Provozovna při vedlejší činnosti

kdyz nebudes vedet kam to dat tak to napis sem, admin to za tebe umisti nebo vytvori novou sekci
Hanscz77
Příspěvky: 10
Registrován: 25. 10. 2016, 1:34

20. 8. 2019, 12:42

Ahoj všem,
jsem si vědom, že toto téma už tu existuje, bohužel všechna které jsem zatím pročetl většinou končí debatou o tom, jestli za špatné podmínky k podnikání může Babiš, že podnikání obnáší spoustu starostí, jestli platí větší daně zaměstnanec nebo OSVČ atd......
Proto bych chtěl prosím radu od někoho, kdo už má nějakou zkušenost s výrobou dílů na vedlejší činnost.
Obecnou definici stavebního zákona jsem si přečetl, ale nedošel jsem k jednoznačnému závěru.
Kamarád obrábí na vedlejší činnost bez provozovny a hlavu mu to nedělá, viděl jsem i lidi kteří mají obrobnu ve sklepě svého domu (hygiena ?) a spousta lidí to bere tak, že dokud je nenabonzuje soused, tak neřeší.
Měl bych možnost si po práci přivydělat obráběním, musím fakturovat.
Otázka tedy zní - můžu fakturovat obrábění když nemám provozovnu ( na plně zkolaudovanou si v životě po práci nevydělám) popř. je nějaká jiná cesta ?
Všem diky za radu, jít to sondovat na úřad beru jako poslední zoufalou možnost :)
Uživatelský avatar
Martinhora
Příspěvky: 993
Registrován: 17. 2. 2009, 11:19
Bydliště: Rokycany

20. 8. 2019, 1:18

Jednoduchá odpověď - kdo se moc ptá, moc se doví ....

Já měl 20 let nahlášenou provozovnu (na stejné adrese jako místo podníkání/nebo sídlo). Pak jsem živnost zámečnictví přerušil ze zdravotních důvodů a začal s výrobou hraček (RC modely a příslušentví). Po udání jednoho debila, jsem tu měl kontrolu z živnostenského....

Činnost teď vykonávám přímo v domě (tenkrát to bylo na zahradě v dílně). Přímo úředníkem mi bylo doporučeno provozovnu odhlásit. Totiž ve chvíli kdy máte provozovnu, tak tam může úplně každej (hygiena, hasiči, bezpečnost práce ......) pokud ji nemáte - nemá tam kdo co pohledávat. A tohle není z mojí hlavy - to jsou slova toho úředníka.

Samozřejmě pokud dojde na věc někdo Vás udá a vlítne na Vás finančák a zjistí se, že máte v ložnici pod postelí soustruh - tak už to asi pojede....
Já vzhledem k dnešní totální absurdní byrokracii se už radši neptám. Nedokážu si přestavit mít dnes oficiální dílnu třeba se soustruhem. Těch lejster, revizí, povolení, měření hlučnosti/prašnosti, hasiči atd atd. Jednou jsem si už tím prošel a už nikdy - seru na to.
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10119
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

20. 8. 2019, 1:23

Jen dovětek ,když nemáš zaměstnance nikoho nezajímáš.
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4887
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

20. 8. 2019, 1:25

Píšeš o "definici stavebního zákona" neměl si spíš na mysli živnostenský zákon ? Stát zajíma zda vydáváš/přiznáváš faktury. Do limitu DPH se přivýdělkem nejspíš nedostaneš. Kde to pácháš se tě ptát nikdo nebude a točit doma v garáži ti nikdo zakazovat nemůže. Zázemí máš v domě, nebezpečné odpady neprodukuješ a o tom, že obrábění produkuje špony danař neví.
Jako zaměstnanci ti o danění privýdělku poradí mzdovka, pokud to budeš páchat na OSVČ a nemáš to omezené či zakázané pracovní smlouvou, potom běžný danař. Pro Škoda auta asi tisíce ks točit nebudeš, ale pokud něco hodně pokazíš a tvůj výrobek něco či někoho poškodí, potom se může začít rozplétat kvalifikace, atd.
Uživatelský avatar
Martinhora
Příspěvky: 993
Registrován: 17. 2. 2009, 11:19
Bydliště: Rokycany

20. 8. 2019, 1:38

fmodel píše: 20. 8. 2019, 1:23 Jen dovětek ,když nemáš zaměstnance nikoho nezajímáš.
Ale zajímáš - závistivý líný a neschopný idioty.... ty pak píšou udání
Britt
Příspěvky: 1830
Registrován: 8. 5. 2019, 5:36

20. 8. 2019, 1:40

Já živnost nemám, dělám jenom pro sebe a už mě taky stačil někdo udat, že mám soustruh a určitě s ním dělám na černo, protože mi každou chvíli běží a údajně ruší sousedy. Přivezl jsem si vrtačku, přivezli mi pásovku a hned jsem podnikatel. Hnal jsem je svinským krokem, že bez důkazu s nimi nebudu ztrácet čas a toho práskače ať si vezmou sebou na úřad, protože u mě by mohl přijít k úrazu. Chtěli po mě důkazy, že se nejedná o výrobní činnost nebo podnikání. Moje odpověď byla že důkazní břemeno leží na nich, tak se mstí jinak. Moje paní jako můj zaměstanavatel už má nahlášenou kontrolu ze sociálky a finančáku, kde musí dokládat veškeré moje příjmy a odvody.
Lidi umí být strašný svině, tak bacha na to.
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7209
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

