Proč se musí jako 1. Brousit zakladna

kdyz nebudes vedet kam to dat tak to napis sem, admin to za tebe umisti nebo vytvori novou sekci
formy
Příspěvky: 4
Registrován: 22. 6. 2019, 8:50

22. 6. 2019, 10:16

Jeste jedna takova nepodstatna vec? Jak to nekdo vyrobí, me tam teda chybi jedna podstatna kota :-D
kiko01
Příspěvky: 1585
Registrován: 27. 10. 2008, 9:06
Bydliště: Martin,Slovakia
Kontaktovat uživatele:

22. 6. 2019, 11:12

Jo myslis sirku toho mensieho obdlznika? To je jednoduche, prepocitas rozmer v mierke pomocou suplery :D
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

23. 6. 2019, 2:11

formy píše: 22. 6. 2019, 10:03 0.1x45 stupňů delam brouskem.. vy nekdo nechavate uplne ostrou hranu treba ve formě ? vzdy se na to musi sahnout.
Mluvim z vyroby.
Aha, takže když budu mít ve formě tunelový vtok, (nebo jiný, co striktně musí být ostrý) tak si ho jako ojedu jako čistou sabotáž :shock: brouskem, aby to pak nemohlo fungovat? A nebo budu srážet hrany u děr pro vyhazovače, aby to pak dělalo co nejvíc zástřiky? A co třeba skládaný jádra nebo dutiny u čelisťový formy - tam to taky budu jako prasit :shock: posrážením, aby to opět dělalo ty hranový zástřiky?
Prostě o tom JAK má CO vypadat, jaké to má mít povrchy, rozměry a tolerance rozhoduje POUZE ten, co je podepsaný na rohovém razítku. Ne nějaký samozvaný sabotér u mašiny nebo klikač myší někde u CAMu.
Uživatelský avatar
Andy V
Příspěvky: 186
Registrován: 17. 8. 2016, 11:46
Bydliště: Rakovnicko

23. 6. 2019, 8:17

Pokud má hrana zůstat ostrá, musí to být na výkrese. Jinak se mohou srazit všechny hrany. Pokud se pletu, prosím o vysvětlení, proč.
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

23. 6. 2019, 9:00

Andy V píše: 23. 6. 2019, 8:17 Pokud má hrana zůstat ostrá, musí to být na výkrese. Jinak se mohou srazit všechny hrany. Pokud se pletu, prosím o vysvětlení, proč.
Přesně tak. Pokud není uvedeno jinak, mělo by se provést tzv. odjehlení. To není sabotér od mašiny, ale pracovník, který dodržuje normu. Za mého působení se považovala odjehlená hrana se sražením do 0,1 mm. Apretura (tzv. ruční úprava) měla sražení 0,2 mm.
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

23. 6. 2019, 10:08

Andy V píše: 23. 6. 2019, 8:17 Pokud má hrana zůstat ostrá, musí to být na výkrese. Jinak se mohou srazit všechny hrany. Pokud se pletu, prosím o vysvětlení, proč.
A umíte pánové číst?
V tom tvrzení je:
...............
"vy nekdo nechavate uplne ostrou hranu treba ve formě ? vzdy se na to musi sahnout."
...............
Vždy je vždy - a to je ten nesmysl - žádné "vždy" u forem neplatí - hrany jsou takové, co je na výkrese - tj. buď globální podle normy, nebo všechny podle poznámky ("nekotované hrany a sražení....) a nebo podle konkrétní koty a nebo pod poznámkou "ostré".
Nějaké "vždy se musí sahnout" - to teda ani náhodou.
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

23. 6. 2019, 10:23

Josef píše: 23. 6. 2019, 9:00
Andy V píše: 23. 6. 2019, 8:17 Pokud má hrana zůstat ostrá, musí to být na výkrese. Jinak se mohou srazit všechny hrany. Pokud se pletu, prosím o vysvětlení, proč.
Přesně tak. Pokud není uvedeno jinak, mělo by se provést tzv. odjehlení. To není sabotér od mašiny, ale pracovník, který dodržuje normu. Za mého působení se považovala odjehlená hrana se sražením do 0,1 mm. Apretura (tzv. ruční úprava) měla sražení 0,2 mm.
řekl bych, že v bývalé čsn 01 3130 (a i v pozdější ISO) bylo (je) jasně definované 0,4x45 či R0,4 a ne nějaké 0,1 nebo 0,2 - proto taky když někdo chtěl všude 0,2, tak se musela uvést ta poznámka nad to razítko "nekotované hrany a sražení 0,2x45° " - protože pokud by to tam nebylo, tak automaticky by to mělo být 0,4 a ne nějakých 0,1, 0,2 a nebo nějaká jiná lidová :roll: tvořivost.
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

23. 6. 2019, 10:26

milan584 píše: 23. 6. 2019, 10:08
Andy V píše: 23. 6. 2019, 8:17 Pokud má hrana zůstat ostrá, musí to být na výkrese. Jinak se mohou srazit všechny hrany. Pokud se pletu, prosím o vysvětlení, proč.
A umíte pánové číst?
V tom tvrzení je:
...............
"vy nekdo nechavate uplne ostrou hranu treba ve formě ? vzdy se na to musi sahnout."
...............
Vždy je vždy - a to je ten nesmysl - žádné "vždy" u forem neplatí - hrany jsou takové, co je na výkrese - tj. buď globální podle normy, nebo všechny podle poznámky ("nekotované hrany a sražení....) a nebo podle konkrétní koty a nebo pod poznámkou "ostré".
Nějaké "vždy se musí sahnout" - to teda ani náhodou.
Možná se pletu, ale nějak mi uniklo, že by byly nějaké nové normy, které platí jen pro formaře a neodpovídají těm ostatním :shock: . To mi připomnělo případ, jak jsem před cca 40ti lety našel nad razítkem napsáno: Hrany srazit podle chuti. :lol: Málem mi praskla bránice, jak jsem se řechtal. Autor výkresu to tam napsal z recese (byl to upínač cca 1 x 1 metr), ale "na talíři" to měl hodně dlouho.
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

