Otázka ohľadom štartu s konštrukciou mechanizmov

kdyz nebudes vedet kam to dat tak to napis sem, admin to za tebe umisti nebo vytvori novou sekci
Odpovědět
Kimmahere
Příspěvky: 14
Registrován: 15. 12. 2018, 12:21

30. 7. 2019, 2:54

Dobrý deň.

Som študentom strednej priemyselnej školy. Neviem či je moja otázka skôr pre mechanika, strojára alebo nejakú inú, im podobnú profesiu. Chcel by som sa Vás opýtať, ako sa môžem naučiť stavať stroje ? Nehovorím o veľkých továrenských mašinách, ale o jednoduchších systémoch. Mal som 2 roky technickej grafiky (Učenie sa základov na papier a AutoCad 2016.) ktorá ma veľmi bavila (Párkrát som vedomosti z nej aj využil.) a vedel by som si veci ktoré chcem zostaviť, najprv nakresliť. Ale keď príde na to, aby som mal;

1) nejaký materiál vybrať pre situáciu ktorú potrebujem vyriešiť, vyrobiť, ukovať, odliať, vyformovať a podobne...

2) vytvoriť a využiť elektrický obvod a iné spôsoby pohonu pre chod stroja

3) celkovo preniesť to čo som nakreslil do úspešného chodu aj v realite

ostávam bezradný. Neviem kde a čím začať.
Problémom bude iste aj to že nemám žiadne reálne základy elektrotechniky a mechaniky v praxi. Dôvodom prečo by som sa to chcel naučiť je, že sa chystám študovať strojárstvo na vysokej škole a nechcem ostať iba pri schopnosti veci zakresliť. Chcem ich preniesť do reality. Vedel by som si pomôcť iba keď ako-takou znalosťou programovacích jazykov, a aj to asi len v prípade nejakej konštrukcie s potrebou logického IT obvodu (Hlavne teda Python + PHP a HTML5 ktoré sa ešte len chystám učiť ale tie by boli v tomto scenári pradepodobne len veľmi málo použiteľné. V Pythone som išiel o dosť hlbšie ako len to čo nám ukázali v škole, keďže mojím pôvodným plánom bolo zamestnanie v poli informatiky, čo aj stále je, v prípade ak mi to so štúdiom strojárstva nevyjde)

Ako sa teda môžem naučiť stavať jednoduchšie mechanizmy a stroje ? Kde vôbec s konštrukciou začať ?

Za odpovede Vám všetkým ďakujem vopred.
t256
Příspěvky: 2831
Registrován: 19. 1. 2012, 4:49

30. 7. 2019, 5:36

Znamy zminoval ze timhle se na vysce zabyva obor mechatronika, ale rikal ze je to dost narocne a vetsina lidi odtamtud vyleti a nedokonci ho. Ale uz si nevzpomenu na ktere skole to bylo.

Nejlepsi je, pokud se ucis na nejakem konkretnim projektu ktery vyuzijes. Navrhni postav treba 3D tiskarnu, ale ne nejakou kopii prusi rebela a podobnych vaklavych konstrukci, vytvor svuj vlastni navrh a udelej konecne poradny stroj kde nemusi byt podminka ze by se mel dat vyrobit v obyvaku za pomoci nastroju z priboroveho supliku.
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3295
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

30. 7. 2019, 7:04

no hodně se naučíš pozorováním strojů a jejich mechanizmů je to důležité pro pochopení funkce jako zdroj poslouží youtube...další možnost je nějaké jednoduché stroje rozebrat klidně i kopírka scaner a podobně zajistit si návštěvu firmy v které funguje automatizace tam se dá taky něco pochytat
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
Permonik
Příspěvky: 381
Registrován: 19. 2. 2015, 7:34
Bydliště: Mošnov
Kontaktovat uživatele:

30. 7. 2019, 7:08

Dneska máš hodně možnosti. Pokud chceš dělát jak konstrukci (mechaniku) tak i elektroniku a studovat to na vš. Tak je to mechatronika (na VŠB v ostarvě je) nebo potom robotika. Jsou to vcelku težké předměty. Nevim jestli třeba něco nenabizi elektrofakulty. Pak je třeba podobný obor automatizace.

