CYKY kabel

kdyz nebudes vedet kam to dat tak to napis sem, admin to za tebe umisti nebo vytvori novou sekci
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

8. 5. 2019, 6:14

picom píše: 8. 5. 2019, 5:26 Tak jsem změřil další cyky kabely
1.5 má průměr 1.2mm 1.13mm2
2.5 má průměr 1.6mm 2mm2
4 má průměr 2mm 3.14mm2
takze ta 4 je skoro na pi..., tohle uz registruji dlouho, prakticky to neni tak hrozne, dnes se u domovnich/bytovych instalaci delaji solo zasuvkove okruhy pro kazdou mistnost zvlast a pracka, lednicka, mycka, trouba, zasuvky na lince maji solo privody i jisteni, takze pretizeni vodicu nehrozi, je to sice blby, ale zatim to nikde nehori
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
milan.83
Příspěvky: 826
Registrován: 25. 1. 2018, 7:26

8. 5. 2019, 8:12

Tak u cyky platí, že pokud je použita v zásuvkovém okruhu 1,5ka, lze ji jistit jističem 16 A bez problému, pokud se dodrží určité podmínky. Stačí si načíst normy. Na tomhle jsem nachytal pár kolegů elektrikářů, kteří se hádali, že nelze. A podle čeho to tak je? Podle ČSN 33 2130. A jaké jsou ty podmínky? Kabel pro zásuvkový obvod s průřezem 1,5 mm2 musí být uložený v omítce zděné stěny a musí být použit jistič s charakteristikami B a C.

Pokud tedy "1,5 ka" má ve skutečnosti menší průřez, není to problém, když ji jistím jističem 10A a mám ji ve zdi, kde se mi nemůže zahřát. Stejně to platí i pro další průřezy. A na to možná výrobci hřeší.

Něco jiného by to bylo u pohyblivých přívodů. Dneska si ale kdekdo koupí bubínek na 16A se silným kabelem, kde je ve skutečnosti silná jen izolace a průřez toho vodiče je sotva 1mm2. Kolík v takové prodlužce dost často ani není připojený, protože někdy ten krásně vypadající kabel má ve skutečnosti jen dvě žíly :(
předválečný soustruh Volman, protahovačka HMS 850, Gude MIG 192/6K, frézka F1J2
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

8. 5. 2019, 9:02

Kabelu bych se nakonec vůbec nebál, i ty nadproudy než vybaví jistič nejsou nijak zásadní.
Nejvíce bych se bál různých spojů, šroubových, pérových apod. tam je vždycky největší zádrhel.
Pokud tedy nepočítám "samozvané" odborníky, ti vymyslí věci že se všichni diví.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
milan.83
Příspěvky: 826
Registrován: 25. 1. 2018, 7:26

8. 5. 2019, 9:52

Cjuz píše: 8. 5. 2019, 9:02
Pokud tedy nepočítám "samozvané" odborníky, ti vymyslí věci že se všichni diví.
Ideální je, když použijí "kroutilovu svorku" :)

Jeden "odborník" u nás v práci, samozřejmě neelektrikář, vymyslel, že pod spoje v silovém obvodu dáme pérové podložky. Ale ty silové spoje nejsou jen tak něco běžného, teče tam kolem 1200 A při napětí 0 - 960V DC, přes další teče zhruba 400V AC / 680A.

On člověk občas žasne i když vidí, co vymyslí elektrikář :)
předválečný soustruh Volman, protahovačka HMS 850, Gude MIG 192/6K, frézka F1J2
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

8. 5. 2019, 10:18

Nejhorší je, že se správnej kabel koupit nedá, protože jsou šizený všechny. Poprvé mě takhle nachytali když jsem si byl koupit pár metrů drátu 2.5, koukám na to co mi prodavač podává, jestli se nesplet a nedává mi 1.5 a on na to že ne, že teď jsou už lepší izolace a dělají se tenčí. Samozřejmě, že vlastní vodič byl podměrečný, ale to jsem zjistil až doma, že mi lhal. Od té doby radši kabely beru jako že jsou v řadě 1 - 2 - 3 místo 1.5 - 2.5 - 4 :(
Aleš Procháska
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

8. 5. 2019, 10:28

A to si fakt všichni takhle necháte srát na hlavu?
Když si koupíte litr rumu a bude tam jenom 3/4 litru, tak to taky jen tak necháte?

