Levný TIG AC/DC

kdyz nebudes vedet kam to dat tak to napis sem, admin to za tebe umisti nebo vytvori novou sekci
HonzaHorka
Příspěvky: 1012
Registrován: 15. 11. 2009, 2:17

20. 8. 2019, 6:28

Nevím kam přesně s tímhle tématem, ale věřím že tu pár názoru najdu.
Mám doma ještě starou poctivou svarecku na elektrody co kdysi můj Táta postavil, ale je to velikánské trafo cca 250kg. Sice luxusně, ale je to moc velké a těžké. Bude rozebrána a prhodána ve zběru. Něco k tomu přidám a chtěl bych pořídit již Riga aby uměl i hliník. Je to pro občasné hoby vaření, tak jsem přemýšlel o něčem jako je tohle:
https://www.expondo.cz/stamos-power-2-s ... t-10020125
Má někdo něco podobného? Má to smysl? Vaří to dobře?
Vym že to nebude jako s profi mašinou. V práci máme TIG special na AL a to je někde jinde. S tím se vaří skoro samo, ale je to jiná cen. Kategorie. Ten profi stal přes čtvrt mega...
Jen mě zajímá jestli má smysl vůbec tak levný TIG kupovat.
Diky
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7212
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

20. 8. 2019, 6:40

Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3296
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

20. 8. 2019, 6:43

pochybuju, že se tu někdo najde že by měl zkušenost s onou mašinkou...
zkus svar forum, nebo se mrkni tu
https://www.youtube.com/results?search_ ... nd+alu+tig
rozhodně bych nebral levný tig, který má jen nastavení potenciometry alespoň aby displej zobrazoval skutečné hodnoty co nastavuješ a ještě líp s pamětí.
Na hliník je dobrý chlazený hořák.
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
zverodoktor
Příspěvky: 2994
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

20. 8. 2019, 7:12

Ahoj,
svojho času som zvažoval AC TIG (potom som skončil s DC, hliník moc nepotrebujem variť) a uvažoval som o tomto.
https://www.centrum-naradi.cz/svareci-i ... a&mxppp=40

Vzhľadovo aj cenovo podobný Sherman, kamarát ho má na hobby, varí príležitostne aj hliník a je spokojný. Na svarfóre som sa dočítal, že lacné AC TIG-z čo majú nastavovanie cez jeden tlačno-otočný gombík, vraj majú veľmi nešťastne usporiadané menu a tak zmena aj základného parametru vyžaduje dlhé preklikávanie do zákutí menu.
Podľa toho čo som vtedy prečítal, je to ako zo všetkým. Keď budeš moc čítať a počúvať profíkov, skončíš zo strojom za minimálne 60.000 :-). Alebo kúpiš takéhoto Shermana alebo dačo podobné a budeš raz za mesiac variť tiež a nebude ťa ten peniaz mrzieť pri každom pohľade do kúta, kde bude väčšinu roka pod plachtou. Ja som nakoniec kúpil THF 208 Magnum a na to čo potrebujem paráda. Keď potrebujem raz do roka variť Al, pol kilometra v dedine je na to profík.
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3296
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

20. 8. 2019, 7:58

toto je zajímavé lepítko a umí to i spot od 0,1 sec kdybys chtěl třeba svařit zlomený špendlík
https://www.naraditechnik.cz/multifunkc ... rak-parker
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
Uživatelský avatar
pafik
Příspěvky: 2689
Registrován: 10. 2. 2013, 5:07
Bydliště: Praha 4

20. 8. 2019, 11:08

To je všecko na jedno brdo, vzhledový předchůdce je tohle, střeva budou plus mínus stejný:
https://www.svarecky-obchod.cz/invertor ... gKHUvD_BwE
Všechno se nastavuje potenciometrama. Prodávala to pod svojí značkou řada firem, lišilo se to třeba jen barvou, knoflíkama.... Akorát ten Werder Fantasy je novější liga, všechno se ovládá přes procesor.
Jelikož se těch potenciometrovejch vyrábělo strašný kvantum, asi to nebudou úplně špatný stroje. Myslím, že jeden má i Klimbik, jestli si dobře pamatuju.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22397
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

20. 8. 2019, 11:11

Spatny masiny to nejsou a levnejch originalnich nahradnich dilu je plna ebay takze vzhledem k pripadnemu budoucimu servisu to taky vidim dobre
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3296
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

20. 8. 2019, 11:49

ono nakonec nejvíc záleží na rukách prostě každý se to nenaučí...osobně bych bral jedině tiga co má paměti je to výhodné když děláš různé opravy prostě po odladění si to nastavení uložíš a kdykoliv načteš a valíš bez laborování.
Když potřebuješ napulzovat nějakou poškozenou součást, tak není čas na nějaké laborování a kroucení poťákama.
Zase na druhou stranu pro běžné tigování stačí i mašinka s potenciometry. V jedné firmě mají taky toho číňana s potenciometry a svařují s tim nerez úplně normálně...až jsem se divil, že tam nemají něco značkového.
Je to prostě individuální, podle druhu práce a taky podle peněz. Když dáš migatronic nebo fronius do servisu vymění tam celý modul a šup 60 000,- na číňana koupíš díl za pár kaček
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
HonzaHorka
Příspěvky: 1012
Registrován: 15. 11. 2009, 2:17

