ovládací panel

kdyz nebudes vedet kam to dat tak to napis sem, admin to za tebe umisti nebo vytvori novou sekci
irulan
Příspěvky: 67
Registrován: 13. 12. 2013, 5:32
Bydliště: Obora 4 Doksy 47201

10. 2. 2019, 5:22

dobrý den ,poptávám někoho kdo by dokázal vyrobit kopii ovládacího panelu pro zmrzlinový stroj SPACEMAN 686A , stroje které mám se již deset let nevyrábí a mně postupně odcházejí ovládací desky a někdo se tu snad výrobou desek zabývá ,foto přikládám , originál desky bych také dodal samozřejmně ,v každém stroji jsou ty desky dvě
Přílohy
P_20170319_113721.jpg
P_20170321_202621_1_p.jpg
P_20170321_203037_1_p.jpg
irulan
Příspěvky: 67
Registrován: 13. 12. 2013, 5:32
Bydliště: Obora 4 Doksy 47201

11. 2. 2019, 12:43

tak mi bylo zděleno že to je příliš drahé ,smůla
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6943
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

11. 2. 2019, 1:40

co je to drahé ? co na těch deskách odchází ? co vše se tím ovládá ?
Uživatelský avatar
jenicek
Příspěvky: 1528
Registrován: 17. 9. 2018, 9:35
Bydliště: Vedle Trautenberka

11. 2. 2019, 2:03

Podle mě na samotné desce se nemá co pokazit. Co může odcházet jsou foliové klávesnice, relé, elektrolyty, výkonové prvky a mikroprocesor s pamětí (pokud tam nějakej je). Oprava by nemusela stát majlant. V případě mikroprocesoru to však může bejt konečná a udělat novou desku bude v podstatě vymyslet novej stroj (tomu pak asi odpovídá i ta cena, že to je v astronomické výši).
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

11. 2. 2019, 3:00

Docela by mě zajímalo, co všechno řídí elektronika v takovém zmrzlinostroji.
Pokud bys o tom něco napsal, tak předem děkuji.

To nějak umí samo dávkovat množství do jednoho kornoutu? A jak se pak dělá to, když tam obsluha trochu "přihodí", když se jí zdá, že je toho málo (nebo když je to kamarádka)?
A pokud to měří tu porci - dá se tam šidit? Že by třeba obsluha ukončila výdej dřív, než to nateče plné?
A jak se ta porce měří? Jen časově nebo je tam nějaký měřič průtoku?
A má to nějaké "učetnictví" a umí si to hlídat kolik ještě porcí by mělo zbývat atd.?

Píšeš, že to má 2 stejné desky. To znamená, že ty 2 sady displeje+tlačítka jsou symetrická, a že jsou tam i 2 desky s procesorem? Na těch fotkách není moc vidět, jestli je to úplně stejné.
To je pro obsluhu pravákem nebo levákem? A nedají se v první fázi jen přehodit a používat je jen na jedné straně? Nebo tam musí být oba?
Mimochodem mi připadá zbytečně složité, jestli je ta elektronika celá opravdu 2x. Jednodušší na výrobu ale i na programování by bylo mít jenom na jedné desce konektory pro připojení více displejů a tlačítek, které by byly zapojený paralelně. Pokud to nějak "účtuje", tak v případě 2 desek se ty dvě musí nějak navzájem domlouvat.
Pokud odchází procesorová deska, ale displeje jsou OK, tak by se toho možná dalo využít a použít 2 displeje jen k jednomu procesoru. Taková předělávka by možná byla celkem snadno realizovatelná.
A co případně to ovládání udělat nějak jinak, displeje třeba nechat, ale ta nejpoužívanější tlačítka udělat nějaká velká někam jinam (nebo třeba jako pedály atd.).

Pokud bys to chtěl vyvinout a vyrobit znovu, tak by to chtělo k tomu nějaké fotky senzorů a případně akčních členů, které to ovládá.
Jinak to asi (snad) nic až tak složitého nebude, bude to taková "Arduino-like" aplikace, doplněná o nějaké I/O.

Pokud odchází jen to ovládání (ty klávesnice) a vrchní krycí vrstva není poničená, tak se dají pod ni dát nové kontakty, ať už opět fóliové, nebo "lupací" mechanické, vodivá guma nebo dokonce mikrospínače a malým zdvihem.

Docela se těším jestli o tom něco napíšeš a případně vyfotíš. Nakonec se zmrlinostrojem se z druhé strany setkal asi každý z nás, tak by bylo zajímavé vědět, co je po pokličkou.

