Jaký 3D skener

kdyz nebudes vedet kam to dat tak to napis sem, admin to za tebe umisti nebo vytvori novou sekci
Sarfias
Příspěvky: 2
Registrován: 8. 10. 2019, 9:41

8. 10. 2019, 9:45

Ahoj všichni,
jsem tu nová a musím se omluvit, pokud někde toto téma již visí. Nenašla jsem ho.
Chci se zeptat, jestli tu není nějaký borec od 3D skenování. Potřebuji vyřešit jeden úkol: Najít vhodný 3D skener, který by dokázal skenovat drobné předměty. Například počítačové čipy a součástky, maličké figurky s mnohými detaily, mince.. Hotový sken by měl být použitelný pokud možno ihned pro 3D tisk (bez dalších dlouhých úprav jako domodelování atd). Skener by měl být pokud možno co nejvíce automatický.
Neporadí někdo? Cena by byla dobrá nižší, tak třeba do 40 000 Kč.

Díky moc.
Sarfi
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

8. 10. 2019, 10:16

jestli ta suma je v € :) (to "Kč" je překlep), tak nějaká malá naděje asi je.
Navíc by to asi chtělo definovat pracovní prostor a požadovanou přesnost a rychlost na dílec - a to pomocí čísel - protože tohle je asi tak otázka typu: "dá se koupit auto za 500,-" :shock:
Ano, dá, třeba Matchbox.
Permonik
Příspěvky: 379
Registrován: 19. 2. 2015, 7:34
Bydliště: Mošnov
Kontaktovat uživatele:

8. 10. 2019, 12:25

Možna dobrá myšlenka, ale špatně položena otázka.

Existuji způsoby na snímani drobných předmětu, jelikož cena 3D skeneru je spíše těch 40 000, ale euro.

Zaleží na snímaném objektu:
- povrch, lesklý, mátny, kov, sklo
- velikost
- rozlišeni detailu

Potom učelu skenu.
Zde mi vrtá hlavou proč by někdo skenoval mirkočip aby to tisknul na tiskárně. U něho jde o vnitřní strukturu. Rozměry por maketu jde vytahnout z datasheetu.

U těch figurek, pokud jde o sken existujicí a jen kopie na 3Dtiskárně, tak se použivají jiné replikační technologie.
Pokud by se jednalo o sken a upravu figurky a potom tisk. Tak z ekonomického hlediska je to levnější dát 3D grafikovi a pak třeba tisk.

A pak je otázka proč to skenovat, když to domrví rozlišení 3D tiskárny.
Ing. Tomáš Mlčák - Digitální prototypování, Konstrukce strojů a zařízení, Fotogrammetrie, Vývoj pásových jednotek
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10104
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

8. 10. 2019, 12:37

Zase podle profilu je to 99letá stařenka a to je v jejím věku obdivuhodná vitalita . :lol:
Začal bych se poohlížet po lidech kteří používají tohle a jaké mají zkušenosti https://www.aliexpress.com/item/3300083 ... b201603_60

nebo
https://www.aliexpress.com/item/3285491 ... 3a48fc05af

a jestli by to nestačilo ,ostatní už budou v řádech milionů .
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

8. 10. 2019, 5:28

fmodel píše: 8. 10. 2019, 12:37 Zase podle profilu je to 99letá stařenka a to je v jejím věku obdivuhodná vitalita . :lol:
Ty jsi ještě neslyšel o univerzitě třetího věku? :shock:
Ty ceny těch scanerů použitelných pro dental už jsou docela přijatelné, pokud ovšem umí, co předvádí presentace...
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10104
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

8. 10. 2019, 5:35

Proto ten obdiv :lol:
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8159
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

8. 10. 2019, 7:06

Včera jsem v Brně pár ručních scannerů viděl, některé i vypadaly jako low-cost (otázka je, zda skutečně byly - nezajímalo mě to, tak jsem se na cenu neptal). Možná by stálo za to se tam podívat.

Krom toho existují i různé technologie jak pomocí software vytvořit 3D model ze série fotografií. Nevyznám se v detailech, jen jsem viděl výsledky a některé nebyly úplně zavrženíhodné. Takže tímto směrem by se taky dalo pátrat. Úvod do problematiky třeba zde: https://josefprusa.cz/fotogrammetrie-3d ... ci-mobilu/
Aleš Procháska
Permonik
Příspěvky: 379
Registrován: 19. 2. 2015, 7:34
Bydliště: Mošnov
Kontaktovat uživatele:

8. 10. 2019, 8:14

Ty zubní skenery vypadají dobře.

Kdysi jsem narazil na tohle: https://www.aliexpress.com/item/3267783 ... 1511a163bd teď se mi nezda cena.

Na pokusy by to stačilo. Ale mělo to omezení. Ale už nevybavím jaké.

To focení objektu pomocí fotoapáratu jsem zkoušel. Ale zatím jsem nenarazil na objekt (projekt), kterého bych měl pocit že by to byla eketivni cesta.

V tom članku na odkazu je to i nápsano, co to chce.

