flaška od kyslíku jen by se na ni udělalo zase to víko. Taky jsem jich pár potkal během toulek po šmelcu. Ještě existují kompresory pro tlakování lahví, už jsem taky nějaký potkal, ty by nemusely bejt drahý.
TOS H 63, Strigon GH 560, KFD 250, Berco HON 200, Stanko 16K20, TOS 4C, ZMM NK 203, FUS SMC-8B
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

25. 9. 2018, 8:33

Mex píše: 25. 9. 2018, 7:47Nízkotlaký výstup pro druhý stupeň jsem nezkoušel, ale mám pocit, že by tam mělo být něco nad 10 bar, ne?
Druhý stupeň potápěčské automatiky mívá nejčastěji 9 až 10 barů.
Aleš Procháska
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

25. 9. 2018, 9:12

prochaska: Díky, tak je to ještě smutnější, než jsem si myslel. Pod 10 bar mi to přijde už docela málo, ten druhý stupeň taky potřebuje nějaký tlakový spád, a pak aby se člověk bál jít trochu pod vodu. ;-) (Svůj rekord 75m už asi nepřekonám, úplně mě to přestalo bavit, až se sám divím.)

Cjuz: Prubnul jsem svůj CO2 redukčák. Manometr na výstupu (který je kalibrovaný v průtoku vzduchu) je nějaký atyp, na plný rozsah má 8 bar.
Takže výš jsem to nehnal, abych ho nepřetáhl. Ale regulační ventil byl snad v polovině dráhy, takže by se dalo čekat, že se z toho dá dostat ještě o hodně víc. Možná ten manometr vyndám a strčím tam 25-barový, pak to bude ten nejdostupnější zdroj vyššího tlaku.
atlan
Příspěvky: 3345
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

25. 9. 2018, 10:14

Preco mam pocit ze po tvojom otlakovani budes mat z tej vody sodovku?
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

25. 9. 2018, 10:47

To je správný pocit. :-)
Mimochodem já tu flašku s redukčákem mimo jiné používám i pro výrobu sodovky/sifonu/carbonated water.
Na 2-litrové PETky nám nadělané špunty s autoventilkem, k redukčáku připojenou hadici s koncovkou pro huštění pneumatik a už to fičí.
Proto taky vím, že PETky skutečně těch 8 barů zvládají.
To pohlcování CO2 do vody ale zase nejde tak rychle, aby se s tím nedala udělat tlaková zkouška.
Uživatelský avatar
Martinhora
Příspěvky: 993
Registrován: 17. 2. 2009, 11:19
Bydliště: Rokycany

26. 9. 2018, 4:25

Tak ten papiňák jsem vzdal. Dneska jsem ho přivez a prostě pohledově do toho nejdu - nemam na to koule ...

Vyrobím to z tý PB flašky - příruby už se pálí ....
Odpovědět

Zpět na „kdyz nebudes vedet kam“