Díky.
Petr68
Příspěvky: 878
Registrován: 3. 12. 2015, 9:38
Bydliště: Karlovy vary

11. 2. 2019, 4:09

Jednou jsem podobný stroj na zmrzlinu měl rozebraný, taktéž bylo nefunkční ovládání. Tento stroj byl dvojitý (vanilka, citrón) :) Měl v sobě dva míchače, které se spouštěly v časových intervalech, jež bylo potřeba nastavovat, dále chlazení tedy spouštění chlazení a hlídání teploty a dva malé šnekové dopravníky spouštěné příslušnou pákou. Dále bylo možné nastavit časový interval chodu šneku, tedy chod přes čas a nebo pouze puštění páky. A poslední bylo počítadlo pohybu pákou, ale to už pán nechtěl. Vyřešeno LOGEM Siemens a dislplay k logu.
Strigon ME-250, SV18RA, Mikromat SFW200/600, L-TEC Ductling II
irulan
Příspěvky: 67
Registrován: 13. 12. 2013, 5:32
Bydliště: Obora 4 Doksy 47201

14. 2. 2019, 5:19

ta zatracená deska řídí všechno , zapnutí stroje kdy přez spinač nahodí 400V , další funkce je spuštění chladicích kompresorů , hustota zmrzliny je hlídána podle odběru proudu elektromotorů které pohánějí převodovku k míchacím metlám a je to jištěné termostatem který při cca -7 to vypne, další prvek na panelu je takzvané mytí kdy to spustí motory ale bez kompresorů chlazení jen se to točí a vyplachuje vodou ,další funkce je takzvaný noční režim kdy v intervalu podle teploty smesi to spouští míchání i chlazení a udržuje to konstantní teplotu v zásobníku se zmrzlinou +4 celsia , relé spinače atd je ovládáno na druhé desce která od té první dostává příkazy , při pohybu výdejní pákou se stroj a chlazení okamžitě spustí při zpětném pohybu se zavře výdej a stroj dochladí a vypne se , hledám někoho kdo se vyzná v tom slaboproudu kdo by dokázal sestavit soubor komponentů a jedním vrzem je vyměnit mimo mikroprocesor ale i ten se třeba v řídící jednotce aut dá přehrát na nový tak snad by šel i tady zkopírovat a nacpat do nového , prostě někoho kdo se v té změti odporů kondentátorů atd vyzná a byl by schopen to povyměňovat , já zvládnu soustruh nebo frézu ale tohle je prostě mimo mé schopnosti , stroje které provozuji jsou v podstatě dva v jedné kysně,každá půlka má vlastní napájení ovládání a je samostatně schopná provozu tedy i motor a převodovka pro každou stranu , říká se jim dvouokruhové , pokud by někdo byl schopen a ochoten s e na to přijet podívat a posoudit jaké jsou možnosti cestu samozřejmně uhradím tedy pokud nepoletí soukromým vrtulníkem :-) je to problém toho že dnes už se vyrábí pouze digitálně řízené stroje a ty umí všechno jen ne dobrou zmrzlinu , ty staré mašiny mají sice 2x větší nároky na energie ale umí opravdu zmrzlinu jak má být , pro ilustraci si stačí na facebooku zadat ,,Zmrzlina Obora,, sedíme na adrese Obora 4 Doksy psč 47201 okres Česká Lípa , kousek od Máchova jezera ,v létě je tu krásně takže pokud by si někdo udělal výlet určitě se domluvíme protože opravdu nerad bych o ty staré mašinky přišel kvůli pár odporům :-)
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6943
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

14. 2. 2019, 5:32

to není zas tak složité , ale jak se projevuje porucha těch desek ? máš nějakou náhradní -třeba i poškozenou ?
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

14. 2. 2019, 5:38

Přesně tak, výrobce prostě něco podcenil a proto to odchází.
Stačí dát výkonější rezistor, kondík na vyšší teplotu, přepěťovou ochranu, překopat nějaký obvod a bude to fungovat nadosmrti.
Je špatně snažit se vyrábět stejné desky a měnit je.

Buď odchází stále to samé a pak není ani třeba kreslit zapojení desky.
Případně bude nutné to překreslit a pak logicky projít kde je zakopaný pes.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

14. 2. 2019, 7:33

Přidávám se k předřečníkům: napiš, co nefunguje, tj. jak se závada projevuje.
Hlavně popiš co všechno žije, když je v tom poruchovém stavu.
A jestli to do chyby skočí hned (tedy třeba se to vůbec nedá ani rozjet), nebo jestli se to stane až po nějaké době provozu.