1, matné objekty. lesklé nejdou, řešením třeba je smyvatelná barva.
2, přesnost při 200 fotek byla plus minus pomalu 0,5cm, když se povedl model
3, když jsem chtěl vetší nebo přesnější model musel jsem to generovat po částech (limit 200 fotek na model)
4, čast objektu než jsem nafotil (čím více fotek tím delší čast, postupně už docházel chuť) tak ve finalé to bylo jednodušší (časově) změřit a zakreslit přimo v cadu.
Ing. Tomáš Mlčák - Digitální prototypování, Konstrukce strojů a zařízení, Fotogrammetrie, Vývoj pásových jednotek
Grad
Příspěvky: 2073
Registrován: 13. 7. 2014, 9:32

8. 10. 2019, 9:30

Dotaz, možná i tazatel je fakt dost nešikovnej...
Pokud se na něco ptám, měl bych s dotazem začít u strejdu Brejla a něco si o tom přečíst :? třeba zde https://all3dp.com/1/best-3d-scanner-di ... -software/ a hlavně až do konce :wink:
Pak bychom možná řešili podstatu a né doměnky...
Ta zmínka o skenování počítačových čipů mne zaujala taktéž. Pod dojmy z nedávno přečteného článku o "vývoji" UART čipu v Piešťanoch mne zprvu napadla představa reengeringu tj. elektronový mikroskop na jejich vnitřní strukturu, to ale ty dnešní tiskárny zas nebudou umět v měřítku 1:1 asi vytisknout...
Zajímalo by mne k čemu to bude, třeba je představa taková čínsko-kopírovací, naskenujem drahou elektroniku, vytisknem to a zbohatnem na tom, tj vypadá to jako originál, pak to musi i jako originál fungovat 8)
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

9. 10. 2019, 5:25

Myslím, že pod pojmem "chip" se celkem běžně myslí celý zapouzdřený integrovaný obvod, nikoli jen skutečně vlastní chip, tj. plátek křemíku.
A vytisknout model nějakého integráče třeba v pouzdře DIL16 mi teda nepřijde vůbec nic nereálného.
Nesnažil bych se z tazatele dělat za každou cenu hned dementa.

Ovšem druhá věc je, že díky jednoduchému tvaru by tady bylo asi výrazně efektivnější si to vymodelovat než to scannovat.
Jenže zadání a představa tazatele je asi taková, že někam strčím reálný objekt a za chvíli mi vyjede vytištěný model. Podobně, jako je ve sci-fi knížkách, kde ale teda rovnou vyrobili přesnou repliku včetně funkčnosti.

Udělat ale takový automat na obecné kopie (ten jednoduchý, ne ten ze sci-fi) podle mě za normální peníze asi není možné. Je tam příliš mnoho komplikací (členitost, struktura, rozdílní barva povrchů atd.).

No ale třeba někdo neví, že to nejde, a udělá to. ;-)
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10104
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

9. 10. 2019, 8:56

No především pokud založím téma tak bych se tomu měl věnovat a doplňovat odpovědi na případné otázky ,a né nechat ostatní ať se za mě snažej a já to pak milostivě možná přečtu . Ale to bude tím že není čas a my ho máme na rozdávání :wink:
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

9. 10. 2019, 9:44

Třeba je mladá, krásná a sexy.
A takové jsou zvyklé, že jsou obletované a každý chlap jim splní, co jim na očích uvidí.
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10104
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

9. 10. 2019, 9:55

Takovejm se nekouká do očí :lol:
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

9. 10. 2019, 10:05

My citliví jedinci jo.
Sarfias
Příspěvky: 2
Registrován: 8. 10. 2019, 9:41

14. 10. 2019, 1:26

Mno, děkuji všem za elektronicky předané velmi bohaté znalosti a zkušenosti.
Ne, 99 let mi zatím není, ale nějak mi nepřijde podstatné vyplňovat reálný věk, když se potřebuji informovat o něčem specifickém, nikoliv navazovat vztahy.

3D skener typu, co sháníme, bude využíván s vysokou pravděpodobností ke skenování mincí a jiných někdy lesklých a někdy matných drobných věcí. O figurkách jsem psala proto, jelikož si nejsem jistá, zda najdu pochopení u skenování mincí. Ale pokud máte třeba 300 let staré platidlo, je docela potřeba ho naskenovat, aby zůstalo i takto archivované.
Tak asi tak.

Samozřejmě počítáme, že cena skeneru se může vyšplhat až na 40 tisíc a nikoliv Kč, ale klidně EUR. Nicméně potřebujeme nějaké řešení hned, máme na to cca 40 000 tisíc Kč. Za pár let možná budeme řešit dražší "legrácku".

Díky za odkaz na Aliexpress, jelikož podléháme nutnosti dané zařízení vysoutěžit (zákon o veřejných zakázkách), tak tohle řešení bohužel asi neprojde.

Dívala jsem se na možnosti, nejlépe asi vychází zkusit jít cestou 3D fotogrammetrie. Zadávat to šikovnému grafikovi nelze vzhledem k povaze projektu (není to pro každé oči a každé uši) :-)

Takže ještě nějaké nápady? Jinak děkuji moc za pomoc.
Odpovědět

Zpět na „kdyz nebudes vedet kam“