21. 8. 2019, 9:51

Děkuji za názory.
Mě se líbí víc ta varianta s klasickými potenciometry, než nějaké složité proklikavaci menu. To by muselo být jedině jako u té co mají kluci u nás v práci na svařovně , ale tam US je dotyková obrazovka velikosti tabletu....:-).
Pro mě hoby vaření to bude asi určitě stačit. Jen mě spíše zajímalo jestli to funguje a vaří. Na svár fóru něco málo pisou, ale s hvalne jsem svůj dotaz vznesl tady a ne tam. Ještě popřemýšlím a něco vyberu.
Špendlíkové hlavičky vařit nepotřebuji :-).
Dawe
Příspěvky: 2524
Registrován: 8. 10. 2013, 6:18

24. 8. 2019, 2:47

HonzaHorka > jestli uvazujes o necem prodavanym pod znackou Stamos, tak se zamer na radu Welbach.
Mam asi 5 let Welbach Alpha 225, dnes se prodava pod nazvem Welbach Ampero 225.
Je to dost dobra svarecka co do obsluhy, parametru tak i celkove kvality zpracovani. Sice samozrejme vyrobeno v Cine ale o tridu lip zpracovane nez ty ruznobarvne bedny s potenciometry.
Edit: jo a jsou v ni pouzite original IGBT tranzistory Infineon IKW75N60 a OnSemi FGH60N60. Plus k nim znackove specialni "svareckove diody" Infineon IDW75E60. Coz je zasadni rozdil od beden s potenciometry, kde najdes v lepsim pripade napodobeniny znackovych FETu nebo vylozene noname komponenty.

Na svarecce ale moc nesetri, to se ti pak hrozne projevi na komfortu prace. Jestli chces mermo moci low-end, tak mozna jeste Welbach Entrix, to je podobny koncept jen s horsima transistorama a chlazenim (takze znatelne mensi proud a zatezovatel), ale za ten nedam ruku do ohne. Za Ampero jo.
Link Ampero tady a Entrix tady.
Naposledy upravil(a) Dawe dne 26. 8. 2019, 8:00, celkem upraveno 4 x.
TOS S28, DIY CNC, Holzmann ZS-40HS, Prusa Mk3s+MMU2s, Bambu X1C Combo
Uživatelský avatar
Klimbik
Příspěvky: 664
Registrován: 11. 12. 2018, 10:18

24. 8. 2019, 3:04

Ja mam ten jasic 200pbco psal pafik a je to pohoda. Nemam moznost srovnani, ale v nicem me to asi nestve. Nekdy bych teda chtel videt presne hodnotu co jsme nastavil, ale to spis kvuli me posedlosti cislama. Jedine co ukazuje na displayi tak je maximalni proud. Ale hobby myslim v pohode. A ze je to trochu jednodussi uvnitr, tak to je podle me pekna vyhoda. A frekvence AC se neda menit, je jen 50 nebo 60hz, tak to jsem si zpocatku rikal ze je asi blbe, ale taky to neva. Na svarforu nekdo misto tohohle doporucoval myslim nejaky welder fantasy, nevim uz jiste. Je tam o tom urcite nejedno obsahle vlakno
Youtube - "klimbíkova bastlírna" :twisted:
HonzaHorka
Příspěvky: 1012
Registrován: 15. 11. 2009, 2:17

24. 8. 2019, 5:04

No klasické potenciometry se mě osobně vyce líbí, má to své kouzlo. Stejně to spracovava nějaký CPU.
Zatím padá volba no tuto:
https://www.naraditechnik.cz/svarecky-t ... acdc-pulse
Uživatelský avatar
stanik84
Příspěvky: 2265
Registrován: 3. 8. 2016, 9:29

24. 8. 2019, 5:38

Já bych šel cestou bazaru. Třeba tady jezdí ke kamadovi dealer od Froniuse a ma nějaké pouzite ... Dává na to i nějakou zaruku... Zkusím poptat, pokud bude zájem... Za sebe radši starší, ale profi... Na železo (i když ma i možnost Al a ma pulz) používám stařičkou PP 315... Vaří to pod směskou úplně luxusně... má to tři predvolby...
Uživatelský avatar
DwPetr
Příspěvky: 4883
Registrován: 23. 9. 2016, 8:25

24. 8. 2019, 9:32

Stejně jako Stanik84, použitej nedodrbanej profi stroj za cenu nový napodobeniny.
TOS H 63, Strigon GH 560, KFD 250, Berco HON 200, Stanko 16K20, TOS 4C, ZMM NK 203, FUS SMC-8B
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3296
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

25. 8. 2019, 12:49

to je jak jsem psal idividuální někdo poťák a někdo starý křáp no jen bych zdůrazníl aby to alepoň ukazovalo na displeji skutečné čísílka ono jak vemeš poťák do ruky a máš rukavici tak víš kulové kolik si přidal navíc i je tam možná nějaká opakovatelnost nastavení prostě si vemeš sešit a ty hodnoty si můžeš napsat a vedle co si svařoval druh sváru přídavný drát proud atd..pokud je ti to jedno tak nepotřebuješ žádný displej bo to vidíš na sváru že se dělá zápal do základního materiálu a nebo že je to neprovařené...
mám tady tu starou bednu používalo se to i s roboty bo to má vzadu konektor na externí řízení. Na hořáku je taky potenciometr a jde ovládat v rukavicích bo má jen zůžený regulační rozsah, než-regulační kolco na mašině, které je mimochodem dost velké a kolem něj nejsou další camrdlíky.
Oběvil se ten tigovátor na bazoši tak jsem volal a hned bral bo mě nějaká případná porucha netrápí, prostě až se pokazí opravím ho.
No taky individualita že jo...samozřejmě to nikomu nedoporučuju bo platit případný servis je opravdu kravina a za to máš 6-10 čínských tigovadel, které taky svou práci udělají
http://equipment.skoda-auto.cz/webapp/w ... reId=10001
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
Odpovědět

Zpět na „kdyz nebudes vedet kam“