Kdyby na tom kabelu bylo uvedeno něco jako "kabel určený pro instalaci tam, kam patří průřez 4 mm2", tak by to bylo správně.
Ale je-li kabel označen jako Cu 4 mm2 a má 3 mm2, tak to prostě správně není a je to reklamovatelné.
Můžou mít kecy o lepší izolaci, ale já jsem si koupil a zaplatil kabel s průřezem Cu 4mm2.
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

8. 5. 2019, 11:00

Nj, ale co s tím? Částečně to řešíme tím, že si necháváme jeden druh kabelů dělat na zakázku, tam samozřejmě švindlování nepřipadá v úvahu. Jenže když budu u běžné konfekce protestovat, že 2.5 vodič s průřezem 2 nechci, tak mi ho slušný prodejce vezme zpátky a vrátí peníze, ale tu dvaappůlku prostě neseženu. Stejně jako kdybych chtěl Coca Colu slazenou cukrem - prostě není :D A nechat si dělat CYKY na zakázku - tedy ne, že by to nešlo, ale kdo to má platit :-) Leda snad zorganizovat celonárodní bojkot...
Aleš Procháska
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

8. 5. 2019, 11:15

ČOI ?
Když je někde napsáno 80% masa a najde se tam 72%, tak je s toho pro prodejce průser (a pak asi přenesený na výrobce).
A to celkem o nic nejde.

U ošizených kabelů o něco jít může. Povídačky o odolnější izolaci ať si schovají pro ovčí babičku. S průřezem nepřímo úměrně roste odpor, a tedy ztráty. A ty se prostě musí projevit oteplením, protože to jinak neumí. A je-li to množství tepla uzavřeno v nějakém konečném objemu, tak to může být špatné. A to nemluvím o zbytečných ztrátách energetických, tedy finančních.

Když už jsme u toho, tak malá odbočka. Pana Babiše nemám rád. Ale musím uznat, že jeho vláda je první, která snad něco reálně udělá s dvojí kvalitou potravin. (a třeba do budoucna i kabelů ? ;-) )
Už se začínají objevovat reklamy světových výrobců, že jejich produkty jsou všude stejné a nepřipadá u nich v úvahu různá kvalita v různých zemích.
Uživatelský avatar
DwPetr
Příspěvky: 4878
Registrován: 23. 9. 2016, 8:25

8. 5. 2019, 11:43

Teď jsem kupoval kabel 5x4 a čučel jsem, jak je to podvyživený. S tou izolací to fakt pěkně ojebávaj. Starší 2.5x5 kabel je stejně silnej :roll: Za chvilku to bude jen lakovaný jak na trafa.
TOS H 63, Strigon GH 560, KFD 250, Berco HON 200, Stanko 16K20, TOS 4C, ZMM NK 203, FUS SMC-8B
celeron
Příspěvky: 209
Registrován: 27. 2. 2013, 3:49