Byla by fakt škoda kvůli nějakým pár součástkám ukončit výrobu dobré zmrzliny.
irulan
Příspěvky: 67
Registrován: 13. 12. 2013, 5:32
Bydliště: Obora 4 Doksy 47201

15. 2. 2019, 8:50

rád bych popsal co se stane když ovládací deska začne stávkovat a odpověd je v podstatě jednoduchá , nestane se NIC :-( prostě stroj svítí a to je tak všechno , za provozu když venku stojí fronta je to infarktová situace takže letím do dílny z náhradního stroje vyndám desku ve stánku to přehodím a mašinka ožije ,starou desku po čase znovu zapojím a ono to zase jede ? nic jako ,,restart,, ta mašina nemá výráběly to v číně asi kolem roku 2008 - 2010 a nějakou náhodou vyrobily stroj který co se týká kvality zmrzliny prostě nemá konkurenci ,další série strojů od roku 2010 už je opět kvalitně čínsky zmršená a jejich výroba je tak zjednodušená a ošizená že do starých mašin se nedá nic použít , nápad použít výkonnější komponenty na tu desku je určitě správná cesta ale pro mne je to jen deska plná součástek nic mi to neříká než že se něco pokazilo ,u PC je to prosté když nejede koupím nová střeva sestavím a jede to dál tady bohužel novou koupit nelze protože už je nikdo nevyrábí , kolem 8.3. podle počasí bych rád otevřel a opět jako každý rok to bude ,,naskočí nebo nenaskočí ,, a proto jsem tady , určitě je tu dost těch pro které je to jako list popsaného papíru a mají vybavení tu zatracenou desku přečíst a vylepšit , mám čtyři ty stroje to je osm základních desek a kdybych nebyl kvalitou a chutí zmrzliny vyhlášený široko daleko a jasně že mne to živí tak se na to vyprdnu ale na trhu prostě není v nabídce stroj který by dokázal toho sterého SPACEMANA nahradit, nechci dělat místo zmrzliny mraženou pěnu která do minuty teče ale to co dělám kdy kamioňákům vydrží 15km a neukápne :-) , desku k posouzení mohu do cca 100km dovézt nebo poslat když to bude ale radši bych tady na místě kde přeci jenom ve stroji se to dá změřit lépe , různé hřídele ložiska převodovky řemeny atd si dokážu vyrobit ale elektronika není můj chleba , nafotím to na dám to sem
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6943
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

15. 2. 2019, 10:41

popiš líp co je nic - chápu že pro tebe to moc nedává smysl , ale ten kdo tomu hoví pomůže každá drobnost - takže třeba že nereagují klávesy , nebo nereaguje na pohyb páky a pod . může v určitý moment zamrznout procesor - třeba když sepne kompresor - pak by stačilo pořešit odrušení a pod.
nafot zbytek elektroniky - někde bude nějaký zdroj a další spínací prvky - relé- stykač ?
Engineer
Příspěvky: 2357
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

15. 2. 2019, 2:19

Jen tak zlehka si tipnu, šváby jsou tam všechny v paticích a řekl bych, že i dost mizernejch ... po těch letech možná horší kontakty na obvodech i v patici, no a pak se to chová jak píšeš ... tedy nenaběhne procesor či paměť, neděje se nic, je to "mrtvý", vyměníš desku, tedy se to trochu pohne, oklepe a příště to zase jede jako by se nic nedělo...... Pochopitelně že problém mohou být i elyty, popřípadě může zlobit relé, není vyloučenej ani nějakej studenej spoj v oblasti napájecího zdroje...
atlan
Příspěvky: 3345
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

15. 2. 2019, 3:46

Nezabudnite na relatka ktore nespinaju, teda kontakt pritiahnr ale je opaleny a stava neprejde.
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

15. 2. 2019, 5:10

Důležitá je perioda poruchy a zda se dá nějak simulovat.

Když jsme měli podobný problém tak jsem používal mrazící sprej a horkovzdušnou pistoli, za provozu střídavě chladit a nahřívat součástky.
Dá se odhalit přímo kus, nebo část na desce, studený spoj apod.

Ten kontakt v paticích je dobrý tip, stálo by za to desky umýt a pak spoje namazat (konektory, patice IO, všechny co ve stroji je).
Já to vždy čistím nejdříve nějakým běžným čističem na kontakty, pak velmi důkladně propláchnout isopropylalkoholem a nakonec všechny kontakty natřu vazelínou. Není to jen tak nějaká vazelína jedná o speciální produkt CG53A a fakt pomáhá.

Prostě to chce selektivně eliminovat možné příčiny.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
Odpovědět

Zpět na „kdyz nebudes vedet kam“