Rovinnost a rovnobeznost na cnc brusce

kdyz nebudes vedet kam to dat tak to napis sem, admin to za tebe umisti nebo vytvori novou sekci
denta
Příspěvky: 40
Registrován: 6. 9. 2014, 1:45

13. 11. 2018, 7:18

Ty parametry z minule byly na jiný stroj tyto jsou správně
Přílohy
1542093477183202230233.jpg
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3574
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

13. 11. 2018, 10:17

denta píše: 13. 11. 2018, 6:28 Kotouč je cbn . Správnosti diamantů na porovnání si jistá nejsem.
nějak z té odpovědi předpokládám, že u toho stojíš zřejmě poprvé, případně se učíš, i když za jistých okolností cbn kotouč orovnat jde tak se to nepředpokládá kromě oživení po zasrání zrn pojivem nebo materiálem, milan psal o orovnání keramického kotouče diamantem a ne o diamantu na porovnání! :)
jak už jsem psal, šel bych cestou největší pravděpodobné chyby, která se nachází na onom magnetu-obrobek a s největší pravděpodobností, jak to tak čtu, také na té přední straně brusky-obsluha
takže jak je to široké, jak je to dlouhé, kolik děláš denně kusů, je to jen jeden, nebo víc, k tomu broušení je třeba více krámů než je zdrávo, magnet není alfa a omega
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

13. 11. 2018, 10:47

tenhle system neznám, takže těžko se k tomu nějak vyjádřit. Ale třeba těch 0.02 na úbytek toho CBN se mi zdá nějak moc, kolik je přesah (kolik to pak bere při těch 800mm/min), neodhadnu.
Co se týče té brousitelnosti té D2 - tak se brousí mizerně (klasikou spíš až tragicky), borazonem diametrálně líp.
Pokud se je kotouč na čisto ostrý a nematlá to (když tak lehce oživit), tak by to mělo jít brousit "tak nějak".
To je samozřejmě nejlíp slyšet, brusič co je v obraze, by to slyšel při prvním přejezdu.
Brusič, co to neslyší, měl by jít dělat něco jiného.
Stále ovšem nikde nevidím co je na tom výkresu :mrgreen: napsané (předepsáno) za toleranci rovinnosti té střižnice či co to je a ani jak to vůbec vypadá - nejspíš bude mít tvarový díry a tak se to překvapivě bude deformovat podle toho jak to vypadá :mrgreen:
Mj. ta D2 by měla být zásadně zmrazovaná, protože jinak se u ní dodatečně a nedefinovatelně bude rozpadat ten zbytkový austenit a tudíž se to bude furt hejbat.
Na kvalitu tepelného zpracování (pokud to má držet rozměry) citlivá je, zásadně.
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3291
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

13. 11. 2018, 10:48

no řešit po internetu výuku brusiče je poněkud problém to co by vás naučil zkušený brusič za hodinu bude přez fórum trvat týdny. a výsledek nebude stát za nic jakási interakce a zpětná vazba je příliš pomalá.
Před asi rokem odešel zkušený brusič z nástrojárny a pak tam dosadili mlaďocha,který údajně brousil kalibry.
Zavolali pak starého pána cca 80 let, aby ho zaškolil... během té doby zaučování cca 2 měsíce jsem tam párkrát byl.
Co ten dědula uměl to bylo neskutečné.
Například tam brousil takovou lištu s drážkou přes celou hloubku něco podobného jak je upínka k lyře délka asi 400mm říkám mu nemáte strach, že se to prohne přejel po tom rukou a říká ne bude to rovné.
On říká ne to bude v pohodě...
říkám předpokládám, že tím prstem jste neměřil rovinnost?
Ne, měřil jsem teplotu.
Kvůli menšímu vnesení tepla při broušení byla lišta šikmo přes magnet, tak aby byla dráha kotouče co nejkratší.
broušení bylo na sucho na Bph 200 NA
Toto je způsob jak získat zkušenosti.
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