8. 5. 2019, 11:45

milan.83 píše: 8. 5. 2019, 8:12 Tak u cyky platí, že pokud je použita v zásuvkovém okruhu 1,5ka, lze ji jistit jističem 16 A bez problému, pokud se dodrží určité podmínky. Stačí si načíst normy. Na tomhle jsem nachytal pár kolegů elektrikářů, kteří se hádali, že nelze. A podle čeho to tak je? Podle ČSN 33 2130. A jaké jsou ty podmínky? Kabel pro zásuvkový obvod s průřezem 1,5 mm2 musí být uložený v omítce zděné stěny a musí být použit jistič s charakteristikami B a C.
Tak to bych chtěl vidět revizáka, kterej by na jedenapůlku ve zdi jištěnou 16A / B nebo C napsal revizi. To bejválo, už pár let se jedenapůlka jistí 10A jističem, vyjímečně 13A. Ono to není jen o průřezu ale o dýlce, impedanci, úbytku, počtu kabelů v drážce zdi a dalších vlivech.
V podstatě je vše shrnutý v týhle tabulce: http://fei1.vsb.cz/kat420/vyuka/FAST/tabdimvod.pdf
Elektrikáři se můžou hádat jak chtěj a o čem chtěj, rozhodující je razítko revizáka. :wink:
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

9. 5. 2019, 6:00

taky ty prurezy muzou delat dle AWG (cemuz ty namererene prurezy odpovidaji) a cislo, pod kterym zname prurez muze byt jen obchodni oznaceni priznam se, ze ty kabely mam dene v ruce, ale stitek jsem nestudoval
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

9. 5. 2019, 8:04

Mex píše: 8. 5. 2019, 11:15
Když už jsme u toho, tak malá odbočka. Pana Babiše nemám rád. Ale musím uznat, že jeho vláda je první, která snad něco reálně udělá s dvojí kvalitou potravin. (a třeba do budoucna i kabelů ? ;-) )
Už se začínají objevovat reklamy světových výrobců, že jejich produkty jsou všude stejné a nepřipadá u nich v úvahu různá kvalita v různých zemích.
Tak to jsi se na to vůbec nedíval, jak to vlastně bylo. Ta jeho poslankyně v Europarlamentu a slavná komisařka vlastně nic nevyjednaly a stejná kvalita prostě neprošla a ony pro to zvedly ruku! To jenom Mareček Prchalů dělá marketing pro svého vlastníka... Bureš nepotřebuje činy, stačí mu kecy, které jeho sekta vzývá jak Korán. A taky potřebuje Evropu dojit a pokud mu zastaví dotace, chce si je na úrovni státu rozdělovat sám. Teď, když má evropské dotace pozastavené, tak si je přihrává ze státního rozpočtu. Ta koblihy tleskají. To je k posrání....
Pardon za OT.
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4881
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

9. 5. 2019, 8:08

To Milan: na obvod s vodičem 1.5 a jištěním 16A by ti nikdo neměl napsat revizi a to posledních 20 roků. Myslím tím volné uložení, bytovou instalaci a standard CYKY vodič. Přesně k tomuto účelu se začal vyrábět jistič 13A. Ono to bohužel není jen o proudech, ale i ubytku napětí a především impedanci vypínací smyčky. Ta i u delšího vedení mezi zásuvkou a jističem už často měřením nevyjde a revizák se plaší. Rěšil jsem to několikrát. Když vidím ty zminovane průměry, je ta 16A už opravdu na 1.5 divoká.
Uživatelský avatar
pafik
Příspěvky: 2688
Registrován: 10. 2. 2013, 5:07
Bydliště: Praha 4

9. 5. 2019, 10:10

prochaska píše: 8. 5. 2019, 11:00 .... Stejně jako kdybych chtěl Coca Colu slazenou cukrem - prostě není :D
Já su nený odborník na potraviny, ale fruktóza, kterou se sladí u nás, je ovocnej cukr. A jestli si to dobře pamatuju, tak je lépe stravitelnej, než řepnej cukr, kterým se sladí na západ od nás. Takže nechápu, proč zrovna u tý koly se čílej. Ale jak říkám, potravinám nerozumím.
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

9. 5. 2019, 10:48

On je hlavně fruktózo-glukózový sirup o půlku levnější než cukr :-) Stravitelnější asi bude, prý se po něm víc tloustne :-) Ale nechutná mi.
Aleš Procháska
Odpovědět

Zpět na „kdyz nebudes vedet kam“