Divné chování v ose Z

kdyz nebudes vedet kam to dat tak to napis sem, admin to za tebe umisti nebo vytvori novou sekci
Odpovědět
Rvašek
Příspěvky: 71
Registrován: 14. 7. 2018, 9:49

21. 2. 2019, 8:35

Zdravím Vás, nedokážete mě někdo nasměrovat, kde hledat příčinu problému, který mě začal trápit u mé čínské hobby hračky ... ?

Po čtvrt roce bezproblémového používání (dělám si modely ze dřeva) se mi mašinka začala chovat prapodivně a to:

V pravé části pracovní plochy (bráno od středu stolu směrem doprava) mašina frézuje/gravíruje tak jak má, dostane li se na levou stranu prac. stolu, začne krokový motor osy Z mít "tvrdý" zvuk při pohybu a nehledě na instrukce z G-CODE se začne pomalu a postupně "zakousávat" hlouběji a hlouběji do materiálu (co posuv/krok v ose Y, to další sestupný krok) :O( Překontroloval jsem či přeinstaloval snad vše co se dalo, software, drivery, vyčistil vodící tyče, rozebral a odzkoušel krokáč, .........., překontroloval tuhost, překontroloval šrouby, ... .
Nerozumím elektronice a tudíž řídící jednotka je pro mne tabu, ale po prošmejdění různých zdrojů na netu, mi přijde divné, že by Controller zrovna způsoboval zrovna toto.

Nesetkal jste se někdo s tímto problémem?

Jedná se o gravírovačku/frézku: USB 1,5KW VFD 4AXIS ENGRAVER CNC 6040 ROUTER ENGRAVING MACHINE+CONTROLER (model od CNCEST)

Děkuji za případné reakce

Vašek
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

21. 2. 2019, 9:15

Těch důvodů jistě může být hodně. Nejvíc to vypadá na nějaký mechanický problém (na jedné něco drhne), ale třeba to může být i tím, že máš problém s izolací kabelů, a když se víc nebo jinak ohne kabelový řetěz, tak se třeba něco zkratuje nebo naopak přeruší.

Ale píšeš, že mechanicky si to umíš zkontrolovat, jenom systém ne.
Tak případné podezření na systém můžeš celkem snadno vyvrátit nebo potvrdit tak, že přehodíš výstupy ze systému do driverů mezi osami X a Y, a pak by se to muselo chovat blbě při pohybu v jiné ose. Nebo nechat osy stejně, ale otočit dráty od krokáčů, ty pak pojedou naopak. Takže to sice bude všechno frézovat zrcadlově obráceně, ale to pro pokus nevadí.

A taky jsi nenapsal, jestli to závisí na rychlosti obrábění. A jestli to funguje stejně blbě i naprázdno, nebo jenom po zatížení skutečným obráběním. A jestli je to stále stejné, nebo to má náhodný charakter.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22384
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

21. 2. 2019, 11:24

Nektere tyto stroje meli spatne drivery krokacu
Je treba pripadne vyloucit i toto
Prohodit napriklad mezi ossma
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Rvašek
Příspěvky: 71
Registrován: 14. 7. 2018, 9:49

22. 2. 2019, 9:19

Předně děkuji za nápady.

Prohodil jsem Z za Y, odinstaloval drivery a problém přetrvává, takže jdu na proměření kabelu pro Z.
Rvašek
Příspěvky: 71
Registrován: 14. 7. 2018, 9:49

22. 2. 2019, 9:21

Mex píše: 21. 2. 2019, 9:15 Těch důvodů jistě může být hodně. Nejvíc to vypadá na nějaký mechanický problém (na jedné něco drhne), ale třeba to může být i tím, že máš problém s izolací kabelů, a když se víc nebo jinak ohne kabelový řetěz, tak se třeba něco zkratuje nebo naopak přeruší.

Ale píšeš, že mechanicky si to umíš zkontrolovat, jenom systém ne.
Tak případné podezření na systém můžeš celkem snadno vyvrátit nebo potvrdit tak, že přehodíš výstupy ze systému do driverů mezi osami X a Y, a pak by se to muselo chovat blbě při pohybu v jiné ose. Nebo nechat osy stejně, ale otočit dráty od krokáčů, ty pak pojedou naopak. Takže to sice bude všechno frézovat zrcadlově obráceně, ale to pro pokus nevadí.

A taky jsi nenapsal, jestli to závisí na rychlosti obrábění. A jestli to funguje stejně blbě i naprázdno, nebo jenom po zatížení skutečným obráběním. A jestli je to stále stejné, nebo to má náhodný charakter.
Mechanický problém bych vyloučil, po vizuální kontrole a přeměření odchylek konstatuji, že tady problém není :O(
Rvašek
Příspěvky: 71
Registrován: 14. 7. 2018, 9:49

22. 2. 2019, 10:42

Vada objevena :o)

Přerušený vodič (červená žíla u Z kabelu) :o)

Když se kabelový řetěz přesunul na levou polovinu stroje, přerušil se kontakt uvnitř (nějak poškozené žíly)

Děkuji Robokope za nasměrování :o)
pavel-gravos
Příspěvky: 318
Registrován: 27. 1. 2008, 4:30

22. 2. 2019, 12:07

To se mi taky stalo, ale s vretenem. Normalne frezuji, a zniceho nic vreteno stoji, vse ostatni jede,
nastroj v haji. Dal jsem novou frezu, peclive hlidal a byl pripraveny, a na stejnych souradnicich zase, a nestihnul jsem vubec zareagovat, byl to fofr.
Taky ulomeny dratek, a projevil se jen nekde...
Rvašek
Příspěvky: 71
Registrován: 14. 7. 2018, 9:49

22. 2. 2019, 4:15

pavel-gravos píše: 22. 2. 2019, 12:07 To se mi taky stalo, ale s vretenem. Normalne frezuji, a zniceho nic vreteno stoji, vse ostatni jede,
nastroj v haji. Dal jsem novou frezu, peclive hlidal a byl pripraveny, a na stejnych souradnicich zase, a nestihnul jsem vubec zareagovat, byl to fofr.
Taky ulomeny dratek, a projevil se jen nekde...
Jsem rád, že to byla žíla vodiče, kdyby to bylo něco v řídící jednotce, byl bych v koncích, tam hledat neumím a servis na tyto "číňany" jsem nikde nedohledal.
Odpovědět

Zpět na „kdyz nebudes vedet kam“