20. 8. 2019, 1:55

fakturace a provozovna jsou dvě samostatné věci
finančák provozovna bude zajímat v okamžiku, kdy si dáš do nákladů materiál na barák
živnostenskej odbor to začne zajímat v okamžiku, kdy si sousedi začnou stěžovat, že se ulicí denně do půlnoci ozývá jekot S28
pokud tam nemáte na úřadech závistivý mstivý zakomplexovaný idioty, tak by to velmi pravděpodobně poprvé stejně skončilo nějakým bububu a symbolickou pokutou a dejte si to do pořádku
nestahuj kalhoty, brod je ještě daleko
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Britt
Příspěvky: 1830
Registrován: 8. 5. 2019, 5:36

20. 8. 2019, 2:01

Ono je to kapánek jinak. Udavačem je bývalý manžel senátorky za ČSSD Emílie Třískové, současné radní našeho města a tak jsou všichni vysraní. Já na ně prdím, protože mám svědomí čisté, ale jestli toho zmetka potkám, tak mě na tuty zašijou, protože ho zmaluju tak, že ho nepoznají ani po hlase.
Reinkarnace
Příspěvky: 1227
Registrován: 21. 11. 2017, 9:16

20. 8. 2019, 2:07

Jak už tu zaznělo, na provozovnu, pokud děláš sám, se vyxxx. Místo podnikání = adresa trvalého bydliště. Jestli budeš mít soustruh pod postelí nebo ve sklepě je pouze tvoje věc, jen musíš splnit pár podmínek. Pokud se nacházíš v obytné zóně (asi ano), nesmíš obtěžovat okolí (sousedy) nadměrným hlukem, nebezečnými výpary, smradem, rušením nočního klidu atd... Prostě běžný provoz v obytné zóně. Pokud toto nesplníš = bude to vadit okolí a někdo Tě kvůli tomu napráší, pak můžeš řešit provozovnu. :wink:
PS: Testone mě předběhl. :D
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4887
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

20. 8. 2019, 2:16

Stížnosti, bonzováni to už je jiná liga. On se člověk nesmí nechat příliš mrd.. jak už tady píše testone. Budu li idiot a budu piglovat karoserii flexou celé noci, je to o bezmozku, nikoliv o bonzování. Chovat je kulturně k sousedům považuju samozřejmé. Úplně upřímně on dotyčný "kontrolor" nikdy nebude schopen prokázat z jaké činnosti hluk vzniknul. Prostě přiznáš ano, pracoval jsem na svém soukromém autě, ve svém volném čase. Rozhodně to nebyl soustruh na kterém si přivydělávám.
Arogantní idiot staví v naší ulici dům, jak jinak než načerno. Před tím zboural památku a ted si s klídkem staví obří černou stavbu. Pro úřady to je těžko řešitelné, tak stále hrajou hru, že nic nevidí. Viník má sice papírově nařízené "odstranění černé stavby" na které naprosto peče. Nekvalifikovaní UA bourali velkou betonovou vilu čínskejma kangama, hluk v kuse 2 roky a úřadům je to naprosto a totálně šumák ...
chb
Příspěvky: 3802
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

20. 8. 2019, 3:08

zmínil jsi stavební zákon ... ono je to trochu i o něm. Jako FO klidně podnikej doma, kup si v podstatě vše co obhájíš, že potřebuješ.
Stejně tak ale "prostory" - pokud si na to pronajmeš garáž - a začneš ji dávat do nákladů (nájem opravy ...) tak tě nemine provozovna a kolaudace garáže na dílnu. Obdobně tě to dožene ve sklepě domku, pokud se rozhodneš stavební úpravy sklepa, elektriku, svícení dávat do nákladů - tak holt ten sklep musíš oficiálně přeměnit na dílnu se vším co s tím souvisí.
Pokud ti ke spokojenosti stačí kupovat materiál, stroje, nářadí ... tak to neřeš.

to Britt - být zaměstnancem manželky nejde, ale asi to píšeš ve zkratce.
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Britt
Příspěvky: 1830
Registrován: 8. 5. 2019, 5:36

20. 8. 2019, 3:20

Proč by to nešlo? Manželka má provozovnu a já jsem jedním ze zaměstnanců. Je veterinární lékařka a s obráběním to nemá nic společnoho, přesto má kontrolu.
vvitty
Příspěvky: 610
Registrován: 1. 12. 2008, 12:09

20. 8. 2019, 3:45

Britt: Protože zákoník práce, paragraf 38.
„základní pracovněprávní vztah nemůže být mezi manžely nebo partnery“

něco jiného je forma spolupráce kterou se to v reálném světě běžně nahrazuje, případně vytvoření s.r.o. na kterou už věte výše neplatí.
Britt
Příspěvky: 1830
Registrován: 8. 5. 2019, 5:36

20. 8. 2019, 3:48

Pravda je, že nejsme manželé, ale už 8 rokem žijeme ve společné domácnosti. Na ten chomout stejně jednou dojde, protože je to slečna a chce mít děti. Táhne jí 35 rok a to už má nejvyšší čas. :D
Hanscz77
Příspěvky: 10
Registrován: 25. 10. 2016, 1:34

20. 8. 2019, 3:54

Dik za rady, kdybych sem napsal zrovna, tak jsem si ušetřil pár hodin čtení omáček na netu.... :D
Problém se sousedem a hlukem asi mít nebudu, dávat si vybavení do nákladů taky neplánuju, takže v tomhle ohledu by asi mělo být všechno ok.
Spíš by mě zajímalo, když by na vás skočila kontrola (finančák nebo stavební) a zeptala se, kde to vyrábim, tak s odpovědí, že flexou a pilníkem na dvorku to asi neustojim co ? :D
Odpovědět

Zpět na „kdyz nebudes vedet kam“