Měření teploty např. vřetena

kdyz nebudes vedet kam to dat tak to napis sem, admin to za tebe umisti nebo vytvori novou sekci
mikiki
Příspěvky: 584
Registrován: 5. 1. 2011, 4:33
Bydliště: Vysočina

9. 9. 2019, 8:56

Prosím jaké používáte externí teploměry na měření teploty např. ložiska vřetena?
Přemýšlel jsem, že tam dám obyčejnou sondu a nějaký ten malý externí teploměr jako do PC atd.
Nějak ji uchytím (přilepím???) na místě kde předpokládám největší teplo.
Ale rád bych věděl zda to někdo řeší jinak nebo jiným teploměrem.
Samozřejmě profi vřeteno to má asi již v sobě proto prosím spíš hobíky o info.
Taky nechci používat laserový bezkontakní teploměr.
Nebo řeším blbosti???? :D
Britt
Příspěvky: 1830
Registrován: 8. 5. 2019, 5:36

9. 9. 2019, 10:07

Podle mě je nejspolehlivější si sáhnout na vřeteno a když se ti zdá moc těžké, ..... :) Řešíš chujoviny.
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10102
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

9. 9. 2019, 10:15

u číňana si najdi plochou PT100 nebo PT1000 + převodník (nalep to čidlo kde chceš měřit) a můžeš měřit do bezvědomí

Nebo to digitální čidlo co vypadá jak tranzistor ,a z toho ti lezou jedničky a nuly :wink:
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
mikiki
Příspěvky: 584
Registrován: 5. 1. 2011, 4:33
Bydliště: Vysočina

9. 9. 2019, 10:48

Dobře, chápu.
když jedu cca hodinu na nejvyšší otáčky (cca 3000 ot./min.), tak je ten plechový kryt vřetena u F1200 horký.
Proto jsem chtěl dát dovnitř nějakou sondu a zjistit, jak horké to je a případně zda taky někdo řešil.
Nechtěl jsem prudit blbou otázkou ale asi se mi to povedlo :lol:
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10102
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

9. 9. 2019, 11:32

nechápeš ,máš pravdu pokud sleduješ teplotu ložisek a jseš schopnej jí chlazením stabilizovat tak 1. prodloužíš životnost 2. můžeš s otáčkama vejš.
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
mikiki
Příspěvky: 584
Registrován: 5. 1. 2011, 4:33
Bydliště: Vysočina

9. 9. 2019, 8:38

Už jsem si to tak nějak vyřešil tímto páskem.
Na moje účely to stačí, nepotřebuje to zdroj/baterii.
Zde je odkaz o co jde :D
https://www.gme.cz/paskovy-indikator-te ... al-60-90-c
Dawe
Příspěvky: 2509
Registrován: 8. 10. 2013, 6:18

9. 9. 2019, 10:07

Na popsane pouziti je nejlepsi termokamera, prip. i jen vizualni infrateplomer jako je FLIR TG165 / 167 ktery je dnes uz docela levny pristroj.

Viz moje tema ZDE

Vidis na tom hned zdroje tepla i jeho odvod. Coz je s termoclankem dost pracne namerit a zpracovat.

Priklad pouziti:
Vreteno Teknomor priklad
Vreteno Teknomor priklad
vreteno Teknomotor INA3005 NO FAN flow.jpg (22.99 KiB) Zobrazeno 2539 x
TOS S28, DIY CNC, Holzmann ZS-40HS, Prusa Mk3s+MMU2s, Bambu X1C Combo
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

10. 9. 2019, 7:09

Jak zjistis z te fotky skutecnou teplotu vretena?
Ten vyrobni stitek ma evidentne jinou podle fotky i kdyz musi mit stejnou podle umisteni. Hodne to do toho keca emisivita.
Jak to kompenzujes?
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