13. 11. 2018, 10:58

tumlik píše: 13. 11. 2018, 10:17
denta píše: 13. 11. 2018, 6:28 Kotouč je cbn . Správnosti diamantů na porovnání si jistá nejsem.
nějak z té odpovědi předpokládám, že u toho stojíš zřejmě poprvé, případně se učíš, i když za jistých okolností cbn kotouč orovnat jde tak se to nepředpokládá kromě oživení po zasrání zrn pojivem nebo materiálem, milan psal o orovnání keramického kotouče diamantem a ne o diamantu na porovnání! :)
jak už jsem psal, šel bych cestou největší pravděpodobné chyby, která se nachází na onom magnetu-obrobek a s největší pravděpodobností, jak to tak čtu, také na té přední straně brusky-obsluha
takže jak je to široké, jak je to dlouhé, kolik děláš denně kusů, je to jen jeden, nebo víc, k tomu broušení je třeba více krámů než je zdrávo, magnet není alfa a omega
Když ty jeho odpovědi čtu, tak podle mě je hlavní problém obsluha - protože si nedokážu představit, že by nějaký brusič měl odvahu diskutovat o deformacích v řádu 0.003 u takového svinstva jako je třeba ta D2 nebo 2002 bez výkresu dílce.
co se týče toho diamantu - je to přesně tak - myslel jsem to pro klasiku.
Borazon by se měl orovnávat (pokud je to serie) přesně podle velikosti zrn - jinak zk. diamant a nebo kotouč - pak to nebude řezat, bude to matlat.
Oživení - podle zvuku a povrchu (bez mikroskopu nebo alespoň lupy, konečná).
Pokud to brousí cbn a ani nenapíše, co má za kotouč (keramiku nebo bakeliťák nebo jiný) a alespoň co je to za zrnitost a koncentraci , tak je čistá ztráta času se pokoušet něco radit.
denta
Příspěvky: 40
Registrován: 6. 9. 2014, 1:45

13. 11. 2018, 1:18

Ano i brusky stojím prvně. Stejně jako s kusovou výrobou se setkávám prvně jsme 4 lidi na 10 strojů. Nikdo z nás nedělal se zakalenymi kusy ani s přesností na mikrony.uprimr nevím proč mě vzali ani ci je to za saskarnu. Ale máme možná rok na to vychytat kvalitu tak se o to pokouším. Parametry ke kotouci
1542114659867945892506.jpg
zatím děláme přípravky které jsou tenčí a bývají provrtane nebo v nich jsou drážky. Pak budem dělat razniky a matrice které bývají vyšší a většinou nebývají provrtane zkus.
1542114659867945892506.jpg
1542114659867945892506.jpg
jinak měli jste pravdu problem byl v prohnuti zatím čekám na další měření. Zatím usínám jen na magnet.
Přílohy
1542114892864154297774.jpg
15421149173361466425983.jpg
15421149538232117789881.jpg
Engineer
Příspěvky: 2354
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

13. 11. 2018, 1:43

Jediná připomínka ... jak tam chcete honit tisíciny bez pořádný klimatizace, jinak souhlas s tím co píší kolegové, to že mašina umí tisíciny na displeji a má je v popisu protokolu, neznamená že to může obsluhovat na ty tisíciny kdokoliv. Tohle chce praxi, roky praxe .... tedy sehnat někde toho osmdesátiletýho dědu co celej život brousil a opravdu to umí a na pár tejdnů mu dát aspoň litr na hodinu, aby měl opravdu solidní motivaci svoje znalosti předat. :!:
denta
Příspěvky: 40
Registrován: 6. 9. 2014, 1:45

