Uvolnění zarez hřídele v ložisku

kdyz nebudes vedet kam to dat tak to napis sem, admin to za tebe umisti nebo vytvori novou sekci
Odpovědět
celeron
Příspěvky: 209
Registrován: 27. 2. 2013, 3:49

27. 4. 2019, 9:17

Mám takovou prekérku. V potápěčským scooteru povolila mechanická hřídelová ucpávka "lodního šroubu" a začala propouštět slanou vodu. Ve výrobě ucpávky asi použili nevhodnej materiál na podložku, co přitlačuje o-kroužek posuvnýho dílu ucpávky. Podložka zrezivěla a rez se dostala na těsnící plochy ucpávky a ta se přidřela a poškrábala. Rezatá voda po hřídeli (nerez A4) přes zimu navzlínala na ložiska 6201-2RS a nerezová hřídel v nich totálně zarostla a nejde vyrazit ani vylisovat. Problém je o to větší, že osazení pro ložiska v převodovce ani neumožňuje převodovku rozpůlit.
Neznáte prosím nějakou fintu jak hřídel v ložisku uvolnit, třeba chemicky? Hřídel potřebuju zachovat, ložiska se stejně musí vyměnit. Napadlo mě nějak rozvrtat či odbrousit klec ložiska, vypáčit ji ven, cigárkem vybrousit ve vnitřním a vnějším kroužku ložiska žlábek aby šly kuličky vytáhnout a pak už převodobka rozpůlit půjde. Pak už půjde vnitřní kroužek rozbrousit a sundat.
Otázka taky je, jestli se dá zachránit nerezová hřídel. Je celá poslintaná rezem co vzlínal kolem ložisek a vůbec netuším, jestli to spraví pasivační gel na nerez a jestli bude povrch hřídele ještě k použití.
Díky za konzultaci
Jirka
Uživatelský avatar
jova
Příspěvky: 2510
Registrován: 2. 11. 2007, 1:40
Bydliště: Chýnov to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

27. 4. 2019, 9:38

Vydloubej to těsnění ložiska a klec pak stačí vyšťourat nějakým bodcem a háčkem. Kuličky vypadnou samy jestli je tam nějaká vůle a hřídel může uhnout do strany. Stačí je namačkat k sobě na jednu stranu.
zverodoktor
Příspěvky: 2978
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

27. 4. 2019, 9:41

Ahoj,
tu máš video ako rozobrať to ložisko:
https://www.youtube.com/watch?v=qwmINJYTfzM
Ak je tá nerez A4, mala by vydržať bez problémov kyselinu octovú v koncentrácii 50% alebo kyselinu citrónovú. Tie narušia vrstvu hrdze. Skús ale predtým penetračný olej a na druhý deň aj nahriať teplovzdušnou pištoľou.
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10118
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

27. 4. 2019, 9:45

Pokud se tam vejdeš vytrhni (vypáč) klec ,proxonem udělej žlábek a vypadaj ti kuličky ,a je hotovo.
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
celeron
Příspěvky: 209
Registrován: 27. 2. 2013, 3:49

28. 4. 2019, 5:09

Tak klec jsem vysekal a vyrval ale i když jsem kuličky natlačil do strany, vůle nedovolila žádnou vytlouct. Musel jsem na to vzít Dremelu, vybrousit žlábek a odpravit pár cigárek. Už je to rozebraný. Ložisko na druhý straně bylo komplet zarezlý ani se nehnulo ale aspoň šlo ven z Al bloku převodovky. Taky jsem ho rozmlátil a oba vnitřní kroužky na brusce rozbrousil. Hřídel je tedy venku a snad je dobrá. V místě, kde byly ložiska není vyloženě rez, ale černý místa. Vypadá to, že ta A4 nerez dělá s ocelí ložiska za vlhka nějaký článek.
Hřídel.png
Vpravo je vrtule, doleva pak hřídelová ucpávka (rez je od tý špatný podložky), na konci silnějšího průměru je vidět lesklý kroužek od simeringu co drží vazelínu mazací vodní komory, pak je ložisko, pak mezi zápichama pro šprndy ozubený kolo převodovky a nakonec druhý ložisko. Ta černota je asi od elektročlánku. Odmastil jsem to a jdu zkusit pasivační gel. Octovku či citrónovku doma nemám, možná Cilit na rez a vodní kámen. :wink:
Jirka
zverodoktor
Příspěvky: 2978
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

28. 4. 2019, 5:56

celeron píše: 28. 4. 2019, 5:09 Octovku či citrónovku doma nemám, možná Cilit na rez a vodní kámen. :wink:
Jirka
Zaobstaráš kdekoľvek, asi aj u mamy alebo ženy v kuchyni :wink: .
Octovka=ocot, dostať aj tzv. octovú esenciu, čo je koncentrovaná kyselina octová
Kyselina citrónová - bežne v potravinách za pár.
Možno najjeednoduchšie a aj najbezpečnejšie ako to čistiť to kdejakou chémiou, je použiť jemné brúsne rúno a konkor, alebo WD. Ak nemáš rúno, skús tú drapľavú zelenú stranu hubky na riad.
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
celeron
Příspěvky: 209
Registrován: 27. 2. 2013, 3:49

28. 4. 2019, 10:27

Tak po půlhodině působení pasivačního gelu na nerez je hřídel čistá jako kdyby zrovna vypadla z brusky na kulato. Zítra ji ještě v soustruhu zkusím hodinkama zda nešmajdá a zalapuju 1500 šmirglem.
Díky všem kdo přispěli radou.
Odpovědět

Zpět na „kdyz nebudes vedet kam“