10. 9. 2019, 8:09

robokop píše: 10. 9. 2019, 7:09 Jak zjistis z te fotky skutecnou teplotu vretena?
Ten vyrobni stitek ma evidentne jinou podle fotky i kdyz musi mit stejnou podle umisteni. Hodne to do toho keca emisivita.
Jak to kompenzujes?
to bude tzv. 2% ( LGBT ) štítek :mrgreen:
Takový měření, kromě toho, že to vypadá hustě :lol: , je s prominutím, zcela napikaču.
Dawe
Příspěvky: 2509
Registrován: 8. 10. 2013, 6:18

10. 9. 2019, 9:03

robokop> Jo, ten stitek je jasne rozdil v emisivite. Taky je tam videt odraz na konci rotoru. Chce to znat aspon trochu princip, aby clovek vedel co je real a co artefakt. Presnou teplotu v danem miste odhadnes az po zapnuti graficke stupnice. Myslim ze TG165 ji ale nema kalibrovanou. Kdyz chces presnou hodnotu, zameris na to misto stred, tam meri normalne pyrometricky.
Naposledy upravil(a) Dawe dne 10. 9. 2019, 1:39, celkem upraveno 1 x.
TOS S28, DIY CNC, Holzmann ZS-40HS, Prusa Mk3s+MMU2s, Bambu X1C Combo
Milan199
Příspěvky: 2906
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

10. 9. 2019, 9:09

Me ten infrapohled pripada docela vypovidajici. Minimalne je z toho videt, kde se to teplo generuje. Pochopitelne ten dvojity plast okolo civek to zkresluje, ale poznat zda teplo leze z nastroje, lozisek, nebo civek je uz hodne cenna informace.
Ja to tedy taky resim prstem, ale ve fazi "au... to je to svine rozpaleny" uz rozlisim prd. Az budu velkej tak si to koupim.
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

10. 9. 2019, 1:43

Milan199 píše: 10. 9. 2019, 9:09 Me ten infrapohled pripada docela vypovidajici. Minimalne je z toho videt, kde se to teplo generuje. Pochopitelne ten dvojity plast okolo civek to zkresluje, ale poznat zda teplo leze z nastroje, lozisek, nebo civek je uz hodne cenna informace.
Kdybych se nebál, že mě zase Engineer strašně zjebe, tak bych Ti napsal, že to tak úplně není. Že to právě u předmětu s různorodým povrchem moc nepoznáš. Podívej se na (asi černou) matici na konci vřetene. Ta je teoreticky šíleně horká, což asi v reálu nebude pravda.
Je to obecný problém inframěření teploty, že předměty vyzařují různě nejen podle rozdílné teploty, ale bohužel ještě víc různě podle materiálu povrchu (emisivita). A ty bez dalších informací nejsi schopný rozlišit z čeho pochází ten rozdíl.
V praxi se používá taková fligna, že se na měřený předmět lepí nálepky s definovanou emisivitou. Jsou buď kalibrované za dlouhé peníze, ale pro běžné teploty se dají použít i klasické papírové samolepky.
Jen doufám, že to Engineer nezjistí, že jsem napsal. Když tak to zapřu a řeknu, že mi asi nějaký hacker napadl účet.
Dawe
Příspěvky: 2509
Registrován: 8. 10. 2013, 6:18

10. 9. 2019, 2:08

Mex> Na konci vretene neni matice ale rotor s obnazenym zavitem pro ER20 matici. To co vidis je odlesk plosky pro klic, ktera je nahodou kolmo ke smeru snimani.

Kdyz neco merim pyrometrem, tak pro sjednoceni emisivity strikam predmet samozrejme matnym cernym kridovym pigment sprejem. Krom rotoru, zavitu a stitku. Na takovych vecech bez poru pigment moc nedrzi, ale pocitam s tim pri vyhodnoceni! Emisivita mi pak vychazi 0.96-0.99. Kdyz chci byt presny, tak to zkalibruju podle termoclanku, ale vetsinou nechavam 0.99.
Vubec by me nenapadlo merit takto neupravenou vec, jak popisujes. To snad da rozum.