23. 6. 2019, 10:35

Josef píše: 23. 6. 2019, 10:26
milan584 píše: 23. 6. 2019, 10:08
Andy V píše: 23. 6. 2019, 8:17 Pokud má hrana zůstat ostrá, musí to být na výkrese. Jinak se mohou srazit všechny hrany. Pokud se pletu, prosím o vysvětlení, proč.
A umíte pánové číst?
V tom tvrzení je:
...............
"vy nekdo nechavate uplne ostrou hranu treba ve formě ? vzdy se na to musi sahnout."
...............
Vždy je vždy - a to je ten nesmysl - žádné "vždy" u forem neplatí - hrany jsou takové, co je na výkrese - tj. buď globální podle normy, nebo všechny podle poznámky ("nekotované hrany a sražení....) a nebo podle konkrétní koty a nebo pod poznámkou "ostré".
Nějaké "vždy se musí sahnout" - to teda ani náhodou.
Možná se pletu, ale nějak mi uniklo, že by byly nějaké nové normy, které platí jen pro formaře a neodpovídají těm ostatním :shock: . To mi připomnělo případ, jak jsem před cca 40ti lety našel nad razítkem napsáno: Hrany srazit podle chuti. :lol: Málem mi praskla bránice, jak jsem se řechtal. Autor výkresu to tam napsal z recese (byl to upínač cca 1 x 1 metr), ale "na talíři" to měl hodně dlouho.
Platí to (ty normy) překvapivě pro všechno - takže žádné "vždy" :shock: a pokud je neuvedeno, tak bylo pěkně 0,4 (a ne nějakých 0,1, 0,2 a podobně). A mj. i to 0,4 má toleranci (viz ta norma) - takže pokud by někdo náhodou odevzdal 0,1 a bylo to podle bez poznámky a nebo bez koty, tak při striktní přejímce to samozřejmě kontrola vrátí bez jakýchkoli diskuzí (mj. je to celkem obvyklý způsob jak v případě potřeby si elegantně vytřít :roll: cosi s výrobcem - docílit lepší cenu)
Uživatelský avatar
Andy V
Příspěvky: 186
Registrován: 17. 8. 2016, 11:46
Bydliště: Rakovnicko

24. 6. 2019, 8:31

Takže se vlastně všichni shodneme, že se na hranu musí sáhnout vždy, pokud není na výkrese uvedeno, že se má nechat ostrá. Proč se tedy dohadujete? Jak velké má být zkosení už je jiná otázka dohledatelná v normách.
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

24. 6. 2019, 8:33

Josef píše: 23. 6. 2019, 10:26To mi připomnělo případ, jak jsem před cca 40ti lety našel nad razítkem napsáno: Hrany srazit podle chuti. :lol: Málem mi praskla bránice, jak jsem se řechtal. Autor výkresu to tam napsal z recese (byl to upínač cca 1 x 1 metr), ale "na talíři" to měl hodně dlouho.
Se srážením hran si člověk vůbec užije legraci. Já mívám nad razítkem "Hrany strojně srazit ..." (plus rozměr sražení ovšem) a kdysi to jeden dodavatel pochopil tak, že "strojně" znamená prostě pomocí nějakého stroje a hrany tudíž orajboval flexou nebo čím. Na součástkách kde se to jen hemžilo setinovými tolerancemi a povrchy Ra 0.4 :-) Jindy jiný dodavatel zase všechno dodržel, jen jednu jedinou hranu díry na kterou se mu nechtělo shánět čtyřku úhlovou frézu nechal srazit nějakého šikovného dělníka šábrem. Bývalo by mu to i prošlo, kdyby ten šikula neporyl na všech kusech špičkou šábru těsnicí plochu na dně té díry :-)
Aleš Procháska
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

24. 6. 2019, 10:34

Taková univerzální věta nad razítkem, že hrany strojně srazit, může tu výrobu pěkně prodražit. U kusovky chlapík na montáži má ty hrany sražený dříve, než někdo tu mašinu na to naprogramuje. A většinou jsou náklady poloviční, neboť montážník má hodinovku třeba 500Kč/h, kdežto CNC frézka nad 1000Kč/h. Takže je třeba přemýšlet, zda ten lepší estetický vzhled dílu za to stojí. U sérovky už je to věc jiná, tam se to zase strojně vyplatí.
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

24. 6. 2019, 11:22

Když se to dělá šikovně, tak ani moc ne. Většinou stačí oklikat hrany a dát tam přednastavenou operaci srážení, i ten stroj to ojede celkem rychle. Co se týká ceny tak v kusovce se to ztratí, protože kusovka je už z principu drahá a v sériovce je to na frézce pár vteřin navíc, u soustruhu se to snad ani změřit nedá :-) No a když se dělá něco co pak přijde třeba zabetonovat, tak holt to strojní sražení a ISO 2786-f škrtnu :D
Aleš Procháska
Odpovědět

Zpět na „kdyz nebudes vedet kam“