Hrnčířský kruh

kdyz nebudes vedet kam to dat tak to napis sem, admin to za tebe umisti nebo vytvori novou sekci
rawen
Sponzor fora
Příspěvky: 1559
Registrován: 15. 3. 2008, 12:22
Bydliště: Prostějov

20. 3. 2019, 6:39

Děkuji všem diskutujícím - beru to tak, že jste to (zatím) nikdo osobně nestavěli. Oproti konstrukcím z netu jsem se dál nedostal.

Radek
soustruh Bernardo 500, frézka Proxxon
(CNC Tron, CNC Proxxon MF70)
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7212
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

20. 3. 2019, 7:12

rawen píše: 20. 3. 2019, 6:39 Děkuji všem diskutujícím - beru to tak, že jste to (zatím) nikdo osobně nestavěli. Oproti konstrukcím z netu jsem se dál nedostal.

Radek
sorry
sorry že jsme tě neuspokojili
reagoval jsem já i kolegové na panický strach z elektriky který ze tvého dotazu kouká jak sláma z bot
všichni už jsme navrhli a postavili (kolegové sorry že za Vás mluvím) spoustu složitějších pohonů než je jeden hrnčířský kruh
pokud to zapojí myslící člověk podle platných norem, není se čeho bát
to bych se spíš bál, že x jednotek až desítek kg těžký kotouč/setrvačník třeba i na šlapací pohon někdo panelákovej přidělá k nějakému rámu ohnutým plíškem a ve vhodném okamžiku se to utrhne a začne to jezdit po bytě
Naposledy upravil(a) testone dne 20. 3. 2019, 7:16, celkem upraveno 1 x.
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
DwPetr
Příspěvky: 4883
Registrován: 23. 9. 2016, 8:25

20. 3. 2019, 7:16

TOS H 63, Strigon GH 560, KFD 250, Berco HON 200, Stanko 16K20, TOS 4C, ZMM NK 203, FUS SMC-8B
rawen
Sponzor fora
Příspěvky: 1559
Registrován: 15. 3. 2008, 12:22
Bydliště: Prostějov

20. 3. 2019, 8:00

Nejde o neuspokojili - sami hned vedle kritizujete "ujíždění" vláken jinam.
K tomu panickému strachu mám jen to, že dělám mechatronika - elektrikáře se specializací na PLC a pohony. Odtud plyne snaha si postavit kruh sám i jistý respekt k předpisům. Uvažoval jsem použití (šuplíkové) nejmenší V20 + motoru Siemens a náhonu řemenem (zakrytovaným). A čekal jsem, že třeba potkám lepší nebo ověřené řešení.

Radek
soustruh Bernardo 500, frézka Proxxon
(CNC Tron, CNC Proxxon MF70)
Uživatelský avatar
jova
Příspěvky: 2510
Registrován: 2. 11. 2007, 1:40
Bydliště: Chýnov to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

20. 3. 2019, 8:13

Já když ho dělal pro děti, tak jsem to postavil následovně:
Výškově stavitelné sedadlo, mohl jsem u toho sedět já i děti
Plastový kruh přidělaný na hřídeli z hlazenky, pod ním plastový lavorek s vrapovým odpadem se špuntem do kyblíku
V lavoru opět kus těla z plastu nahoře gufero, pod ním klasické ložisko, guma mezi tím a lavorkem. Vše přišroubováno na kostru z jaklů.
Hřídel zakrytá odpadní trubkou aby se nikdo nenamotal, dole pak kosoúhlé ložisko.
Setrvačník z nějakého gazíku průměr cca 40cm.
Motor upevněný výkyvně na pantu, na hřídeli přišroubovaný gumový "puk" který přitlačením k tomu setrvačníku roztáčel kruh do potřebných otáček.
Celé se to ovládalo šlapkou pomocí bowdenu, a jednoduchého pákového mechanizmu . Výhodou té šlapky je opět její umístění do optimální výšky podle obsluhy. Maximální rychlost se nastavila při výrobě správnou vzdáleností toho puku od hřídele, roztáčení, nebo pomalejší otáčky se regulovaly tou šlapkou.
Více asi napoví fotka z testování. Ten prostor motoru se pak ještě zakryl.
Motor si tam domysli jaký chceš, nebudu tě ovlivňovat :D
Kruh 2.jpg
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

20. 3. 2019, 10:41

A co stará dobrá klasika a použít transmisi?
Motor bude bezpečně schován v ocelové uzemněné bedně. A mít pod stropem skrz obývák transmisní hřídel by bylo docela stylové. Dal by se na to třeba napojit i velký stropní větrák, léto je za dveřmi.

Případně sofistikované řešení s robotem. Dneska jsem na výstavě Amper viděl malého "humanoidního" robota. Uměl tancovat, předváděl nějaké kung-fu atd.
Byl teda maličký, ale určitě by se dal sehnat i větší.
No a ten by pak kopáním mohl pohánět klasický hrnčířský kruh z pravěku.
Bylo by to pěkná kombinace špičkové moderní techniky a tradičního pojetí řemesla.

;-)
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

21. 3. 2019, 5:38

pokud chces resit predpisy, tak na kruh zapomen, pac musis mit volne rorujici casti stroje zakrytovane, aby tam obsluha nestrcila ruku :)
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
rawen
Sponzor fora
Příspěvky: 1559
Registrován: 15. 3. 2008, 12:22
Bydliště: Prostějov

21. 3. 2019, 6:13

jova - díky. Radek
soustruh Bernardo 500, frézka Proxxon
(CNC Tron, CNC Proxxon MF70)
Odpovědět

Zpět na „kdyz nebudes vedet kam“