13. 11. 2018, 1:51

Když mi ve firmě nejsou schopni objednat ani upinky napruklad tak asi nebude ani 80 ti letej děda. Se omlouvám že nemám praxi. Ale nějak ty tolerance řešit musím.tak se zkusím zeptat na fóru ne. Nekde ty informace musím ziskat
denta
Příspěvky: 40
Registrován: 6. 9. 2014, 1:45

13. 11. 2018, 2:03

Prekryti 19 mm
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

13. 11. 2018, 2:43

denta píše: 13. 11. 2018, 1:51 Když mi ve firmě nejsou schopni objednat ani upinky napruklad tak asi nebude ani 80 ti letej děda. Se omlouvám že nemám praxi. Ale nějak ty tolerance řešit musím.tak se zkusím zeptat na fóru ne. Nekde ty informace musím ziskat
Zkusím několik poznámek.
V prvé řadě, toho vxxa (a to volím ještě mimořádně jemná slova), co "vymyslel" ten dílec s tímto tvarem z D2 (2002K není problém, ale problém je ten tvar a ta požadovaná geometrie - u takové tvarové "gumy" najednou) a chce to mít rovný v 0.003 :mrgreen:, po kotouči, bych k té brusce postavil.
Ne, že by to nešlo nabrousit, ale je to naprosto na hraně a tak to bude tragedie - jak časově, tak tudíž i ekonomicky.
Druhá poznámka - bylo by mi možné vysvětlit, proč kotouč, co má na sobě napsáno 80m (viz fotka) točíš (viz ten "soft") 35m?.
Je to keramika, (bych řekl) takže ta řezná rychlost na tom není pro srandu králíkům. Není řezná rychlost, nebrousí. Easy :D . U CBN to sice je daleko míň dramatické než u klasiky, ale i tak - 35m je tak na bakeliťák (ten je tolerantní na malou řeznou rychlost).
Pokud nemáš otáčky a chceš aby to netopilo (nedeformovalo se to), tak já bych to radši dělal bakeliťákem, protože problémy, budou třetinové. Ovšem samozřejmě, podle toho jestli to je serie nebo kusovka (to taky nikde v té křišťálové kouli nevidím).
Mj., takový dílec (a to pořád nevidím ten výkres) bych nevzal ani náhodou.
A pokud ano (a proč tam vůbec ta geometrie je?), tak ať si tu rovinnost dolapují .
A na závěr (to spolehlivě každého naxxxx) - to, že někdo je schopen opravdu dobře brousit na magnetce (ale i na děrovce nebo hrotovce) je vždy pouze dáno hodinama, co si doposud odstál u mašiny. A počtem nepovedených a povedených kusů, co mu prošly rukama.
Proto taky v seriozních nástrojárnách na tvarových magnetkách a nebo obecně v přesném broušení prakticky nevidíš nikoho mladého - protože prostě ty roky praxe, neočuráš, ani kdyby ses rozkrájel.
A a ta praxe navíc musí být vedle někoho, kdo to opravdu umí - aby ti to předal - a pěkně napřímo - myšlenka, že se to naučíš "po netu" je stejně dobrý nápad jako učit se hrát na housle, taky po netu.
Takže si prosím najdi někoho v důchodovém věku, živého a blízko (ne na netu) a
uč se od něho, dokud máš tu životní přiležitost.
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

13. 11. 2018, 2:56

Engineer píše: 13. 11. 2018, 1:43 Jediná připomínka ... jak tam chcete honit tisíciny bez pořádný klimatizace, jinak souhlas s tím co píší kolegové, to že mašina umí tisíciny na displeji a má je v popisu protokolu, neznamená že to může obsluhovat na ty tisíciny kdokoliv. Tohle chce praxi, roky praxe .... tedy sehnat někde toho osmdesátiletýho dědu co celej život brousil a opravdu to umí a na pár tejdnů mu dát aspoň litr na hodinu, aby měl opravdu solidní motivaci svoje znalosti předat. :!:
Kdysi existovala taková celkem jednoduchá poučka - na brusce cokoli pod 0.005 je drahé, pod 0.003 problém a pod 0.002 čistá sabotáž.
Kdybych s takovým dílcem před třiceti roky přišel za kamarádovo otcem (už tehdy mu bylo přes 60 a nikdy jsem už lepšího brusiče nepotkal), tak bych rovnou dostal natvrdo po papuli s slovy "aby sis to pro příště pamatoval, že konstruktér nesmí být blbej - vymyslíš si xxxxxxxx, a kdo to pak má vyrábět?" :mrgreen:
denta
Příspěvky: 40
Registrován: 6. 9. 2014, 1:45