edit> Pro pouceni. Kdybych snimal nepripravene vreteno, bylo by jasne patrne rozhrani mezi cernym nosem a anodizovanym telem vretene. Kazdy podobny prechod je patrny. Coz na mem obrazku nevidis, je tam pekne plynuly prechod ze zlute pres zelenou do modre.
TOS S28, DIY CNC, Holzmann ZS-40HS, Prusa Mk3s+MMU2s, Bambu X1C Combo
Milan199
Příspěvky: 2906
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

10. 9. 2019, 4:58

to Mex :
Priznam se, ze mne nenapadlo, ze vliv povrchu je az tak drasticky. Jasne ze hlavy valcu nebo chladice na tranzistory jsme cernili.
Presto mi pripada, ze i kdyz nebude povrch upraven pro mereni nastrikem sjednocujicim emisi tepla, ze z toho vypadne uzitecna informace. Mohu totiz porovnavat. Takhle to vypadalo po minute chodu, takhle po deseti... Takhle se to teplo siri... Rentgenove snimky taky musi umet doktor cist , jinak nepozna ani ze v tobe zapomeli nuzky.
Pokud budu mit enormni zajem tu teplotu nekde znat, tak tam ten termistor zapikoluju.
Mimochodem mne napadlo docela zajimave reseni vodniho chlazeni pro Atase, navic velmi snadno realizovatelne hobby technologiemi. Az se dostanu do dilny tak to nafotim, zkreslim a hodim to sem.
Engineera se zas tolik neboj, on je proste zvykly delat titerne a velmi presne veci. A tam to pak uz nijak neosidis. Kazdy detail a postup musi byt nekompromisne precizni, jinak to cele vyhodis. Ty bys se taky stetil, kdybys se nekde docetl : "to je dobry, hod tam ty elyty co sou levny, trochu teda vysychaj..."
Engineer
Příspěvky: 2354
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

10. 9. 2019, 8:15

Mex píše: 10. 9. 2019, 1:43
Milan199 píše: 10. 9. 2019, 9:09 Me ten infrapohled pripada docela vypovidajici. Minimalne je z toho videt, kde se to teplo generuje. Pochopitelne ten dvojity plast okolo civek to zkresluje, ale poznat zda teplo leze z nastroje, lozisek, nebo civek je uz hodne cenna informace.
Kdybych se nebál, že mě zase Engineer strašně zjebe, tak bych Ti napsal, že to tak úplně není. Že to právě u předmětu s různorodým povrchem moc nepoznáš. Podívej se na (asi černou) matici na konci vřetene. Ta je teoreticky šíleně horká, což asi v reálu nebude pravda.
Je to obecný problém inframěření teploty, že předměty vyzařují různě nejen podle rozdílné teploty, ale bohužel ještě víc různě podle materiálu povrchu (emisivita). A ty bez dalších informací nejsi schopný rozlišit z čeho pochází ten rozdíl.
V praxi se používá taková fligna, že se na měřený předmět lepí nálepky s definovanou emisivitou. Jsou buď kalibrované za dlouhé peníze, ale pro běžné teploty se dají použít i klasické papírové samolepky.
Jen doufám, že to Engineer nezjistí, že jsem napsal. Když tak to zapřu a řeknu, že mi asi nějaký hacker napadl účet.
Mexi jdi do ....
Pokud to nevíš, na rozdíl od Tebe se neseru do témat kterým nerozumím, a nedělám chytrýho kde se jen dá. Infra měření není moje parketa, tak nemám důvod vést diskusi, ani zpochybňovat to co jsi napsal, tudíž nechápu proč si mne zde bereš do huby. Pokud jsi na to ještě nepřišel, diskutuju o věcech se kterými mám zkušenosti a kterým rozumím, Ty jak známo máš potřebu žvanit do kde čeho, čímž pochopitelně netvrdím, že nejsou témata ve kterých se vyznáš a kde mají Tvoje příspěvky svoji hodnotu. Takže bych Tě prosil neser se do mne. Diskutuj v tématech, kde budeš přínosem, kde tomu rozumíš a nebudeš mít problém s poznámkama mojí maličkosti, pochopil jsi to?
Odpovědět

Zpět na „kdyz nebudes vedet kam“