Potom máš další možnosti. Já jsem třeba studoval jen konstrukci strojů a přes kamárada jsem se dostal k Arduinu. Arduino byl projekt italských studentu, kteří chtěli ulehčit stojářu a rozhybat jeji mechanismy. Je to modra deska s CPU, přes USB se připoji k pc a programuje je tam Jazyk Wiring, derivát C+. A pak se k desce přípojiju ruzné periferie (serva, čídla atd).
Ing. Tomáš Mlčák - Digitální prototypování, Konstrukce strojů a zařízení, Fotogrammetrie, Vývoj pásových jednotek
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

30. 7. 2019, 7:17

No na stavbě strojů se většinou nepodílí jeden člověk, ale tým. Šéfkonstruktér ti přidělí z počátku práci, na kterou stačíš a postupně tak během pěti let budeš samostatným konstruktérem. Takže buď v klidu a hlavně dokonči tu vejšku.
chb
Příspěvky: 3802
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

30. 7. 2019, 7:21

píšeš, že jsi na průmyslovce a chystáš se na vysokou a je ti 27 let ?

nemáš praxi ... no tak ji získej, jak budeš mít volno, jdi do své dílny a něco tam dělej - no a pokud dílnu nemáš, tak si ji zařiď. Jen tam získáš praktické zkušenosti. Jinak máš zrovna prázdniny, koukni po okolí a najdi si brigádu (třeba i neplacenou) v nějaké strojařské dílně. Praxe se získává rukama, ne kreslením v CADu.
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Dawe
Příspěvky: 2522
Registrován: 8. 10. 2013, 6:18

30. 7. 2019, 7:24

t256 píše: 30. 7. 2019, 5:36 Znamy zminoval ze timhle se na vysce zabyva obor mechatronika, ale rikal ze je to dost narocne a vetsina lidi odtamtud vyleti a nedokonci ho. Ale uz si nevzpomenu na ktere skole to bylo....
To souhlasi. Dobra mechatronika se uci pri ustavu mechaniky teles, mechatroniky a biomechniky pri VUT v Brne.
viz web:
https://www.fme.vutbr.cz/fakulta/strukt ... iste/umtmb
a stranky labiny:
http://mechlab.fme.vutbr.cz/
TOS S28, DIY CNC, Holzmann ZS-40HS, Prusa Mk3s+MMU2s, Bambu X1C Combo
josef109
Příspěvky: 604
Registrován: 21. 5. 2017, 5:15
Bydliště: Praha

30. 7. 2019, 10:19

Z vlastní zkušenosti: šel jsem na vysokou školu s tím, že jsem měl praxi v obrábění, a leccos jsem si uměl nakreslit. Leč vyhořel jsem s teorií -matika, fyzika. Takže ač to je rada trochu mimo, upřel bych spíš síly ke zlepšení současných studijních výsledků :wink:
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

30. 7. 2019, 11:26

Asi rozumím co chceš. Mechatroniku a robotiku nech na později, až na tu vysokou školu.To totiž není jen (ani hlavně) o konstrukci mechanismů, ale o souvisejících výpočtech a teorii (zjednodušeně: "jaký bude průběh krouticího momentu na hřídelích pětiosého robota, když bude přemisťovat předmět o hmotnosti m z bodu A do bodu B se zrychlením a..."). Jestli tě teď zajímají mechanismy jako takové, třeba na trubce je pár pěkných kanálů o mechanismech (https://www.youtube.com/watch?v=7YegXe_S1ys). Opatři si 3D tiskárnu, sežeň CAD (pro studenty existují bezplatné licence) a zkoušej je napodobovat a vymýšlet vlastní. Hlavní věc je, že přijdeš na pár základních principů konstruování a získáš odhad toho co jde a co už je blbost :-)
Aleš Procháska
Odpovědět

Zpět na „kdyz nebudes vedet kam“