laser 100W, čína ,vada ,nefunkční .

kdyz nebudes vedet kam to dat tak to napis sem, admin to za tebe umisti nebo vytvori novou sekci
Odpovědět
viktorOpava
Příspěvky: 1
Registrován: 25. 8. 2019, 11:08

25. 8. 2019, 11:40

Zdravím ,Obracím se na vás s otázkou -
Mám 100 W CO2 laser z číny a přestal vysílat paprsek z trubice .
Při zapnutí trubice se oběví na obou stranách modrobíle plamínky ,bíla je ve středu a modrá na okraji .,jeto v pořádku ? A,nebo je chyba trubice . Nikde jsem se totiž nedočetl jakou barvu mají mít .Nebo odešlo něco jiného .
dík
Vik
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22386
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

25. 8. 2019, 11:56

hadam ze usel plyn
cca v pulce videa mas videt vyboj tak jak ma vypadat
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
lubbez
Příspěvky: 3155
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

25. 8. 2019, 7:48

Díly na laser 100W a výš už jsou bolestivě drahé. Pokud se vyznáš v elektronice, můžeš alespoň vyzkoušet, kde je chyba. Chce to odpor 1 - 2kohm, ale musí mít alespoň 50W a nejlépe je ho složit seriovým zapojením třeba 10 odporů 100 - 200 ohm / 6-10W. Tenhle propletenec zapojíš místo trubky. Jeden konec na zem a na druhej dáš VN kabel. Celý to musí být izolovaný, neb na živém konci je nějakejch 24 kV. Pak dáš buď puls a koukneš jakej to dá proud, nebo pustíš řezání na cca 70% výkonu. Proud by měl být cca 20 mA. Pokud ano, je v háji trubka. Důležité je ale definovat důvod nefunkčnosti. Jak je stará musí vydržet min. 1000 hodin na 80 proc. výkon, ale spíš mnohem víc. Funguje mi chlazení? Pokud máš jenom pasívní chlazení a dělal jsi v těch horkách co byly tak je problém asi tady a musíš měřit i teplotu. Samozřejmě pokud to ten proud nedá, bude v háji asi zdroj. Klidně ale mohl odejít kvůli trubce.

Zdroj pro laserovou trubku je fakt nebezpečné zařízení tak bacha. Pokud si nejsi jistý, sežeň si firmu, která to bude schopná opravit. Lze předpokládat, že cena slušné trubky se zdrojem bude okolo 30 tisíc korun bez daně.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

25. 8. 2019, 8:22

Co to prosím prakticky znamená, když odejde trubka?
Tam se něco přepálí? Nebo unikne, případně nějak degraduje, plyn?
Něco přepáleného je asi konečná. Ale doplnit plyn by mělo být možné, ne?
A co degraduje tou vyšší teplotou okolí?

Díky za osvětu. CO2 laser jsem nikdy v ruce neměl a dost mě to zajímá.
lubbez
Příspěvky: 3155
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

27. 8. 2019, 12:07

Ono se sice říká CO2 laser, ale je tam směska. Ten plyn uvnitř se sptřebovává (degraduje) a po čase Čínská trubka několik málo tisíc hodin přestane zapalovat. Tomu předchází většinou kolísání výkonu a další neplecha, ale klidně to může být skokově. To je běžné úmrtí trubky opotřebováním, já sám jsem viděl dvě. Druhá varianta je, že dojde k nějaké chybě. Buď něco praskne - sklo u vývodu elektrody, nebo u zrcátka. A nebo nejde chlazení a zase buď praskne sklo od přehřátého vývodu, nebo zdegraduje náplň plynu od rožhavených elektrod a výboj zhasne. No a pak je ještě třetí možnost, že VN zdroj zablbne, krátkodobě dá větší proud a trubka vypadá jako doutnavka zapojená bez odporu. To jsem viděl pouze na fotce. Jinak podrobné informace jsou k nalezení v archivech různých vysokých škol, já viděl dvě. Bylo to plné teorie a výpočtů a asi v praxi nic moc. Ale tam jsem se dočetl, že ten plyn je docela náročné namíchat ????, a u nás to snad nikdo nedělá. V Anglii to dělaj Číňani. To odbočuju. Krom toho má vliv na životnost trubky počet zapnutí, protože tam jsou nějaké předzápaly a bůh ví co ještě. Takováhle skleněná trubka stojí při 40W cca 3T a při 130W 30T. Krom toho je tu zdroj, buď low end s násobičem, nebo s 2xVW trafem. 100+W zdroj jsem neviděl rozebranej. Jinak u firmy RECI (jsou docela dobrý) jsem narazil na pár technickejch informací, jako třeba že s trubkou je dobré měnit i zdroj a nebo že běžná provozní teplota je 24 - 28°C. To se mi zdá hodně vysoké, neb já pracuju na 19°C ale neumím k tomu zaujmout seriozní stanovisko. A krom toho jsou ještě trubky kovové, výrobce USA (třeba fa. SYNRAD) a ty mají cca 20x delší životnost, menší a pěkně kulatej paprsek a jsou tak 10 - 15x dražší. Jenom naplnění a naladění 30W trubky stojí cca 60 tisíc.
K čínskejm mašinám lze sehnat spostu technickejch informací vč. schemat, ale k amerikám bohužel ne, nebo to neumím. Trochu mě to mrzí, protože jsem si sehnal 30W Synrada a chtěl bych ji implementovat do jednoho svého laseru. A asi budu muset laborovat a případně jít k Lubošovi okouknout mu ten jeho zázrak.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

27. 8. 2019, 6:09

Díky za informace.
Odpovědět

Zpět na „kdyz nebudes vedet kam“