13. 11. 2018, 3:13

Jen pro doplnění info vše je kusovka. Max někdy po 2. Měl by to být nějaký přípravek na brusku na kulatou. 35 metrů je tam proto protože s tímto kotuloucem brousily takto ve svycarsku kde jsem byli na školení. Měli stejný stroj. Výkres byl v předchozím příspěvku.
Engineer
Příspěvky: 2354
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

13. 11. 2018, 3:20

denta píše: 13. 11. 2018, 1:51 Když mi ve firmě nejsou schopni objednat ani upinky napruklad tak asi nebude ani 80 ti letej děda. Se omlouvám že nemám praxi. Ale nějak ty tolerance řešit musím.tak se zkusím zeptat na fóru ne. Nekde ty informace musím ziskat
budu drsnej ... řekni manažérům ať Ti ukážou jak se to má dělat a ať Ti předvedou jak ty tisícinový tolerance udržej ... když nejsou ochotný zaplatit někoho kdo to opravdu umí a pořídit kvalitní klimatizaci.
Osobně bych šel dělat jinam ... tady se budeš jen trápit a poslouchat neustálý kecy jak to neumíš, když přece ty CNC brusky za miliony jsou tak přesný .... podle protokolu a dělaj samy. :(
Engineer
Příspěvky: 2354
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

13. 11. 2018, 3:30

milan584 píše: 13. 11. 2018, 2:56 ... Kdysi existovala taková celkem jednoduchá poučka - na brusce cokoli pod 0.005 je drahé, pod 0.003 problém a pod 0.002 čistá sabotáž.
Kdybych s takovým dílcem před třiceti roky přišel za kamarádovo otcem (už tehdy mu bylo přes 60 a nikdy jsem už lepšího brusiče nepotkal), tak bych rovnou dostal natvrdo po papuli s slovy "aby sis to pro příště pamatoval, že konstruktér nesmí být blbej - vymyslíš si xxxxxxxx, a kdo to pak má vyrábět?" :mrgreen:
Toto prosím vytesat do mramoru a pozlatit !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Naprostej souhlas.
Já říkám obecně že tolerance 2 stovky je vcelku sranda (u malých dílů) stovka už je maso, pět tisícin málokdo zaplatí a mluvit o tolerancí pod tuhle hodnotu je vesměs něco jako hledání života ve vesmíru... všichni vědí, že existuje, ale málokdo si vůbec umí v hlavě představit jak asi vypadá, podobně jako si málokdo umí představit jak vypadá ta tisícina .... holt od PC a z Cadu se to krásně konstruuje a toleruje, když se ta tisícina nazoomuje na půl monitoru. Tvrdím že každej, kdo konstruuje by si měl jít čas od času svůj výtvor sám vyrobit ... aby pak nevymýšlel píčoviny. :lol:
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6935
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

13. 11. 2018, 3:34

já bych jí neodrazoval , pokud mají rok na odladění kvality tak at se tomu věnuje , je kupa lidí kteří se na strojích naučily samy jen třeba z videii a co kde okoukaly , ale taky si příjdou na své postupy, jasně brusky jsou jiný level , ale pokud ji nesřílí za každý nepovedený kus tak proč to nezkusit.
Odpovědět

Zpět na „kdyz nebudes vedet kam“